Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 07, 2021, 13:46:39
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dendrobium subclausum  (Przeczytany 1766 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
elavira
Nowicjusz
*

« : Stycznia 21, 2014, 17:23:34 »

Witam, stałam się niedawno posiadaczką Dendrobium subclausum, niestety niewiele jest informacji o tej roślinie. Może ktoś z forumowiczów miał styczność z tym storczykiem? Na zagranicznym forum wyczytałam tylko, że jest to chłodolubny egzemplarz i zimą lubi obniżoną temperaturę, ale nic po za tym. W tej chwili stoi na nie ogrzewanej klatce schodowej gdzie temp. wynosi dzień/noc 12 - 15/ 8 - 10 st.C. Nie chciałabym biedaka wymrozić za bardzo dlatego na noc idzie za zasłonkę a w dzień stoi na parapecie, a przyznam się szczerze nie lubię ciagle przekładać kwiatów, bo to im na zdrowie nie działa. Planowo miał stać w kuchni blisko szyby, ale tam z utrzymaniem niższej temp. jest gorzej... duza wilgotność za to temp. w granicach 16 - 18 noc i 21 - 24 dzień., trzymam tam te storczyki które wolą umiarkowany klimat. Z góry dziękuję za wszelkie rady i informacje.
kiwis
Aktywny
**

« Odpowiedz #1 : Stycznia 21, 2014, 22:55:32 »

Z opisu wynika, że jest do gatunek dość zmienny (4 podgatunki) i plastyczny:
- występuje na wysokościach od 1200 do 3300m
- może być epifitem ale też storczykiem naziemnym
- zasiedla lasy deszczowe, lasy mgliste i łąki wysokogórskie
- zazwyczaj psb mają 25-35 cm ale mogą dorastać do 1,5m
Liście cienkie opadające, Kwitnie na bezlistnych psb. Może zakwitać przez cały rok.
W opisie znalazłem tylko jedno kategoryczne stwierdzenie, podlewać regularnie przez cały rok i nie dopuszczać do wyschnięcia podłoża.
Ja bym nie zwracał uwagi na temperaturę i nie chłodził specjalnie. Latem chroniłbym przed upałem. Stanowisko dałbym ciemne i osłonięte przed słońcem. Nawoziłbym tylko od momentu gdy nowe przyrosty mają ok. 3 cm i kończyłbym tuż przed zakończeniem wzrostu psb. Jak nie rośnie - tylko czysta woda. Tak uprawiam dendrochilum które pochodzi z podobnych stanowisk (wys 500 do 2300m npm). Obawiam się, że podobnie jak dendrochilum, dendrobium to w niewoli będzie kwitło zimą/wiosną, przez całe lato stało w miejscu i zacznie rosnąć dopiero we wrześniu/październiku. Poszukaj wątków na niemiecko- i angielskojęzycznych forach.
Powodzenia.

Marek
elavira
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Stycznia 22, 2014, 09:27:09 »

bardzo dziękuję za odpowiedź. Wrócił do innych storczyków do kuchni, tam zapewniam mu  wilgotność w granicach 60%, bo z tego co właśnie na niemieckim forum wyczytałam lubią dużą wilgotność nie tyle podłoża, co powietrza szczególnie latem trzeba o to zadbać. Należą do jednej sekcji z D. lawesii, więc w taki też sposób je potraktuję:) Do zainicjowania kwitnienia potrzebują jedynie obniżenia temperatury i sporej różnicy temp.  miedzy dniem i nocą i w tym czasie sporo światła, ale nie w słońcu, mam już dla niego specjalne miejsce w altance w ogrodzie na okres lato/jesień. Faktycznie w warunkach naturalnych kwitną cały rok, ale w naszych sztucznych i domowych jedynie jesienią i zimą. Pozdrawiam
kiwis
Aktywny
**

« Odpowiedz #3 : Stycznia 22, 2014, 21:46:59 »

Pytałem znajomą od dendrobiów. Nie jest zadowolona ze swojego subclausum (a ma inne dendrobia takie że ho ho). Uważa, że trzymała za ciepło i że temperatura dnia nie powinna nigdy przekraczać 20 max 24C. Pisze też, że temperatura nocy powinna się mieścić pomiędzy 11 a 13.

Marek
elavira
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Stycznia 23, 2014, 10:51:54 »

hmm no cóż poczekam na razie co się będzie działo na wiosnę i czy jesienne chłody zainicjują kwiaty, jeżeli nie (o ile przetrwa do przyszłej zimy, bo jest to takie maleństwo) to w przyszłym roku będzie stało cała zimę na klatce schodowej:)
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: