Przędziorek chmielowiec ( Tetranychus urticae Koch)
Morfologia owadaDorosły pajęczak jest owalny, jasno-zielony z ciemnymi plamami po bokach. W miarę starzenia się samice stają się ciemnieje. Osobniki zimujące są pomarańczowe. Zimują samice.
Jaja są kuliste, jasno zielone, przeźroczyste, później przebarwiają się na kolor słomkowy. Przez osłonkę jajową widać czerwone plamki czyli oczy larwy (to dla tych którzy mają w domu mikroskop i chcą się pobawić, bo gołym okiem nie widać).
Larwa i dwa stadia nimfalne: zielonkawe z ciemnymi plamami po bokach ciała.
Sprawca pod dużym powiększeniem
Objawy żerowaniaNa górnej stronie liścia widoczne pojedyncze skupiska drobnych, żółto-zielonych plamek. Często skupiają się w pobliżu nerwów W miarę wzrostu populacji szkodnika drobne plamki pokrywają całą powierzchnię liścia,które z czasem stają się brunatne. W dalszym ciągu intensywnego żerowania liście zasychają i opadają. Na roślinie widoczna jest delikatna pajęczyna. Na niektórych roślinach ? szczególnie tych o pojedynczym mocnym nerwie środkowym owej pajęczyny należy szukać właśnie wzdłuż nerwu głównego liścia. Ma to często miejsce np. przy plumeriach. Czasami trzeba bardzo delikatnie najlepiej ze sporej odległości spryskać roślinę by tą pajęczynkę dostrzec.
Tu na liściach fasoli. Zarówno stadium początkowe jak i już bardziej zaawansowane

Na plumerii

Bardzo zawansowane stadium

Tą roślinę przędziorek już uśmiercił
Istotne informacje: - Pajęczak żeruje od lutego do połowy października, pozostałe miesiące spędza wyłącznie w stadium zimującej samicy ukrytej najczęściej w szczelinach.
- Na przełomie lutego i marca zaczynamy sprawdzanie liści roślin rosnących w widnych i ciepłych miejscach. Szczególnie jeśli w ubiegłym sezonie owad był na roślinach. Łatwo je w tym czasie wyłapać z uwagi na ich pomarańczowy kolor.
- Po dość krótkim okresie żerowania samice zmieniają kolor na jasno-zielony i rozpoczynają składanie jaj.
- Samice z pierwszego pokolenia opuszczają kolonię i zakładają własne na tym samym liściu lub na liściach sąsiednich.
- Szybkość zwiększania się populacji szkodnika na roślinie zależy od temperatury i wilgotności. Przy temperaturze około 25 stopni populacja podwaja się w około tydzień.
Na rozprzestrzenianie się przędziorka sami mamy ogromny wpływ bo oprócz zakupu porażonych roślin przynosimy go na rękach czy ubraniu. To że dostaje się wraz z prądami powietrza to już wie chyba każdy.
Do zwalczania przystępujemy po zauważeniu pierwszych objawów. Przed opryskiem patykiem owiniętym watą zdejmujemy pajęczynę, która utrudniłaby dotarcie środka do szkodnika. Z uwagi na fakt, że insektycydy nie niszczą jaj, oprysk należy powtarzać w odstępie 5-7 dniowym.
Dostępne u nas środki do zwalczania tego szkodnika to:
KARATE ZEON 050 CS
TALSTAR 100 EC
ACTELLIC 500EC
MAGUS 200SC
TALSTAR 100 EC
NISSORUN 050 EC
Przygotowując ciecz roboczą stosujemy się dokładnie do zaleceń instrukcji.