Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 19, 2021, 00:31:48
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak zrobić keiki z uciętej starej pseudobulwy  (Przeczytany 13386 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Al_Inka
Gaduła

Suwałki, strefa klimatyczna 5b

« : Stycznia 20, 2010, 19:15:30 »

Kot koleżanki wywrócił dwa dendrobia.  Spadły z parapetu i trochę się połamały. Dostałam od niej dwa bezlistne kawałki   pseudobulwy. Nie mam takiego, bardzo chciałabym, żeby wypuściły keiki. Miejsca złamania posypałam cynamonem (nie miałam węgla), żeby nie gniły. Poczekam do jutra, żeby trochę przeschły.
Mam przezroczysty pojemnik z pokrywką, spagnum, podłoże.
Bardzo proszę, żebyście mi poradzili. Mam zamiar włożyć do pojemnika spagnum, włożyć do niego pseudobulwy. Codziennie po pracy będę zdejmować pokrywkę w celu wietrzenia. 
Czy w pokrywie pojemnika robić otwory?
Czy całe pseudobulwy okryć spagnum?
Czy tylko może położyć je na powierzchni spagnum?
Jak często zwilżać?
Czy spryskiwać też powierzchnię pseudobulwy?
Czy tylko mech obok niej?
Czy spryskiwać profilaktycznie jakimś antygrzybem? Może Bioseptem?
W jakim miejscu ustawić pojemnik? Chłodnym? Ciepłym? W słońcu, a może tam gdzie jest ciemniej?

Czy ktoś próbował tego sposobu? Liczę na Wasze sugestie, bardzo chciałabym, żeby się udało Confused

domowe
działka
"Natura to zielone schronisko okaleczonych dusz." Anne Louise Stael-Holstein
Pozdrawiam, Alina
dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« Odpowiedz #1 : Stycznia 20, 2010, 22:38:41 »

Zacznijmy od tego jakie to dendrobium. Bo to w głównej mierze zależy od tego czy chętnie wypuszcza keiki czy tez nie.

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #2 : Stycznia 20, 2010, 22:47:02 »

Jeden kawałek to dendrobium typu nobile, kwiaty całe białe. Drugi mój wymarzony Stardust Fire Bird. Kamilu cała nadzieja w Tobie  Smile

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #3 : Stycznia 20, 2010, 23:21:12 »

Tak tak , oczywiście. Na pewno dendrobium typu nobile chętnie tworzy keikis ale co do tego drugiego to nie jestem pewien.. Co do powiedzmy to produkcji keikis z odłamanych pseudobluw to najlepszym sposobem będzie umieszczenie ich w wilgotnym Sphagnum. Przyda się na pewno fungicyd . Ciepło wilgotność i światło pojemnik przezroczysty. ewentualnie do głębokiego pojemnika wstawiasz coś na czym pseudobulwy będzie można położyć na dno wlewasz wodę  tak by nie sięgała do pseudobulw i tak w uchylonym pojemniku ustawiasz w ciepłym miejscu i czekasz. Przy tworzeniu keikis nie zapomnij o świetle. Taka mała uwaga zauważyłem na innych storczykach ,że doświetlanie pewnych partii roślin np.: pędów kwiatostanowych bądź pseudobulw przy podstawie  sprzyja powstawaniu nowych pędów, więc do dzieła i czekaj na efekty.

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #4 : Stycznia 20, 2010, 23:37:37 »

Dziękuję, jutro umieszczę je w pojemniku.  Czy bezpośrednio na wilgotnym mchu mogę je położyć? Czy raczej na suchym i  mają mieć tylko większą wilgotność?
Będę je oczywiście obserwować i pisać o postępach.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #5 : Stycznia 21, 2010, 00:41:31 »

Pamiętaj o wietrzeniu przez uchylanie pokrywy pojemnika. Ważna jest też temperatura powyżej 20 st.

Kamil
---------
Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #6 : Stycznia 21, 2010, 08:31:06 »

Czy ktoś może oświecić ciemniaczka  Sad   Wink Co to jest fungicyt?

Thomsonii
Rezydent

Warszawa

« Odpowiedz #7 : Stycznia 21, 2010, 08:35:47 »

Chodzi o preparat zawierający fungicyd, czyli środek chemiczny na grzyby, które mogą zaatakowac  rośliny. Fungicyd zabija grzyby.

Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #8 : Stycznia 21, 2010, 08:40:11 »

Dziękuję pięknie

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #9 : Stycznia 21, 2010, 23:12:02 »

Wszystko już zapakowane w pudełku, na spodzie rozłożyłam cienką warstwę podłoża, na nim spagnum. pomiędzy nim leżą pseudobulwy. Wilgotnościomierz wskazuje 75 % wilgotności, temperatura 22 stopnie. W spryskiwaczu stoi przygotowany Topsin. W sobotę po raz pierwszy lekko spryskam pseudobulwy i podłoże.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #10 : Stycznia 26, 2010, 09:01:40 »

Kolejna relacja:
Temperatura w ciągu dnia 26 st. wilgotność 75-80%. Nocą temperatura spada do 20 st. wilgotność do 70%. W sobotę tak jak pisałam, wykonałam pierwszy oprysk Topsinem. Będę go przeprowadzać co tydzień.
Na jednej i drugiej pseudobulwie zauważyłam wczoraj maleńkie zgrubienia   Idea   Oby tylko wszystko szło dalej tak jakbym chciała i nie wdarła się żadna pleśń.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #11 : Lutego 24, 2010, 19:23:05 »

Minął już prawie miesiąc. Keiki na jednej i drugiej pseudobulwie ładnie przyrastają  Smile
Na początku pseudobulwy leżały w przezroczystym pudełku o wysokości około 6 cm. Kiedy jeden  z młodych przyrostów zaczął dotykać listami do pokrywki zmieniłam im lokum. Teraz leżą w przezroczystym wiaderku, mogą swobodnie przyrastać w górę. 

Ten większy to keik na pseudobulwie typu nobile - ma ok. 5 cm - do dołu w mech weszły już ładne korzonki o długości około 2 cm. Te mniejsze keiki  - na razie 2 cm - to Stardust "Fire Bird" i być może będę miała to wymarzone Dendrobium    Very Happy

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #12 : Lutego 24, 2010, 20:09:11 »

Ale super  Very Happy Ty to masz rękę do Storczyków  Smile
Może i ja spróbuję tak z moim Dendrobium phalaenopsis, bo ma trzy pseudobulwy i tylko jedna ma dwa listki. Nadzieja tylko w nowej pseudobulwie, która wyrasta Smile Ale zagęścić by go można.
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #13 : Lutego 25, 2010, 10:27:57 »

Nie wiem, czy udałoby się z D. phalaenopsis,  czy będzie chętne do puszczenia keiki. Zawsze jednak można spróbować  Smile

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #14 : Lutego 25, 2010, 16:35:52 »

Chyba da się, gdzieś tu na forum było o o takim rozmnażaniu właśnie Dendrobium typu phalaenopsis. Muszę tylko poszukać Confused
Thomsonii
Rezydent

Warszawa

« Odpowiedz #15 : Marca 08, 2010, 13:03:57 »

Powiedz Al-inko - pseudobulwy są w całości, czy pocięte na mniejsze kawałeczki?

Na dnie było podłoże - zwykłe storczykowe?

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #16 : Marca 08, 2010, 21:39:32 »

Ja miałam dwa małe kawałki o długości około 5 cm. Lepiej  chyba pociąć tak, żeby całe kawałki leżały na wilgotnym mchu. 
Na dno naczynia włożyłam trochę podłoża storczykowego -na grubość ok. 2 cm, a na wierzch mech- też ok. 2 cm.  Zmoczyłam to wszystko. Rany po cięciu na pseudobulwie posypałam  cynamonem, bo nie miałam węgla drzewnego.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
Thomsonii
Rezydent

Warszawa

« Odpowiedz #17 : Marca 09, 2010, 08:32:59 »

Dziękuję Al-inko Smile
Dojrzewam do podjęcia próby Smile

kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #18 : Czerwca 25, 2011, 23:20:24 »

Al_Inko ciekawa jestem efektów Twojego eksperymentu. Jak mają się roślinki? Udało się je wychować na ludzi?  Very Happy
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #19 : Czerwca 26, 2011, 09:59:13 »

Dendrobium stardust niestety nie, trzeba by pryskać jakimś fungicydem częściej, bo w wysokiej wilgotności i cieple szybko wchodzą grzyby. Ono jest chyba bardziej wrażliwe.  Nobile wyrosło, jest posadzone, ale nie wiem czy będzie żyło, bo przy chorobie wszystkich ono też ma objawy.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #20 : Czerwca 26, 2011, 10:51:28 »

Aha... Ciekawa właśnie byłam efektów Smile
Przykro mi bardzo z powodu choroby Twoich storczyków...
Jak już się z nią uporasz i będziesz wyrażała chęć to ja chętnie się z Tobą podzielę keikami, które mam Smile
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #21 : Czerwca 26, 2011, 12:14:41 »

Very Happy Dziękuję, na pewno się o nie kiedyś do Ciebie uśmiechnę  Smile
 W tym tygodniu będę pryskać kolejny raz Bioczosem. Wydaje mi się  Confused ale nie chcę zapeszyć, że ten preparat z czosnku działa.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Czerwca 26, 2011, 22:04:53 »

Ja ciągle trzymam kciuki za kurację! Wink
Waterloo
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #23 : Stycznia 12, 2014, 16:16:01 »

Chciałbym odświeżyć wątek... Czy zamiast spaghum mogę użyć zwykłego mchu torfowca, takiego naszego polskiego rodzimego z lasu. Oczywiście mam go pełno na działce i nie zamierzam niszczyć ekosystemu w lesie.
Russski
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #24 : Stycznia 13, 2014, 11:31:14 »

Ja użyłem zwykłego ogrodowego, trochę przeszkadza bo ciągle rośnie ;D, ale swoje zadanie spełnia.
Waterloo
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #25 : Stycznia 13, 2014, 16:55:48 »

A jak sprawa z grzybami i pleśnią, czy samo wietrzenie(co ile?)wystarcza? Czy mech nie powoduje gnicia? Mech jest oczyszczony od spodu z ziemi, czy tak jak go znalazłeś tak włożyłeś? Po jakim czasie pojawiają się pierwsze "zalążki"? Przepraszam za tyle pytań, ale kto pyta nie błądzi Smile
Russski
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #26 : Stycznia 13, 2014, 17:44:06 »

Nie pryskałem od grzyba czy pleśni, ale na pewno jest to wskazane.
Wietrzę średnio co tydzień kiedy zaglądam czy nic się nie dzieje.
Mech u MNIE nie powoduje gnicia. (Na pewno sphagnum było by lepsze, ale użyłem to co miałem).
Mech jest oczyszczony pod bieżącą wodą, ale jest bez korzeni (porwany na kawałki).
Pierwsze zalążki pojawiły się po miesiącu? dośc długo, ale pewnie ze względu na brak słońca.

Kto pyta nie błądzi Wink
Waterloo
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #27 : Stycznia 18, 2014, 21:14:50 »

Tak sobie wyszło, że dzisiaj będąc z żoną u siostry wyrzucałem chusteczkę do kosza i zobaczyłem resztki Dendrobium nobile white(tak było napisane na doniczce), które dostała od naszej mamy. Wziąłem je ukratkiem i kiedy dojechałem do domu wsadziłem do foliowego woreczka ze zwilżonym keramzytem i kilkoma kawałkami kory z doniczki domowego dendrobium(nic innego nie miałem :/ nawet mech torfowiec mi zasypało na działce gruuubą warstwą śniegu ). Poniżej są zdjęcia.

PS
Woreczek zawiązany wstążką aby można było wietrzyć i przepraszam za jakość.

Pytanie brzmi: "Czy jest szansa, że coś z tego będzie?"
Russski
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #28 : Stycznia 18, 2014, 21:53:36 »

Waterloo fajna akcja z tym śmietnikiem hehe Very Happy
To chyba najlepsze co mogłeś dla nich teraz zrobić, śnieg stopnieje prędzej czy później to ja bym mimo wszystko do mchu przełożył. Niech teraz leżą w ciepłym widnym miejscu, teraz cierpliwość się przyda.

Nie wspomniałem wcześniej za co bardzo przepraszam, ale te białe suche blaszki powinno się oderwać od pierścieni, powinna być możliwie czysta zielona łodyga.
Waterloo
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #29 : Stycznia 18, 2014, 21:57:56 »

Uff...dzięki, jak śnieg stopnieje (mam nadzieję, że szybko). To lecę po torfowca Smile
Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: