Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Lipca 01, 2022, 23:54:38
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Cześć,
wiem o problemie z kalendarzem w tej wersji Forum. Poprawka wiąże się z poważnym upgrade wersji Forum do 2.0.x. Mam nadzieję, że niedługo mi się to uda.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim zdrowia i radości.
Admin - Astrid
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Leksykon - mączniak prawdziwy  (Przeczytany 10963 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zoe
Gość
« : Listopada 28, 2006, 19:40:58 »

MĄCZNIAK PRAWDZIWY

Na liściach(prawie zawsze na wierzchniej stronie), pędach, pąkach kwiatowych pojawia sie biały lub białoszary mączysty nalot w postaci nieregularnych plam, które w miarę postępu choroby łączą się ze sobą. Roślina przestaje rosnąć, liście się zniekształcają. Przy silniejszym porażeniu plamy brunatnieją, a liście obumierają.

Jest to choroba najczęściej atakująca rośliny gruntowe, ale w sprzyjających okolicznościach wystąpi również na roślinach pokojowych. Najczęściej można się jej spodziewać na: begonii, cissusie, gerberze, hortensji, kalanchoe, róży, sępolii i starcu.

Silniej porażone liście musimy usunąć, roślinę opryskać 2-3 krotnie co 5-7 dni stosując przemiennie:
Amistar 250 SC (0,1%), Euparen Multi 50 WP(0,2%), Nimrod 250 EC (0,2%),
lub biopreparaty Biochikol 020 PC (1%), Biosept 33 SL (0,1%)
Sasanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #1 : Lipca 01, 2007, 19:36:33 »

Cytat: "Zoe"
Silniej porażone liście musimy usunąć, roślinę opryskać 2-3 krotnie co 5-7 dni stosując przemiennie:
Amistar 250 SC (0,1%), Euparen Multi 50 WP(0,2%), Nimrod 250 EC (0,2%),
lub biopreparaty Biochikol 020 PC (1%), Biosept 33 SL (0,1%)

Czy to oznacza, że muszę kupić dwa lub trzy środki? Jeden nie wystarczy? Proszę o szybką odpowiedź, bo jutro pójdę do sklepu, gdyż moją begonię zaatakował mączniak prawdziwy Crying or Very sad Na dodatek dopiero teraz zorientowałam się jaki okropny bład popełniłam - popsikałam roślinę preparatem ABC na owady (mącznika szklarniowego), a teraz widzę, że mącznik i mączniak to zupełnie co innego - owad i grzyb. Mam nadzieję, że nie zaszkodziłam za bardzo begonii.  Crying or Very sad  Crying or Very sad  Crying or Very sad  Crying or Very sad
JeyDee
Rezydent

strefa klimatyczna 6B

« Odpowiedz #2 : Lipca 01, 2007, 20:23:27 »

Cytat: "Sasanka"
mącznik i mączniak to zupełnie co innego

Biała muszka nazywa się mączlik szklarniowy  Wink
Nie martw się - grzyby nie odżywiają się truciznami (a przynajmniej mam taką nadzieję)  Very Happy
A na mączniaka faktycznie dobrze jest mieć ze 2 środki, ale nie musisz ich kupować jednocześnie, bo opryski stosuje się mniej więcej co tydzień.
(Chyba, że Zoe ma inne zdanie to kładę uszy po sobie.)
I może być jeszcze Score 250 EC.

Pozdrawiam - Jola Smile
Moje krzaczki Wink
Zoe
Gość
« Odpowiedz #3 : Lipca 02, 2007, 06:34:30 »

Jeśli zrobisz dokładnie to po pierwszym oprysku powinno być po sprawie. Swoja drogą zastanów się skąd on się wziął. Ma albo za mokro, albo brak przewiewu, albo rośnie pod drzewami.
Sasanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Lipca 02, 2007, 10:17:47 »

Mogę popsikać również kwiaty (na nich niestety też jest) czy tylko liście?

Myślę, że begonia miała za mokro. Stoi na parapecie południowego okna, ale słońce nie dotyka parapetu. Ponieważ to południe, to solidnie podlewałam. Teraz obawiam się, że za solidnie Sad
Zoe
Gość
« Odpowiedz #5 : Lipca 02, 2007, 11:31:14 »

Opryskaj całą roślinę.
pysia
Aktywny
**

« Odpowiedz #6 : Lipca 25, 2007, 09:58:55 »

Na liściach fiołka afrykańskiego zauważyłam mączniaka.

Czy muszę pryskać także rośliny stojące w jego sąsiedztwie, mimo że nie widać na nich objawów zainfekowania, czy też na razie się wstrzymać i opryskać je dopiero gdyby pojawił się jakiś nalot ?

Pozdrawiam,
Monika
Zoe
Gość
« Odpowiedz #7 : Lipca 25, 2007, 11:42:07 »

Wszystkie stojące w pobliżu. Bo na pewno zarodniki na nich też są. To nic, że na razie nie widać.
inna jagna
Gość
« Odpowiedz #8 : Sierpnia 08, 2007, 21:23:05 »

Zoe, jaki jest skład tych preparatów? Chyba mi ta zaraza wlazła na surfinie, surfinie pal sześć od biedy, ale pod nimi stoją fuksje...  Crying or Very sad  Czego mam szukać? Od razu mówię, że w sklepie się pewnie nie dopytam niczego - sprzedawcy zazwyczaj są bez pojęcia, sami nie wiedzą, co sprzedają  Twisted Evil
pysia
Aktywny
**

« Odpowiedz #9 : Sierpnia 09, 2007, 08:00:38 »

Jagno, tu masz ściągawkę:  Wink  (sorki, że się wtrącam)

Amistar 250 SC - azoksystrobina
Euparen Multi 50 WG - tolylfluanid
Nimrod 250 EC -  bupirimat
Score 250 EC - difenokonazol

biopreparaty:
Biochikol 020 PC - chitozan
Biosept 33 SL - wyciąg z grejpfruta

Pozdrawiam,
Monika
inna jagna
Gość
« Odpowiedz #10 : Sierpnia 09, 2007, 12:49:50 »

Ależ wtrącaj się, wtrącaj Smile
Dzięki wielkie za śviągawkę, zaraz lecę kupować i niech się zaraza trzyma na baczności  Twisted Evil
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: