Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony
 
Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Sierpnia 08, 2022, 10:47:14
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Cześć,
wiem o problemie z kalendarzem w tej wersji Forum. Poprawka wiąże się z poważnym upgrade wersji Forum do 2.0.x. Mam nadzieję, że niedługo mi się to uda.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim zdrowia i radości.
Admin - Astrid
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Leksykon - przędziorki  (Przeczytany 8968 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zoe
Gość
« : Grudnia 14, 2006, 18:31:12 »

Przędziorek chmielowiec ( Tetranychus urticae Koch)

Morfologia owada

Dorosły pajęczak jest owalny, jasno-zielony z ciemnymi plamami po bokach. W miarę starzenia się samice stają się ciemnieje. Osobniki zimujące są pomarańczowe. Zimują samice.
Jaja są kuliste, jasno zielone, przeźroczyste, później przebarwiają się na kolor słomkowy. Przez osłonkę jajową widać czerwone plamki czyli oczy larwy (to dla tych którzy mają w domu mikroskop i chcą się pobawić, bo gołym okiem nie widać).
Larwa i dwa stadia nimfalne: zielonkawe z ciemnymi plamami po bokach ciała.

Sprawca pod dużym powiększeniemObjawy żerowania

Na górnej stronie liścia widoczne pojedyncze skupiska drobnych, żółto-zielonych plamek. Często skupiają się w pobliżu nerwów W miarę wzrostu populacji szkodnika drobne plamki pokrywają całą powierzchnię liścia,które z czasem stają się brunatne. W dalszym ciągu intensywnego żerowania liście zasychają i opadają. Na roślinie widoczna jest delikatna pajęczyna. Na niektórych roślinach ? szczególnie tych o pojedynczym mocnym nerwie środkowym owej pajęczyny należy szukać właśnie wzdłuż nerwu głównego liścia. Ma to często miejsce np. przy plumeriach. Czasami trzeba bardzo delikatnie najlepiej ze sporej odległości spryskać roślinę by tą pajęczynkę dostrzec.

Tu na liściach fasoli. Zarówno stadium początkowe jak i już bardziej zaawansowane


Na plumeriiBardzo zawansowane stadiumTą roślinę przędziorek już uśmiercił
Istotne informacje:

  • Pajęczak żeruje od lutego do połowy października, pozostałe miesiące spędza wyłącznie w stadium zimującej samicy ukrytej najczęściej w szczelinach.
  • Na przełomie lutego i marca zaczynamy sprawdzanie liści roślin rosnących w widnych i ciepłych miejscach. Szczególnie jeśli w ubiegłym sezonie owad był na roślinach. Łatwo je w tym czasie wyłapać z uwagi na ich pomarańczowy kolor.
  • Po dość krótkim okresie żerowania samice zmieniają kolor na jasno-zielony i rozpoczynają składanie jaj.
  • Samice z pierwszego pokolenia opuszczają kolonię i zakładają własne na tym samym liściu lub na liściach sąsiednich.
  • Szybkość zwiększania się populacji szkodnika na roślinie zależy od temperatury i wilgotności. Przy temperaturze około 25 stopni populacja podwaja się w około tydzień.

Na rozprzestrzenianie się przędziorka sami mamy ogromny wpływ bo oprócz zakupu porażonych roślin przynosimy go na rękach czy ubraniu. To że dostaje się wraz z prądami powietrza to już wie chyba każdy.

Do zwalczania przystępujemy po zauważeniu pierwszych objawów. Przed opryskiem patykiem owiniętym watą zdejmujemy pajęczynę, która utrudniłaby dotarcie środka do szkodnika. Z uwagi na fakt, że insektycydy nie niszczą jaj, oprysk należy powtarzać w odstępie 5-7 dniowym.

Dostępne u nas środki do zwalczania tego szkodnika to:
KARATE ZEON 050 CS
TALSTAR 100 EC
ACTELLIC 500EC
MAGUS 200SC
TALSTAR 100 EC
NISSORUN 050 EC

Przygotowując ciecz roboczą stosujemy się dokładnie do zaleceń instrukcji.
Zapisane
Naradka
Aktywny
**
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 279

Opolskie - strefa 6b


« Odpowiedz #1 : Grudnia 15, 2008, 09:58:50 »

Posty na forum z którymi całkowicie się zgadzam.

mariusz_pol co do storczyka nie pomogę natomiast co do palmy dobierz wodę z denaturatem w proporcjach 1:1 i umyj całą palmę listek po listku włącznie z łodyżkami po czym włóż pod prysznic i spłucz lekko letnią wodą w ten sposób usuniesz osad, jak palma wyschnie wykonaj oprysk preparatem Magus 200 SC 0,06% (0,6ml środka w 1 l wody) bardzo dokładnie, od drugiego dnia po oprysku zacznij zraszanie dwa, trzy razy dziennie palmy letnią przegotowaną wodą o temp. pokojowej, w szóstym dniu od pierwszego oprysku nie zraszaj palmy wodą tylko powtórz ponownie oprysk. Jeśli piszesz że są na palmie pajęczynki to z pewnością jest to przędziorek a z praktyki wiem że tylko Magus działa na wszystkie stadia rozwojowe przędziorka. Co zaś do usychających listków moim zdaniem to przez zbyt suche powietrze, samo to że palma stoi na podstawku z keramzytem i dwukrotne zroszenie w ciągu dnia nie zapewni odpowiedniej wilgotności powietrza jeśli masz np. grzejące w pobliżu palmy kaloryfery. Very Happy
Zapisane

Pozdrawiam Natka
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: