Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 15, 2021, 15:32:13
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Brązowienie dojrzałych tui:(  (Przeczytany 37249 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
stodek1
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #30 : Czerwca 16, 2007, 05:39:05 »

A jaka temp  ujemna może im zaszkodzić ?? Czy jest to już -1 ??   Mama możliwośc wyniesienia wszystkiego na strych Trochę światła jest no ale tam jest suche powietrze a temperatura w zimie niższa o 10 stopni niż na polu  . Co z tego jak   by były mrozy   -20 to i tak bede miał -12-10   mimo że do zimy jeszcze kawał czasu doradźcie co zrobić
stodek1
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #31 : Czerwca 16, 2007, 05:43:44 »

A jakimi preparatami  opryskiwać takie młode thuje  mimo iż  mają ponad miesiąc  rosną w góre strasznie szybko  . Pytam bo na innych forach  wiele osób pisało że  po 3 miesiacach usuchają wszystkie ,jak to możliwe  i dlaczego  do tego dochodzi
ontario_ab
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #32 : Czerwca 18, 2007, 13:47:00 »

Moje tuje doszły do siebie dzięki pomocy Zoe .... VIVA Zoe Smile
Twoje porady wspomogłem substralem interwencyjnym i efektem są ładnie wybarwione krzaki
WIELKI DZIĘKI

-
Pozdrawiam Arek
-
stodek1
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #33 : Czerwca 18, 2007, 16:35:16 »

Pytanie do Zoe     Czy wysiane sprzed  3  miesięcy thuje moge pryskać  Topsinem M500 SC aby zapobiec grzybom i innym  chorobom, czy może poleciła byś inny środek  jeśli tak to jaki ??  Więc w paletach wysiewnych  nie mają szans przezimować  nawet jesli będą w zamykanym  inspekcie  , który nie uchroni przed mrozem  ale  ostrym wiatrem Acha w inspekcie podłoże wyścielone jest   agrowłókniną plecioną (koloru czarnego) uzywana jest także pod kore  na skalniaki  a moze  wysypać na nią jeszcze   troty ???
Marynia
Gość
« Odpowiedz #34 : Czerwca 18, 2007, 20:27:27 »

Dopóki nie zauważysz nic niepokojącego nie pryskaj.

Odpowiedz sobie sam  - jeśli w pokoju jest bardzo zimno i ktoś postawi ci namiot to i tak porządnie zmarzniesz natomiast jeśli okryjesz się kołdrą to o zmarznięciu nie ma mowy.
Przestrzeń pod kołdrą ogrzejesz własnym ciałem i masz pełny komfort.

Tak samo dzieje się z roślinami. Jeśli ustawisz doniczki w inspekcie to temperatura i tak je dosięgnie. Tym bardziej, że będą stały na przesiąkliwej agrowłókninie, zamarznięte cząsteczki wody w zasięgu korzeni. Przychodzi trochę słońca wewnatrz podnosi się temp. Część wody rozmarza, z nastaniem wieczoru zamarza z powrotem. Myślisz, że takie naprzemienne kąpiele dobrze zrobia roślinkom?

Doniczki kładzie się z dwóch powodów pierwszy to łatwość okrycia, a drugi korzenie nie mają dostępu do wody z gleby. Przykrycie jakim jest adrowłoknina powoduje, że ściekanie, skraplanie się wody nie dochodzi do rośliny, która dzięki okryciu nie jest poddawana huśtawce temperaturowej bo powietrze pod okrywą nie nagrzewa się tak szybko. Dodatkowo konieczność przesadzania np. w końcu sierpnia we wrześniu spowoduje, że korzenie będą miały warstwę ziemi jako dodtkowe okrycie. Piszę konieczność bo jak sprawdzisz stan korzeni pod koniec lata będziews widział, że jest to konieczne.

Decyzja co zrobisz należy jednak do ciebie.
baszalotta
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #35 : Czerwca 19, 2007, 22:48:58 »

ontario_ab, dzięki za rady i nie pozostanie obojętnym na moje rozpaczliwe wołanie.
Niestety, padły wszystkie, włącznie z tą zdrową- też się zajęła.
Pryskałam siarczanem magnezu- nic nie pomogło, a jeszcze jakby je dobiło...
nie mam fotek, ale i tak nie ma co pokazywać, no żal serce ściska po prostu...
libra
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #36 : Lipca 07, 2007, 13:37:00 »

Odnośnie tuj mam również pewien problem. Nie brązowieją im galązki, nie mają szkodników /dokładnie oglądałam szukając przędziorków czy tarczników/ zastosowałam właściwy nawóz do iglaków, są odpowiednio podlane ale... wyglądają smutno. W szeregu zdrowych drzewek 3  zrobiły się smutne. Nadal są zielone ale bardzo miękkie, giętkie i wiotkie. Robią wrażenie jakby były bardzo zwiędnięte. Pokładają się na wszystkie strony. Jeśli ktoś spotkał się z takim problemem i sobie poradził proszę o podzielenie się informacją. Pozdrawiam Libra.

libra
rene10x
Gaduła

« Odpowiedz #37 : Lipca 31, 2007, 21:02:14 »

Mam pytanie, ile centymetrów kory trzeba wyscielic pod iglaki . Czy  wystarczy z 10 do 15 cm.prosze o pomoc

pozdrawiam
Zoe
Gość
« Odpowiedz #38 : Sierpnia 01, 2007, 19:10:07 »

Wystarczy. Tylko co roku trzeba dosypywać bo ta stykająca się z podłożem rozkłada się.
rene10x
Gaduła

« Odpowiedz #39 : Sierpnia 01, 2007, 19:15:14 »

Zoe bardzo dziekuje

pozdrawiam
kozlowa
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #40 : Września 19, 2007, 20:05:26 »

Witam,
w ciągu ostatnich dwóch miesięcy moje tuje zaczęły brązowieć. Zaczęło się od jednej, a obecnie już wszystkie mają rdzawe igły, właściwie całe są teraz brązowo-rdzawe. co może być przyczyną?

Agnieszka
Zoe
Gość
« Odpowiedz #41 : Września 19, 2007, 20:41:18 »

Przeczytaj wątek napewno znajdziesz odpowiedź.
kozlowa
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #42 : Września 20, 2007, 18:07:39 »

możliwości znalazłam kilka (załączam zdjęcie moich biednych drzewek - jakość średnia, ale widać jakie są zmarnowane...), jedną z możliwości jest choroba spowodowana przez grzyby...czy -jeśli moje podejrzenia są słuszne- właściwym antidotum będzie BRAVO 500 SC? czy może powinnam zastosować jakiś inny środek?
Przy okazji - dziś zauważyłam również na trawniku liczne grzyby...czym je zwalczyć?

Agnieszka
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #43 : Września 22, 2007, 21:23:17 »

swoje thuje ,jak żółkły ,podlewałam ,podlewałam, i do dziś podlewam i im przechodzi Mr. Green  Mr. Green

Patryk1993
Zbanowany/usunięty
*

« Odpowiedz #44 : Października 13, 2007, 19:27:15 »

Opłaca się stosować nawóz POKON ?? Jeśli wysypię się korę to chwasty nie będą rosły od spodu ?? Mam 30 tuj i 3 brązowieją co może być przyczyną kupiłem nawóz przeciwko brązowieniu igieł i interwencyjny ?? Jaki jest najlepszy nawóz do iglaków na zimę i nie tylko na zimę
Zoe
Gość
« Odpowiedz #45 : Października 14, 2007, 08:35:49 »

Teraz szybko daj przeciw brązowieniu igieł. Wcześniej jednak sprawdź dokładnie czy mie ma na galązkach miseczników lub przędziorków.
Maciej
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #46 : Marca 10, 2008, 20:07:49 »

Mam pytanko, co zrobić,żeby uniknąć brązowienia tui?
aiszo
Zbanowany/usunięty

Dolny Śląsk - 7a

« Odpowiedz #47 : Marca 10, 2008, 20:47:38 »

Twoje pytanie przesunęłam do odpowiedniego wątku. Przeczytaj go od początku Smile

Przyjdzie czas, przyjdzie rada.
Ania.
elunia.o
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #48 : Kwietnia 03, 2008, 11:21:09 »

A ja mam podwójny problem, bo moje tuje nie tylko brązowieją, ale też na końcach gałązek odbarwiają się- stają się prawie białe. Można z tym coś jeszcze robić czy wykopać i spalić?
amar320
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #49 : Maja 01, 2008, 20:15:15 »

Czy ktoś mógłby mi podać jakie PH powinno być dla tuj pozdrawiam AM
www.epromyczek.pl
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #50 : Czerwca 14, 2008, 17:04:13 »

Czy może mi ktos powiedzieć co dzije się z tujami? Od maja zaczynają brązowieć i obawiam sie że niedługo nic z nich nie zostanie. Co mam zrobić aby je uratować?
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #51 : Czerwca 14, 2008, 19:13:15 »

Podlewać,podlewać  Confused..chyba że wsadzone do gruntu w "siatce"

tulipan998
Zbanowany/usunięty
**

Województwo podkarpackie , strefa 6a

« Odpowiedz #52 : Czerwca 15, 2008, 10:41:56 »

Ostatnio wszyscy moi sąsiedzi narzekają na tuje , że brązowieją i usychają  Confused . Nie wiem dlaczego , moje 64 tuje mają sie świetnie , są soczyście zielone Very Happy . Prawie wszystkie mają po 7 lat  Very Happy . Nawet gdy były małe nie podmarzały w zimie a gdy były upały czasem je podlałem  Smile , no i oczywiście daje im systematycznie zwykły nawóz z dodatkiem przeciwko rdzy  Exclamation . Hmm nie wiem co ci poradzić , podlewać na pewno musisz  no i nawozić też !

aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #53 : Czerwca 15, 2008, 12:58:45 »

ja proponuję gałązki które są już martwe poobcinać i podsypać nawozem przeciwko brązowieniu igieł. No i oczywiście podlewać i jeszcze raz podlewać. A może pies ci obsiusiał roślinki. Mój mi w ten sposób załatwił jedną tuję. Widać bardzo mu się nie podobała

"Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa."
Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
anita74
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #54 : Lipca 19, 2008, 21:42:36 »

Widziałam na balkonach mnóstwo iglakow uschnętych  :shock:u mojej Cioci też Sad ,zastanawiam się czy przyczyną może być brak podlewania zimą. Confused Confused Confused
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #55 : Sierpnia 03, 2008, 19:37:03 »

Podlewać i wyskubać wszystko brązowe.

anita74
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #56 : Sierpnia 03, 2008, 19:54:23 »

Ale to nic nie dało uschło wszystko.
michal2135
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #57 : Lipca 06, 2009, 18:53:18 »

Witam! Przepraszam że pisze temat który wiele razy się powtarzał ale żadna odpowiedź mnie nie zadowoliła ponieważ jestem mało doświadczonym ogrodnikiem.
Mam 20 tui o wysokości 160cm, rosną u mnie juz 5 lat. W tym roku zauważyłem silne brązowienie nietylko w środku rośliny ale i na zewnątrz. Najpierw zauważalne jest lekkie więdnięcie gałązek a następnie silne brązowienie, tuje stają się wiotkie trzeba je przywiązywać. spryskiwane były środkami grzybobójczymi  oraz owadobójczymi, podsypywane nawozem przeciw brązowieniu liści. 3 tuje straciły już prawie zupełnie igły, mała ilość która pozostała na tiu ma świerze puszczające czubki. Choroba ta przenosi się na kolejne tuje.
Jak często można podsypywać przeciwbrązowieniu żeby nie przenawozić i jaką ilością?
Czy jest to do uratowania?? Czy choree tuje powinienem wycinać??
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #58 : Lipca 06, 2009, 21:33:05 »

Poczytaj tu
http://www.floraforum.pl/index.php/topic,9057.msg221594.html#msg221594

i nie używaj w postach kolorowej czcionki, ta jest zarezerwowana dla administracji

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Strony: « 1 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: