Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 05, 2021, 21:50:38
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dendrobium i żółte liście  (Przeczytany 13984 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« : Września 17, 2008, 12:28:46 »

2 tygodnie temu kupiłam od jednej forumowiczki dendrobium.  Na początku tylko jeden liść zmieniał barwę na żółtą. Jeszcze nie wpadłam w panikę bo wiem że mógł być to dla niego szok i tak reaguje na zmianę otoczenia. Ale dzisiaj obserwując go zauważyłam że coraz więcej liści zaczyna żółknąć. Może to być spowodowane tym że jest pod sztucznym światłem? Confused Albo że jest mu za zimno? Confused Nie umiem mu na razie sprawić takich samych warunków jakie maja pozostałe moje storczyki a to dlatego że na razie siedzę w Polsce a on ze mną Sad. Dopiero w Październiku wracam do Niemiec.  Zmieniłam mu już miejsce przy oknie i ma cieplej niż w poprzednim pomieszczeniu.  Korzenie ma dobre.

Agnieszka Co.
Nowicjusz
*

STORCZYKI UZALEŻNIAJĄ!!!

« Odpowiedz #1 : Września 17, 2008, 12:41:55 »

Najlepiej chyba skontaktować się z tą osobą. Czytałam, że niektóre gatunki Dendrobium gubią liście, a po okresie spoczynku wznawiają wegetację i wytwarzają nowe liście. Może takie właśnie nabyłaś?
XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #2 : Września 17, 2008, 12:50:40 »

No chyba tak najlepiej zrobić.  Wiem tylko tyle ze nie sprawiał problemów poprzedniemu właścicielowi. Wiem że teraz chyba ma czas spoczynku bo jest po kwitnieniu. Liście  które rosną na górze nie zmieniają barwy tylko te na dole.

poli
Gaduła

« Odpowiedz #3 : Września 17, 2008, 13:36:10 »

A jakie to dendrobium?

Pozdrawiam serdecznie
Pomorze, 7a
XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #4 : Września 17, 2008, 18:51:14 »

Dendrobium typu nobile

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #5 : Września 17, 2008, 22:20:30 »

Dobra jestem już dalej wiem tyle że poprzedniej właścicielce nie sprawiał takich kaprysów i nie jest to u niego normalne wiec mozliwe że miał za zimno albo sztuczne światło mu nie spasowało?

bura4
Gaduła

Podkarpacie, strefa 6a

« Odpowiedz #6 : Września 21, 2008, 19:51:32 »

Moje dendrobium (ale typu phalaenopsis) zareagowało zżółknięciem liści i zrzucaniem kilku po przenosinach z zimnej (tragicznie) hurtowni do domku w grudniu albo listopadzie, jakoś tak. W każdym razie zimą. Więc może to też przejściowe. A za to na wakacjach zakwitło.

M@rtulin@ pozdrawia
Agnieszka Co.
Nowicjusz
*

STORCZYKI UZALEŻNIAJĄ!!!

« Odpowiedz #7 : Września 21, 2008, 20:06:42 »

Dla dendrobium typu nobile powinno się już rozpocząć schładzanie i należy ograniczyć zupełnie podlewanie aby zainicjować pąki kwiatowe.
Stare pędy mogą się ogołacać.
Natomiast nie mam doświadczenia w uprawie przy sztucznym świetle.
Żółknąć mogą też młode liście z powodu zraszania.
A czy nie jest przelany?
XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #8 : Września 21, 2008, 20:25:38 »

No możliwe że to zraszanie troszkę go dobiło. Mało go podlewałam. Podlałam go dopiero po 2 tygodniach bo przesadzałam go.  Jest aktualnie w pokoju gdzie jest cieplo, wiec lepiej go postawic w chłodniejsze? Wiem że mam go ograniczać co do podlewania ale jak mam mniej go podlewać czy dłuszą przerwe robić? Ten starszy pęd zgubił już prawie wszystkie liście. Korzenie ma dobre z tymi lisciami jest strasznie bo one strasznie szybko żółkną

Agnieszka Co.
Nowicjusz
*

STORCZYKI UZALEŻNIAJĄ!!!

« Odpowiedz #9 : Września 22, 2008, 18:29:04 »

Ja moje dwa dendrobia trzymam nadal na zewnątrz, ale pod zadaszeniem tak, że deszcz na nie nie pada i nie podlewam wcale. Gdy będzie groźba przymrozków przeniosę je na nieogrzewane poddasze i nadal nie będę podlewać, dopiero jak wykształcą pąki kwiatowe. Jedno dendrobium ma tylko pseudobulwy młode ulistnione, wypuszczone w tym roku, a drugie to gołe badyle z keikami Wink.
XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #10 : Września 22, 2008, 19:52:43 »

I Im to nie zaszkodzi że sie ich nie podlewa? Hm... to ja go dam tam gdzie był przedtem bo miał chłodno. Dziękuje ci Bardzo jeśli będe miała jakieś pytania moge śmiało Ciebie pytać?

Agnieszka Co.
Nowicjusz
*

STORCZYKI UZALEŻNIAJĄ!!!

« Odpowiedz #11 : Września 22, 2008, 22:26:53 »

I Im to nie zaszkodzi że sie ich nie podlewa?

Mam nadzieję Smile - taki plan sobie "opracowałam" w oparciu o zamieszczone na forach storczykowych instrukcje uprawy. Jasne, że trzeba również rośliny obserwować i gdy pseudobulwy (pędy) zaczęły by sie marszczyć to trzeba będzie "pójść na ustępstwa". Ale myślę, że jesli będą w niskich temperaturach to wszystko powinno być OK.
Pytaj śmiało i dziel się swoimi spostrzeżeniami i będziemy nawzajem się wspierać w trudnych chwilach ...
XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #12 : Września 23, 2008, 06:44:44 »

Dziekuję Agnieszko Bardzo Smile

bee
Gaduła

wielkopolska 6b

« Odpowiedz #13 : Września 23, 2008, 07:08:22 »

Dendrobium typu nobile , gubi liście na najstarszych pseudobulwach i jest to normalne. Może nie całkiem gubić ale część na pewno.

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #14 : Września 23, 2008, 07:16:37 »

tak rozumie ale na młodych pseudobulwach tez traci tylko wolniej. Na najstarszym został mi liść tylko jeden którego wypuszcza.

Jolanta
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #15 : Września 23, 2008, 09:11:26 »

Moje dendrobium nobile przynioslam juz do domku. Ma okolo 10 paczköw i jednego dzieciaczka, i wychodza mu jeszcze inne paczki. Podlewam go jak jest bardzo suchy.No i narazie ma sie bardzo dobrze. A ze listki opadaja to normalne nie ma sie czego obawiac. Smile
XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #16 : Września 23, 2008, 12:38:32 »

Aha. Uspokojiłaś mnie Jolanto. Dzisiaj do domu przyniosłam drugiego ale kwitnącego. Jakiś taki niemrawy jest i moze dlatego go wziełam bo mi się go szkoda zrobiło. Korzenie ma zdrowe bo sprawdzałam w kwiaciarni bo jej powiedziałam ze wezne go tylko pod warunkiem ze ma zdrowe korzenie. Ma strasznie duzo nowych przyrostów. Poprostu wydaje mi się że go przelali i połamali przy transporcie.

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #17 : Września 23, 2008, 16:54:05 »

Ja swojego też trzymałam do wczoraj na dworze. Na jednej pseudobulwie zgubił wszystkie liście ale za to miał dla mnie piękną niespodziankę:

Dopiero dzisiaj pierwszy raz go podlałam.

bura4
Gaduła

Podkarpacie, strefa 6a

« Odpowiedz #18 : Września 23, 2008, 18:03:54 »

No to samych takich niespodzianek życzę Smile

M@rtulin@ pozdrawia
XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #19 : Września 23, 2008, 21:09:58 »

mój też wypuszcza na nowej pseudobulwie kwiata. ale i tak liscie strasnzie szybko traci

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #20 : Września 23, 2008, 22:07:20 »

to normalne nie przejmuj się... ale jeśli wypuszcza ci pąki to musisz go regularnie podlewać i nawozić a nie przesuszać. życzę powodzenia

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #21 : Września 24, 2008, 06:51:10 »

Możliwe że po prostu jestem przewrażliwiona co do niego. dziekuje wam dziewczyny Smile

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Września 25, 2008, 12:56:34 »

A kto nie jest przewrażliwiony? Ja swoje też bez przerwy doglądam, ale powiem ci szczerze że te bardziej zaniedbane potrafią się cudownie odwdzięczyć niekłopotliwością i pięknym kwitnieniem....

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #23 : Września 25, 2008, 15:23:25 »

:|No i wszystko jasne dziewczyny Sad. Nie wiem jakim cudem go przelałam Sad ale pogniły mu korzenie Sad. Jedna pseudobulwa gnije mu Shocked. Więc dzisiaj zrobiłam reanimacje Confused. Wycięłam niedobre korzenie i posypałam cynamonem. Miejmy nadzieje ze inne pseudobulwy nie zrobią mi żadnej przykrości Sad Sad. Tylko że troszkę dziwne to bo odkąd go mam  raz go podlewałam i już zgnił? Confused Confused Question Question Evil or Very Mad

Agnieszka Co.
Nowicjusz
*

STORCZYKI UZALEŻNIAJĄ!!!

« Odpowiedz #24 : Września 25, 2008, 15:49:58 »

Bo gdy ma i mokro i zimno to może przyplątać się jakaś zgnilizna (nie wiem w jakiej temperaturze go mialaś?).
A jak wygląda ta zmieniona pseudobulwa? jest cała brązowa? Jeśli tylko dolny fragment jest chory, to górną, zdrową część wykorzystaj do rozmnożenia go.

W książce pani Oszkinis o storczykach znalazłam jasno i wyraźnie napisane, że dendrobium typu nobile zakwita na 2 letnich pędach, a w momencie zawiązywania pąków zrzuca liście z tych pędów - więc o to możesz być spokojna.
DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #25 : Września 25, 2008, 15:56:53 »

Widocznie dostałaś już lekko przelanego, który zaczynał gnić. Potem Ty jeszcze podlałaś i nie wytrzymał...może też podłoże do dupy...Dobrze że szybko to zauważyłaś...

Słowa niecenzuralne nie są tolerowane na naszym Forum

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #26 : Września 25, 2008, 17:42:37 »

Bo gdy ma i mokro i zimno to może przyplątać się jakaś zgnilizna (nie wiem w jakiej temperaturze go miałaś?).
A jak wygląda ta zmieniona pseudobulwa? jest cała brązowa? Jeśli tylko dolny fragment jest chory, to górną, zdrową część wykorzystaj do rozmnożenia go.
Od góry zgnił dzisiaj chciałam go zobaczyć bo przestał zrzucać liście i bach niechcąco odleciały mi liście z góry Sad. Zdjęcie mam liścia jak wygląda ale wystawie go jutro albo w sobotę. Gdy powąchałam śmierdziało to bardzo Confused. Nie wiem co to może być Confused. reszta pseudobulw jest dobra tylko ta najmłodsza od samego początku robiła się dziwna. Jedna jest stara i całkowicie łysa a druga  ma 2 liście i planuje kwitnąć. Miałam Temperaturę pokojową. Chodź na początku miałam go przy balkonie bo myślałam że będzie już miał stan spoczynku. A tu  jednak zachciało mu się dalej kwitnąć Surprised. Więc przeniosłam go na parapet gdzie jest najcieplej. Nawet nie było widać tego że on gnije nic od środka zaczął gnić Confused. Więc z niej raczej nic nie będzie teraz walczę o pozostałości jego Shocked.

Widocznie dostałaś już lekko przelanego, który zaczynał gnić. Potem Ty jeszcze podlałaś i niewytrzymał...może też podłoże do dupy...Dobrze że szybko to zauważyłaś...
Dostałam go całkowicie suchego nie był przelany. Podlałam go dopiero 2 tygodnie po przesadzeniu. Może być że doniczka miała za małe otwory dzisiaj zmieniłam na taką która daje więcej powietrza od spodu

A najlepsze jest to że kupiłam sobie też Dendrobium  i naprawdę był w złym stanie nawet dostałam za niego zniżkę Very Happy a ma się lepiej niż te maleństwo które kupiłam całe i zdrowe aż człowiekowi serce płacze Sad Sad. Może powinnam wykupywać wszystkie w złym stanie?  Confused bo odkąd pamiętam wszytko co kupiłam z przeceny i w stanie tragicznym nagle zaczyna mieć lepszy stan niż te które  kupuje zdrowe Cool.

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #27 : Września 25, 2008, 18:38:04 »

Ja miałam ostatnio taką sytuację z Zygopetalum. Zaczął wypuszczać 2 nowe przyrosty po przekwitnięciu. I tak sobie rosły i były już duże i pewnego dnia chciałam go wykąpać, patrzę a ten jeden nowy przyrost cały zgnił (w ciągu kilku dni). Odciełam go i narazie drugiemu nic nie jest (rosły bardzo blisko siebie). I cała roślina na razie ma się dobrze. A ten przyrost też zgnił od środka bez wyrażnego powodu... i brzydko pachniał. Nie wiem co to mogło być.

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #28 : Września 25, 2008, 21:07:18 »

czyli obciąć go mam albo zostawić?

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #29 : Września 25, 2008, 21:24:55 »

Ja prponuję na razie pozbyć się tylko tej zgniłej a resztę zostawić i obserwować. Gdyby coś się działo to będziesz dalej obcinać, a może reszta jest już w porządku i nic nie trzeba będzie robić i tak jak u mnie  "jak się pojawiło tak zniknie".

Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: