Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 14, 2021, 18:39:45
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ogród Japoński w Jarkowie - maj 2010r.  (Przeczytany 17225 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« : Marca 23, 2011, 22:15:23 »

W  czasie mojego pobytu w Kotlinie Kłodzkiej w maju 2010r, zwiedziłem  Ogród Japoński położony we wsi Jarków koło Lewina Kłodzkiego.
Nie miałem tej podróży w planie bo... nie wiedziałem o istnieniu tego założenia ogrodowego; jest ono udostępnione do zwiedzania dopiero od 2004 r. jako drugi ogród japoński w Polsce.
Jaki był maj ubiegłego roku to wszyscy pamiętamy. Kraj pustoszony przez powodzie, nieustannie padające deszcze, należało więc czekać na sprzyjającą  pogodę aby w słońcu porobić zdjęcia. Dopiero wtedy nabiera takie miejsce swoistego uroku.Barwy kwiatów azalii i ich wspaniały zapach towarzyszyły mi w czasie ponad godzinnej "wycieczki" po ogrodzie.

Fot. Na początku nic nie zapowiadało wielkich wrażeń jakie zwykle są związane z oglądaniem takich estetycznie wysmakowanych miejsc. Sielski obrazek podgórskiej wsi, pasące się na łące konie, nieduży dom na skraju lasu, a za chwilę...

........za chwilę znalazłem się w Japonii.  Smile Ogród w tradycyjnym stylu japońskim o powierzchni około 1000 m2 powstał w 1980 roku i co warte podkreślenia jest dziełem rąk jednego człowieka, własnego projektu i z własnych środków finansowych zbudowany.

Właściciel pan Edward Majcher przy wejściu do ogrodu, z dumą opowiedział mi o wizycie ambasadora Kraju Kwitnącej Wiśni. Wedle jego słów dostojny gość określił ten ogród jako...dzieło sztuki.
W pełni się z tym zgadzam. Pięknie położony wśród lasów i gór stanowi perełkę sztuki ogrodniczej.

Nie można wyobrazić sobie innej, bardziej odpowiedniej pory roku do zwiedzania ogrodów japońskich niż maj i początek czerwca. Kwitnące magnolie, różaneczniki i oszałamiający zapach azalii wielkokwiatowych sprawiają, że czujemy się jakbyśmy byli na Dalekim Wschodzie, w ulubionych miejscach gościnnych Japończyków.

Tylko my ogrodnicy-pasjonaci możemy się domyślić jaki ogrom pracy wykonał p. Majcher. Zmiana ukształtowania terenu, budowa zbiorników wodnych i kaskad, ułożenie kamieni i posadzenie kilkuset roślin to efekt jego 30-letniej pracy.  Cool

Sceneria baśniowa, jak z książkowej ilustracji kreślonej ręką artysty-grafika. A jednak nie.  Smile Wszystko jest trójwymiarowe,  Smile a elementy dobrane zostały z taką maestrią, że aż wierzyć się nie chce, że projekt, który powstał w umyśle, tak precyzyjnie ręką ludzką został w plenerze "nakreślony".

Fot. Informacja przy wejściu do ogrodu.

Ciąg dalszy niebawem nastąpi.  Smile

Moje ogrodowe pasje - slideshow tu
==
Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć (Ernest Hemingway)
Denerwować się to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych (?)
myszorek
Gaduła

Kiełczów - strefa 7a

« Odpowiedz #1 : Marca 23, 2011, 22:21:47 »

Krzysztofie, na zdjęciach już widać piękno ogrodu. Ale na żywo, to dopiero musiał być widok!  Very Happy I to w dodatku niedaleko Wrocławia...
Koniecznie muszę odwiedzić 'Małą Japonię'  Very Happy

raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #2 : Marca 23, 2011, 22:28:27 »

Cudne miejsce! Jadę tam, niech tylko się trochę ociepli! Dzięki za początek relacji, czekam na CDN Very Happy.

xxsyllxx
Aktywny
**

« Odpowiedz #3 : Marca 23, 2011, 23:24:23 »

O rajuśku jak przecudownie Very Happy Strasznie mi się podobają ogrody w tym stylu Smile

Domownicy
Cała reszta
Wymiana 2014

-----------------------------------------------------------

Well she was walking thru the clouds
With a circus mind that's running wi
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #4 : Marca 25, 2011, 13:53:44 »

Dalszy ciąg wizyty w Ogrodzie Japońskim p. Majchera, który położony jest Kotlinie Kłodzkiej.
Trafić z Polanicy Zdrój nie miałem łatwo (bez GPS-a  Smile ) ale mieszkańcy Lewina Kłodzkiego szybko wskazali mi kierunek.
Malownicze widoki łagodnych Gór Stołowych, spokój, cisza dobrze współgrają z prostotą i spokojem ogrodu japońskiego.

Fot.1 i 2 Na drugim zdjęciu w tle, roślinność naszych gór.

Fot. 3 i 4. Woda to nieodłączny element japońskich założeń ogrodowych

Fot. 5,6,7. Wszędzie widać stojące głazy i leżące na ścieżkach kamienne płyty

Fot. 8,9,10. Wśród kwiatów wyjątek stanowiły częste w naszych ogrodach orliki. Znacznie trudniej jest zaaklimatyzować się w naszym klimacie pochodzącym z Azji różanecznikom i azaliom. Widać to było zwłaszcza  po tamtej ciężkiej dla  ogrodów zimie i końcu wiosny 2010r.

Fot. 11,12. Ozdobne sosny i funkie dobrze znoszą warunki podgórskich okolic. Wszędzie widać też pierzaste paprocie.

Ostatnia część fotorelacji już wkrótce.  Smile

==
lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #5 : Marca 26, 2011, 16:25:57 »

Obejrzałam i umarłam z zachwytu  Shocked  Very Happy
czarodziejka
Gaduła

« Odpowiedz #6 : Marca 26, 2011, 16:51:51 »

Smile ja tez Very Happy Very Happy

Mędrzec to ten, kto na drodze pełnej kolców wyhodować potrafi różę.

Moje fiolki:)
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=18387.0

Storczyki:)
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=16379.msg399150#msg399150
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #7 : Marca 26, 2011, 17:43:46 »

Oj tam, nie umieraj tylko się...wybieraj. Do Jarkowa oczywiście. Wink
Osobiście proponowałbym jeszcze inne miejsca, które po drodze trzeba zobaczyć. Na ten nieduży ogród wystarczy 1 godzina, może mniej. W Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu możemy spędzić kilka godzin, a niedaleko jest też Ogród Botaniczny. Miedzy tymi punktami na mapie jest kolejny, który pasjonaci roślin, może nie tyle ogrodów pokazowych powinni zobaczyć. Wojsławice koło Niemczy zadziwiły mnie w ub. roku niesamowitą ilością roślin. Rozmaitość taksonów, rozpiętość kolorystyczna kwiatów i liści jest bez porównania większa niż w skromnych pod tym względem ogrodach japońskich.

Jedno jest pewne, założyć i utrzymać w nienagannym stanie taki jak ten na zdjęciach ogród jest sprawą niełatwą.

Fot. Strzyżenie krzewów, a zwłaszcza wysokich drzew to zadanie dla mistrzów nożyc. Wiele z nich posiada formę zwartą, przybiera przyjemne dla oka kształty i zwykle należy do karłowych odmian znanych gatunków tak jak niżej ukazany buk czy klony japońskie.

Fot. W niemal każdym ogródku możemy posadzić  pachnące azalie wielkokwiatowe, jednak na drzewka takiej wielkości jak poniżej trzeba będzie poczekać kilkanaście lat lub dłużej.

Fot. W pobliżu domu.

Fot. Drzewka bonsai nieodmiennie kojarzą nam się z Japonią. Nie brakuje ich też w ogrodzie p. Majchera .

Miłego zwiedzania w sezonie 2011   Very Happy

==
wiewióreczka
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Marca 27, 2011, 22:11:30 »

Bardzo piękny ogród Very Happy Moje ukochane orliki się tam nawet znalazły. Dla mnie jest zbyt perfekcyjny przez to odbieram 'go bardzo sztywno'. Podziwiam jednak talent projektowy i wykonanie właściciela Very Happy

Pozdrawiam ciepło

Mam swój kawałek 'nieba' na ziemi
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=22423.0

Mija prawie 8 lat kawałka nieba...

Dziś jest najlepszy dzień mojego życia - powtarzaj to codziennie, a taki będzie.
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #9 : Kwietnia 30, 2011, 21:58:48 »

Podobnie myślę. Dyscyplinowanie roślin za pomocą perfekcyjnego cięcia, ograniczanie ich wzrostu (bonsai) jest tak dalekie od moich przekonań jak dystans Japonii do Polski.  Smile
Ale pooglądać z przyjemnością można takie ogrody, a nawet jeśli ktoś ma większą powierzchnię wykonać u siebie rabatkę w japońskim stylu.
Nie zaszkodzi powiedzieć, że ogrodnik, który decyduje się na budowę takiego ogrodu musi posiadać jedną szczególną cechę: cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość.  Smile

Po wyjeździe z Jarkowa zahaczyłem o Arboretum w Wojsławicach. Tam bogactwo roślin i swoboda jaką je obdarzono (ale bez przesady  Wink ) bliższe są naszym europejskim odczuciom w kwestii ogrodnictwa.
O pobycie w Ogrodzie k/Niemczy już wkrótce opowiem.  Smile

==
Jowina
Aktywny
**

« Odpowiedz #10 : Listopada 10, 2012, 13:14:03 »

Może i "zdyscyplinowane" te roślinki, ale uwielbiam ludzi z pasją i, widząc nakład pracy właściciela, chylę czoła Smile.
A cudowna jakość zdjęć pozwoliła mi dokładnie wszystko obejrzeć, co szczególnie jesienią przywołuje uśmiech na mojej twarzy Very Happy.

hszonszcz
Gaduła

Hszonszcz

« Odpowiedz #11 : Września 25, 2013, 20:10:07 »

Bajkowy Ogrod  Smile ile cierpliwosci trzeba zeby  tak pieknie uksztaltowac  drzewa.

Wszystko jest  trudne  zanim stanie sie proste;-)
cecylii
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #12 : Sierpnia 04, 2014, 10:07:51 »

Fantastyczne miejsce Smile zdjęcie rewelacyjne...!
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: