Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 11, 2021, 09:04:36
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sadzenie tui z nasion.  (Przeczytany 34100 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #30 : Września 10, 2009, 12:08:14 »

Zależy czy sadzonkujesz w osłoniętym, w miarę wilgotnym miejscu, czy na suchej patelni. Jeśli jest zacisznie to tak też można. Zawsze można przykryć uciętą butelką po wodzie mineralnej i zrobić "szklarenkę", aby osłonić i podwyższyć wilgotność. Idą tak cisy, tuje i wszystko inne podobne oprócz jałowców. Dosyć duża wydajność, a jak po przyjęciu się dasz nawozu to mają duże przyrosty i po 2 sezonach to już masz taką  nawet 40 cm roślinkę.

dodo
Aktywny
**

« Odpowiedz #31 : Września 10, 2009, 13:11:22 »

Ile może trwać ukorzenianie takiej roślinki ? To znaczy ile ona powinna być pod przykryciem oczywiście mniej więcej.

Pozdrawiam
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #32 : Września 10, 2009, 13:13:30 »

Ja zostawiam na zimę, na wiosnę odkrywam.

dodo
Aktywny
**

« Odpowiedz #33 : Września 10, 2009, 13:27:38 »

Czy dobrze rozumiem czyli już teraz mogę zacząć pobierać sadzonki z rośliny matecznej ?
Czy później np w październiku ? I czy stosujesz ukorzeniacz .

Pozdrawiam
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #34 : Września 10, 2009, 13:40:22 »

Ja cięłam w wakacje. Ukorzeniacz jak najbardziej i tylko wcisnąć w przekopaną ziemię. Trzeba oderwać zielony fragment z kawałkiem zdrewniałej łodygi (brązowej).

dodo
Aktywny
**

« Odpowiedz #35 : Września 10, 2009, 14:19:07 »

Dzięki zbieram się do robienia sadzonek.

Pozdrawiam
lesnik
Aktywny
**

Kotlina Kłodzka strefa 6a

« Odpowiedz #36 : Września 10, 2009, 21:45:05 »

Zrobiłem dzisiaj trochę sadzonek, ale nasiona też zbiorę i wiosną wysieję . Siewki żywotnika mają jakiś szczególny urok.

dodo
Aktywny
**

« Odpowiedz #37 : Września 11, 2009, 09:52:38 »

Naciąłem sadzonek  , posadziłem i mam pytanie czy mogę je spryskać asahi ?

Pozdrawiam
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #38 : Września 11, 2009, 10:15:15 »

Wydaje mi się, że nie powinno zaszkodzić.

dodo
Aktywny
**

« Odpowiedz #39 : Września 11, 2009, 10:44:33 »

Właśnie je spryskałem i przykryłem folią mam nadzieje że coś t tego będzie gdyż mam ambitna plany co do ich posadzenia na stałe miejsce he he .Dzisiaj byłem w ogrodniku i jeszcze kupiłem nasiona tui . Sialiście już kiedyś takie nasionka ze sklepu i co o nich sądzicie?

Pozdrawiam
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #40 : Września 17, 2009, 10:17:10 »

Ciekawy jestem czy Ci wykiełkują ? Piszą w którym roku były zbierane?

dodo
Aktywny
**

« Odpowiedz #41 : Września 20, 2009, 20:46:06 »

Zaraz sprawdzę niestety nie jest napisane. A może być problem z wykiełkowaniem ?

Pozdrawiam
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #42 : Września 20, 2009, 21:10:21 »

Nie wiem, nie przechowywałem nasion żywotnika 2 lata. Te które kupiłeś są co najmniej z tamtego roku bo tegoroczne zbierane są teraz. Wiosną się przekonamy. Zazwyczaj nasiona iglaków są zdolne do kiełkowania kilka lat, jednak ich żywotność maleje z czasem. Dlatego najlepiej siać jak najświeższe.

dodo
Aktywny
**

« Odpowiedz #43 : Września 20, 2009, 21:30:29 »

Mam pytanie niedawno spotkałem się z takim określeniem nie wiem czy dobrze napiszę ale próbuje stratyfikacja nasion na czym to polega?

Pozdrawiam
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #44 : Września 20, 2009, 22:44:12 »

Stratyfikacja polega na kilkutygodniowym przechłodzeniu nasion, można to robić w lodówce.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Palena2516
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #45 : Lutego 02, 2010, 13:10:46 »

Witam
Dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodnictwem. Zamierzam zakupić nasionka ŻYWOTNIKa THUJA zachodnia, Zastanawiam się czy jest to sensowna decyzja, czy raczej kupić małe sadzonki, na wiosnę i wsadzić je wprost w ziemię. Nasionka czy wymagają jakieś szczególnych zabiegów przed wysianiem? i czy na początek zwykła doniczka balkonowa wystarczy? Z góry dziękuje za pomoc  Very Happy
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #46 : Lutego 02, 2010, 16:35:40 »

Przeczytaj ten wątek od początku.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
madziak
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #47 : Lipca 29, 2011, 06:31:35 »

Ja wysiałam takie kupione na allegro. Siałam w kwietniu. Dwie skrzynki. Sprzedawca pisał, że ok 100 nasion. A ile wykiełkowało? Niedawno zauważyłam 6-7 roślinek przypominających igiełki. Może to tuje  Smile

MarzenaKal98
Aktywny
**

« Odpowiedz #48 : Sierpnia 31, 2011, 18:48:00 »

Szczerze powiem, że osobiście nigdy nie stratyfikowałam nasion tui.
Kilka krotnie już sadziłam i kilka moich poprzednich ma już nawet 7 lat i są piękne i ogromne.
Z wysianych nasion około 95% mi wschodziło.
W zeszłym roku zebrałam nasiona tui (odmiana inna niż zachodni ale nie wiem jaka) od razu wysiałam około 200 sztuk, wzeszły prawie wszystkie, brak czasu na wypady na działkę i podlewanie zaowocowały zasuszeniem,
potem wysiałam kolejną partię i sytuacja się powtórzyła, zostało mi około 10 sztuk, które już mają ponad pół roku i są naprawdę ładne, miesiąc temu zdecydowałam się wysiać resztę nasion które mi pozostały i w tej chwili mam znowu 60 małych sadzonek, wzeszły prawie szystkie.
Uważam, że warto wysiewać z nasion, jest to nie tylko duża oszczędność ale i duża satysfakcja, tylko czekać trzeba długo. Ja nasiona zawsze przechowuję w plastikowym pojemniku w chusteczce papierowej.
Jeśli chcesz jesienią mogę Ci nazbierać trochę nasion mojej tui. Jak będziesz chciała to pisz na pw to zdjęcie jej zrobię i Ci wyślę.
Pozdrawiam

Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #49 : Września 02, 2011, 09:36:32 »

Marzenko a jeśli znajdziesz czas to wstawiłabyś zdjęcie tych wysianych thui? Szczególnie tych półrocznych....zastanawia mnie ile mogły takie siewki urosnąć w czasie 6 miesięcy Confused

MarzenaKal98
Aktywny
**

« Odpowiedz #50 : Września 02, 2011, 10:18:15 »

chyba szybciej mogłabym wysłać Ci zdjęcie mms'em bo to akutrat umiem Smile
poprzednie zdjęcia syn mi wstawiał, a teraz ciągle go nie ma i w dodatku dziś pojechał na urlop więc najwcześniej za tydzień, wtedy go przypilnuję, żeby pokazał mi jak on to robi to wrzucę parę zdjęć Smile

Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #51 : Września 02, 2011, 10:44:39 »

Mi się nie spieszy...może być za tydzień lub za dwa Wink Jakby co to się przypomnę Razz

madziak
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #52 : Września 10, 2011, 06:17:54 »

MarzenaKal98 Bardzo się cieszę, że dostanę od Ciebie nasionka.
Tylko nie wiem czy wysiać je teraz czy czekać do wiosny?

lilithbb
Rezydent

« Odpowiedz #53 : Września 10, 2011, 06:31:55 »

Mój Teściu wysiewał Tuje, mogę się go spytać ile mają bo nie wiem i zobaczę jakie są duże. Ale mówił, że lepiej po prostu urwać gałązkę i wsadzić w ziemię, też puści korzonki a szybciej urośnie. Smile

MarzenaKal98
Aktywny
**

« Odpowiedz #54 : Września 10, 2011, 15:17:46 »

Tak z gałązki jest dużo szybciej i wygodniej, ale jakoś tak się zawsze składa że wysiewam z nasion. Moja tuja wysiana z nasion jest już dorosła, ma chyba około 12 lat i jestem prawie pewna że to Szmaragd
Wrzucam zdjęcie dla porónania szyszek tuj "żywotnika zachodniego" i domniemanego "szmaragda".

Między październikiem a grudniem poprzedniego roku wysiane nasiona wyrosły mi na takie sadzonki:

Jeszcze ten rok przesiedzą w doniczkach na ganku i na wiosnę idą już do gruntu Smile

lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #55 : Września 13, 2011, 21:50:21 »

Na zdjęciu są 2 gatunki żywotnika: z lewej zachodni ,z prawej wschodni.
Szmaragd jest odmianą żywotnika zachodniego, więc szyszki miałby identyczne jak holotyp.

MarzenaKal98
Aktywny
**

« Odpowiedz #56 : Września 14, 2011, 06:34:58 »

Bardzo dziękuję Lesniku za wyjaśnienie tej kwestii Smile Teraz wiem czego szukać. Zmyliło mnie chyba to, że mam tą Tuję jako dorosły osobnik, jest ona dużo delikatniejsza niż popularny żywotnik zachodnii ma o wiele gęstszy pień. Wygląda jak miotła. Moje młode Tuje szmaragd zakupione w szkółce też mają taki bardziej rozgałęziony pień.

aneta_women
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #57 : Lutego 22, 2012, 11:59:24 »

witam serdecznie,

Kupiłam na allegro 100 nasion tuji. Posadziłam je w domowym inspekcie 2 tygodnie temu ale jeszcze nic nie wyrosło. Czy ktoś z Państwa też kupował takie nasionka i czy mu coś z tego wyrosło?? W zeszłym roku kupiłam z mężem 2 działki ogrodowa o łacznej powierzchni 1000 m i powolutku zaczynam pogłebiać swoja wiedze w tej dziedzinie. chciłabym sie odseparować od sasiadów z jednej strony wlasnie tujami, wiec potrzebuje ich sporo dlatego nie kupiłam juz dużych sachonek bo sporo by nie to kosztowało.
Czy przy tujach dopóki nie wyrosna moge posadzic jakies rośliny pnace?

Aneta
Strony: « 1 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: