Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 14, 2021, 12:15:16
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rozkrzewianie żywotników w żywopłocie  (Przeczytany 2249 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
paszkar
Nowicjusz
*

« : Sierpnia 13, 2008, 22:09:55 »

Szanowni Państwo

Posadziłem w rozsadzie co 50 cm żywotniki odmiany Brabant 4 lata temu. Obecnie większość z nich ma już ponad 2 m wysokości. Są słabo rozkrzewione, praktycznie to pojedyńcze pnie o formie stożkowej, które nie tworzą tak porządanej "gęstej masy zielonej". Niektóre z nich jednak mają więcej niż jeden pień, wyrastają od samej ziemi trzy do czterech rozkrzewionych pojedyńczych pni.

Czy są to inne odmiany tego samego gatunku ?, w jaki sposób rozkrzewić żywotniki o jednym pniu i wielopienne ?, czy przyciąć wszystkie wierzchołki pni, kiedy to zrobić i na jakiej długości biorąc pod uwagę, że już mają ponad 2 m długości ?   

Proszę bardzo o podpowiedź, szczegółową jak tylko to możliwe.

Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Sierpnia 14, 2008, 07:45:45 »

Brabanty są takie "niechlujne", każdy inny i mało zielonego. Takie duże to nie wiem, czy można ciąć, bo mogą nie przetrwać. Pamiętaj, że u nas są zimy. Jak przydomowy ogrodnik wróci to udzielę konkretnej odpowiedzi.

Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #2 : Sierpnia 14, 2008, 08:02:25 »

Jeśli jest na dole zielony to można obciąć. Albo szybko teraz albo na wiosnę (lepiej na wiosnę). Zasmarować maścią ogrodniczą, pilnie podlewać. Żeby to totalnie głupio nie wyglądało można dolną część uformować w "brabanta" - stożek.

paszkar
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Sierpnia 14, 2008, 10:35:07 »

DZiekiję za odpowiedz i prosżę modrtaora o zamknięcie wątku
paszkar
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Sierpnia 18, 2008, 13:33:44 »

Szanowni Państwo zainteresowani tematem żywopłotów

W związku z brakiem wyczerpującej odpowiedzi na stawiane w temacie pytania, postanowiłem sam znaleźć odpowiedzieć (to z powodu mojego wyrachowania i liczenia na innych i wrodzonego lenistwa). Mam nadzieję że moja odpwiedż na zadane pytania przyda się wszystkim, którzy  inetersują się pielęgnacją żywopłotów w których posadzone są żywotniki odmiany Brabant.

Żywotnik zachodni odmiany Brabant (Thuja occidentalis Brabant) jest jednym z najsilniej rosnących żywotników dziękki temu idealnie nadaje się do żywopłotów ogrodzeniowych (odgradzająych).
Wymaga jednak cięcia przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwukrotnie (wiosną oraz na przełomie lipca i sierpnia), nie później chociaż zimy w Polsce są coraz mniej sorgie, ale jednak nadal mroźne.
Brabant nie cięty dorasta nawet do 10 metrów wysokości i odpowiednio szeroko. Nie cięty w żywopłocie będzie rzadki (słabo odgradza od sąsiedztwa).
Brabant 4 letnie o wysokości około 2,5 m (bo taką powinny osiągnąć wysokość) należało ciąć przynajmniej raz w roku z boków i z góry. Nie będą przez to niższe, ale zdecydowanie gęstsze i soczyste.
Brabanta można ciąć już w pierwszych latach po posadzeniu.  Co teraz zrobić z tymi posadzonymi cztery lata temu Brabantami? Jedyna rada: ciąć, ciąć,ciąć! Wiosną skrócić wszystkie boczne pędy o około 1/3 oraz przyciąć wierzchołki o około 20 cm.
Jest takie powiedzenie ogrodnicze:"Silniej cięte, silniej rośnie" - (no byle nie przesadzić).

Pozdrawiam wszystkich żywopłociarzy

Famelia
Rezydent

Pomorze, strefa 6b

« Odpowiedz #5 : Sierpnia 18, 2008, 13:47:57 »

To miłe, że postarałeś się sam coś wnieść w nasz forumowy zasób wiedzy. Dziękuję, mnie też ten temat interesuje.

W związku z brakiem wyczerpującej odpowiedzi na stawiane w temacie pytania, postanowiłem sam znaleźć odpowiedzieć (to z powodu mojego wyrachowania i liczenia na innych i wrodzonego lenistwa).     

Ale to naprawdę mogłeś sobie darować...  Confused

Agnieszka

['] Z
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: