Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 11, 2021, 07:13:06
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Uparte dendrobium nobile.  (Przeczytany 35410 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
abby76
Aktywny
**

« : Października 27, 2011, 09:22:34 »

Mam strasznie uparte dendrobium nobile z białymi kwiatami,mimo dosyć długiego okresu chłodzenia ani myśli wypuścić pączków kwiatowych.Opiszę pokrótce jak je uprawiałam do teraz.Kupiłam je przekwitnięte w lutym tego roku.Po całkowitym przekwitnięciu zaczął wypuszczać nowe przyrosty,podlewałam i nawoziłam by ładnie rosły.Od kwietnia stopniowo wynosiłam dendrobium na balkon,jak minęło zagrożenie przymrozkami całe dni i noce sobie tam stało.Podlewałam i nawoziłam regularnie.Wypuściło keika(odciełam jak było gotoew i wypuszcza nową pseudobulwkę).od września nie podlewałam go wogóle.2 tygodnie twmu wniosłam dendrobium nobile do mieszkania,stoi przy rozszczelnionym lekko oknie.Wczoraj je podlałam z nawozem bo był strasznie wysuszony.Kiedy storczyk raczy wypuścić pączki kwiatowe. Confused

Pozdrawiam . Kasia
Al_Inka
Gaduła

Suwałki, strefa klimatyczna 5b

« Odpowiedz #1 : Października 27, 2011, 14:59:04 »

W części 2 wątku o Denrobium tak pisałam. Jest to najlepszy sposób na zapewnienie kwitnienia, cały czas go stosuję.
Ja zanotowałam sposób na kwitnienie Dendrobium nobile, który podał Pan Jerzy Dziedzic na  www.orchidarium.pl
"Prymitywnie proste instrukcje uprawy Dendrobium nobile, które przekazałem mojej matce, były naprawdę krótkie. (Podlewaj przez wstawienie do naczynia z wodą, pozwól odsiąknąć i podlej znowu dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie wyschnie. Od września do grudnia postaw blisko szyby na parapecie bez kaloryfera i przez sześć tygodni nie podlewaj wcale, a potem raz na miesiąc. Koniec, kropka.)"

domowe
działka
"Natura to zielone schronisko okaleczonych dusz." Anne Louise Stael-Holstein
Pozdrawiam, Alina
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #2 : Października 27, 2011, 15:09:55 »

Tak właśnie zrobiłam.Następne podlewanie w listopadzie(26-tego).Teraz cierpliwie czekam na zgrubienia na dendrobium,a potem na kwitnienie.Tylko jak długo to może trwać? Confused Very Happy

Pozdrawiam . Kasia
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #3 : Października 27, 2011, 17:11:39 »

:-?Czy ziemiórki szkodzą dendrobium?.Podobno nie ale pewna nie jestem,ewentualnie jak to usunąć?!.

Pozdrawiam . Kasia
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #4 : Października 27, 2011, 18:09:03 »

Ziemiórki uszkadzają korzenie, co z kolei może spowodować zakażenie roślin przez grzyby. Można zastosować Nomolt 150Sc, można kupić żółte tabliczki lepne wabiące dorosłe owady. Ja podlałam kiedyś kilkakrotnie swoje rośliny naparem z papierosa. Skutecznie wytłukłam larwy żerujące w podłożu, muszki nie pojawiają się.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #5 : Października 27, 2011, 19:24:05 »

:-?Al_Inko,właśnie mam w butelce wywar z tytoniu,który zrobiłam niedawno.Ale czy ja mogę podlać nim dendrobium,które wczoraj podlałam i nawoziłam po okresie suszy?.Nie wplynie to negatywnie na ewentualne kwitnienie(opóżni lub zakłóci proces zawiązywania pąków)?.Pozdrawiam Shocked

Pozdrawiam . Kasia
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #6 : Października 27, 2011, 20:22:44 »

Moim zdaniem nie powinno. Wilgotne podłoże lepiej przyjmie napar, bo po suchym szybko spłynęłoby.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Października 27, 2011, 21:37:33 »

Jutro podleję dendrobium.Pozdrawiam Cool.

Pozdrawiam . Kasia
dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« Odpowiedz #8 : Października 28, 2011, 00:31:43 »

Przepis Pana Jerzego jest ciekawy-ale ja mam nieco inne zdanie na ten temat. U mnie dendrobium nobile na balkonie ląduje po ustąpieniu majowych przymrozków. Podlewane jest przez deszcz a jak nie pada to od czasu do czasu sam je podleje-balkon mam w pełnym słońcu-ale dendrobia zazwyczaj stoją w cieniu innych roślin lub ich pojemników. Często zraszam wszystkie rośliny i dokarmiam głównie dolistnie.
Tak sobie stoi mniej więcej do 10 października -w tym roku zaskoczenie - bo pąki pojawiły się już pod koniec sierpnia. W tym przypadku rośliny trafiły do domu wcześniej gdzie stosunkowo szybko rozwinęły kwiaty. Ogólnie rzecz ujmując ja go nie zasuszam.Moje dendrobium kwitną na 2-3-letnich przyrostach, które zaczęły zrzucać liście.

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #9 : Października 28, 2011, 06:45:38 »

:-?Jeżeli Twoje dendrobium stoi zwykle do 10 pażdziernika na dworze(prawie tak jak moje)to napewno przechodzi czas chłodzenia.Będę obserwować mojego uparciucha,może potrzebuje jeszcze czasu na kwitnienie.To jak wg.Ciebie, mam je częściej teraz podlewać i nawozić,czy suszyć?.Po niedawnym podlaniu ,wszystkie pseudobulwy,nawet te stare,bezlistne i suche jak pieprz,odzyskały turgor i są jędrne. Confused

Pozdrawiam . Kasia
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #10 : Października 28, 2011, 18:59:25 »

:-oNa spodzie liści dendrobium zauważyłam krople lepkiej i przeżroczystej cieczy.Zresztą na cambrii też.Zdrapałam też z jednego listka malutka(mikroskopijną) grudkę.Czy to czasem nie są mszyce lub inne paskudztwo.Chyba zrobię oprysk chemią wszystkim storczykom,preparatem na welnowce i mszyce.Jak myślicie,czy to nie spowoduje braku kwitnienia?.

Pozdrawiam . Kasia
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #11 : Listopada 01, 2011, 12:09:49 »

Very Happy Uparciuch ruszył,na starej pseudobulwie wybijają kiełki,nowe przyrosty w kilku miejscach puchną.Mam nadzieję,że to będą kwiaty a nie keiki.Po okresie 6 tygodniowej suszy podlałam je tydzień temu z nawozem i zupełnie o nim zapomniałam a tu niespodzianka Very Happy!!.Tylko jak je teraz podlewać o to jest pytanie?.

Pozdrawiam . Kasia
kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #12 : Listopada 02, 2011, 17:52:29 »

Normalnie Wink Przez okres zimy tak ok raz na 10 dni.
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Listopada 02, 2011, 18:23:38 »

Witam, :-)nareszcie ktoś się odezwał.Kiełki na razie stanęły,są 2 na starej pseudobulwie.Nowe,tegoroczne przyrosty ani drgną.Podleję dendrobium za 2 dni,chociaż podłoże suche jak pieprz.Czy nawozić je częściej(mam florovit i bloosoom booster)? Confused.

Pozdrawiam . Kasia
kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #14 : Listopada 02, 2011, 22:43:14 »

Już się nie nawozi. Spokojnie. Spryskaj mu chociaż podłoże i liście, bo jak za mocno je zasuszysz to Ci wszystkie liście opadną...
badylek
Aktywny
**

« Odpowiedz #15 : Listopada 04, 2011, 12:44:05 »

Witam Smile
Mam pytanie, moje dendrobium również strajkuje, w doniczce są trzy stare pędy i trzy nowe odrosty, a korzenie wychodzą już dołem i górą. Czy mogę je rozdzielić i rozsadzić? Czy jest jakiś specjalny okres na rozsadzanie i przesadzanie ich? Proszę pomóżcie bo tęsknię już za tymi białymi kwiatuszkami, a nie wiem co zrobić by zakwitł.

abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #16 : Listopada 04, 2011, 13:06:37 »

:-?Czyli mamy kolejnego uparciucha.Ja moje chłodziłam 2 miesiące,nie podlewając wogóle.Potem wniosłam do mieszkania i ustawiłam przy lekko rozszczelnionym oknie(chłodno).Po tygodniu namoczyłam w wodzie z nawozem i pojawiły się kiełki na starej pseudobulwie,wczoraj lekko spryskałam wodą.Dokładnie tak jak mi radzono w tym wątku.A co do przesadzania to wczoraj przesadziłam do większej doniczki.Pozdrawiam Very Happy Kasia

Pozdrawiam . Kasia
badylek
Aktywny
**

« Odpowiedz #17 : Listopada 04, 2011, 13:16:22 »

To gratulacje, tylko czekać na kwiatki. A czy mogę je jakoś podzielić, rozdzielić?

abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #18 : Listopada 04, 2011, 13:23:18 »

Tego nie wiem,ja bym jednak zaczekała,aż ruszy z pąkami.Spróbuj zrobić to co ja z moim uparciuchem..Może pomoże. Confused

Pozdrawiam . Kasia
badylek
Aktywny
**

« Odpowiedz #19 : Listopada 04, 2011, 13:31:50 »

Dziękuję, poczekam cierpliwie. Na szczęście mam inną odmianę i ta pięknie kwitnie. Bedę się zachwycała tym i czekała cierpliwie na koniec strajku.

abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #20 : Listopada 09, 2011, 08:12:37 »

Badylku, :-?jak Twoje uparte dendrobium?.I wielkie dzięki,wiesz za co. Smile

Pozdrawiam . Kasia
badylek
Aktywny
**

« Odpowiedz #21 : Listopada 09, 2011, 14:16:44 »

abby76 , a oto i mój uparciuszek, czekam cierpliwie Smile

Nie ma za co, wszystkie nasze są Smile

abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Listopada 09, 2011, 16:46:38 »

Ładne zgrubienia widzę,moje dendrobium nowe ps.bulwy ma bardziej jędrne,na ich zakwitnięcie jeszcze poczekam.Kiełki na starej bulwie coraz większe Smile.Badylku,a kiedy podlałaś swoje kwiecie?. Shocked

Pozdrawiam . Kasia
badylek
Aktywny
**

« Odpowiedz #23 : Listopada 10, 2011, 15:11:59 »

abby76, nie pamiętam dokładnie, ale chyba z tydzień temu? Podlewasz teraz inaczej niż zwykle? Dziś wzięłam uparciucha po lupę iiiiiiiiiiiii, na starych i młodych ps.bulwach coś wychodzi, widać nawet bez lupy Smile, tylko co? Będę bacznie obserwowała. Pozdrawiam:)

abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #24 : Listopada 10, 2011, 17:09:36 »

Poradzono mi na FF,żeby podlewać w miarę normalnie,w zależności od warunków panujących w domu.Ja podlewam co 14 dni,a jak będzie podłoże schnąć szybko to co 10 dni.Od czasu do czasu spryskam podłoże.W wiadomej sprawie :-)zrobiłam coś jeszcze,ale nie wiem czy się uda,mój syn też będzie działał.Pozdrawiam.Ps.napewno kwiatki.

Pozdrawiam . Kasia
badylek
Aktywny
**

« Odpowiedz #25 : Listopada 15, 2011, 13:45:58 »

abby76, jak tam uparciuszek? widać już coś?

abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #26 : Listopada 15, 2011, 13:57:36 »

Witaj Badylku,nowe,tegoroczne pseudobulwy stoją w miejscu i nic nie wypuszczają.Wypustki,które pojawiły się na starym "patyczku" rosną.Chyba będą kwiatki.A jak Twoje dendrobium?.Ja tą cholerę za okno wywale jak się wkurzę :lol:Czemu mi te emotikionki nie wchodzą?

Pozdrawiam . Kasia
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #27 : Listopada 15, 2011, 15:24:37 »

............Czemu mi te emotikionki nie wchodzą?
Spacje stawiaj, przed i po.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #28 : Listopada 15, 2011, 15:29:59 »

Al_inko,dziękuję za podpowiedż  Very Happy .

Pozdrawiam . Kasia
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #29 : Listopada 15, 2011, 15:32:14 »

No i zadziałało,szkoda,że tak nie można by z tymi upartymi storczykami?!.Dajesz spacje i kwiatuchy kwitną  Laughing .

Pozdrawiam . Kasia
Strony: 1 2 3 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: