Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 15, 2021, 10:06:31
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: DENDROBIUM - typu nobile cz. 5  (Przeczytany 159696 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
betina
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #150 : Lutego 24, 2012, 18:21:56 »

Dzięki za pomoc  :-)Mam chrapkę na Dendrobium pomarańczowe czy one jest bardziej problemowe niż białe ?
mycha
Aktywny
**

« Odpowiedz #151 : Lutego 25, 2012, 18:54:34 »

Witam Was ponownie! Mam do Was pytanie - moje Dendrobium, które pokazywałam wcześniej po przekwitnięciu ożyło i puszcza mnóstwo cosiów - myślę, że to keiki, bo na nowe kwiaty chyba jeszcze za wcześnie. Wyniosłam je do piwnicy, gdzie jest 13 stopni i przestałam podlewać. Dobrze zrobiłam? Jak długo je tam trzymać?

malenstwo38
Rezydent

świętokrzyskie Pozdrawiam Bogusia

« Odpowiedz #152 : Lutego 25, 2012, 19:50:29 »

Wg mnie błąd. Keiki to przecież maluchy. Zatem powinny mieć ciepło i jasno - jak z dziećmi. Smile

Chani
Gaduła

« Odpowiedz #153 : Lutego 25, 2012, 22:06:52 »

Wg mnie też niedobrze  Smile
Cokolwiek by to było, czy kwiaty, czy keiki, skoro już się wypuściły to potrzebują jednak słońca, ciepła i wody, żeby urosły.
Moje dendrobium potrafiło powtórzyć kwitnienie trzykrotnie, raz za razem, więc nie powiedziane wcale, że nie zakwitnie Ci ponownie  Smile
mycha
Aktywny
**

« Odpowiedz #154 : Lutego 29, 2012, 22:41:19 »

To w takim razie szybciutko je przynoszę! Dzięki!

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #155 : Marca 02, 2012, 11:42:48 »

Ja też uważam, że cokolwiek wypuszcza oznacza to, że roślina jest w fazie intensywnego wzrostu i wymaga światła i ciepła. Chłodu potrzebuje podczas okresu spoczynku aby pobudzić kwitnienie.

gwiazdkadg
Aktywny
**

« Odpowiedz #156 : Marca 11, 2012, 23:47:14 »

Witajcie, jestem nowa na tym forum, ale bardzo się cieszę że tu trafiłam. Hoduję storczyki od przeszło 2 lat Smile
Ale o Dendrobium typu Nobile mam małe pojęcie i mam do Was pytanie. Mam w domu 2 dendrobia, obecnie jedno przekwita a drugie ma już duże pąki. Ale moje pytanie dotyczy ich "odnóżek" tzn, pokaże jutro na zdjęciach jak nie zapomnę, ale chodzi mi o odnóżki od głownej matecznej bulwy z korzonkami, takie mi duże porosły, a jak patrze na te Wasze to Wy takich nie macie. To trzeba obcinać ?? czy oderwać ? Bo nie mam o tym szczerze mówiąc pojęcia, a teraz na tym wyrosły jeszcze kwiaty.. No jutro dam zdjęcia to bardziej opisze o co mi chodzi Smile chyba że ktoś rozumie mnie "na sucho" bez zdjęć to będę wdzięczna za poradę. Smile Pozdrawiam Marlena.
Aaa no i oczywiście chcę Was pochwalić, macie cudowne roślinki  Very Happy

Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Marlena :-*
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #157 : Marca 12, 2012, 08:09:24 »

Witaj , te odnóżki o  , które pytasz to keiki , malutkie dendrobia . Jak korzonki będą już naprawdę duże to wtedy możesz je oddzielić od mamusi i  dzidziusie posadzić do podłoża  Smile . Napisz jak dendrobium do tej pory uprawiałaś  , czy miało okres spoczynku i przechłodzenia .  Ja miałam piękny okaz ale pies mi je zżarł  Laughing , ale idzie do mnie nowy i już się cieszę . To prosty w obsłudze storczyk .

Pozdrawiam . Kasia
gwiazdkadg
Aktywny
**

« Odpowiedz #158 : Marca 12, 2012, 11:54:35 »

Aha Smile tak myślałam, ale wolałam zapytać, keiki mają ogromne korzenie  Very Happy
hehe. A powiem Ci, że nic specjalnego nie robię, oddałam mamie do pokoju bo w moim nie chciało kwitnąć przez rok. Mamy okna południowe, bez żadnego okresu spoczynku, tudzież chłodzenia w końcu na oknie mamy zakwitł rok temu, później drugi raz i teraz trzeci właśnie otworzył kwiaty Smile ma ich tak nie za dużo, no ale zawsze to coś. Mam dość pospolity bo ten różowo-fioletowo-biały z żółtym środkiem + ładnie pachnie Very Happy

zaraz jak skończy kwitnąć to go przesadzam do większej doniczki, bo chyba ma za małą ? no i oczywiście oddzielę "keiki" od mamusi, która juz ich pewnie biedna unieść nie może i wyżywić  Smile

Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Marlena :-*
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #159 : Marca 12, 2012, 12:04:54 »

Twoje maluchy są gotowe na odzielenie  , będziesz miała storczykowe przedszkole albo na wymianę . A dendrobium piękne i jeszcze pachnie  Very Happy Smile  . Widzisz , ten storczyk jest bezproblemowy , skoro zakwitł bez chłodzenia i okresu spoczynku .   

Pozdrawiam . Kasia
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #160 : Marca 15, 2012, 23:01:30 »

Kochani , mam pytanie . Od czego zależy grubość nowych przyrostów dendrobium ? . Dostałam na pocieszenie po zjedzonym przez psa dendrobium i ono różni się tymi pseudobulwami od tamtego storczyka . Poprzednie miało grube , mięsiste łodygi . Nowe wygląda na anorektyk . Korzenie sa zdrowe , wypuszcza nowe przyrosty . Na starych klują się keiki lub kwiaty , jeszcze nie wiem co . Albo miało za mało światła , nawozu , rzadko było podlewane ? . No tak , skoro nowa właścicielka ( czyli ja ) jest chuda jak patyk , to i storczyk podobny  Laughing  Laughing  Laughing .

Pozdrawiam . Kasia
badylek
Aktywny
**

« Odpowiedz #161 : Marca 22, 2012, 13:47:25 »

abby76 moje wyglądają tak jak opisujesz, przekwitły i są wyschnięte. Puszczają nowe przyrosty ale stare to anorektyki, ale nie martw sie to normalne  Smile A wiesz jaki masz kolor dendrobium?

abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #162 : Marca 22, 2012, 16:55:34 »

Witaj Badylku . Te nowe przyrosty , tegoroczne też chude jak patyk .Coś się na wszystkich kluje . Wiem , że będą białe kwiaty.

Pozdrawiam . Kasia
badylek
Aktywny
**

« Odpowiedz #163 : Kwietnia 01, 2012, 16:37:44 »

Nie martw się, moje teraz też chude jak patyki, ale to się zmieni i będą pięknie kwitły. Moje jedno dendrobium właśnie puściło dwa pączki i czekam na kwiatuszki  Smile

Al_Inka
Gaduła

Suwałki, strefa klimatyczna 5b

« Odpowiedz #164 : Kwietnia 01, 2012, 22:36:27 »

Abby, grubość pseudobulw czasem zależy tez od skrzyżowanych ze sobą odmian. Pewnie taka już uroda Twojego dendrobium. Najważniejsze, żeby było chętne do współpracy  Very Happy

domowe
działka
"Natura to zielone schronisko okaleczonych dusz." Anne Louise Stael-Holstein
Pozdrawiam, Alina
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #165 : Kwietnia 19, 2012, 09:25:13 »

taadam... Dendrobium stardust firebird w połowie swoich możliwości  Very Happy ( rozkwitła niecała połowa pąków Wink )

Powiedzcie mi czy zdjęcia tej wielkości są ok? Nie powinny być mniejsze? Confused

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #166 : Kwietnia 19, 2012, 10:31:17 »

Są takie jak trzeba, spojrzałam na wielkość - 800px × 602px.  A Dendrobium przecudne  Very Happy

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
ajania
Gaduła

« Odpowiedz #167 : Kwietnia 19, 2012, 11:34:16 »

Dendrobium fantastyczne, robi wrażenie  Very Happy. Kolor cudny a ilość kwiatów zadziwiająca  Very Happy.

malenstwo38
Rezydent

« Odpowiedz #168 : Kwietnia 19, 2012, 11:50:11 »

Zamieszczam post we właściwym już miejscu:
Od jakiegoś czasu próbuję się z hydro. Nie byłabym sobą, gdybym nie zrobiła jakiegoś eksperymentu.  Mr. Green  Oto dendrobium Stardust:

Kupiłam duże i piękne. Potem okazało się, że miał wciornastki. Po kuracji na te małe paskudztwa poszło do ogrodu. Tam prawie całe zostało zjedzone przez ślimaki. Miałam wyrzucić, ale moja Mamusia ulitowała się nad nim i wstawiła je pod taras. Jesienią miało już kilka keików na sobie, więc wzięłam do domu. Przez zimę tych keików było kilkanaście. Jakieś miesiąc temu odcięłam delikatnie wszystkie z ich 2-3 cm korzonkami i wsadziłam do hydro. Niektóre keiki były wielkości mojego małego palca. Teraz są dużo większe i widać, że im dobrze jest. Mam nadzieję, że niedługo będę się cieszyć jego żółtymi kwiatami.  Wink

I jeszcze zdjęcie białego:

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #169 : Kwietnia 19, 2012, 13:36:49 »

Bogusiu, super wiedzieć, że semi-hydro mu służy, wygląda pięknie. Moje Stardust Chyomi przędziorki zniszczyły dokumentnie. Część drobno-korzeniowych już mam w semi, niedługo mam zamiar zrobić to samo z dendrobiami. Muszę jeszcze odpowiednio spreparować keramzyt.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #170 : Kwietnia 19, 2012, 15:42:35 »

Zapomniałam zapytać co jest w doniczce. Sam keramzyt? Czy na wierzchu masz warstwę podłoża?

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
Krystyna
Gaduła

« Odpowiedz #171 : Kwietnia 19, 2012, 20:10:09 »

słoneczko   taki wysyp kwiatów. Podziwiam

malenstwo38
Rezydent

« Odpowiedz #172 : Kwietnia 19, 2012, 21:26:30 »

Zapomniałam zapytać co jest w doniczce. Sam keramzyt? Czy na wierzchu masz warstwę podłoża?
To profesjonalne hydro z keramzytem do tego celu. Smile Nie semi-hydro.

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #173 : Kwietnia 19, 2012, 21:44:46 »

Dziękuję  Smile

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
agnieszka102
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #174 : Maja 17, 2012, 14:03:22 »

Dzień dobry Smile
Nie zdążyłam się jak narazie oficjalnie przywitać w wątku do tego przeznaczonym, ale w wolnej chwili to na pewno zrobię. Mam jednak pytanie "nie cierpiące zwłoki", więc zaczynam od tego.
Przedwczoraj kupiłam donrobium dokładnie takie, jakie kończy część 4 wątku
( http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=20958.330 ), na dodatek też w Kauflandowej przecenie  Smile Kwiatów już zupełnie nie ma - wszystkie leżały w folii na doniczce w stanie dokładnie suchym, ale sama roślina jest w formie całkiem niezłej: listki ma ładne, badylki też. Badylki ma 2 całe, a trzeci w 2-ch częściach: jedna rośnie, druga (2, czy 3 segmenty) odłamana leżała na doniczce wśród zeschłych kwiatów. Do tego jak pozbierałam te kwiatki z doniczki to okazało się że od ziemi idą 3 nowe, małe przyrosty.
I teraz pytania: czytałam, że kwiaty te lubieją chłodzenie - mam go już teraz wystawić na werandę (oszklona, zadaszona, nocą teraz temp spada do około 8... 10 stopni, a w dzień gdy słonko przygrzewa to rośnie całkiem ładnie), czy zostawić go w domu? I pytanie drugie: czy ten dołamany kawałek pseudobulwy da się jakoś ukorzenić? Jeśli tak, to... jak?
Pozdrawiam wszystkich kwiatkowo-zakręconych Smile
Agn...
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #175 : Maja 17, 2012, 15:20:25 »

................... I pytanie drugie: czy ten dołamany kawałek pseudobulwy da się jakoś ukorzenić? Jeśli tak, to... jak?

Tu poczytasz o rozmnożeniu z kawałka pseudobulwy, bo ukorzenić się nie da.

............mam go już teraz wystawić na werandę (oszklona, zadaszona, nocą teraz temp spada do około 8... 10 stopni, a w dzień gdy słonko przygrzewa to rośnie całkiem ładnie)
Wystawić możesz, trzeba tylko jeszcze wziąć pod uwagę nasłonecznienie, przy zbyt silnym można poparzyć roślinę.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
agnieszka102
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #176 : Maja 17, 2012, 15:40:07 »

Al-Inko, dzięki wielkie a szybką odpowiedź  Smile. Na tej werandzie to słonka za dużo nie ma, bo zawsze - no, prawie zawsze jest przez gałęzie okolicznych drzew, więc jest widno, ale słońce przez gałęzie. Pełne słonko jest tylko w niektórych miejscach blisko szyby, ale  tam teraz stoją datury (niektóre już mają pączki  Very Happy
A teraz idę czytać wskazany przez Ciebie wątek....  :Smile:
agnieszka102
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #177 : Maja 17, 2012, 22:37:59 »

Echhh...... poczytałam i zwątpiłam..... skad w swojej metropolii mam wziac spagnum? i do tego tak "na cito"? Ale przeczesałam internet i wyczytałam, że przynajmniej na chwilkę mogę uzyć innych materiałów - takich które mam pod ręką. Sparzyłam więc troche keramzytu i wsypałam na dno pojemnika (warstewka około 1,5 cm grubości). Na to ułożyłam warstewkę dobrze namoczonej, dosyć grubej kory wybranej z podłoża dla storczyków. Następnie do naczynia wlałam tyle wody, żeby nie cały keramzyt w niej się znajdował. Na korze ułożyłam tę swoją ułamaną i umoczoną w cynamonie pseudobulwę. Pojemnik przykryłam i.... zastanawiam sie czy w ogóle coś z tego moze wyjść, bo w domu temtperatura - w tej chwili - nie przekracza 19 stopni.
Ale mam jeszcze pytanie: na tym moim kawałku badylka sa 2 listki - były to listki szczytowe tej ułamanej pseudobulwy. Mam je zostwić, czy lepiej by było pozbyć się ich?
agnieszka102
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #178 : Czerwca 15, 2012, 23:55:41 »

Ponownie witam się z Wami... Smile
To juz prawie miesiac jak kupiłam sobie swoje pierwsze dendrobium. Przez ten cały czas nie udało mi się nigdzie kupić (w internecie nie próbwałam) spagnum, ALE moja odłamana psb w takich warunkach jakie opisałam wyżej ma się bardzo dobrze: ma 2 maleńkie keiki i wygląda, że zastanawia się nad wypuszczeniem trzeciego. Na dodatek większy z tych kiełków ma juz 2 mikrokorzonki Smile
Żeby było ciekawiej, takze w Kauflandowej przecenie, kilka dnie temu, kupiłam sobie drugie dendrobium.... tym razem żółte. To jeszcze całkiem nie przekwitło i widać jakie będą kwiaty - o ile w ogóle u mnie zakwitnie. Ale mam pytanie, bo nigdzie w internecie nic na ten temat nie znalazłam, a zauważyłam bardzo ciekawe zjawisko. Otóż przy podstwie niektórych miniłodyżek kwiatowych wyrastają..... korzonki. Białe, cienkie, takie jak przy keiki. Wie moze ktoś z Was o czym one świadczą i co dalej z tą rośliną???
A teraz życzę wszystkim miłych snów... Smile
Thomsonii
Rezydent

Warszawa

« Odpowiedz #179 : Czerwca 16, 2012, 15:04:21 »

A może foteczkę?

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: