Strona głowna portalu
Strona glówna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Encyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielęgnacja roślin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony
| Polityka prywatności | Nota prawna |
Start arrow Pielęgnacja roślin arrow Fiołki arrow Podlewanie "na knot"
Start
Florapedia
Ekologicznie
Pielęgnacja roślin
Wyposażenie i akcesoria
Galerie fotografii
Zasady i regulaminy
Wyszukiwanie w portalu
Wyszukiwanie na Forum
Nowości przez RSS
Podlewanie "na knot" Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Ariadna   

Ostatnio podlewanie metodą "knota" jest szeroko rozpowszechnione wśród miłośników fiołków afrykańskich. Rzeczywiście, ta metoda uprawy fiołków ma szereg przewag w stosunku do tradycyjnego sposobu. Fiołki afrykańskie, hodowane na knocie, szybciej i lepiej rozwijają się. 

Zalety

Rozetki rosną bardziej intensywnie, system korzeniowy staje się  mocniejszy, przyśpiesza się proces zakładania pąków. Liczba kwiatostanów zwiększa się, na każdym z nich pojawia się więcej kwiatów i ich jednoczesne otwarcie robi kwitnięcie bardziej obfitym. Oprócz tego zwiększa się rozmiar kwiatów i stają się bardziej jaskrawe. Podlewanie przez knot ułatwia również pielęgnację roślin, oszczędza czas. Hodowane takim sposobem rośliny można zostawić bez nadzoru na 10 do 20 dni.

Już dość długi czas hoduję swoją kolekcję fiołków standardowych «na knocie». Ponad rok temu wstawiłam na knot również fiołki miniaturowe i jak mi się wydaje, podlewanie przez knot jak najbardziej pasuje do ich uprawy. Mini są uprawiane w małych doniczkach, o średnicy nie większej niż 5-6 cm. W związku z tym podłoże bardzo szybko wysycha, co pociąga za sobą zwiększenie częstotliwości podlewania. Wyjątkowo ciężko jest zabezpieczyć regularne podlewanie w okresie letnich urlopów lub po prostu kiedy nie mamy wolnego czasu. W takiej sytuacji podlewanie przez knot jest niezastąpione.

Metoda ta polega na wykorzystaniu zjawiska kapilarności, a knot służy dla podawania wody roślinom.

Obrazkowy kurs sadzenia fiołka "na knocie"

Mam akurat do przesadzenia fiołka, więc pokażę jak posadzić fiołka "na knot". Zbiera się do kwitnięcia, ale potrzebuje przesadzenia do innego podłoża, ponieważ został przesuszony.

 Image

Ten fiołek potrzebuje doniczki średnicy 8cm, ponieważ jest to mały standard.

Image

Do uprawy fiołków na knocie wykorzystuję plastikowe doniczki o średnicy od 4 do 9 cm z otworami drenażowymi, przez które przeciągam knot.

Image

Wsypuję do doniczki warstwę podłoża – 1-2 cm i układam knot w kółko.

Image

Następnie napełniam doniczkę podłożem.

Image