Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony
 
Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Sierpnia 18, 2022, 06:08:49
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Przesadzanie roślin pojemnikowych  (Przeczytany 2801 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Naradka
Aktywny
**
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 279

Opolskie - strefa 6b


« : Stycznia 12, 2009, 20:05:05 »

Ponieważ nadciąga okres, kiedy zaczniemy myśleć o przesadzaniu postanowiłam skrobnąć trochę ogólnych zagadnień z tą czynnością związanych.

Mam jednak nadzieję, że wiele z nas zechce się podzielić fotorelacją z przesadzania swoich kwiatów, gdzie to będą już konkretne zagadnienia dotyczące konkretnych roślin. 

------------------------------------

Wczesna wiosna to najlepsza pora na przesadzanie kwiatów. Zabieg ten w wielu przypadkach radykalnie poprawia ich wzrost, jednak nie zawsze jest potrzebny. Niektóre rośliny wręcz ciężko go znoszą, np. te, które są w trakcie kwitnienia, jak również gatunki obdarzone przez naturę grubymi mięsistymi korzeniami.

Jeśli po wyciągnięciu rośliny z doniczki będziemy mieć taki obrazek to mimo że roślina się rozrosła korzenie mają jeszcze sporo miejsca i rośliny nie przesadzamy. Jeśli zobaczymy taki obrazek to jest to sygnał, że roślinę trzeba przesadzić. Natomiast taki obrazek   oznacza że właścicielka zapomniała o potrzebach kwiatka bo w tym wypadku jest to tylko masa splątanych korzeni praktycznie bez ziemi.
Dodatkowe wskazania sugerujące konieczność przesadzenia to
- egzemplarze, które w ciągu sezonu bardzo powiększają swoje rozmiary,
- okazy, które wytworzyły wiele odrostów i nie mieszczą się w pojemniku,
- wysokie drzewka uprawiane w tak małych doniczkach, że łatwo tracą stabilność i się przewracają
- dawno nieprzesadzane rośliny, po których podlaniu woda natychmiast wypływa na podstawkę.
- kwiaty zakupione w poprzednim sezonie, jeśli uprawiane są w samym torfie i jeszcze nie były przesadzane,
- wieloletnie okazy, gdy tracą zieleń i prawie nie rosną,
- egzemplarze, którym żółkną nerwy liści, bledną ich tkanki miękiszowe, albo ich liście zaczynają opadać.

Do jakiej doniczki

Przesadzanie zazwyczaj wiąże się ze zmianą doniczki ale tylko na nieco większą. Są wyjątki, np. jeśli awaryjnie przesadzamy okazy, których ziemia była zbyt długo zalana. Większego pojemnika nie potrzebują także formowane krzewy lub drzewka, bo w czasie przesadzania ich korzenie powinny zostać przycięte.


Co przygotować

Zawczasu trzeba ocenić, ile kwiatów wymaga przesadzania, zakupić odpowiednie podłoże i przygotować doniczki. Dla małych roślin wystarczy, by ich średnica była o 2 cm większa od pojemnika, w którym aktualnie rosną, w przypadku dużych okazów różnica ta powinna wynosić około 10 cm. Doniczki, które będziemy wykorzystywać powtórnie, należy umyć, by nie miały resztek ziemi i jasnych osadów wapnia na ściankach. Przy przesadzaniu potrzebny będzie również keramzyt, ostry nóż lub sekator i węgiel drzewny. Przyda się także duża plastikowa lub papierowa płachta, na której będziemy przesadzać kwiaty, a po zakończeniu pracy po prostują zwiniemy i wyrzucimy razem z niepotrzebnymi resztkami. Dzień przed przesadzaniem obficie podlewamy rośliny, by cała bryła korzeniowa stałą się jednolicie nasiąknięta wilgocią.

 
A następnie

Małe rośliny wybijamy z doniczki.
W przypadku dużych pojemników najpierw ich wewnętrzną ścianę obwodzimy długim nożem, następnie kładziemy je poziomo i delikatnie wyciągamy roślinę. Tu dla przykładu palma,   do której trzeba zastosować specyficzną donicę tzw palmówkę    i lepiej do jej przesadzani albo namówić męża albo poprosić sąsiadkę do pomocy.

Jeśli powierzchnia bryły otoczona jest siecią korzeni z mlecznymi lub żółtawymi wierzchołkami i licznymi drobnymi włośnikami, należy ją przenosić delikatnie, tak by się nie rozpadła a podłoże się nie osypało. Gdy z gęstych korzeni powstał zbity kożuch, trzeba je rozluźnić palcami lub w kilku miejscach naciąć nożem, albo użyć widelca.

Brunatne zabarwienie wierzchołków korzeni i skłonność do rozmazywania się w palcach świadczy o tym, że są one chore i powinno się je obciąć. Powstałe duże rany należy zasypać węglem drzewnym.

Wycinamy część korzeni okazom o formowanych koronach, których nie chcemy sadzić do większej doniczki.

Na dnie nowej doniczki umieszczamy warstwę drenażu i lekko przysypujemy ją ziemią. Roślinę przenosimy do pojemnika i obsypujemy podłożem, lekko je ugniatając. Powinniśmy się starać, by ziemia nie sięgała krawędzi doniczki, a roślina była tak samo zagłębiona, jak rosła poprzednio.

Podłoże podlewamy i jeśli mocno osiądzie, nieco go dosypujemy.

Jeśli roślinie obcięliśmy sporo korzeni, proporcjonalnie skracamy także jej pędy.

Rośliny zaczynamy nawozić po upływie czterech - sześciu tygodni od przesadzenia jeśli oczywiście nie zastosowaliśmy podłoża z nawozami o przedłużonym działaniu.

Delikatne gatunki przez dwa tygodnie warto chronić przed utratą wilgoci, często spryskując ich liście lub osłaniając je, ale niezbyt szczelnie, bezbarwną folią.

CDN

Post dołączony: Stycznia 12, 2009, 21:30:04
Jeśli z jakiś powodów nie chcemy przesadzać rośliny, a przydałoby się, jest inne wyjście. Dotyczy to przede wszystkim roślin dużych i bardzo dużych.

Zdejmujemy górną nieprzerośniętą korzeniami warstwę ziemi. Używając do tego łopatki, łyżki lub własnej reki.

Następnie bardzo ostrym i długim nożem wycinamy w bryle korzeniowej trójkaty Może być ich dwa lub kilka to zależy od wielkości donicy. Wycinamy na całej wysokości donicy. Natomiast gębokość cięcia nie powinna przekraczać 1/3 promienia. Czyli jeśli od pieńka do obwodu donicy jest 30 cm, to głębokość cięcia nie powinna przekroczyć 10 cm.

Po wycięciu otwory zasypujemy przygotowaną ziemią. Jeśli damy radę to warto postukać trochę donicą by ziemia lepiej osiadła.

Następnie tą samą przygotowaną ziemią sypiemy na wierzch, tworząc warstwę tak by powierzchnia ziemi było około 1 cm od brzegu donicy. Całość podlewamy. Jeśli ziemia osiadła można dosypać, ale już nie podlewać.Post dołączony: Stycznia 13, 2009, 19:46:53
Podczas przesadzania wykonujemy cięcie odmładzające  Przycinamy pędy także w przypadku jeśli uszkodziliśmy lub skracaliśmy korzenie lub jeśli chcemy uformować roślinę.


Przesadzanie jest dobrą okazją do podzielenia zbyt rozrośniętych roślin.W przypadku sitowia i jemu podobnych roślin można bez obawy    rozdzielać  je na wiele mniejszych części i spokojnie przycinać korzenie, ale również liście.
Zapisane

Pozdrawiam Natka
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: