Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 11, 2021, 07:40:02
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dendrobium phalaenopsis - kilka pytań  (Przeczytany 10632 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
gosieq
Nowicjusz
*

« : Lipca 20, 2009, 17:49:05 »

Witajcie, znowu mam do was kilka pytań Smile Od soboty jestem szczęśliwą posiadaczką dendrobium ph., wedle mojej oceny po przejrzeniu zdjęć - jest to zdaje się Emma White. Mam w związku z nim kilka pytań na wszelki wypadek, bo jak na razie nic złego się nie dzieje, a przeciwnie - rozwinął mi się od soboty jeden z pąków  Very Happy Very Happy

Poczytałam o dendrobiach nieco w weekend i nieco dzisiaj w pracy Wink więc mniej więcej wiem, z czym się go je. Jednakże informacje na forum nasunęły mi parę pytań:
1. Czy on  nie jest za głęboko posadzony? Zaznaczam, że na poniższych zdjęciach jest wersja już po wydłubaniu małej garstki włókien kokosowych i chyba jakiejś kory. Po wykonaniu zdjęcia oddałam mu samą korę, luźno ją układając wierzchem, a włókna na razie odłożyłam na bok:

2. Na jednym ze zdjęć widać także że młoda, zielona pseudobulwa jest pomarszczona pionowo - czy tak ma być?
3. No i czy to podłoże nie jest za zwięzłe? Trudno jest je wygrzebać bo się strasznie trzyma w kupie, a tuż pod powierzchnią jest lekko wilgotne, mimo że od spryskiwania minęło 12 godzin (na razie go nie podlewałam, a tylko psikam rano podłoże i nieco liście, bo nie wiem, kiedy był podlewany w sklepie i nie chcę go zgnić). Trudno ocenić resztę zawartości doniczki, bo jest nieprzezroczysta.
4. I ostatnie pytanie - szukałam takiego czegoś na zdjęciach w innych wątkach, ale nie trafiłam - co to jest to czarne przy nasadach liści? Jest to jakaś wersja prawidłowa czy mam się zacząć martwić?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc  Very Happy Very Happy

"Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą, a mężczyźni i psy powinni się zrelaksować i powoli oswajać z tą myślą".
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Lipca 20, 2009, 19:28:55 »

1) Z tego co zaobserwowałem u swego dendrobium tego typu to najmłodsze pseudocebule zawsze wyrastają nieco powyżej matecznych, więc hodowcy "matryce" wtykają nieco głębiej.
2) Pomarszczone pionowo są pseudobulwy stare, nie kwitnące już, lecz są magazynami wody którą dostarczają młodym pseudobulwom i jest to normalne.
3) Podłoże jest zwięzłe bo jest zapewne mocno przerośnięte, a w sklepie z całą pewnością nie żałowano roślinie wody i podlewano jak zwykłego scindapsusa, więc ja bym się wstrzymał z podlewaniem na co najmniej tydzień - delikatne zraszanie powierzchni podloża co drugi dzień w tej chwili wystarczy - przynajmniej u mnie.
4) To czarne coś u nasady liści to miejsce w którym liść"odrasta" od pseudobulwy i u mnie też tak jest - chociaż zdecydowanie jaśniejsze - ale przyjmuję że jest to jak najbardziej naturalne.

Tyle mogę od siebie.

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
gosieq
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Lipca 21, 2009, 07:11:28 »

bardzo ci dziękuję, britvictango, za odpowiedź  Smile

"Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą, a mężczyźni i psy powinni się zrelaksować i powoli oswajać z tą myślą".
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #3 : Lipca 21, 2009, 08:03:39 »

Gosieq!
Gratuluję ślicznego dendrobium!

Ściślejsze podłoże na razie może być, ale wymaga to większych przerw w podlewaniu ze względu na wolniejsze przesychanie. Widzę, że młodsze przyrosty dobrze się rozwijają, więc nie ma obaw.  Smile Smile

Natomiast co do czarnych plam radziłabym na wszelki wypadek spryskać preparatem grzybobójczym.
Nie wiadomo w jakich warunkach storczyk był wcześniej i czy plamy nie powstały na skutek złej pielęgnacji. Aby się zabezpieczyć przed ewentualnym choróbskiem lepiej potraktować dendrobium środkiem grzybobójczym. Roślinie to nie zaszkodzi, a może tylko pomóc. Very Happy

gosieq
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Lipca 21, 2009, 11:47:33 »

dzięki Smile Też mi się te plamy jakoś nie podobały i jakbym miała wybór, to pewnie brałabym takiego bez tych wątpliwych ozdób, ale wszystkie dendrobia na stojaku wyglądały pod tym względem tak samo. Czy jest jakiś środek grzybobójczy który szczególnie polecasz? Czy storczyk w efekcie zabiegu przestanie kwitnąć?

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Lipca 21, 2009, 20:10:46 »

Oprysk nie powinien zaszkodzić kwitnieniu, aczkolwiek nie wiem, jaka będzie reakcja kwiatów, jeżeli spadnie na nie parę kropel roztworu.
Co do środka grzybobójczego nie mam jakiegoś super sprawdzonego, ale ja stosowałam Topsin M i Biochicol 020 PC, choć ten ostatni służy bardziej ochronie roślin i zwalczaniu infekcji w początkowej fazie.
Wszelkie plamy zawsze budzą podejrzliwość, tym bardziej, że w sklepach rośliny traktuje się naprawdę różnie Mad
Życzę Ci długiego i obfitego kwitnienia Very Happy Very Happy

Zimorodek
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Sierpnia 09, 2009, 17:07:09 »

Witam!
Zaczęłam mini hodowlę storczyków, mam 3 , 2 Phalaenopsis i 1 Dendrobium, pytanie dotyczy Dendrobium, co zrobić z pseudobulwami  które nie kwitną, wyglądają jakby były suche ale liście są zielone. Przy kwitnącej łodydze wyrastają dwie nowe czy będą kwitły? Jestem początkująca dlatego wszystko mnie ciekawi. Z góry dziękuję za informacje i porady, co robić żeby pięknie kwitły:-)))
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #7 : Sierpnia 18, 2009, 12:27:13 »

Witam , dendrobium phalaenopsis , zaczyna kwitnąć , jest to jego drugie kwitnienie w moim domciu

liwias
Aktywny
**

« Odpowiedz #8 : Sierpnia 20, 2009, 13:05:05 »

Piękne - ja też zauważyłam u mojego dendrobium dwa malutkie pędy. Nie mam pojęcia jakiego koloru będą kwiaty, bo kupiłam przekwitniętą roślinkę. Już się nie mogę doczekać Smile. Mam nadzieję, że będą równie ładne Smile
grazynag
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #9 : Listopada 06, 2009, 14:28:23 »

Proszę pomóżcie, jak i w czym sadzić młode falki dendrobium phalenopsis. Czy taka doniczka powinna być mniejsza; tj. czy kwiatkowi ma być ciasno, czy wręcz przeciwnie. Proszę o szybka odpowiedź.
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #10 : Listopada 06, 2009, 14:46:13 »

Storczyki nie lubią zbyt dużych doniczek, wolą już przyciasnawe.
Dziewczyny na forum pisały, że Dendrobium woli drobniejsze podłoże i faktycznie, o wiele lepiej rośnie w takim niż w grubej korze Smile
Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #11 : Maja 16, 2010, 20:31:56 »

Mam pytanie co do mojego dendrobium. Dostałam go od sąsiadki mojej znajomej gdyż nie podobały jej się te gołe badylki.

Mnie one nie przeszkadzają ale nie wiem jak do końca postępować z tym gatunkiem. Już wiem że musi mieć bardziej wilgotną bryłę korzeniową i jakie podłoże lubi oraz,że trzeba go wczasować. Teraz wziął się za kwitnienie  Very Happy
Ale co potem z tymi badylkami, czy one jeszcze wypuszczą listki czy raczej trzeba je traktować jako spiżarkę dla młodych pędów? Kiedy najlepiej przesadzać?
Niestety ten młody pęd zaczął gubić listki i teraz nie wiem czy dlatego,że go troszkę przesuszyłam, czy z powodu zmiany miejsca czy po prostu jest to normalne.
Proszę pomóżcie początkującej w tym gatunku  Very Happy

Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #12 : Maja 16, 2010, 20:53:21 »

Z czasem pseudobulwa się starzeje i liście opadają. Wycinać nie wolno, bo tak jak napisałaś stanowią zapas żywności dla młodych Roślin. Na tych pseudobulwach już więcej nie wypuści liści. A przesadzanie tak w przypadku wszystkich Storczyków, kiedy doniczka jest za mała i już się w niej nie mieści. U mnie liście żółkły kiedy wystawiłem go na dwór i przypiekło go słońce  Smile
grazynag
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #13 : Stycznia 21, 2011, 22:01:27 »

Marzy mi sie hodowla storczyków w szkle akwariowym. Jak to się robi. Od czego zacząć. Mam już dwa phalenposisy i akwarium na 300 litrów. Proszę o pomoc.
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #14 : Listopada 27, 2016, 16:05:40 »

Odświeżam wątek.
Dendrobium Sa-nook

Pozdrawiam,
Renata
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: