Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Stycznia 26, 2022, 09:17:26
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rośliny trujące w domu, ogrodzie i w naturze  (Przeczytany 30468 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« : Grudnia 26, 2010, 22:42:49 »

Tu przedstawię najbardziej niebezpieczne rośliny. Zwłaszcza ogrodowe, których jak wiadomo kolorowe owoce przyciągają dzieci a dorośli mogą przez pomyłkę je spożyć.
Raczej wątek w sposób naturalny nie umrze  Smile Autor trujących owoców nie spożywa  Mr. Green ale jak każdy z nas śmiertelnikiem jednak jest. Wink  
-----------
Dziś tak ogólnie wykaz roślin z trującymi owocami do których z wyjątkiem 2-3 nie mam niestety zdjęć. Jeśli macie fotki takich owoców to jest prośba o przysłanie mi na PW a ja bym je później opisał lub sami wpisujcie ze zdjęciem.

Trujące owoce mają m.in.:
czerwone - psianka paprykowata, cis, fasola wielkokwiatowa, wawrzynek, ostrokrzew kolczasty (mam zdjęcie owocu), rącznik pospolity, przestęp dwupienny, kolcowój, obrazki plamiste, konwalia majowa, konwalijka dwulistna,
białe, zielone, różowe i inne kolorowe - lulek czarny, jemioła, śnieguliczka (mam fotkę owoców), mak, zimowit jesienny, bieluń dziędzierzawa
czarne - bluszcz pospolity, laurowiśnia wschodnia, ligustr pospolity, wawrzynek laurowaty, jałowiec sabiński, psianka czarna, jałowiec wirginijski, przestęp biały, czerniec gronkowy, kruszyna pospolita, bez hebd, szakłak pospolity, kokoryczka wielkokwiatowa, pokrzyk wilcza jagoda.

Inne trujące rośliny które chciałbym opisać i mam już ich zdjęcia to:
wiciokrzew, zawilec gajowy, narecznica samcza, kokoryczka, naparstnica purpurowa, tojad mocny, zimowit, bieluń, glistnik jaskółcze ziele, skrzyp błotny, starzec jakubek, wilczomlecz, bylica piołun, przebiśnieg, grochodrzew, piwonia lekarska, mak lekarski, narcyz trąbkowy, złotokap, sumak, oleander, bluszcz.
-------
Oczywiście jeśli macie i te zdjęcia i opisy to tutaj wpisujcie, a encyklopedia roślin trujących nam  szybciej powstanie.

Pozdrawiam
Krzysiek

Moje ogrodowe pasje - slideshow tu
==
Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć (Ernest Hemingway)
Denerwować się to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych (?)
aner
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #1 : Stycznia 10, 2011, 09:26:27 »

Świetny wątek i wielkie brawa dla Ciebie. Very Happy
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #2 : Stycznia 10, 2011, 16:46:33 »

Dzięki. Dobrze wiedzieć, że dział jest czytany  Smile
Kolejne rośliny już wkrótce.

==
Iren
Rezydent

« Odpowiedz #3 : Stycznia 10, 2011, 23:12:51 »

Dział jest czytany. Jak możesz mieć wątpliwości!
Może większość czyta tak jak ja, czyli w milczeniu, nie odzywając się - popatrz na licznik odwiedzin Smile

No ale skoro już się odezwałam - zdumiało mnie zaliczenie piołunu do roślin trujących.  Może nie mam dużej wiedzy zielarskiej, a nawet na pewno nie mam Smile , ale piołun znam jako roślinę leczniczą  Confused

Jeżeli pozwolisz anegdotkę Smile Dawno temu byłam na wakacjach z koleżanką w Zakopanem. Byłyśmy jeszcze piękne i młode, a ona miała od dziecka kłopoty z sercem. No i po 2 dniach nie wstawała z łóżka, bo się źle czuje. Bo serce ... Różne leki zażywała i nic. W pewnym momencie zapachy w pokoju nasunęły mi pewną myśl. Udałam się do apteki, kupiłam ziele piołunu, zaparzyłam i powiedziałam jej że mam doskonałe lekarstwo. Smile Pomogło! I tak wyleczyłam ją piołunem z "niedomogów serca"  Laughing

pozdrawiam - Irena
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #4 : Stycznia 11, 2011, 00:30:53 »

No faktycznie na licznik nie zwróciłem uwagi. Smile
A to ciekawa sprawa z tym piołunem  Confused
Nie powiesz mi Ireno, że to wyleczenie z niedomogi serca (kilka lata) wyleczyłaś piołunem i to jedną dawką.
Pewnie  zrozumiałem niedokładnie Sad Smile

Co do toksyczności piołunu to jest tak, jak z niektórymi leczniczymi ziołami - w odpowiednich dawkach leczą a w większych lub za długo stosowane  mogą być toksyczne.

Może niektórzy słyszeli o absyncie, napoju alkoholowym właśnie na bazie  piołunu produkowanym.
Ulubiony alkohol cyganerii europejskiej podobno doprowadzał do chorób psychicznych a nawet zejść śmiertelnych.
W końcu na początku XXw. zakazano jego produkcji w większości państw. Zdaje się wyjątkiem były Czechy.

Szkodliwy jest w bylicy piołun związek o nazwie tujon. Na szczęście jest on nierozpuszczalny w wodzie i napary od czasu do czasu można śmiało pić.
Używam swojego ogrodowego piołunu rzadko,  nie częściej niż w ciągu 1-2 dni.

==
Iren
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Stycznia 11, 2011, 00:46:20 »

O kurcze! Chyba niedokładnie jednak napisałam  Confused "Niedomoga serca"  na którą zwrócił moją uwagę zapach w pokoju, to był oczywiście żołądek. Mad Ona się po prostu poprzedniego dnia, mówiąc ordynarnie - przeżarła, a nie chciała się przyznać!  Razz

pozdrawiam - Irena
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #6 : Stycznia 11, 2011, 01:36:18 »

A to jasna sprawa choć podobno przy żołądku nawet bóle serca mogą się pojawić.

Teraz sobie przypomniałem że Niemczech (może także u nas) pielgrzymom zaleca się pić piołun przy takich trawiennych kłopotach które towarzyszą długiej wędrówce.
Wystarczy że mają w termosach gorącą wodę i ziółko gdzieś w terenie spotkają. Zalewa się i po chwili wypija. Jakie to proste  Smile

==
SURI
Nowicjusz
*

Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą.

« Odpowiedz #7 : Lipca 20, 2011, 18:25:06 »

Bardzo ciekawy wątek  Smile było by fantastycznie zaopatrzyć go w zdjęcia tych niebezpiecznych roślin

anqaw
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Października 13, 2011, 14:05:09 »

Niedługo może będę mieć zdjęcia zimowita, przymierza się do kwitnięcia.
W gazecie "Mój piękny ogród" jest opis.

Gaston
Gaduła

Warszawa - Strefa 6B, Małopolska (lokalnie) 7A

« Odpowiedz #9 : Grudnia 07, 2011, 08:52:02 »

Bardzo ciekawy dział Cool. Kibicuję rozwojowi encyklopedii i chętnie też pomogę. Mnie interesują rośliny trujące od strony interakcji ekologicznych i ewentualnych zastosowań przy walce ze szkodnikami w ogrodzie. Toksycznych jest przecież wiele gatunków roślin, zwłaszcza uprawianych w domu czy ogrodzie, a niejeden szkodnik zdołał się nauczyć, że pewne rośliny są dla niego szkodliwe, albo po prostu nie smaczne.

I tak, wspomniany wyżej piołun jest skuteczny w odstraszaniu i wypędzaniu mrówek, które nie tolerują ponoć jego zapachu, a serduszka, czy cesarska korona działa odstraszająco i toksycznie na gryzonie i krety - takie przykłady można wymieniać w nieskończoność, a każdy z nas zapewne zna ich przecież niemało Smile

Pozdrawiam, Grzegorz
gosiap
Aktywny
**

zielone jest piękne

« Odpowiedz #10 : Marca 09, 2012, 07:07:30 »

Herbalist, to jest najciekawszy dział Very Happy.
Wszyscy na forum mają 'jakieś' pojęcie o roślinach ale o tych trujących niewiele wiemy.
Dla mnie pilne!

Kiedyś mi się pies struł scindapsusem stojącym od lat na podłodze.Gdybym wtedy wiedziała...

(a robactwo w ziemi i  fruwające odstrasza aksamitka. Odkąd sadzę w skrzynkach balkonowych nie mam problemu much i komarów;  nie wiem czy trująca czy nie, kwiaty podobno jadalne).

słoneczne buziaki GosiaP
lawendowa
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #11 : Marca 14, 2012, 12:27:03 »

Dokładnie, jest to jeden z ciekawszych działów. Z niecierpliwością czekam na rozszerzenie listy, bo wiosna blisko a dziecko coraz bardziej ciekawe świata.

MałgorzataL
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #12 : Marca 14, 2012, 16:24:20 »

Ciekawy link dotyczący tematu
http://dabrowski.ddl2.pl/Serwis/Rosliny/index.html

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata

http://www.fotosik.pl/u/6691
irlandia3
Zrezygnował
*

Mam na imię Irena

« Odpowiedz #13 : Listopada 02, 2013, 08:22:59 »

Wszystko by grało ale ja mogę dodać-może tak a może nie ...Szczodrzeniec   też ma jagody czerwone i podobno też trujący...i weż posadż takie coś w ogrodzie.po którym biegają nasze szkraby..............

Irena   z Giżycka-Mazury            http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=41281.0
ferenc-adam
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #14 : Maja 07, 2014, 10:31:56 »

Dokładnie tak, o szczodrzeńcu warto pamiętać. Świetny dział!

Najlepsza oferta na rynku! Web-credit.pl!!!
alenka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #15 : Lutego 12, 2015, 11:55:31 »

Ooo nie wiedziałam, że owoce jemioły są trujące ani że zawilec gajowy  Sad Za to glistnik jaskółcze ziele to u nas w dzieciństwie mówiło się, że wypala oczy  Smile a może to chodziło o jaskry ... już nie pamiętam  Confused

Pozdrawiam Ola
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: