Może ktoś skorzysta z tych przepisów
http://www.sklepyhobby.pl/dzialka-i-ogrod/105-opryski
Opryski naturalneKażdy kto ma własną działkę nie chce używać na niej chemii, dlatego dla wszystkich działkowiczów zamieszczamy przepisy znalezione w sieci na opryski naturalne w zastępstwie za chemię. Niektóre z tych przepisów sprawdzaliśmy osobiście i naprawdę działają.
Wyciąg: otrzymujemy przez zalanie zebranych roślin gorącą wodą i moczenie ich przez 24 godziny. Nie należy go przechowywać dłużej jak 1 dzień z uwagi na utratę właściwości.
Wywar: otrzymujemy zalewając świeży lub wysuszony materiał roślinny zimną wodą na 24 godziny. Po tym czasie odwar należy podgrzać do wrzenia (Można też gotować przez czas do 30 minut) i stosować po wystudzeniu.
Gnojówkę: uzyskuje się poprzez zalanie zebranych roślin wodą i pozostawienie na okres 3-6 tygodni. Fermentującą ciecz należy codziennie mieszać, zapewniając dostęp tlenu potrzebny przy fermentacji (nieładnie pachnie!). Nadaje się do użycia przez okres do 2 miesięcy.
Napary: rośliny zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na około 30 minut. Oczywiście przed użyciem należy wystudzić.
PREPARAT Z PAPROCI STOSOWANY PRZECIWKO RÓŻNYM SZKODNIKOM.Gnojówka: 100 g suszu lub 1 kg świeżych roslin pozostawić w 10 l wody do sfermentowania.
Opryskiwać:
-zimą rośiny ozdobne w doniczkach przeciwko mszycom i czerwcom,
-rozcienczyć wodą w proporcji 1 : 10 i opryskiwać uprawy na przedwiosniu przeciw mszycom,
-w okresie wegetacji opryskiwać rośliny i podlewać glebę i kompost przeciwko ślimakom, oraz dla uzupełnienia potasu w czasie tworzenia kompostu.
PREPARATY Z CZOSNKU I CEBULIDo przygotowania wykorzystuje się ząbki i liście czosnku oraz łuski cebuli jadalnej.
Preparat przeciwko roztoczowi truskawkowemu, mszycom i chorobom grzybowym.
Wywar: 75 g posiekanych ząbków czosnku zagotować w 10 l wody. Opryskiwać rośliny na początku maja, trzykrotnie odstępach 3-dniowych oraz w czasie zbierania plonów.
Preparat przeciwko chorobom bakteryjnym i owadom roślinożernym.
Wyciąg: 150 g drobno posiekanych ząbków czosnku i 2 łyżeczki parafiny macerować przez 24 godziny; rozpuścić 100 g szarego mydła w 10l wody; wszystkie składniki dobrze wymieszać i przefiltrować. Opryskiwać porażone rośliny wielokrotnie, stosować do kąpieli korzeni.
Silnie działający preparat przeciwko chorobom grzybowym truskawek i ziemniaków.
Wyciąg: 500 g świeżych lub 200 g suszonych łusek cebuli albo ilości czosnku ( lub razem cebuli i czosnku) nastawić w 10 l wody do sfermentowania. Rozcieńczyć w stosunku 1:10 i opryskiwać glebę pod porażonymi roślinami.
Preparat przeciw połyśnicy marchwiance.
Wyciąg: jak wyżej, lecz stosować bez rozcieńczenia. Opryskiwać rośliny w czasie rójki owadów.
PREPARAT Z WILCZOMLECZAWykorzystuje się liście i łodygi wilczomlecza sosnki i lancetowatego, zbierane po przekwitnięciu we wrześniu i październiku.
Preparat przeciwko gąsienicom motyli
Wywar: 4 kg świeżych roślin gotować na małym ogniu w niewielkiej ilości wody przez okres 2-3 godzin. Po ochłodzeniu dodać wody do 10 l. Rośliny opanowane przez szkodniki opryskiwać dwukrotnie, co 3 - 4 dni.
PREPARAT Z WROTYCZAPreparat stosowany przeciwko wielu szkodnikom roślin.
Wywar: 30 g suszu lub 300 g świeżych roślin zalać w 10 l wody i przegotować (wykorzystujemy zieloną cześć rośliny i kwiaty).
Stosujemy do opryskiwania roślin:
-wiosną i jesienią przeciwko roztoczowi truskawkowemu i jeżynowemu,
-przeciwko bielinkowi i owocówce jabłkóweczce w czasie rójki owadów,
-przeciwko mszycom i mrówkom
PREPARAT Z PAPROCIPreparat przeciwko bawełnicy kuprówce
10 g grubo sproszkowanej rośliny nastawić w 2 l wody w zamkniętym słoiku do czasu „zagnicia”. W okresie wegetacji roślin opryskiwać pnie, gałęzie i pędy – miejsca występowania ognisk szkodnika.
PREPARAT Z CHRZANUPreparat przeciwko zgniliźnie i brunatnej plamistości.
Wywar: 300g kwiatów i posiekanych korzeni chrzanu nastawić w 10 l wody i przegotować. Stosować podczas kwitnienia kwiatów
PEPARAT Z LULKA CZARNEGO przeciwko mszycom. miodówkom, gasienicom motyli, larwom owocnicy i pluskwiakom roślinożernym.
Odwar: kwitnacą roślinę (oberwać korzenie) gotować w małej ilości wody przez 2-3 godziny, przecedzić i dodać 10 l wody oraz 30-40 g szarego mydła. Opryskiwać liście i łodygi porażonych
PREPARAT Z LULKA CZARNEGO IIPreparaty przeciw mszycom, miodówkom, przędziorkom, gąsienicom motyli, larwom owocnicy i pluskwiakom roślinożernym.
Wyciąg: 1 kg suchych liści lub 0,5 kg korzeni nastawić w 10 l wody na 12 godzin. Przed użyciem do opryskiwania dodać 30-40 g szarego mydła.
PREPARATY Z RUMIANKUDo przygotowania preparatów rumianku pospolitego wykorzystujemy koszyczki kwiatowe oraz liście w czasie kwitnienia.
Preparat stosowany do wzmocnienia roślin, jako zaprawa nasienna oraz dodatek do kompostów – wspomagający rozkład masy organicznej.
Wywar: dwie łyżki stołowe suszu kwiatowego nastawić-zmieszać z 1 l wody i zagotować. Po ostygnięciu przecedzić. Okresowo przez całe lato opryskiwać rośliny i podlewać stos kompostowy.
Stosować 30 minutowe kąpiele nasion przed siewem.
Preparat przeciwko przędziorkom, mszycom i gąsienicom motyli, działające profilaktycznie.
Wyciąg: 1 kg suszu z kwiatów i liści nastawić na 10 litrów cieplej wody na 12 godzin. Przed użyciem do opryskania rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 3 i dodać szarego mydła.
Opryskiwać rośliny okresowo – wiosna i latem.
Preparat pylisty: susz roślinny zmielić na drobny pył i zmieszać w proporcji 1: 1 z „pyłem drogowym”. Opylać okresowo rośliny wiosna i latem.
PREPARATY Z POKRZYWYZbiór pokrzywy prowadzić od maja do września.
Preparat przyśpieszający wzrost roślin i działający przeciw zgniliźnie.
Gnojówka: 200g suszu lub 1 kg zielonej pokrzywy nastawić na 10 l wody i trzymać do sfermentowania.
1.Rozcieńczyć wodą (1:20) i opryskiwać rośliny przed pękaniem pączków (przeciw chlorozie liści).
2.Rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10, podlewać glebę w okresie wegetacji roślin (przyspiesza wzrost).
3.Kapać korzenie roślin doniczkowych (wraz z doniczką) w sfermentowanej gnojówce, rozcieńczonej woda w proporcji 1:10 (przeciw więdnięciu).
4.Podlewać nierozcieńczoną gnojówką stos kompostowy przez cały rok.
Preparat na wzmocnienie roślin, przeciwko przędziorkom i mszycom.
Gnojówka: fermentującą gnojówkę zmieszać w wyciągiem skrzypu (podawałem już o skrzypie) w proporcji 1:0,5 i rozcieńczyć woda (1:50). Stosować do opryskiwania roślin, przed rozwinięciem liści i kwitnieniem.
Wyciąg: 1 kg świeżych roślin nastawić w 1 l wody na 12 godzin. Opryskiwać pędy i liście roślin opanowanych przez mszyce, w okresie wegetacji.
FERMENTUJĄCA GNOJÓWKA Z POKRZYW1 kg pokrzyw zalać 10 litrami wody. Codziennie mieszać.
Z chwilą rozpoczęcia fermentacji (pienienia się) rozcieńczyć wodą w stosunku 1 do 50 i opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce.
PREPARAT Z PIOŁUNUSurowcem jest rozeta liści zebrana w okresie kwitnienia.
Preparat przeciwko gąsienicom motyli
Odwar:0,5 wiadra drobno posiekanych, świeżych roślin lub 700 – 800 g suszu nastawić w 10 l wody, a następnie gotować przez 30 minut. Przed użyciem do opryskiwania rozcieńczyć wodą w proporcji 1 : 1 i dodać szarego mydła. Opryskiwać liście i łodygi zaatakowanych roślin
ŻYWOKOST LEKARSKI (symphnytum officinale)
Gnojówka: 1 kg świeżego ziela lub 150g suszu zalać 10 litrami wody i pozostawić na okres 3-6 tygodni. Po rozcieńczeniu w stężeniu 1 : 3 l wody opryskiwać glebę a w stężeniu 1 : 5 rośliny.
Pobudza do wzrostu rośliny i zabezpiecza przed chorobami. Dostarcza potasu.
BYLICA PIOŁUNWywar: 300 g świeżego ziela lub 30 g suszu na 10 litrów wody, opryskiwać bez rozcieńczenia zapobiegawczo rośliny 2 razy w tygodniu przeciwko pchełką ziemnym.
Napar: materiał jak wyżej, opryskiwać w stężeniu 1:3 l wody rośliny
- w razie potrzeby przeciwko mszycom, bielinkowi kapustnikowi, wciornastkom, pachóweczce strąkóweczce, śmietce kapuścianej
-na krótko przed terminem wylotu przeciwko śmietce cebulance, połyśnicy marchwiance, owocówce jabłkóweczce.
PREPARATY Z POMIDORAPreparat stosowany przeciw wielu szkodnikom liściożernym
Wywar: 4 kg świeżych roślin gotować na małym ogniu przez okres 30 minut w małej ilości wody. Przed opryskaniem roślin opanowanych przez szkodniki wywar rozcieńczyć wodą 1;3 i dodać szarego mydła.
Preparat przeciwko bielinkom
Wyciąg: dwie garście dobrze rozdrobnionych pędów i liści pomidora nastawić na okres 2 godzin w 2 l wody. Opryskiwać zagrożone rośliny w czasie rójki owadów.
PREPARAT Z ZIEMNIAKAPreparat przeciwko przędziorkom, mszycom, roztoczom
Wyciąg: 1,2 kg zielonej lub 600-800 suchej naci ziemniaka pozostawić na 4-5 godzin w 10 l wody. Do opryskania używać świeżo przygotowanego preparatu.
To warto wiedzieć!
Odstraszająco na stonkę ziemniaczaną działa:
Wysiany len i fasola, jak też popiół ze spalonych chrząszczy, którym "opyla" się rośliny.
PREPARATY ZE SKRZYPUSkrzyp należy zbierać w czerwcu i lipcu ( bez korzeni). Suszyć szybko w temperaturze 40 stopni.
Preparaty przeciwko chorobom grzybowym( mączniakowi, zgniliźnie, rdzy, parchowi, kędzierzawości liści na brzoskwini, zarazie ziemniaków na pomidorach)
Wywar:30g sproszkowanej lub 300g świeżej rośliny gotować w niewielkiej ilości wody przez 20 – 30 min. Rozcieńczyć wodą w proporcji 1: 20. Profilaktycznie opryskiwać rośliny w okresie wiosny i lata wielokrotnie.
Wyciąg:150 g suszu lub 1 kg zielonej rośliny nastawić na 12 godzin w 10l wody. Rozcieńczyć woda w proporcji 1: 5 z dodatkiem 0,5-1% szkła wodnego. Podlewać glebę w słoneczne popołudnia przez 3 kolejne dni. Zabieg powtarzać, co dwa tygodnie, od wiosny do jesieni,
Preparat przeciwko przędziorkowi, chmielowcowi i mszycom.
Macerat: 150 g suszu lub 1 kg zielonej rośliny pozostawić w 10 l wody do czasu zmaserowania. Wymieszać i odcedzić, rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 5 oraz dodać 0,3% szarego mydła. Uprawy opryskiwać profilaktycznie od wiosny do jesieni.
Życzę sukcesów w biodynamicznej walce z tymi chorobami grzybowymi na działce.
Mączniak prawdziwy.
W przypadku choroby opryskać kilkakrotnie preparatem ze skrzypu. Można, a raczej wskazane jest dodanie 0,5 - 1 % szkła wodnego.
PREPARAT Z MNISZKAWykorzystuje się kwitnącą roślinę z korzeniem.
Preparat przyśpieszający wzrost roślin oraz rozkład substancji organicznej w kompoście
Wyciąg: 150 – 200 g suszu lub 1,5 – 2 kg świeżej masy roślinnej nastawić w 10 l wody na 24 godziny. W okresie wegetacji opryskiwać rośliny, natomiast jesienią podlewać glebę i stos kompostowy.
Zwalczanie gąsienic bielinków - szkodnik kapusty i innych krzyżowych.
Rośliny opryskiwać preparatami z piołunu, ostróżki, rozmarynu lub szałwi.
WYCIĄG Z AKSAMITKIPół wiadra suchych roślin aksamitki należ zalać 10 litrami wody, pozostawić na 48 godzin, następnie przecedzić, dodać 40 g szarego mydła. Stosować przeciw mszycom, szczególnie w uprawie roślin jagodowych.
WYCIĄG Z NASION JODŁY PRZECIWKO ŚLIMAKOM3 g nasion zalać l litrem wody, pozostawić na 12 godzin. Po przecedzeniu używać przeciwko ślimakom.
ROZTWÓR SZAREGO MYDŁA150 - 300 g szarego mydła rozpuścić w 10 litrach wody. Roztwór stosować do oprysku roślin przeciw mszycom i roztoczom. Gdy do roztworu szarego mydła dodamy 0,5 l denaturatu, łyżkę wapna i łyżkę soli, roztwór można stosować przeciw gąsienicom.