Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maja 05, 2021, 22:27:01
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: DENDROBIUM - typu nobile cz. 2  (Przeczytany 57523 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Thomsonii
Rezydent

Warszawa

« Odpowiedz #30 : Lipca 16, 2009, 20:51:59 »

nie ładnie tak o nim mówić. bo nie wiesz jak długo kwitł w sklepie zanim trafił do twoich rąk

On nie zakwitł w sklepie, a u mnie w domu, stąd wiem, ile kwitł.

alucha1327
Gaduła

« Odpowiedz #31 : Lipca 27, 2009, 15:13:44 »

A czy mogą one stać na zewnątrz ,bez osłony od deszczu?

Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #32 : Sierpnia 15, 2009, 12:23:50 »

Mam mały problem z moim dondrobium. Sądzę, że jest przelany ale chciałabym zasięgnąć opinię ekspertów Smile
Oto zdjęcia:

Kilka dni temu zauważyłam jak najmłodsze pędy zrobiły się czarne stwierdziłam, że pewnie ma za sucho i podlałam go. Po kilku dniach (dziś) zauważyłam, że reszta bulw również zrobiła się czarna i chyba gnije... Confused Proszę o pomoc.

Chciałam się zapytać o moje keiki. Ma 2 długie korzonki, czy mogę je odciąć i posadzić osobno?
dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« Odpowiedz #33 : Sierpnia 16, 2009, 14:54:08 »

Powiedziałbym,że to objawy zalania rośliny a nie przesuszenia. Jeśli keiki jest na zamierających pseudobulwach radziłbym je odciąć.

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #34 : Sierpnia 17, 2009, 21:02:36 »

Keiki na szczęście są na zdrowej bulwie ale chciałabym je oddzielić od macierzystej rośliny, bo chcę go dać mamie. Chciałabym się dowiedzieć czy przeżyje po rozdzieleniu i czy mam go od razu wsadzić do nowego podłoża?
Co do samego storczyka to mam mu wymienić podłoże na suche? Wyjąć go na kilka dni z doniczki i wszystko przesuszyć? Co radzisz DendrobiumB ?
sbb28
Aktywny
**

17 marzec już nie razem :(

« Odpowiedz #35 : Sierpnia 19, 2009, 18:12:03 »

Jeśli tak postanowiłaś to Lepiej oddzielić jak wypuści korzenie  wtedy nie ma kłopotu wystarczy zasypać węglem drzewnym i zasuszyć miejsce oddzielenia i posadzić do jak najmniejszej doniczki 5-8 cm średnicy, podłoże drobne; dodać podpórkę i przymocować malucha żeby się nie przewracał aż rozwijający się system korzeniowy nie ustabilizuje rośliny.
P.s posadzone muszą być płytko; młode wyrasatające ps.bulwy dendrobium sa bardzo wrażliwe na zalewanie  Sad dlatego ten typ storczyka w warunkach domowych lepiej podlewać metodą "podsiąkania"
Pomocą dla przelanej  rośliny będzie wyjęcie z osłonki i swobodny dostęp powietrza także od spodu doniczki
pozdrawiam
Małgorzata

Per aspera ad astra - przez ciernie do gwiazd
pozdrawiam
Małgorzata
Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #36 : Sierpnia 19, 2009, 21:32:32 »

Sbb28 dziękuję za rady. Moje keiki ma już 2 korzonki na około 2 cm, więc myślę, że to wystarczy Smile Dobrze, że wspomniałaś o małej doniczce, bo ja wsadziłabym do takiej standardowej. Miejmy nadzieję, że keiki będą rosły, bo to prezent dla mamy Smile będzie miała swojego pierwszego storczyka Razz
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #37 : Sierpnia 31, 2009, 11:11:38 »

Witam serdecznie!

Mam serdeczną prośbę o pomoc.
Wystawiłam moje dendrobium nobile na balkon, ale w efekcie tego moje dendrobium nobile ma pająka. Co robić? Nie wiem, jak się tego pozbyć. Może ktoś z Was podsunie mi jakiś sensowny pomysł.
Wydaje mi się też, że na skutek szkodnika zaczynają mu żółknąć listki.
Bardzo by mi było go szkoda, bo  to prezent od przyjaciół, z którymi się przyjaźnie ponad 20 lat. Poza tym kwiatek na jednej pseudobulwie wypuścił keiki, które chciałam oddzielić od rośliny macierzystej, tylko nie wiem kiedy to uczynić.

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie i podpowiedzi
Thomsonii
Rezydent

Warszawa

« Odpowiedz #38 : Sierpnia 31, 2009, 11:19:24 »

Lena, a nie możesz po prostu pająka złapać i "wyprowadzić" ?
Żółknięcie listków jest raczej naturalne, u mnie stare pędy są już do połowy bez liści.
A keiki oddziel, gdy już bedą miały większe korzonki. Ja moje oddzieliłam dośc poźno, ale tylko dlatego, ze najpierw rosły, a korzenie puściły jak samo keiki miało już z 15 cm.

Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #39 : Sierpnia 31, 2009, 11:22:32 »

Pająka? Może chodzi o przędziorka? Wink
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #40 : Sierpnia 31, 2009, 11:38:06 »

Pająka? Może chodzi o przędziorka? Wink

Może i przędziorka. Jest pajęczynka, ale pająka nie udało mi się jeszcze namierzyć. Obajrzałam cały kwiatek i nic. Będę szukać dalej... Czytałam gdzieś, ża w podobnych przypadkach zrasza się kwiatek i owija folią na tydzień lub dwa.
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #41 : Sierpnia 31, 2009, 11:40:30 »

Lena, a nie możesz po prostu pająka złapać i "wyprowadzić" ?
Żółknięcie listków jest raczej naturalne, u mnie stare pędy są już do połowy bez liści.
A keiki oddziel, gdy już bedą miały większe korzonki. Ja moje oddzieliłam dośc poźno, ale tylko dlatego, ze najpierw rosły, a korzenie puściły jak samo keiki miało już z 15 cm.

Tylko jak mam to zrobić? Odciąć od pseudobulwy? I czy mam go wsadzić do ziemi dla storczyków? Korzonki już ma.  Samo keiki ma chyba około 10 cm, zaś korzonki mniej więcej 2 cm.
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #42 : Sierpnia 31, 2009, 11:40:52 »

Czytałam gdzieś, ża w podobnych przypadkach zrasza się kwiatek i owija folią na tydzień lub dwa.
Tak, bo przędziorki nie lubią wilgoci. Ale nie zawsze to pomaga Sad
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #43 : Sierpnia 31, 2009, 11:43:17 »

Tak, bo przędziorki nie lubią wilgoci. Ale nie zawsze to pomaga Sad

A są jakieś awaryjne rozwiązania?
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #44 : Sierpnia 31, 2009, 11:47:26 »

Zdaje się,że niszczy je woda z denaturatem, a jeśli to nie pomaga trzeba prysnąć jakimś środkiem chemicznych np. Actelic Smile
O Przędziorkach http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=1501.0
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #45 : Sierpnia 31, 2009, 11:52:20 »

Zdaje się,że niszczy je woda z denaturatem, a jeśli to nie pomaga trzeba prysnąć jakimś środkiem chemicznych np. Actelic Smile
O Przędziorkach http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=1501.0

Wiktor,
dzięki wielkie za rady. Zaraz biorę się do walki. Tylko nie wiem, czy jak już to diabelstwo przepędzę to zostawiać kwiatka na balkonie. Mam wrażenie, że to właśnie gdzieś na zewnątrz się przyplątało. Przed wystawieniem nie było.
No nic, wiele jeszcze się muszę nauczyć. Nie jestem zbyt wytrawnym "ogrodnikiem", a ten kwiatek budzi moje przerażenie. Boję się, że go wykończę Wink
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #46 : Sierpnia 31, 2009, 12:00:55 »

Tylko czy to na pewno przędziorki? Smile
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #47 : Sierpnia 31, 2009, 12:07:11 »

Tylko czy to na pewno przędziorki? Smile

Tak do końca to nie wiem, bo znalazłam tylko delikatną pajęczynę. Zwykły pająk to to na pewno nie jest. Jast za delikatna. Jak znajdę pajączka to się ostatecznie upewnię. Wiem, że jest naprawdę malutki.

A może to być coś innego?
Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #48 : Sierpnia 31, 2009, 20:56:44 »

Ja mojej keiki oddzieliłam. Andżelika czy możesz mi napisać jak mam się zajmować młodą roślinką? Jak często podlewać, czy na zimę dać do chłodniejszego pomieszczenia? 
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #49 : Września 01, 2009, 07:45:37 »

Ja mojej keiki oddzieliłam.
Buziaczek,
w jaki sposób oddzieliłaś keiki? Ucięłaś nożem, czy po prostu oderwałaś? Nie wiem, co robić, żeby malucha nie wykończyć? Boję się go ruszyć.
Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #50 : Września 01, 2009, 14:54:22 »

Też się bałam, że coś mi nie pójdzie ale oddzielanie nie jest takie trudne. Najpierw zaczęłam oddzielać sekatorem a potem po prostu oderwałam.
Powodzenia Smile 
Thomsonii
Rezydent

Warszawa

« Odpowiedz #51 : Września 02, 2009, 08:03:20 »

Ja mojej keiki oddzieliłam. Andżelika czy możesz mi napisać jak mam się zajmować młodą roślinką? Jak często podlewać, czy na zimę dać do chłodniejszego pomieszczenia?  

Buziaczku, nie jestem zbytnio doświadczona, to moje pierwsze dendrobium.
Dwa keiki, które po prostu delikatnie oderwałam od matki, posadzone w podłozu storczykowym, poszły do nowej właścicielki. Trzecie keiki wsadziłam po prostu w tę samą doniczkę, co rośnie główna roślina. Więc warunki uprawy ma takie same jak matka i naprawdę, bardzo ładnie rośnie.
Niestety, nie będę rośliny zimować, bo nie mam jak. Zobaczymy, co ona na to. Jak na razie rozrasta się naprawdę ładnie.
Jeśli miałabym taką możliwość, to młodą roślinkę przechłodziłabym tak, jak to się robi ze starszymi. A podlewanie stosuję tak jak u phalaenopsisów  Surprised i chyba roślince to się podoba, bo tak jak pisałam - od marca przepięknie się rozrosła i wypuściła 3 czy 4 keiki. Acha, i kwitła drugi raz.

anicurka
Aktywny
**

« Odpowiedz #52 : Września 02, 2009, 21:06:05 »

Lena, a może najpierw spróbuj delikatnie przetrzeć całą roślinę letnią wodą z odrobiną płynu do naczyń?? Jak nie ma ich dużo to powinno pomóc.  U mnie pomogło ale na innej roślinie niż dendrobium.

Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem.
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #53 : Września 03, 2009, 14:00:09 »

Lena, a może najpierw spróbuj delikatnie przetrzeć całą roślinę letnią wodą z odrobiną płynu do naczyń?? Jak nie ma ich dużo to powinno pomóc.  U mnie pomogło ale na innej roślinie niż dendrobium.
No to przemyłam go. Teraz będę czekać. Może to paskudztwo już się wyprowadziło. Dręczy mnie jeszcze jedna rzecz. Mianowicie, że kwiatek ma jakby zmarszczoną pseudobulwę i że żółkną na niej liście. Wstawiam zdjęcia:

Czy wszystko z nim ok? Mam wątpliwości. Chyba jednak nie powinien tak wyglądać? Wydaje mi się, że cały nabiera takiego zżółconego koloru.
Poratujcie swoją wiedzą. Please....
Thomsonii
Rezydent

Warszawa

« Odpowiedz #54 : Września 03, 2009, 14:21:05 »

Wyglada normalnie. Liście żólkną i odpadną, to zupełnie naturalne. Zostaną suche badylki.

anicurka
Aktywny
**

« Odpowiedz #55 : Września 03, 2009, 20:49:10 »

Może przędziorek osłabił liście.. u mnie też tak było. Albo może pęd ogólnie się starzeje. Cierpliwości:)  Może ma za mokro?? Moja mama uraczyła mnie dziś historią, jak to niedawno odkryła po 2 miesiącach poszukiwań dendrobium w pracy (które gdzieś zniknęło jakiś czas temu) na szafie, zawalone papierami, nie podlewane przez ten czas... Podlała, odżywiła,  postawiła na parapecie i kwitnie jak oszalałe. To są naprawdę wytrzymałe rośliny...) W myśl zasady "co nie zabije, to wzmocni" SmileSmile

Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem.
Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #56 : Września 04, 2009, 19:52:47 »

Dzięki Andżelika za odpowiedź Smile
Moje dendrobium wypuszcza kolejne keiki. Już się ucieszyłam, że dziwnym trafem teraz zakwitnie ale puszcza mnóstwo keiki Confused Dziwne. Czy dendrobia tak mają?

Chciałam się również dowiedzieć czy młode oddzielone keiki od rośliny zrzucają liście na zimę? Dziś zauważyłam żółknący liśś i trochę mnie to zaniepokoiło.
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #57 : Września 06, 2009, 08:58:38 »

Oddzieliłam wczoraj keiki od rośliny matecznej i wsadziłam do nowej doniczki z podłożem storczykowym. Teraz mam dylemat, czy to keiki wystawić na balkon czy zostawić może w domu? I jak się nim zajmować? Będę wdzięczna za wszelkie rady.
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #58 : Września 06, 2009, 14:18:58 »

Moje dendrobium wypuszcza kolejne keiki. Już się ucieszyłam, że dziwnym trafem teraz zakwitnie ale puszcza mnóstwo keiki Confused Dziwne. Czy dendrobia tak mają?
Dendrobium nobile tak mają kiedy spoczywają w wysokiej temperaturze Smile
werka
Aktywny
**

Zielone jest piękne

« Odpowiedz #59 : Września 06, 2009, 15:33:43 »

Malucha, póki się dobrze nie ukorzeni i nie wzmocni w doniczce lepiej zostawić w domu, coby nie wypadł z doniczki Sad
Moje den. phal., chć nie nobile, po przekwitnięciu w czerwcu, też wylądowało na balkonie. No cóż trochę było za dużo słoneczka to fakt i może za mało wody i teraz też mam pieniek z keikami na ściankach i u dołu, ale na razie są jeszcze malusie i poczekam z oddzielaniem do późnej jesieni, a jak będą ładnie rosły, to je zostawię przy mamusi (moje parapety już przestały pęcznieć Smile są przepełnione)

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: