Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 05, 2021, 22:33:30
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: dendrobium phalaenopsis i kingianium  (Przeczytany 23815 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
poli
Gaduła

« : Lutego 28, 2008, 12:22:16 »

Jako że to moje nowe nabytki mam jeszcze kilka pytań:
1. Czy oba dendrobia nie kwitną powtórnie z tych samych przyrostów?
2. Co zrobić aby d.phalaenopsis powtórnie zakwitł? Czy można je także wiosną wynieść na balkon?
3. Czy oba kwitną tylko raz w roku?
4. Czy d.kingianium gubi liście po jesiennym przesuszeniu?
5. Jak  z oświetleniem d.phalaenopsis- czy może stać metr od okna południowego osłoniętego firanką? Nie będzie miał za mało światła?

To chyba póki co wszystko Confused

Pozdrawiam serdecznie
Pomorze, 7a
sbb28
Aktywny
**

17 marzec już nie razem :(

« Odpowiedz #1 : Lutego 28, 2008, 21:36:53 »

hybrydy D.phalaenopsis:
1. czasem kwitnią 2 raz z tej samej ps.bulwy Smile zależy od hybrydy

2.nic nie musisz robić - zakwitną z wyrośniętej nowej ps.bulwy - uważać tylko musisz jak one zaczynaja wyrastać - są b. wrażliwe na nadmiar wilgoci i zalewanie dlatego jeśli podlewasz przez moczenie doniczki lepiej jak woda sięga max do 2/3 wysokości i podłoże nasiąka samo; nie możesz ich tylko tak bardzo przesuszać jak phalaenopsis (u mnie ok co 5 dni podlewanie - natomiast phalaenopsis co 7;8 wszystko zależy od warunków)
-można wynieść późną wiosną - nie mogą mieć jak wszystkie storczyki bezpośredniego działania słońca
3.kwitnie u mnie jak na razie  w różnym czasie w zależności kiedy dojrzeje nowa ps.bulwa i w zależności od hybrydy- mam je dopiero rok więc niewiele w tym punkcie mogę powiedzieć
5. w tym ustawieniu może sie udać także zimą - moje stoją od końca września do maja na południowym parapecie ( od marca do maja cieniowane)

d.typu kingianum
1. często kwitną ponownie z tej samej ps.bulwy ; często też wytwarzają keiki
2.Wymagają przez zimę dużo światła (okno południowe) i niskich temperatur - jak cymbidium wtedy podlewanie sporadyczne bardzo minimalne
- moje są na tarasie tak długo jak cymbidium - warunki uprawy jak cymbidium
3. kwitnie raz w roku
4.żadne nie gubi liści
5.d.kingianum także potrzebuje b.dużo światła od jesieni do wiosny moje mają bezpośrednie słońce

właśnie zakwitło mi keiki, które kupiłam latem; szykuje sie do kwitniania także drugie - to już nie całkowicie moja zasłiga - kupione w grudniu u Roellkego

pozdrawiam
Małgorzata

Per aspera ad astra - przez ciernie do gwiazd
pozdrawiam
Małgorzata
poli
Gaduła

« Odpowiedz #2 : Lutego 29, 2008, 14:34:55 »

Dziękuję za wyjaśnienia Smile
Pozwolisz, że jeszcze "wykorzystam" Twoją wiedzę. Czy Dendrobium densiflorum jest trudne w uprawie? Widziałam na allegro małe sadzonki  Confused
I jeszcze jedno (pytanie niedoświadczonego  Embarassed) czym różni się hybryda od gatuku?

Pozdrawiam serdecznie
Pomorze, 7a
sbb28
Aktywny
**

« Odpowiedz #3 : Lutego 29, 2008, 21:12:25 »

Gatunek jest czysty genetycznie; krzyżówka i hybryda też niedokładnie wiem jaka jest różnica - to kwestia genetyki (hybryda raczej jest to prawdopodobnie wielokrotna mieszanka międzyrodzajowo- miedzygatunkowa)- kłania się tu biologia i systematyka  Sad
-  w krzyżówkach zazwyczaj są znani rodzice mogą być wewnątrzgatunkowe; wewnątrzrodzajowe; międzyrodzajowe; międzygatunkowe itd itp - zapytaj raczej genetyka roślin lub biologa

wszystko co zazwyczaj kupujemy w hipermarketach; kwiaciarniach to wspaniałe "łatwe" w uprawie parapetowej hybrydy; są hodowane poprzez wielokrotne krzyżowanie międzygatunkowe i często międzyrodzajowe wykorzystujące najlepsze cechy  przodków np popularna cambria

większość kupowanych z uznanych upraw - hodowców to krzyżówki wewnątrzgatunkowe (sama się o tym przekonałam - phalaenopsis mannii ma oznaczenie selbstung x  Confused  )  jeśli masz znak "x" na fiszce zazwyczaj jest to krzyżówka  Smile jak w tym przypadku  phalaenopsis mannii
- selbstung = wewnątrz - ale czego Sad phalaenopsis Confused czy phalaenopsis mannii)

może być też krzyżówka miedzyrodzajowa wtedy masz między "x" rodziców Jak moje d.densiflorum poniżej

czysty gatunek - jedno wiem - rośnie w naturalnym środowisku - choć i tam także powstają naturalne wewnątrzgatunkowe krzyżówki

2.nie mam "czystego" dendrobium densiflorum mam krzyżówkę żółtokwitnącą (d.densiflorum x d.farmerii) na razie to maleństwo w 5 cm doniczce od Roellke

poczytaj forum orchidarium pl; wyszukaj w wątku prezentacje d.densiflorum i znajdziesz skad pochodzi, jakie warunki, jakie wymagania Cool Smile
pozdrawiam
Małgorzata

pozdrawiam
Małgorzata
poli
Gaduła

« Odpowiedz #4 : Marca 04, 2008, 14:15:22 »

Wiem, że dendrobium powinno mieć możliwie najciaśniejszą doniczkę, ale czy tu nie czas na większą?

Pozdrawiam serdecznie
Pomorze, 7a
probeta
Administrator

« Odpowiedz #5 : Marca 04, 2008, 17:11:14 »

Poli storczyki przesadza się :
jak mają rozłożone podłoże,
"wychodzą" z doniczki,
mają uszkodzony system korzeniowy,
roślina przewraca się,
podłoże jest stare, zasolone.
Znam osobę (z dużym doświadczeniem i wieloletnią praktyką) która nie przesadza bez potrzeby roślin tylko wstawia doniczkę do szerszej doniczki i osypuje luźnym podłożem - to też jakiś sposób.

sbb28
Aktywny
**

« Odpowiedz #6 : Marca 04, 2008, 21:05:08 »

Ja bym jeszcze nie przesadzała - mają jeszcze miejsce; bryła korzeniowa i nowe przyrosty nie "wychodzą z doniczki"; przy przewracaniu się stosuje system opisany przez Probetę
dodam tylko na przyszłość:
jedna najważniejsza podstawowa zasada przy sadzeniu keiki dendrobium oraz przesadzaniu dendrobium podstawa ps.bulwy powinna być zawsze ponad podlożem! (tak jak masz na swoim zdjęciu) to bardzo ważne!!
jak posadzisz głębiej zawsze zagniją nowe przyrosty dendrobium lub z czasem ps.bulwy
pozdrawiam
Malgorzata

pozdrawiam
Małgorzata
Famelia
Rezydent

Pomorze, strefa 6b

« Odpowiedz #7 : Lipca 07, 2008, 18:14:32 »

A ja mam pytanie: dlaczego mimo wysokiej wilgotności on mi żółknie?

Agnieszka

['] Z
volcowitch
Zbanowany/usunięty
*

New brand

« Odpowiedz #8 : Lipca 07, 2008, 18:26:57 »

Ponieważ sole minealne osiadają w podłożu i nie mają gdzie odpłynąc wypłukane, bo liście dotykając szkła "łapią" choroby, bo ma brak wymaganego ruchu powietrza dla tego gatunku oraz cyrkulacji powietrza w podłożu, chyba że ten wazon ma na dole dziurki i woda tamtędy odcieka.

To zdjęcie wykonane zaraz po oprysku czy tak tam zawsze jest;]? bo jeśli zawsze to zdecydowanie za dużo podlany.

Dendrobium nie lubi gdy woda stoi na liściach, lubi zamgławianie, a nie zraszanie. polecam do tego celu jonizator.
Famelia
Rezydent

Pomorze, strefa 6b

« Odpowiedz #9 : Lipca 07, 2008, 18:43:06 »

Ooo, ten pomysł z jonizatorem super Smile Dziękuję Smile

To jest zaraz po zraszaniu, leży sobie odkryte, po czym na noc zakrywam folią. Tak, że ta woda zdąży wyparować. Bo ja tylko zraszam.

Czyli znów zonk w moim wykonaniu odnośnie storczyków? Podobno storczykomaniak uczy się na błędach. JA nie  Evil or Very Mad

Agnieszka

['] Z
volcowitch
Zbanowany/usunięty
*

New brand

« Odpowiedz #10 : Lipca 07, 2008, 19:13:23 »

folią? Przeciez w nocy roślina sama w sobie ma podwyższoną wilgotność bo jest mniejsza temperatura niż 25stopni C i powietrze nie jest tak suche jak w ciągu gorącego dnia. A dendrobium zakryte na noc ma wyzsza temeperature niż 25 stopni, a w nocy powinno miec od. 16 do max 20 w prawidłowej uprawie. Także pomysł z folia totalnie spalony.

Szybko przesadź go z tego wazonu do doniczki z podłożem albo do uprawy hydroponicznej w tym wazonie. Przestan też robić opryski. Skup się na zamgławianiu i cotygodniowym intensywnym podlewaniu przy doniczce, lub uzupełnianiu wody z mikroelementami przy hydroponice.

Wystawiaj roślinę w chłodne miejsce na noc.
Famelia
Rezydent

Pomorze, strefa 6b

« Odpowiedz #11 : Lipca 07, 2008, 19:44:41 »

Widzisz a ja się bałam, że przy chłodach mi zgnije... Totalna kaszana. Dzięki.

Agnieszka

['] Z
volcowitch
Zbanowany/usunięty
*

New brand

« Odpowiedz #12 : Lipca 07, 2008, 20:14:52 »

Niewiedza nie jest środkiem łagodzącym skutki;]

A czytanie nie boli. także dobrze najpierw poczytać jak się coś dostanie lub kupi zanim się to nawet postawi gdziekolwiek:P
poli
Gaduła

« Odpowiedz #13 : Lipca 07, 2008, 21:30:49 »

A ja Wam się pochwalę  Razz , tym że moje d. phalaenopsis na nowym przyroście ma pęd kwiatowy.
Niby nic szczególnego, ale ja pękam z dumy bo to mój pierwszy storczyk, który "od początku" zakwitł u mnie. Nawet falki kwitły tylko na starych łodygach, jeszcze nie doczekałam się u siebie nowej   Mad, choć mam nadzieję, że to kwestia czasu.

Pozdrawiam serdecznie
Pomorze, 7a
volcowitch
Zbanowany/usunięty
*

New brand

« Odpowiedz #14 : Lipca 07, 2008, 22:00:21 »

Mój puścił 3 pędy kwiatowe(obecnie kwitna) i wyrastają mu właśnie dwa nowe malutkie przyrosty naraz i dodatkowo chyba keiki jeden się z boku bulwy wynurza, albo coś czego jeszcze zidentyfikowac się nie da, bo jest większym pęcherzykiem. A kupiony za ok. 10zł. Był zmarnowany, bez kwiatów i łodyg kwiatowych i ładnie go wyprowadziłem na ludzi. Z mojego "sledztwa" wyszło że to Dendrobium Emma Red, a jak kupowałem to wygladał jak marny dendrobium phalaenopsis.
poli
Gaduła

« Odpowiedz #15 : Lipca 07, 2008, 22:19:13 »

Pokaż jego zdjęcie. Jakbyś miał keiki na zbyciu i szukal dla nich rodziny zastępczej, to wiesz...chętnie przygarnę Wink

Pozdrawiam serdecznie
Pomorze, 7a
volcowitch
Zbanowany/usunięty
*

New brand

« Odpowiedz #16 : Lipca 07, 2008, 22:32:11 »

Na zbyciu dziś nikt nic nie ma, dziś wszystkiego jest za mało, a zdjęcia gdzieś już wrzucałem, więc się powtórzę

poli
Gaduła

« Odpowiedz #17 : Lipca 08, 2008, 07:04:30 »

Wiesz, wydaje mi się, że akurat na Naszym Forum nie jest tak, że wszystkim tylko brakuje i często wzajemnie dajemy do adopcji " dzieciaczki" Smile
ale kwiatuch piękny Wink

Pozdrawiam serdecznie
Pomorze, 7a
volcowitch
Zbanowany/usunięty
*

New brand

« Odpowiedz #18 : Lipca 08, 2008, 10:49:25 »

To piękny i szczytny cel ;] Jeśli tylko bedę dzielił kiedyś tego storczyka to obiecuję obdarowac właśnie Ciebie.

Chociaż "zagracanie" storczykami mieszańcami to nic fajnego szczerze mówiac, a takim właśnie on jest;] Obecnie szukam hybryd pierwszorzędowych, botanicznych okazów, oraz wyjatowo ładnych mieszańców. Mam już dość pospolitych falków, każdy je ma, a jak nie ma to łatwo może nabyć po 10zł nawet, a już po 40zł to perełki nie wymagające żadnej wiedzy poza tą by podlewac jak podłoże wyschnie i nie wystawiać na pełne słońce.

Wandy też już sie stają storczykami ogólnie dostępnymi i co wkurza to to że coraz więcej jest merystemowych storczyków in vitro, które zalewają nasz rynek. Przepraszam, że się tak wyrażę ale jak na wiejskim targu potem parapety sa zawalone ta samą rośliną, tym samym gatunkiem tylko w innych kolorach.

Faleonopsisom marketowym i hybrydom wand stanowczo mówię NIE;] Parafrazując.
Krystal
Moderator Globalny

« Odpowiedz #19 : Lipca 08, 2008, 21:40:40 »

Bardzo.... ostra wypowiedź, że tak powiem.  Sad
Pozwolę sobie mieć inne zdanie - właśnie dzięki marketowej "taniźnie" i coraz większej dostępności tych "wiejskotargowych" phalaenopsisów wiele osób może sobie na nie pozwolić, i przetestować swoje umiejętności - czy też ich brak - na w miarę taniej roślinie...
Kolekcjonerzy rarytasów przecież nie muszą zapuszczać się do tych marketów po rośliny za dziesiątkę czy patrzeć na te jednakowe parapety...

I powiem jeszcze, że gdybym ja sama nie zaczęła od kilku najtańszych falków - nie odważyłabym się na zakupy jakichś bardziej wymagających.

Ale - każdy może mieć swoje zdanie, oczywiście  Mad Tylko milej byłoby, gdyby było ono wyrażane łagodniej, i nie dyskredytowało tych, którzy cieszą się jak dzieci z zakupu swojego pierwszego czy drugiego falka za dychę.  Smile
orange30
Nowicjusz
*

NaŻadnym zegarze nie znajdziesz wskazówki do życia

« Odpowiedz #20 : Lipca 08, 2008, 21:48:42 »

Krystal popieram Twoją wypowiedź, nie od razu Kraków zbudowano Trzeba na tych bardziej dostępnych i tańszych się "naumieć" pielęgnacji a później już " z górki" Smile

Pozdrawiam serdecznie Halina Smile
Krystal
Moderator Globalny

« Odpowiedz #21 : Lipca 08, 2008, 21:53:04 »

Prawda, Orange. Smile

Wiem po sobie, bo nawet pomijając kwestie finansowe - bardzo długo storczyki jawiły mi się jako coś ogromnie trudnego w uprawie, wymagającego nie-wiadomo-jakich warunków w mieszkaniu itd.
I właśnie obniżana coraz bardziej cena skłoniła do zaryzykowania... Wink A  potem - to już wiadomo - "z górki", bo i mania dopada, i człowiek siłą rzeczy mądrzejszy....
egrabow
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Lipca 08, 2008, 22:05:43 »

Volcowitch
przechodzisz typowe etapy choroby storczykowej. Nauczyłeś się już na marketowych okazach i czujesz się znudzony. Szukasz większych wyzwań jakimi są storczyki botaniczne. Nic prostszego jak przestać jażdzić na giełdę kwiatową na Wildzie i skierować swoje kroki do Pani Sandry Wawrzyniak. Tam znajdziesz okazy o których tutaj się nie wspomina. A tak na marginesie - to nie widzę Cię na specjalistycznych forach storczykowych ( chyba że masz na imię Łukasz a Twój nick pochodzi od nazwiska)

Człowiek potrzebuje dwóch lat aby nauczyć się mówić a pięćdziesięciu, żeby nauczyć się milczeć.
                                       Ernest Hemingway
Pozdrawiam - Kaśka

Moje zielone
Famelia
Rezydent

Pomorze, strefa 6b

« Odpowiedz #23 : Lipca 09, 2008, 11:50:58 »

A czytanie nie boli.

Niewiedza nie jest środkiem łagodzącym skutki;]

Dziękuję za wskazówki, choć ten mentorski ton był niepotrzebny. Jeżeli razi Cię moja ignorancja, możesz po prostu nie odpowiadać na moje posty - przynajmniej mnie nie obrazisz Smile
Pozdrawiam

Agnieszka

['] Z
volcowitch
Zbanowany/usunięty
*

New brand

« Odpowiedz #24 : Lipca 09, 2008, 13:07:46 »

Wszystkie macie rację. Uczyć się na tańszych też to popieram. Ale droższy to nie znaczy lepszy. Bo tego nie powiedziałem to raz, a dwa w mojej wypowiedzi nie chodziło o to by kogoś obrazić tylko uzmysłowic fakt zagracania parapetów tym samym gatunkiem, w różnych kolorach. A to już nie nauka tylko storczykoholim lub jak zwał tak zwał zakupoholizm lub zakupo storczyko posiadanioholizm i tam mógłbym nowomowę tutaj uskuteczniać.

A gaduła Famelia jak poczuła się urażona to prosiłbym prywatnie sie odnosić a nie "za masą" ataku na moje słowa tutaj wrzucac swoje trzy grosze;] Jeśli odebrałaś to jako ton mentorski jub coś negatywnego to nie chciałbem by tak to zostało wyrażone i jednocześnie przepraszam.

Egrabow jestem osobą zbyt ambitną i nie smiałbym się do Pani Sandry Wawrzyniak jeszcze pchać z moim "czarnogrodem";]
Jak wystartować to z grubej rury i z bagazem doświadczeń. Także na wkroczenie w szeregi "ORCHIDEUM" jeszcze trochę poczekam sobie. Na Wildzie nigdy nie byłem do tej pory. Ale kto wie, kto wie. Może niebawem tam zajrze tym bardziej, że dowiedziałem się ostatnio właśnie na forum o tym miejscu od Kasjopei.
Prosze też nie uskuteczniać tutaj "psychoanalizy" i wkładać w moje usta czegoś czego nie powiedziałem. Musze sprostowac twoje słowa "przechodzisz typowe etapy choroby storczykowej. Nauczyłeś się już na marketowych okazach i czujesz się znudzony. Szukasz większych wyzwań jakimi są storczyki botaniczne.". Żadnej choroby nie mam i nie zamierzam mieć. Jak wszystko traktuję z dystansem. Nie uczyłem się niczego i nie zamierzam, bo kazda roślina to kwestia indywidualna. Nie czuję się niczym znudzony. A wrażeń to chyba szuka kazdy z nas. dostosowujac je do swoich możliwości przedewszystkim a następnie do swoich celów, podejmując trafne lub mniej trafne decyzje w całym tym procesie.

I właśnie dostosowując się do swoich mozliwości i stawianych sobie na bieżaco celów działam w wyzej wymieniony sposób.

Fora profesjonalne i mniej profesjonalne to kolejny aspekt gustów. Uważam, że wszystkie do których przynależę są profesjonalne bo są praktyczne i sprawdzone (osoby które mówia dane słowa wypróbowały tego o czym mówią), a nie techniczne (słowa nie poparte własnym doswaidczeniem). Poza tym fora tworzą ludzie, mowiąc ze nie widziałes mnie na forach profesjonalnych obraziłeś choćby to forum, ludzi tutaj skupionych i osoby zarządzające, moderujace i administrujace to forum dyskusyjne. Rozumiem że nie celowo.

I na sam koniec dodam "de gustibus non disputandum est" zamykajac dyskusje o gustach;]
Krystal
Moderator Globalny

« Odpowiedz #25 : Lipca 09, 2008, 13:25:06 »

Wszystkie macie rację. Uczyć się na tańszych też to popieram. Ale droższy to nie znaczy lepszy. Bo tego nie powiedziałem to raz, a dwa w mojej wypowiedzi nie chodziło o to by kogoś obrazić tylko uzmysłowic fakt zagracania parapetów tym samym gatunkiem, w różnych kolorach. A to już nie nauka tylko storczykoholim lub jak zwał tak zwał zakupoholizm lub zakupo storczyko posiadanioholizm i tam mógłbym nowomowę tutaj uskuteczniać.
(...)I na sam koniec dodam "de gustibus non disputandum est" zamykajac dyskusje o gustach;]
Volkowitch - tym, co napisałeś na końcu - powinieneś cały swój wywód zacząć Smile
Otóż to. U każdego gusta (storczykowe w tym przypadku) ewoluują inaczej, i choć ja np. po nabyciu kilku phalaenopsisów zaczęłam chętnie rozglądać się za innymi gatunkami - w żadnym razie nie uskuteczniłabym takiego dictum o zakupoholiźnie tych pierwszych wobec mojej koleżanki z innego forum, która zachorowała na białe falki, i obecnie ma ich bodajże 14. Wink Bo właśnie - de gustibus.... Smile
Myślę, że najlepiej jest delikatnie pokazywać zakupoholikom falkowym inne storczykowe cuda, bez nakłaniania czy besztania. Jeśli chwycą innego bakcyla - fajnie, jeśli nie - kupią piętnastego białego falka, i też powinniśmy cieszyć się ich radością. Po prostu Smile
volcowitch
Zbanowany/usunięty
*

New brand

« Odpowiedz #26 : Lipca 09, 2008, 13:42:40 »

Dokladnie tak Krystal - jaki nick taka wypowiedź;] czysta, klarowna i jasna;]
egrabow
Aktywny
**

« Odpowiedz #27 : Lipca 09, 2008, 14:27:32 »

Volcowitch - napisałeś dużo ale mało konsekwentnie i zgodnie z zasadą "najlepszą obroną jest atak"

"Obecnie szukam hybryd pierwszorzędowych, botanicznych okazów, oraz wyjątkowo ładnych mieszańców" - tak napisałeś kilka postów wyżej. Taki asortyment znajdziesz u Pani Sandry a nie na Wildzie. Ja wcale nie proponowałam Ci abyś szedł do Pani Sandry ze swoimi okazami.
Floraforum nie jest specjalistycznym forum storczykowym. Nikomu nie ujmując - wszyscy jesteśmy początkującymi amatorami w porównaniu do osób prezentujących swoje osiągnięcia np w Orchidarium czy Swiat Orchdeii. I zapewniam Cię, że nie są to teoretycy. Chyba, że uważasz Panią Sandrę czy Pana Dziedzica za teoretyków.
I jeszcze jedno: ja, mimo że jestem  starsza od Ciebie,  to zamierzam się jeszcze dużo nauczyć

Człowiek potrzebuje dwóch lat aby nauczyć się mówić a pięćdziesięciu, żeby nauczyć się milczeć.
                                       Ernest Hemingway
Pozdrawiam - Kaśka

Moje zielone
volcowitch
Zbanowany/usunięty
*

New brand

« Odpowiedz #28 : Lipca 09, 2008, 15:04:10 »

Chyba za dużo jadu... ;]

"Taki asortyment znajdziesz u Pani Sandry a nie na Wildzie" - a gdzie pisałem że na Wildzie chcę znaleźć?

"Ja wcale nie proponowałam Ci abyś szedł do Pani Sandry ze swoimi okazami" - nie pisałem że chcę iść z czymkolwiek do tej pani.

"I zapewniam Cię, że nie są to teoretycy." - nigdzie nie mówiłem że ktokolwiek jest teoretykiem, lecz mówiłem kto nim nie jest.

"Chyba, że uważasz Panią Sandrę czy Pana Dziedzica za teoretyków." - nie znam osobiście ale z opinii "ogółu" wiem że mają doświadczenie.

"w porównaniu do osób prezentujących swoje osiągnięcia np w Orchidarium czy Swiat Orchdeii"  - do tych też należę i do kilku jeszcze (ale jak wszędzie są osoby mniej lub bardziej kompetentne)

"Floraforum nie jest specjalistycznym forum storczykowym" - To osobiste stwierdzenie czy jakiegoś konkretnego autorytetu w tej dziedzinie? Według mnie to forum jest specjalistyczne w większym słowa tego znaczeniu. Bo ma wiele podkategorii i kazda z nich jest specjalistyczna właśnie. To o kaktusach to o storczykach etc.

"ja, mimo że jestem  starsza od Ciebie,  to zamierzam się jeszcze dużo nauczyć" - to stwierdzenie ma być chęcią wywyższenia? wrzucenia pięciu groszy do tematu w poszukiwaniu dyskusyjnych wrażeń? przechwałką? czy też prezentacją własnego zdania bez dalszego konkretnego celu?

Prosze przestać tak jatrzyć moją osobę. Bo chyba tak nisko nie będziemy sprowadzac tej rozmowy i coraz to płytzej argumentacji i wnioskowania bo tego nie lubię.

Prosze jednocześnie o nie wciaganie w dalszą dyskusję i potrzebę wyjaśniania każdego stwierdzenia nie wypowiedzianego przeze mnie.

egrabow
Aktywny
**

« Odpowiedz #29 : Lipca 09, 2008, 15:43:15 »

Kończę dyskusję z Volcowitchem. Odpowiedź napisałam na priv. Jeżeli Łukasz sobie życzy mogę ją upublicznić

Ernest Hemingway
Pozdrawiam - Kaśka

Moje zielone
Strony: 1 2 3   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: