Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 05, 2021, 23:38:27
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: dendrobium phalaenopsis i kingianium  (Przeczytany 23818 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
sbb28
Aktywny
**

17 marzec już nie razem :(

« Odpowiedz #60 : Stycznia 16, 2009, 22:15:22 »

Masz nową ps.bulwę czyli w nastepnym sezonie nowe kwitnienie gratuluje uprawy dendrobium typu phalaenopsis  Smile
pozdrawiam
Malgorzata

Per aspera ad astra - przez ciernie do gwiazd
pozdrawiam
Małgorzata
poli
Gaduła

« Odpowiedz #61 : Stycznia 19, 2009, 13:38:05 »

Moje d. kingianium chyba znowu będzie kwitło     Laughing
Znowu na nowej pseudobulwie - dlaczego na starych nie chce kwitnąć  Confused ?

Pozdrawiam serdecznie
Pomorze, 7a
necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #62 : Stycznia 22, 2009, 17:03:46 »

Mam pytanko i potrzebuję szybkiej odpowiedzi. Czy dendrobium phalaenopsis może być posadzony do przeźroczystej doniczki? Mój był kupiony w szarej więc nie wiem.

sbb28
Aktywny
**

« Odpowiedz #63 : Stycznia 22, 2009, 19:25:54 »

Necjo
Posadzić możesz do jakiej doniczki chcesz jedynym minusem może być rozwój glonów w przejrzystej doniczce - dendrobium woli trochę więcej wilgoci plus ciepło plus światło - glony murowane (jednak  moim storczykom to nie szkodzi)

pozdrawiam
Małgorzata

pozdrawiam
Małgorzata
necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #64 : Stycznia 22, 2009, 20:27:33 »

Moje chyba nie woli wilgoci. Wywaliłam je dzisiaj z doniczki, bo martwił mnie brak jakichkolwiek przyrostów i co ujrzałam  Confused Zwitek mizernych zbrązowiałych korzonków owinięty "czymś"  Confused (jakąś fliseliną czy czymś ) i trochę korzeni na zewnątrz tego "czegoś". Właściwie to nie wiem jak wyglądają zdrowe korzenie dendrobium ale chyba nie tak jak u mojego  Shocked
Pomyślałam w przejrzystej doniczce będzie mi łatwiej obserwować korzenie, ale rzeczywiście te glony będą potem nieestetycznie wyglądać  Confused Posadzę do tej samej.
Dziękuję Małgosiu za odpowiedź   Razz

sbb28
Aktywny
**

« Odpowiedz #65 : Stycznia 22, 2009, 21:05:42 »

Woli więcej wilgoci w podłożu ale nie stale mokre podłoże  Confused

Korzenie dendrobium są podobne do korzeni oncidium - jak wyglądają poszukaj w  linku  poniżej
http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=0&r=5579&pg=1

jednak musisz pamiętać, że nowe zdrowe korzenie dendrobium  wypuszczają tylko nowe przyrosty i to po dłuższym czasie  rozwoju - praktycznie po osiągnięciu maksimum wzrostu   Mad tak więc jeśli zbytnio obetniesz i przesadzisz to z nowymi korzonkami poczekasz aż dendrobium wypuści i rozwinie nowy przyrost  niestety  Sad
pozdrawiam
Malgorzata

pozdrawiam
Małgorzata
necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #66 : Stycznia 23, 2009, 12:01:14 »

Małgosiu bardzo dziękuję za porady i za link. Nie znalazłam tam korzeni dendrobium ale są inne przydatne informacje  Razz
A może mogłabyś mi słowami chociaż opisać wygląd zdrowych korzeni dendrobium, kolor itd.   Rolling Eyes

dorotakol
Gaduła

Pozdrawiam Dorota!!!

« Odpowiedz #67 : Stycznia 23, 2009, 16:24:14 »

Necjo mam takie samo dendrobium jak Twoje - zielone z białym środkiem, intensywnie pachnące. U ciebie w kolekcji ma nr 11
Tak wyglądają jego korzenie

necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #68 : Stycznia 23, 2009, 20:11:01 »

Te białawe chyba są prawidłowe, prawda? Moje takie nie są  Shocked Wszystkie są brązowe  Sad Po co ci hodowcy obwijają te korzonki w jakieś świństwa przez które one gniją  Confused

dorotakol
Gaduła

Pozdrawiam Dorota!!!

« Odpowiedz #69 : Stycznia 23, 2009, 20:19:02 »

To pozostałość po wcześniejszym podłożu, odpowiednim dla młodziutkich roślin. Potem niestety tego nie usuwają i skutki są opłakane Sad Sad Sad Sad Sad

necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #70 : Stycznia 23, 2009, 20:26:20 »

Zawsze kierowałam się zasadą że jak kwitnie to nie przesadzać. Teraz będę mieć inną zasadę: Jak nowe to przesadzić od razu bo jak przekwitnie to może być już za późno  Sad

dorotakol
Gaduła

Pozdrawiam Dorota!!!

« Odpowiedz #71 : Stycznia 23, 2009, 20:31:53 »

To rozmawiamy na dwa fronty Smile Smile Smile
Czasem wystarczy troszkę odgrzebać kory, lub zamoczyć w wodzie doniczkę i po wadze można wyczuć, że coś jest nie tak.

necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #72 : Stycznia 23, 2009, 20:34:10 »

No teraz już będę wiedziała że mam grzebać  Smile Ale roślinka ucierpiała niepotrzebnie  Shocked

aleksandra
Aktywny
**

« Odpowiedz #73 : Stycznia 30, 2009, 12:27:26 »

Witajcie Smile

Mam pytanie odnośnie Dendrobium kingianium.
Z tego co wiem ta roślina lubi raczej chłodniejsze miejsca, u mnie w domu jest temperatura około 19-21 stopnie w ciągu dnia (teraz) i parę stopni mniej w ciągu nocy, jest to pokój od strony zachodniej.
Czy takie warunki są odpowiednie i czy warto kupić tą roślinę, muszę dodać, że dopiero się uczę hodowli storczyków mam na razie dwa okazy Phalaenopsis Smile

Serdecznie pozdrawiam Smile
Aleksandra
donama
Gaduła

« Odpowiedz #74 : Stycznia 30, 2009, 13:34:52 »

Ja mam ten sam problem,uparta bestia.Latem stoi w ogrodzie,teraz w piwnicy przy luxwerach od strony zachodniej ,nie wiem czy nie ma za mało światła.Coś tam puszcza ale nie wiem czy to maluchy.Drugą sztukę mam po tej samej stronie w domu ,na oknie bez grzejnika .
danka.pl
Aktywny
**

strefa 6b,śląskie

« Odpowiedz #75 : Maja 01, 2009, 20:51:47 »

Witajcie. Dawno tu nikogo nie było. Kupiłam Dendrobium Berry Oda. Ma jeszcze parę kwiatków. Po reszcie zostały stare żółte, gołe łodygi. Czy mam je wyciąć czy zakwitnie na tych pędach powtórnie?

izka_g
Aktywny
**

« Odpowiedz #76 : Maja 03, 2009, 16:05:33 »

danka.pl te łodygi z czasem uschną i możesz je wyciąć. Jak dendrobium będzie chciało zakwitnąć to wypuści nowe pędy kwiatowe Smile
werka
Aktywny
**

Zielone jest piękne

« Odpowiedz #77 : Maja 23, 2009, 07:34:21 »

No właśnie, albo nową pseudo-bulwę, u mnie po dwóch latach nareszcie kwiatuchy, ino pięć Sad
Ale za to kolor - mniam - sorbet malinowy Very Happy

chmielka73
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #78 : Czerwca 05, 2009, 15:51:39 »

Witam.
Mam pytanie dotyczące dendrobium kingianium. Kupiłam je w marcu, kwitło mi pięknie przez parę tygodni. Po przekwitnięciu przestawiłam w nieco chłodniejsze miejsce - na parapet północnego okna. Po niecałym miesiącu doczekałam się nowych pędów dokładnie trzech - wyrastających z podłoża i.... pięciu wyrastających na starych pędach!
Rozumiem, że teraz powinnam je przesadzic, tylko że nie mam pojęcia w jaki sposób?
 - Czy odciąc tylko młode pędy wraz z korzonkami od starych?
 - Czy odciąc częśc starego pędu wraz z młodym i posadzic oba tak, by korzonki nowego były również zakryte ?
 Dołączyłabym zdjęcie - ale jeszcze tego nie opanowałam Sad
wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #79 : Czerwca 06, 2009, 07:47:02 »

A czemu chcesz odcinać  Confused ?
chmielka73
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #80 : Czerwca 07, 2009, 09:22:41 »

Żeby rozsadzic... Smile
Czyli nie powinnam? Nie zmarnuje mi się ten pęd? Confused
dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« Odpowiedz #81 : Czerwca 07, 2009, 09:54:48 »

ja bym nie odcinał niczego tylko przesadził do nowego podłoża

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #82 : Czerwca 07, 2009, 16:27:23 »

Ja też bym nie odcinała. Nie widzę sensu.
chmielka73
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #83 : Czerwca 08, 2009, 16:11:25 »

Podłoże jest jeszcze dobre, miejsca w doniczce też sporo, więc o przesadzaniu nie myślę Smile.
Tylko, że te nowe pędy wyrastają w miejscu pędów kwiatowych - z pomiędzy liści, korzonki wiszą w powietrzu -nie są zakryte, więc boję się żeby mi nie uschły Sad
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #84 : Czerwca 08, 2009, 16:22:45 »

Najprawdopodobniej twoja roślinka wypuściła keika  Very Happy  Smile
XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #85 : Czerwca 08, 2009, 16:35:30 »

Podłoże jest jeszcze dobre, miejsca w doniczce też sporo, więc o przesadzaniu nie myślę Smile.
Tylko, że te nowe pędy wyrastają w miejscu pędów kwiatowych - z pomiędzy liści, korzonki wiszą w powietrzu -nie są zakryte, więc boję się żeby mi nie uschły Sad

Chmielka73 ja swoje dendrobium Berry Oda spryskuje co drugi dzień bo też się boje, że te korzonki uschną maluchom.

chmielka73
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #86 : Czerwca 14, 2009, 18:15:48 »

Keiki? - Świetnie, tylko czytałam, że jak np. phalenopsisy wypuszczają keiki to roślinka umiera. Mam nadzieję, że mojemu dendrobium to nie grozi?
XxAgnessxX - dzięki - ja również zaczęłam je spryskiwac.
Tylko teraz, proszę powiedzcie, kiedy je posadzic do nowej doniczki i jak już pytałam wyżej - oderwac samego keika, czy odciąc z fragmentem starego pęda?
dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« Odpowiedz #87 : Czerwca 14, 2009, 19:16:27 »

oderwac samego keika, czy odciąc z fragmentem starego pęda?

Prosze nie odmieniajcie Słowa Keiki bo jest to jedno ze słów , których się nie odmienia.

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
chmielka73
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #88 : Czerwca 20, 2009, 17:33:50 »

Fajne forum - polonistyczne chyba... Shocked
Dowiedziałam się, że nie należy odmieniać słowa keiki, a nic na temat tego co dalej z nimi zrobić Confused
Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #89 : Czerwca 20, 2009, 17:50:00 »

Fajne forum - polonistyczne chyba... Shocked

Nie polonistyczne a ogrodnicze Cool ja sama też czasem odmieniam, chociaż wiem, że nie powinno się tego robić. A poprawnej polszczyzny nigdy za wiele! Smile

Nie zawsze roślina wypuszcza keiki gdy umiera. Keiki można oddzielać od rośliny kiedy mają korzonki i kilka listków. Jak to się robi poczytaj może więcej w temacie o keiki Smile
Powodzenia
Strony: « 1 2 3   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: