Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 16, 2022, 06:00:22
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Cześć,
wiem o problemie z kalendarzem w tej wersji Forum. Poprawka wiąże się z poważnym upgrade wersji Forum do 2.0.x. Mam nadzieję, że niedługo mi się to uda.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim zdrowia i radości.
Admin - Astrid
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Inne amarylkowate (valotty, crinum, amarylisy, agapanty, krasnokwiaty itp.) cz. 2  (Przeczytany 41927 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #180 : Marca 04, 2017, 14:26:29 »

Hmm dobre pytanie... na pewno nie królik;-) na tym stoisku mieli tylko papilio ze zwartnic ale nie zwróciłem uwagi na producenta... Ja i tak zakładam, że znowu będzie pomyłka żeby sobie nadziei nie robić Wink nie wiem nawet czy zakwitnie w tym roku, cebula ładna ale przy żadnej nie znalazłem nawet głęboko ukrytego pąka wiec może zakwitnąć za rok równie dobrze
Basiek7
Gaduła

Mazowieckie

« Odpowiedz #181 : Marca 04, 2017, 14:30:49 »

A cebula jest rzeczywiście troszkę wydłużona?  Trzymam kciuki, żeby jednak zakwitła i nie okazała się pomyłką  Smile

Pozdrawiam,
Basia
Hukos1
Aktywny
**

« Odpowiedz #182 : Marca 05, 2017, 13:07:15 »

ADAPAPA, tak jak napisałaś to było kilka lat temu i już tych cebul z różnych przyczyn nie mam. W archiwalnych postach poznikały również zdjęcia, więc taki wątek byłby przydatny.  Smile

sauromatum, zazdroszczę H.papilio... jeszcze go nie mam w kolekcji Sad
mucha
Rezydent

« Odpowiedz #183 : Marca 09, 2017, 09:45:23 »

Nowe nabytki:

Czy uprawiać je tak jak hippeastra?

Pozdrawiam Ela
sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #184 : Marca 09, 2017, 10:07:05 »

Mucha, gdzie znalazłaś pankracjum?
Co do Amarine to uprawia się bardziej jak nerinę, nie jak zwartnice. Kwitnie jesienią jak nerina.
mucha
Rezydent

« Odpowiedz #185 : Marca 09, 2017, 10:11:10 »

Pankracjum zakupiłam wczoraj w Brico Marche.  Very Happy

Sauromatum, możesz napisać coś więcej o uprawie tych odmian?

Pozdrawiam Ela
sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #186 : Marca 09, 2017, 11:03:30 »

Hmm nie jestem wielkim znawcą jeszcze tych gatunków Wink ale… Wink
Ja mam tylko siewkę pankracjum wyhodowaną z nasiona kilka miesięcy temu. Z tego co się orientuję to pankracjum jest chyba ‘winter growing’ tak jak np. Lycoris – tzn. liście zaczynają rosnąć latem, utrzymują się przez zimę, zamierają wiosną. Kwiaty pojawiają się w okolicach lata w okresie bezlistnym lub razem z nowymi liśćmi. Potrzebuje ziemi bardzo przepuszczalnej, rośnie w naturalnym środowisku w piasku, na plażach. Znosi zasolenie. Przypuszczam, że do kwitnienia będzie potrzebować wystawy południowej lub przechowywania w tunelu foliowym aby doniczka z ziemią się mocno nagrzewała. To są moje przemyślenia wnioskowane z warunków naturalnych, w których pankracjum występuje.

Co do Amarine to sytuacja jest o tyle kłopotliwa, że jest to mieszaniec międzyrodzajowy. Podobno ma więcej cech neriny i rośnie jak nerina. To sugeruje wzrost liści na wiosnę, zamierają jesienią. Kwitnie podobno latem/jesienią (czyli trochę jak amarylis, trochę jak nerina). Obawiam się, że będzie kwitła tak późno, że nie zdąży się rozwinąć przed przymrozkami i będzie trzeba ja wziąć do mieszkania żeby zakwitła.

Ale zaznaczam, że ja dopiero zaczynam zaznajamianie się z tymi roślinami, wnioski opieram na znajomości roślin pokrewnych i warunków naturalnych.

Mucha, a było więcej pankracjum jeszcze u Ciebie w brico?
mucha
Rezydent

« Odpowiedz #187 : Marca 09, 2017, 11:55:34 »

sauromatum, dzięki za cenne info.

W Brico była jeszcze jedna sztuka pankracjum - może nie wykupili - sprawdzić i kupić Ci?

Pozdrawiam Ela
sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #188 : Marca 09, 2017, 12:06:02 »

mucha, jeśli to nie jest dla Ciebie żaden problem i masz po drodze to możesz zerknąć... byłbym bardzo wdzięczny Smile
Ja brico mam w miejscowości, skąd pochodzę ale w ciągu najbliższych 2 tygodni się tam nie wybieram...
mucha
Rezydent

« Odpowiedz #189 : Marca 09, 2017, 13:33:26 »

sauromatum, to nie problem, Brico mam po drodze z pracy, wracając do domku zerknę, czy coś zostało.

W jakim podłożu uprawiasz krynkę?

Pozdrawiam Ela
sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #190 : Marca 09, 2017, 14:53:16 »

mucha, za zerknięcie czy nie ma już pankracjum będę dozgonnie wdzięczny Smile

Ja swoje Crinum trzymam w ziemi takiej samej, jak i zwartnice. Rośnie bardzo ładnie, już raz w tym roku przesadziłem ją do większej doniczki ale w okolicach maja będę musiał ją przesadzić raz jeszcze ponieważ ona potrzebuje znacznie większej doniczki niż ta, w której jest teraz.
ADAPAPA
Rezydent

Hippeastrum=groźny nałóg:)

« Odpowiedz #191 : Marca 11, 2017, 11:04:59 »

Clivia miniata:

Basiek7
Gaduła

Mazowieckie

« Odpowiedz #192 : Marca 11, 2017, 13:00:38 »

Ada, piękne kwitnienie  Very Happy. Ja mam jedną kliwię, a w zasadzie ogryzka kliwii, przywieziona z Chorwacji. Ciekawe, czy kiedyś mi zakwitnie Confused. Na razie ma trzy liście, ale małe. Nie wiem, czy to miniaturka, czy coś jej się stało, postaram się jej nie uśmiercić  Shocked

Pozdrawiam,
Basia
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #193 : Marca 11, 2017, 19:46:36 »

Ada, cudna jest miniata Very Happy Kwiaty niesamowite, ile tam się dzieje Very Happy

Pozdrawiam,
Renata
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #194 : Marca 11, 2017, 19:59:28 »

Dziękuję DziewczynyVery Happy

perełka
Gaduła

żyj i pozwól żyć innym

« Odpowiedz #195 : Marca 11, 2017, 20:32:28 »

To białe widziałam  w kauflandzie ,taki sam klaster .Cuda są teraz dostępne jak się wie co zacz .Suromatum z Ciebie to prawdziwy kolekcjoner amarylkowatych .No to niedługo będziemy podziwiać kwiaty nowych nabytków.Ja mam patyczaka katarzyny i wallotę i z innej beczki -
Graptopetalum bellum ,które kwitnie przepięknie u mojej koleżanki  .Dostałam takiego małego dzieciaczka ,mamusia jest ogromna .Vallota  od Reni też ma dzieciaczki .Nie zamierzam przesadzać i może kiedyś zobaczę kwiaty u swojego towarzystwa ,w tym u rajskiego ptaka  .Ado Cliwia tylko podziwiać.Ach te amarylki....

Pozdrawiam
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #196 : Marca 11, 2017, 20:58:11 »

Dziękuję PerełkoVery Happy

Mnie bardzo ciekawi pankracjum Eli.

Pewnie niebawem w Biedronce pojawią się błonczatki, neriny i sprekelie.

dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #197 : Marca 12, 2017, 19:32:50 »

Te nowości super, ale mnie przystopowały zimujące liście. Żałuję, że kupiłam Amarcrinum, bo co ja zrobię zimą z tym wiechciem liści  Sad.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #198 : Marca 13, 2017, 08:22:37 »

Na rośliny, które mają zimowe liście rzeczywiście trzeba mieć jakieś dobre miejsce zimą - ja mam na razie mało roślin, które mają zimowy pióropusz liści ale z miejscem i tak jest kłopot...

Pokazywałem już zdjęcia sprekelii, która w tym roku zaskoczyła mnie wypuszczając 2 kwiaty - teraz zaskoczyła mnie jeszcze bardziej wypuszczając 3 kwiat:

Ale też inna sprekelia postanowiła zakwitnąć:

Niestety nie udało mi się jak na razie zapylić jej pyłkiem żadnego hippeastrum.

A tak wygląda część moich nerin, które zimowały w skrzynkach w bardzo chłodnym miejscu:

Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że wyglądają źle - ale one wyglądają właśnie zadziwiająco dobrze jak na zimowanie w temperaturze około 0 stopni i z bardzo małą ilością światła. Poza tym niby Nerine bowdenii zrzuca liście na zimę - więc mam uzasadnione wątpliwości czy to jest ona bo jak widać - te cebule liści nie zrzuciły.
Basiek7
Gaduła

Mazowieckie

« Odpowiedz #199 : Marca 13, 2017, 11:27:40 »

Sauromatum, chyba nieźle wypasłeś sprekelię, skoro wypuszcza trzeci pęd  Smile. Gratulacje  Smile.

Pozdrawiam,
Basia
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #200 : Marca 16, 2017, 01:39:46 »

Dziś widziałam w Biedronce ismeny i sprekelie, gdyby ktoś poszukiwał.

ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #201 : Marca 19, 2017, 22:54:56 »

Kwitnie kolejna kliwia:

Gaston
Moderator

Warszawa - Strefa 6B, Małopolska (lokalnie) 7A

« Odpowiedz #202 : Marca 20, 2017, 16:47:44 »

Właśnie dowiedziałem się o istnieniu Pankracjum. Kwiat wygląda jak ismena Smile pędy i liście wyglądają jak połamana ismena, więc pewnie widząc ją w sprzedaży zignorowałbym  Laughing, ale jeśli zobaczę gdzieś dostępne cebule to zamieszczę info na forum Very Happy

Pozdrawiam, Grzegorz
goll
Rezydent

« Odpowiedz #203 : Marca 20, 2017, 18:01:29 »

Ja mam trochę nasion pankracjum, przywiezionych z Grecji.
Będę teraz wiosną siać.

mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #204 : Kwietnia 07, 2017, 15:20:38 »

Parę ciepłych dni w zacisznym miejscu na dworze i ruszył  Cool Oczywiście na noc wraca do domu.

Nie wiem gdzie mu znajdę miejsce na zimowanie, bo on będzie ogromny... Przed dzieleniem wyglądał tak:

wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #205 : Kwietnia 07, 2017, 20:32:01 »

Nie miałam styczności z tą rośliną, ale przyznaję, że wygląda zjawiskowo.
mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #206 : Kwietnia 07, 2017, 20:36:19 »

Ta jest z nasionka które dostałam od koleżanki. Roślina ma już sporo latek  Smile

Hukos1
Aktywny
**

« Odpowiedz #207 : Kwietnia 24, 2017, 18:12:00 »

wyrak, to jest Scadoxus multiflorus.
mimbla, jeżeli to z nasionka to gratuluję Surprised. Wyhodować taki okaz to nie lada sztuka! Ja mojego Scadoxusa trzymałem na balkonie (cebula kupiona w markecie budowlanym), zakwitł ale nie był taki okazały jak Twój. Zawiązał nawet jedno nasionko, które posadziłem bez przekonania, że cokolwiek wyrośnie. Ku mojemu zaskoczeniu w połowie grudnia ukazał się mały listek, który trzyma się do dzisiaj. Mam nadzieję, że się pogoda nareszcie poprawi i pójdzie na balkon może podrośnie.
Przed powrotem mrozów wystawiłem na balkon posadzone sprekelie, których cebule pokazywałem wcześniej na forum. I kiedy przyszło oziębienie to pokazały się wierzchołki kwiatów. To oczywiście wstrzymało wzrost. Postanowiłem jednak zostawić je na balkonie...jednak przetrwały Smile:

sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #208 : Kwietnia 27, 2017, 07:26:06 »

Hukos1, Twoja sprekelia trochę różni się od moich, moje mają dużo dłuższe płatki Wink choć u Ciebie to może wynik uszkodzenia mrozowego - widzę, że końcówki płatków są uszkodzone Wink ale i tak piękne. Bardzo lubię te kwiaty choć kwitną bardzo krótko.
Hukos1
Aktywny
**

« Odpowiedz #209 : Maja 21, 2017, 15:06:16 »

Te dwie sprekelie powinny wyglądać jak ta, która teraz kwitnie:

Zaczyna się budzić również Scadoxus multiflorus. Obok liść siewki z nasiona, które zawiązało się w zeszłym sezonie:

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: