Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudnia 06, 2022, 08:21:18
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hippeastrum/amarylis sezon 2019/2020  (Przeczytany 24257 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #360 : Października 21, 2020, 19:49:22 »

O, pamiętasz moją siewkę. Dama Karo całkiem ładnie przyrosła, udaje różne inne dorosłe cebule, te średniaczki pod względem wielkości. To, że pozwoliłam jej zakwitnąć jako maleństwo, nie osłabiło jej (kwiat wcześnie obcięłam do wazonu, żeby jak najmniej ciągnął z cebuli). Z jesienią weszła nawet sama w okres spoczynku, to może coś z tego będzie. Zastanawiam się, czy jakaś inna z 3-letnich siewek ma szansę zakwitnąć w tym roku. Nie są olbrzymami, ale i tak większe od Damy z tamtego roku, gdy kwitła. I kilka samoistnie weszło w okres spoczynku. Czy to daje jakąś nadzieję, że przygotowują się do kwitnienia? Nie znam się na siewkach zupełnie, bo to moje początki. Confused

Pozdrawiam. Jola.
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #361 : Października 21, 2020, 20:15:58 »

Na podstawie mojej obserwacji zauważyłem, że  szyjki cebul w tym siewek w czasie przechowania zmieniają kształt na szeroko trójkątną i wtedy jest duże prawdopodobieństwo na kwitnienie.

Na przykładzie krzyżówki Red Lion x Marylin mogę stwierdzić, że genetyka jest nieobliczalna. Pierwsza cebula, która zakwitła miała niecałe 3 lata i miała obwodu 15 cm. Najpierw zaczynała 2 kwiatami. W następnych sezonach miała na pędzie odpowiednio o 1 kwiat więcej. Z kolei w tym roku w ogóle nie zakwitła i jest mniejsza i nie wiem czy zakwitnie.

Druga cebula z tej krzyżówki zakwitła po 5 latach, lecz cebula jest większa i wytworzyła 4 cebule przybyszowe i wytwarza co roku po 2 pędy.

Kolejna siewka ma cebulę o obwodzie 22 cm i uraczyła w tym roku zakwitnąć, również mam cebulę z ww. krzyżówki o średnicy mniej niż 15 cm z 5 cebulami przybyszowymi i miała kwitnąć lecz pąk zasuszyła.

W tym roku siewki z tegorocznego siewu najlepiej rosły , które były na parapecie zewnętrznym i są tam do tej pory. Są to krzyżówania Quito x Chico, Rilona x Luna i Rilona x Babyface. Pozostałe krzyżówki z tegorocznego siewu wypadły tragicznie (małe, cienkie i mała ilość liści) w porównaniu do siewek z parapetu zewnętrznego.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #362 : Października 21, 2020, 20:49:21 »

Rosomak masz już wieloletnie siewkowe spostrzeżenia.  Smile A ja po przeczytaniu Twojego posta, oczywiście od razu zaczęłam szukać tych szeroko trójkątnych szyjek i wstyd się przyznać: patrzę i nie wiem o co chodzi. Confused Jak z góry patrzę na te szyjki, to widzę bardziej romby a nie trójkąty. To znaczy, że nici z kwitnienia ? Czy źle patrzę? Obok stoi stary 'Red Lion' z klującym się pąkiem i od góry szyjka jest rombem. Confused Ech ta geometria. Smile

Pozdrawiam. Jola.
mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #363 : Października 21, 2020, 20:51:32 »

Wydaje mi się że siewki od rodziców dobrych genetycznie lepiej sobie radzą, trochę też zależy od warunków w jakich rosną ale najważniejszy jest zestaw genów. U mnie jedna z cebul Red Lion x Charisma i to wcale nie największa, ma przybyszówkę.

Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #364 : Października 30, 2020, 17:05:37 »

Moje zakupy z Florio wyglądają dorodnie (28 cm obwodu) i zdrowo. Ciekawe jak to będzie ze zgodnością odmianową. Confused

W zasadzie to już nie mam miejsca na więcej hipków, ale  w sercu są jeszcze marzenia i dla tych czterech marzeń, to bym gotowa nowy parapet zbudować. Ogłaszałam już w różnych wątkach zakupowo- wymianowych. Pomyślałam, że nie każdy tam zagląda. To napiszę i tutaj.
Poszukuję następujących cebulek (mogą być przybyszówki):
Fledermaus,
Exotica,
Mocca,
Exotic Star

sezon 2020-2021

Pozdrawiam. Jola.
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: