Forum Ogrodnicze FloraForum.eu

Rośliny doniczkowe => Agrotechnika => Wątek zaczęty przez: Mefi Marca 03, 2014, 21:59:48Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Mefi Marca 03, 2014, 21:59:48
Część 1 (http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=4555.0)

I znowu muszę trafić do wątku chorobowego  :-x
Problem dotyczy kupionej u BK cebuli Red Lion, którą otrzymałam już w nie najlepszym stanie, "oskubaną" mocno z zewnętrznych warstw, co świadczyło o chorobie cebuli przed wysłaniem. Cebulę zaprawiłam środkiem p/grzybiczym i odpowiednio płytko posadziłam, potem jeszcze była pędzlowana Polyversum, a jeszcze za jakiś czas obficie posypana cynamonem.   Niestety, zgnilizna postępuje. Dzisiaj znowu musiałam cebulę mocno obciąć z zewnętrznych zgniłych warstw, umyłam Ludwikiem, wyskubałam zbutwiałe korzenie i posmarowałam nierozcieńczonym Topsinem M. Teraz się suszy. A zdążyła już wypuścić ładne listki i korzenie też ma niezłe. Zrobiła się jednak bardzo mała i niestety nie wygląda dobrze i nie wiem, żeby udało się ją uratować.   :-(
Napisałam maila z reklamacją, to zobaczymy. A cebuli i tak szkoda  :-(

To są zdjęcia zrobione już po oskubaniu a przed myciem:

(https://lh3.googleusercontent.com/-X3Bs5nbeMYU/UxTtypI0QOI/AAAAAAAAApQ/S0-Q9LW1NTE/s640/IMG_7846.JPG?gl=PL)

(https://lh4.googleusercontent.com/-vWVldH88p0Q/UxTtzFpvmCI/AAAAAAAAApY/PlXP2sunHT0/s512/IMG_7847.JPG?gl=PL)


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Marca 04, 2014, 19:45:50
   Napracowałaś się Mefi przy niej, teraz będziesz musiała niestety kilka tygodni zaczekać :(
 Powinno być ok. Moje 'Mambo' jest w podobnym stanie, już postawiłam na nim kreskę, a on ma jednak wolę życia i nareszcie zaczął się ukorzeniać :P :P


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Dakota Marca 04, 2014, 19:47:52
Ja nie uzywam polyversum bo nie mam, ale swoje nadgniwające hipki sadzę bardzo płytko, tylko zeby korzenie były w ziemi, a jak największa część cebuli na wierzchu. Potem trzymam na mozliwie ciepłym i suchym parapecie i rzadko podlewam. Z reguły to pomaga :o :cool: Ja w ogóle mam tendencję do przesuszania swoich kwiatków i chyba hipkom się to podoba.
Mefi u ciebie nie jet tak źle, skoro cebula puściła liście i gąszcz korzeni. Przyjrzałam się teraz lepiej i widzę że zostawiłaś sporo martwych , suchych korzeni, no chyba że źle widzę ze zdjęcia. Jeśli tak to je też usuń, i taką martwą tkankę wokół pietki też. Ja bym Ci radziła posadzić płytko i w suchym miejscu trzymać, na słoneczku. I usuwać pojawiające się czerwone łuski. Ale jak masz polyversum to się chyba inaczej robi, ja się tu już nie wypowiem  :smile:
Dasz radę, nie jest tak źle  :-D


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Klarusia Marca 04, 2014, 20:29:30
Polyversum to grzyb "zjadający" tego grzyba, który powoduje czerwoną plamistość. Jak pędzlowałaś za wcześnie tzn. gdy jeszcze działał pierwszy preparat to go po prostu unieszkodliwił. Przy niedużym porażeniu grzybem polyversum jest ok ale jak cebula jest bardzo chora trzeba użyć mocniejszego preparatu. No i słonka dużo by się przydało. Spróbuj przeczekać niech preparat zadziała, cebulka powinna się podsuszyć :)


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Mefi Marca 04, 2014, 22:08:27
Dziewczyny, to są zdjęcia zrobione do celów reklamacji (dopiero po oskubaniu ze zgniłych łusek pomyślałam o tym), potem jeszcze cebula została umyta w wodzie z Ludwikiem, pozbawiona tych martwych korzeni i czego się dało przy piętce, zasmarowana wczoraj i dzisiaj nierozcieńczonym Topsinem i się suszy, tzn jest na słoiczku z odrobiną wody, żeby zamoczyć końce korzeni. Odkryłam też małe placki zgnilizny na innej cebuli, a już wcześniej musiałam usuwać sporą zgnilizną z jednego boku Mambo (od Legutki)- ale tu jakby pomogło. Mam wrażenie, że cebule wysyłane z białymi łuskami na wierzchu zostają wcześniej oskubane z powodu zmian chorobowych. Te, które kupiłam w necie, ale miały całe brązowe łuski, choć lekko niektóre przypleśniałe, po potraktowaniu Polyversum są OK.
Tego Red Liona potraktowałam profilaktycznie jakimś rozcieńczonym środkiem p/grzybiczym, który raczej już potem nie zaszkodził Polyversum, które zrobiłam mocno stężone- w ziemi widać było strzępki grzybni. Wyglądało to, jakby zewnętrzna warstwa wyschła na suchą łuskę, a pod nią zaczęło gnić. Ktoś pisał na Forum, że polyversum jest dobre na to czerwone paskudztwo, a na zgnilizną już nie.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Marca 05, 2014, 20:11:21
   Zgnilizna to już chyba następstwa działania grzyba :-( Martwych tkanek się nie uratuje :(
Ja nie używam chemii, jedynie oczyszczone cebule myję w Ludwiku. Jakiś czas temu siostra kupiła mi i swojemu synkowi (Młody ma 10 lat a od dwóch zbiera hipki), po Royal Redzie XXL. Ja zdjęłam ze cztery warstwy chorych tkanek, bo były straszne czerwone wżery na obu. Siostra nie ruszała wcale. Podlewała jedynie na podstawek i skąpo. Cebula ma lśniącą łuskę i żadnych oznak grzyba  a ja swoją pokancerowałam:-)


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Mefi Marca 05, 2014, 22:17:18
Ja też jestem przeciwniczką chemii  :x, w ubiegłym roku udało mi się na samym cynamonie.
A teraz nie wiem, czy nawet ta chemia pomoże tej najbiedniejszej (od początku) cebuli. Oby...


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Mefi Marca 09, 2014, 08:37:42
Dzisiejsze obserwacje- czerwony grzyb nie boi się Topsinu M. Wysmarowałam nierozcieńczonym całą cebulką, a grzyb rozwija się pełną gębą  :-( Wysmarowałam teraz Curzate M i zobaczę. Ale jutro podjadę do ogrodniczego po coś mocniejszego.
Nowa cebulkę wysmaruję Polyversum, nie jest taka porażona jak ta pierwsza, i zobaczymy  :(


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Marca 09, 2014, 18:26:25
Ja swoje mocno porażone smaruję Previcurem - wygląda na to, że działa - skórka brązowieje i zasycha.  :)


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Mefi Marca 09, 2014, 22:42:24
Dzięki za podpowiedź. Będę się starać uratować.
Nie myślałam, że ten Topsin taki słaby  :?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: sweet-gosia Marca 23, 2014, 08:42:05
Witam już po kwitnieniu :) Niestety zapomniałam zrobić zdjęcia :( Miał 2 kwiatki, w zeszłym roku 1. Tylko zauważyłam, że kwiat zmienia kolor. Na etykietce jest czerwony z biały środkiem troszkę, za 1 razem jak mi kwitł rok temu to było tak pół na pół czerwonego, a właściwie koralowego i białego, a t tym roku tylko końcówki miał koralowe, ciekawe jak będzie w przyszłym roku. W pełni rozkwitu wypuścił mi wiązkę 4 młodych liści, które było widać ale nie rosły, ale jak tylko przekwitł, to liście ruszyły i całkiem szybko rosną :) W tym roku będę mogła go do doprowadzić stanu spoczynku jak już teraz mi tyle liści wypuścił, rok temu nie chciał wcale wypuścić liści w ciągu całego lata wypuścił tylko 2 i też wcale nie takie duże, więc w ogóle się dziwie skąd miał siłę na wypuszczenie jakiegokolwiek kwiatka  :shock:
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i będę wracać do instrukcji którą mi wysłałaś :)

A jeszcze takie pytanko, czy tą łodygę od kwiata wycinacie czy czekacie, aż sama uschnie? Na razie usunęłam tylko przekwitnięte kwiaty z góry, a łodyga cały czas zielona. Ja bym zostawiła aż sama uschnie i cebula wyciągnie z niej całą "energię" jaką zawiera.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Marca 23, 2014, 09:19:39
Gosiu, masz całkowitą rację - łodygi nie wycinaj - sama uschnie oddając cebuli to co najlepsze. Jak wyschnie to postaraj się ją całą wyciagnąć z wnętrza cebuli.  :-D


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dbuba Listopada 24, 2014, 22:31:13
Witam serdecznie :) i pozdrawiam wszystkich zakręconych zwartnicą. Kupiłam ze 4 tyg temu swoje pierwsze cebule hippeastrum.
Chciałam się dopytać osoby dłużej zajmujące się tym pięknym kwiatkiem o pielęgnację i uprawę. Już sporo poczytałam i coś tam mi świta, niemniej jednak wiedza od osób posiadających te cebule jest dla mnie bardziej wartościowa niż suche info w necie.
Pierwsza cebula to Carina już ma 1-szy pęd i 5 kwiatuchów (2 już przekwitły, 3 jeszcze stoją), buduje 2-gi !!! :)
Następna cebulka puszcza kła, już posadzona, i dwie już coś tam mają, maciupeńkie kiełki, też już wsadziłam, stoją w cieple na oknie. Jak porozkwitają przytuptam ze zdjęciami  :).

Nie wiem tylko co z tymi cebulkami, które jeszcze śpią. To 3 szt. i one są trochę mniejsze. Na razie są w pomieszczeniu, w którym mam 13 st C. Zaglądam do nich i one nic nie puszczają. Ciągle drzemią.
I teraz nie wiem ile tak tam mają posiedzieć (w tym chłodzie). Czy aż do momentu kiedy same puszczą kiełka, czy może zacząć je wybudzać (kiedy?).

I druga sprawa, to czy jeśli coś puszczą i nie będą to kwiaty, tylko same liście (bo te za małe cebule podobno tak mogą mieć, to info od sprzedającej) to czy powinnam je hodować na oknie aż puszczą kwiat, czy jednak powinno się takiego bezkwiatowca też hibernować, usypiać na te 3 m-ce, w przyszłym roku latem.?

Będę niezwykle wdzięczna za jakieś porady i kierunek w którym mam iść.To pierwsze moje cebule H. i nie chciałabym ich zmarnować.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Basiek7 Listopada 25, 2014, 10:53:45
Śpiące cebulki same się obudzą i nawet jeśli nie będą kwitły, traktować je tak samo jak kwitnące (okres spoczynku). Ja zaprzestaję podlewania we wrześniu i czekam, aż uschną liście.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dbuba Listopada 25, 2014, 18:55:27
Dziękuję ślicznie Basiu  :-D.  Już pytałam o to na innym forum, ale kompletny brak odzewu był :(
To na razie niech sobie tam w chłodku śpią.  Te, które są w domu już się obudziły, ale oprócz tej Cariny to jeszcze nie wiem co mi tam wyłazi. Zakochałam się w Hipp. na amen  :lol:. Muszę tylko opanować ilość wody w podłożu, bo u mnie jest wysoka wilgotność i nawet teraz kiedy kaloryfery chodzą a w domu jest 20 st. to wilg. mam na poziomie 80%. To chyba więcej niż przeciętnie.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Merghen Listopada 25, 2014, 19:23:23
Witaj Dario :-D Masz świetne warunki do storczyków. Ja hipki pożegnałam, zostawiłam tylko dwie odmiany botaniczne bo najbadrziej się z nimi dogaduję. Inne znalazły lepsze domki :)


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 25, 2014, 22:21:55
  Dario, bardzo nam miło poznać kolejną miłośniczkę hippeastrum  :-D  :-D

  Jeśli masz chwilkę, to w miarę możliwości staraj się przeglądać forumową Agrotechnikę itp., bo to kopalnia wiedzy tajemnej 8-) W razie jakichś wątpliwości po prostu pytaj.  I już nie możemy doczekać się zdjęć Twoich hipków  :P


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dbuba Listopada 26, 2014, 00:44:10
Dziękuję pięknie za miłe powitanie :) Zobaczymy jak z hipciami będzie. Ja to raczej niewiele miałam do czynienia z zieleninką. Falki mam trzy. Kwitły, owszem jak dostawałam, a potem już nie powtarzały kwitnień. Teraz im zrobiłam przeprowadzkę i "remanent" korzeni, to może coś ruszy. Zmieniłam też ustawienia, nasłonecznienie i zrobiłam podstawki na żwirku - muchomorka nie dawałam ;) Zobaczymy. Hipki są o tyle fajne, że czas w którym kwitną to okres "bezkwiatowy", więc człek szuka wszystkiego co przypomina o słońcu i cieple. Carinkę już mam na karcie. Muszę jeszcze ją wrzucić do kompa i obrobić.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Lolek Listopada 26, 2014, 14:15:41
Będę ci kibicować, ja mam za sobą kilka podejść do hipków - wszystkie zakończone niepowodzeniem  :( teraz w piwnicy mam trzy do wybudzenia, ale marnie to widzę  :shock:
Czekam na zdjęcia  :)


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 26, 2014, 15:12:33
  Lolek, nie zniechęcaj się. Głowa do góry, będzie dobrze 8-)
Co tam marnie zobaczyłaś?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Lolek Listopada 26, 2014, 15:35:07
No bo tak : przestałam podlewać, wyniosłam do piwnicy, poszłam dwa dni temu żeby je przynieść i budzić a tu liściory jeszcze lepsze jak na parapecie, długości dobrze ponad metr, z ciemności więc bardziej żółte jak zielone, prawie pnące po ścianie do lufcika ! A cebule co udało mi się podtuczyć z "bidą" chyba przez te liście wyeksploatowane i w obwodzie przypominają pora  :( Chyba nic z tego nie będzie, zastanawiam się co teraz ? Uciąć te liście ?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 26, 2014, 16:02:30
    Jak dawno temu zaczęłaś je zasuszać i wyniosłaś do piwnicy? Przed wyniesieniem straciły wszystkie liście?
Coś mi się wydaje, że za krótko były zasuszane i gdy wegetacja była w pełni. Często tak się zdarza.

Mniejsze cebule najlepiej zabrać do domu i odpuścić im kwitnienie w tym sezonie.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Lolek Listopada 26, 2014, 17:59:54
Po wakacjach wyniosłam do piwnicy. Całe wakacje stały na balkonie. Jak wynosiłam to miały liście tylko klapnięte bo przestawałam podlewać. Myślałam, że w piwnicy zasuszy się a tu masz babo placek, pnące liście  :x
Zrobię jak mówisz przyniosę do domu, niech liście nabiorą kolorków i przezimują. Przesadzać ? Podlewać nawozem ?
Przepraszam Daria, że się tak rozpanoszyłam w twoim wątku ze swoimi cebulami  :-D


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 26, 2014, 19:04:52
   Czyli jest szansa, że Twoje cebule zakwitną 8) Te większe spróbuj może zasuszyć jeszcze raz, bo u nich trwa wegetacja, a maluchy zabierz do domu i jeśli Ci się chce można je przesadzić.
   Po prostu postąpiłaś książkowo. Miałam kiedyś ten sam problem- zbytnio się spieszyłam z zasuszaniem a hipki wcale nie chciały spać. Później koleżanka mi doradziła żebym ich możliwie jak najdłużej nie zasuszała. W tym roku moje cebule dopiero w połowie lipca poszły na balkon, w październiku je zabrałam i nie wszystkie jeszcze śpią. Mefi swoje zabrała z dworku ledwo kilka dni temu.

   Lolek , ja bym zrobiła tak jak napisałam, ale może ktoś ma inny ciekawszy pomysł?

   Daria, także przepraszam.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mama Listopada 26, 2014, 20:29:50
Wątki forumowiczów to tutaj
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?board=118.0
Czyli nie trzeba przepraszać.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dbuba Listopada 26, 2014, 20:36:55
Dobrze, dobrze piszcie wszystko, bo ja zielona tabaka, już nawet nie w rogu, tylko gdzieś poza nim. Jedyne, co mi się udało poczytać przed zakupem tylu cebul, to to:
http://naradka.wordpress.com/2011/01/04/hipeastrum-zwartnica/ (http://naradka.wordpress.com/2011/01/04/hipeastrum-zwartnica/)

Chyba nie łamię regulaminu?  :-?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mama Listopada 27, 2014, 18:34:30
Dobra lektura. Chętnie czytam opisy roślin tej autorki.
Tutaj też warto zajrzeć
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=41452.0
Miło, że chcesz być z nami. I Cariną się pochwal  :D


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dbuba Listopada 28, 2014, 00:43:55
Dzięki za linka :) to, że u Was jest baaardzo dużo o hippkowatych to już wiem i skrzętnie poczytuję. Carinka stoi twardo, dziewczyna jest silna  :P od pierwszych kwiatów to zaraz będzie ze 3 tygodnie.  Jeszcze są 2 z pierwszej łodygi. Co prawda mam wrażenie, że wszystkie są zarażone, no ale postaram się walczyć. Gdzieś wyczytałam, że teraz właściwie wszystkie cebule z Holandii przyjeżdżają chore  :???:


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Lutego 21, 2015, 11:44:06
Jeden z moich hipków na zdeformowane liście - przychodzi Wam do głowy, co może być przyczyną:

(https://lh5.googleusercontent.com/-n6EVnll4FJI/VOhg5hbQbZI/AAAAAAAARIU/IAgVCOm1gD8/w415-h553-no/20.02.2015%2B%2B%2845%29.JPG)

(https://lh5.googleusercontent.com/-Kc3LDcybRrs/VOhg542D9ZI/AAAAAAAARIY/J1isTv_L-UI/w415-h553-no/20.02.2015%2B%2B%2846%29.JPG)

U innych z kolei liście są tak jakby "porysowane" - nie wiem, czy to dobrze widać na zdjęciu:

(https://lh6.googleusercontent.com/-oELY5F50DqM/VOhg5qrc24I/AAAAAAAARIc/1e0fh3yMnfc/w737-h553-no/20.02.2015%2B%2B%2849%29.JPG)

Czy to jakaś choroba?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Lutego 21, 2015, 20:43:31
 U mnie takie zarysowania, ale ze srebrnym nalotem były wynikiem działania wciornastka.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mama Lutego 21, 2015, 22:57:58
Też atak wciornastka podejrzewam.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Lutego 22, 2015, 09:01:52
Srebrny nalot w niektórych miejscach jest. Co z tym zrobić ?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Lutego 22, 2015, 15:15:08
  Elu, z kilku udało mi się zwalczyć domowymi sposobami, bo na przełomie jesieni i zimy miałam inwazję.
Myłam wtedy, swoją miksturą liść po liściu za każdym razem zmieniając wacik, wszystkie rośliny w pomieszczeniu kilka dni z rzędu, a potem zabieg powtarzałam co 5 dni.
  Wciornastek nie dość, że potrafi latać, to myślę, że w podłożu też może się schować. Z siewek też trudno go usunąć, dlatego czekam na wiosnę i wtedy wystawię wszystko na zewnątrz i potraktuję Mospilanem i Polysectem.
W domu nie chcę stosować chemii. Włączyłam do kontaktu Brosa, w pomieszczeniu, gdzie się nie przebywa, ale to jaj i larw nie zniszczy.
 
 


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Marca 03, 2015, 17:30:20
  Czy zbyt niska temperatura ma wpływ, że cebula zaczyna się dzielić?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Marca 03, 2015, 19:26:46
Ado, chyba niska temperatura nie ma wpływu. Moje hippeastra w okresie zimowym trzymam na nieogrzewanym strychu, gdzie temperatura utrzymuje się przeważnie <5st.C. i jak dotąd po tylu latach i przy tej ilości cebul to zjawisko wystąpiło 2 razy.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Marca 03, 2015, 23:21:32
  Dziękuję za odpowiedź. Tylko tak zastanawiam się, bo te 3 cebule które się dzielą, stały w chłodzie cały sezon- w pokoju od północnej strony i tam jest zimno nawet latem.

  Krysiu, długo trwa ten proces podziału?  :?
  Jak się już podzielą, to kiedy będą mogły znowu zakwitnąć?
 


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Marca 04, 2015, 08:44:15
Ada u mnie dzielący się Blosum Peacock niestety padł....  :sad: Obie cebule zgniły. Nie wiem, co zrobiłam żle.  :-(


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Marca 04, 2015, 12:37:13
  Elu, szkoda cebulek.  :(

  Właśnie odkryłam, że jedna z dzielących się cebul ma zamiar nawet zakwitnąć.  :???:


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Marca 04, 2015, 16:50:22
Podzielona cebula trzy lata temu padła łupem pobzygi, ale i tak miała problemy. Nie zdążyłam oddzielić. Obecnie mam dwuletnią przybyszówkę też podzieloną


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: doda07 Maja 02, 2015, 17:44:13
Mam pytanie dotyczące spoczynku Amaryllis belladonna. Moja dwulatka ( to chyba ona?) zaczęła zasuszać liście. Czy mam podlewać ją oszczędniej i coraz mniej czy dać jej spokój od razu? Tak mi się marzy, że może zakwitnie.... Czy komuś z Was kwitła A. belladonna?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Maja 03, 2015, 21:24:08
Doda07, jeśli masz wątpliwości cebulę czego posiadasz, to zajrzyj tu:

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=16653.60

W poście #74 Hukos1 bardzo fajnie przedstawił cebule amarylkowatych.  8-)

Kiedy tam zajrzałam okazało się, że nie posiadam amarylisa belladony.  :shock:


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: doda07 Maja 04, 2015, 12:29:50
Dziękuję za linka :)


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Aniua Września 27, 2015, 23:36:04
Możecie mi doradzić odnośnie zimowania hipeastrum?  Nie wiem czy nie przegapiłam,  mój hipek jest nadal na balkonie, do niedawna normalnie go podlewałam, cały czas ma zielone liście. Czy teraz powinnam go już zasuszać?  To znaczy podlewać ciut ciut tylko? Czy może stać dalej na balkonie? Teraz jest dosyć wilgotno, to może w ogóle nie podlewać tylko niech chłonie  wilgoć z powietrza... :-?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Września 28, 2015, 11:44:58
Możesz podlewać już mniej.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Września 28, 2015, 14:58:05
Ja swoim hipkom stojącym na dworze ograniczyłam podlewanie już jakiś czas temu. Nadal mają zielone liście, choć ziemia u większości sucha. Wniosłam je dziś do domu, bo u nas na wtorek zapowiadają +2 w nocy, boję się, że temperatura spadnie poniżej zera.
Teraz postoją jakieś 2 tygodnie w temp. pokojowej żeby doschły a potem powędrują z doniczkami i ziemią do ciemnej piwnicy. Zauważyłam, że tak zimowane lepiej się przechowują i ładniej startują w następnym sezonie.  :-D


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Września 28, 2015, 16:35:16
Tego wnoszenia do domu to strasznie się boję.  :(
Nie wiem gdzie się ze wszystkim ustawię.  :(


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Aniua Września 28, 2015, 18:50:26
Ha ha ha,  to samo sobie pomyślałam  :lol: Mój hipek ma ogromniaste  liście i na parapecie na pewno się nie zmieści.  Mogę wcisnąć do jakiegoś kąta? Jak zasycha,   to nie musi mieć chyba super miejscówki. .. :-?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Września 28, 2015, 19:08:52
Żebym ja miała jeden.   :lol:


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Września 28, 2015, 19:25:31
Jeden, to dla większości z nas-egzotyka. Moje stoją pod folią, już miesiąc nie podlewane, ziemia sucha, liście  zielone, ale u niektórych lekko podwiednięte. W tym roku nie mam nadzwyczajnych ilości liści mimo świetnej pogody. Cebule też takie sobie.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Września 28, 2015, 19:36:40
U mnie tak naprawdę teraz zaczęły nabierać masy, ale wody już tyle nie potrzebują.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Września 28, 2015, 20:17:24
Aniua, parę moich hipków w tamtym roku jesienią wyniosłam z zielonymi liśćmi do ciemnej piwnicy i z takimi wiosną wyniosłam.  :grin:  8)

U mnie sporo cebul się ładnie podtuczyło, a rekord w ilości liści to 11  :P


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Aniua Września 28, 2015, 20:42:43
Ja mam tylko jednego, ale parapety zajęte przez storczyki i fiołki. Dotychczas rósł sobie ładnie na balkonie, a teraz wniosę go już do domu. W 2-3 tygodnie zasuszy liście, jak myślicie...?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Września 28, 2015, 20:49:15
Raczej nie  :smile:


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Aniua Października 02, 2015, 10:40:43
Obejrzałam dziś mojego hipka.  Końcówki liści mu zasychają już , więc chyba powoli usypia. Ale.... zauważyłam że cebula ma guza  :???: na poziomie ziemi cebula w przekroju nie byłaby kołem tylko z takim guzem właśnie. Nie mam pojęcia co to może być i jak dalej postępować... :?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Canna0 Października 02, 2015, 17:07:51
Może to cebulka przybyszowa, bo jeśli zaczynają mu zasychać liście to raczej nie wyrasta mu nowy pęd z pąkami? Ale specem od hippeastrum nie jestem.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Października 03, 2015, 18:15:06
Aniu, Twoja cebula jest w ciąży.   :D


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Aniua Października 03, 2015, 22:12:17
Rany boskie, rodzina się powiększy? :grin:


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Aniua Października 05, 2015, 07:31:27
Skoro się szykuje cebulka przybyszowa,  to kontynuować zasuszanie?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Października 05, 2015, 08:25:35
Tak - wznowi wzrost razem z mamusią po okresie spoczynku.  :-D


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 06, 2015, 22:54:10
Chciałabym zaprezentować pewną upartą cebulkę, z którą walczę od ponad półtora roku, a która ani myśli wypuścić korzeni. Cebulka jest nadal jędrna.
Po zakupie kwitła na dwóch pędach kwiatowych jednocześnie, a potem zaczął się problem.

Ostatnio wychodził liść, ale szybko usechł.

(http://images75.fotosik.pl/50/5d4255445e3c4de4med.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/5d4255445e3c4de4)

(http://images75.fotosik.pl/50/0c63fa62bf271968med.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/0c63fa62bf271968)

Mogłabym ją dawno wyrzucić, ale chciałabym sprawdzić w czym tkwi problem. I ile ona jeszcze tak wytrzyma.  :-)
Wczoraj dostała nowe podłoże, po raz kolejny. Pozostaje czekać.Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Listopada 07, 2015, 08:28:52
Ada, u mnie nawet największe uparciuchy ukorzeniają się bez problemu w czystym perlicie.  :D


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 07, 2015, 09:03:10
Dzięki Elu.  :grin:
W perlicie jeszcze nie próbowałam.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: doda07 Listopada 07, 2015, 11:02:18
Właśnie kupiłam perlit do fiołków :) Mam uparciucha H. reticulatum. Nie chcę już wygrzebywać go z doniczki- wypuścił korzenie i "trzyma się" sztywno. Ale liści brak- ok 2 miesięcy. Jak on ćwiczy moją cierpliwość :-x Cebulka na szczęście jest jędrna.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: krufka Listopada 27, 2015, 21:54:33
Mam problem. Właśnie dostałam w spadku doniczkę z cebulami, najprawdopodobniej amarylisa. Poprzednia właścicielka mówiła, że to lilie, które  pięknie kwitną  :-?  Cebule mają liście, dość mizerne, bo roślina prawdopodobnie od lat siedzi w donicy nie przechodząc okresu spoczynku. Co mam zrobić? Przesadzić  teraz do żyznej ziemi i większej donicy czy zasuszyć? Nie mam hipków, nie znam się na nich  :-? Poradźcie proszę.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 27, 2015, 22:36:14
Justyna, pewnie dostałaś hippeastrum, które powszechnie nazywane jest amarylisem.  8)
Kwiaty hippeastrum rzeczywiście przypominają lilie i są ich dalekimi krewnymi.

Jeśli liście są marne, to dobrze, bo cebulki wchodzą w stan spoczynku.
Najlepiej doniczkę postawić w chłodniejszym (10-15 stopni) miejscu i zaglądać do cebulek od czasu do czasu, czy nie wyrasta gdzieś pęd kwiatowy. Kiedy się już pojawi, będziesz mogła przesadzić do nowej ziemi i zacząć podlewać.  :P

Jeśli znalazłabyś chwilkę, to może pokaż zdjęcie.Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: krufka Listopada 28, 2015, 20:02:09
Aduś, wrzucam fotkę rośliny:

(https://lh3.googleusercontent.com/-cfh6Oh2NTlM/Vln4EeCJQeI/AAAAAAAAAVs/lJ5dzkLSiRU/s720-Ic42/12321484_978268675565782_441550169772047511_n%252520%2525282%252529.jpg)

Czy rozdzielać cebule przybyszowe?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 29, 2015, 15:39:31
Ale  ogromny okaz!!!  :grin:  :???:
Przybyszówek bym na razie nie oddzielała, choć tę ukrytą z lewej można by już było.  8-)


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: krufka Listopada 29, 2015, 20:31:41
Aduś, ale przesadzać teraz, zasuszać, czy podlewać intensywniej (roślina przez kilka miesięcy była bardzo mało podlewana, stała w opuszczonym domu...)? Bo nie wiem, co robić - liczyć, że zakwitnie, czy raczej dać mu spokój, żeby przeszedł okres spoczynku? Stoi w temp. ok. 16-18st.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 29, 2015, 20:43:06
Teraz nie ma sensu przesadzać.
Powoli ją zasuszaj.
Justyna, sprawdzałaś może, czy gdzieś nie idzie pęd?
Takie opuszczone cebule lubią robić takie niespodzianki.
Kiedy spoglądam na to zdjęcie, to mam wrażenie, że przy tym zaschniętym liściu po prawej stronie coś jest.  :-?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: krufka Listopada 29, 2015, 20:49:05
Ada, jutro sprawdzę. Ale to chyba rant doniczki, trochę jaśniejszy, bo tak pada światło... Ale sprawdzę :)
Czyli, jeśli nie będzie widać pędu, ograniczam coraz bardziej podlewanie. Mam przenieść w chłodniejsze miejsce?


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 29, 2015, 21:50:00
Myślę, że 16 stopni będzie w porządku.


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: krufka Listopada 29, 2015, 21:53:50
Aduś, dziękuję Ci ślicznie za podpowiedzi :)


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Listopada 29, 2015, 22:05:47
Nie ma sprawy.  :P
Życzę Ci Justyna pięknych kwiatów.  8-)


Tytuł: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: aspidistra Grudnia 03, 2015, 17:30:10
Justynko , ja też Ci życzę pięknych kwiatów . 8)
Może to jest jakaś stara , piękna odmiana ? (http://emots.yetihehe.com/1/mysli.gif)   :)


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Września 19, 2016, 18:39:45
Jedna z moich siewek wypuszcza coś tam. Na moje oko, wygląda to na pęd kwiatowy, tylko jest to bardzo cieniutkie.
Kiedyś już miałam takie coś na innym hippeastrum i zaschło. Czy można jakoś pomóc, tym bardziej, że cebulka niezbyt duża.Jak na razie dostała najlepszą miejscówkę. Ta siewka już kwitła 2 lata temu, też z takiej małej cebulki.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mama Września 21, 2016, 19:37:51
Miałam taką słomkę, pierwsze kwitnienie cebulki to było. Wpierw pęd rósł na długość, później pogrubiał do normalnych rozmiarów, bez mojej pomocy.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Września 22, 2016, 18:36:08
Basiu szykują mi się  kwitnienia na twoich siewkach z aulicum. Z tym, że jedno jest takie cieniutkie. Cebule przez te 2 lata, nic nie przytyły. No i zapomniałam, które kwitły poprzednim razem, niby miałam zaznaczone, ale rosną razem, to się wymieszały.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: asiula Września 22, 2016, 18:39:35
Krysiu niecierpliwie czekam na zdjęcia  :-D :-D aulicum  :grin: może znów z Santiago  :-? Poprzednie krzyżówki piękne były  :grin:


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Września 22, 2016, 18:47:02
Niestety, to ten z Santiago, ma tego cieniutkiego cosia. Ogólnie ten mieszaniec jest bardzo anemiczny. Muszę, go chyba przesadzić, bo rośnie w tym  samym podłożu chyba 3 lata, co przyznaję ze wstydem.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: asiula Września 22, 2016, 18:50:18
Dbaj o niego Krysiu  8) Bo jest tak śliczny  :grin: jak aulicum i Santiago do kwadratu  8)


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Września 24, 2016, 22:36:35
Krysiu cebulka od Ciebie, krzyżówki autorstwa Basi podrosła, ale pąka kwiatowego na razie brak.
Zaczekam oczywiście.  :D

Wiem tylko, że nie ma co się nastawiać na kwiaty z uprawy z nasion już w trzecim roku.
Warto poczekać dłużej.  :mrgreen:


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka Gie Lutego 14, 2017, 10:37:45
Mam pytanie ogólne o uprawę i nawożenie hippeastrum. Chyba robię coś źle, bo po poprzednim sezonie cebule zamiast powiększyć, to się pomniejszyły. Teraz widzę, że po zimowaniu wypuszczają same liście, nie widać pąków. Nawoziłam je najpierw nawozem zrównoważonym, potem takim do kwitnących z przewagą potasu. To samo mam z innymi cebulowymi i bulwiastymi - nie powiększają się, a w innych wątkach widzę jak pokazujecie ogromne cebule hippeastrum, lub dzielicie bulwy begonii. Zdradźcie swoje sposoby, co robić żeby przybierały na wadze i kwitły?


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Lutego 14, 2017, 11:35:27
Agnieszko odpowiem w skrócie jak rzecz ma się u mnie.
Dużo zależy od kondycji zakupionej cebuli jak i od odmiany.
Jeśli masz cebulę od dobrego producenta i jest ona duża, to daje Ci to gwarancję kwitnienia przez kilka sezonów.
Cebule gorszej jakości (najczęściej z marketów), potrzebują więcej czasu na regenerację.
U mnie cebule np. z Biedronki rzadko powtarzają kwitnienie.

To, że cebula po kwitnieniu zmniejsza się, jest normalne. Jednak w ciągu sezonu powinna odbudować masę.
Jeśli chodzi o nawóz to dokarmiam czymkolwiek. Był to nawet nawóz do iglaków czy do trawy.

Cebule najlepiej przyrastają, gdy sezon wegetacyjny spędzają na zewnątrz, ale trzeba bacznie uważać na szkodniki.   


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka Gie Lutego 14, 2017, 12:00:41
Jedna cebula rzeczywiście była z Biedronki, druga kupiona u któregoś sprzedawcy cebul z Allegro, ale nie pamiętam już u którego.
Cały sezon stały na zewnątrz, nawożone jak napisałam wyżej, a jednak na koniec sezonu były jakby zapadnięte. Gdy zauważyłam, że liście zaczynają żółknąć pod koniec lata, ograniczyłam podlewanie.  Może za wcześnie przestałam podlewać i trochę wyschły w środku.
Myślę, że wina może leżeć też po stronie nawożenia, bo taki sam problem mam z bulwami begonii i karpami dalii - nie rosną. :( A może podłoże? U mnie zawsze przepuszczalne, mieszam ziemię ze sklepu ze żwirkiem.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: asiula Lutego 14, 2017, 12:18:20
Agnieszko Moje cebule rosną w ziemi uniwersalnej z dodatkiem perlitu i sporej ilości mielonych skorupek jajek  :-) Z nawożeniem hippeastrum się nie ograniczam  :smile: byleby stężenie było zgodne z zleceniami producenta   8) Nawożę przy każdym podlewaniu  :) Najpierw kiedy  produkują liście - nawozem do zielonych  :eek: Później nawozem do kwitnących  :-D


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Lutego 14, 2017, 12:34:01
Agnieszko to, że pod koniec sezonu cebule chudną też się normalnym zjawiskiem, bo one już wtedy zaczynają tworzyć pąki.
U mnie cebule, które weszły w głęboki stan spoczynku też się zapadły. Teraz dużo czasu minie nim się odbudują.
Z kolei te, które stały cały sezon zimowy na parapetach, były podlewane i nie potraciły liści- będą kwitły nawet na dwóch pędach. Niestety nie wszystkim cebulom udało się stworzyć takie warunki.

Rozmawiałam kiedyś z właścicielkami kwiaciarni. Panie powiedziały mi wprost, że cebule kwiatowe są tak intensywnie pędzone, by kwitły obficie i takie cebule nie mają już takiej żywotności, by były na długie lata.Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka Gie Lutego 14, 2017, 12:43:28
Z Waszych odpowiedzi wynika, że robię wszystko tak jak trzeba. Spróbuję je częściej nawozić w tym sezonie, może trochę przytyją.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Klaus_vK Lutego 14, 2017, 13:25:06
Agnieszko dla cebulek ważne są dużo słońca + woda + nawóz. Istotniejsze od nawozu jest podlewanie. Podłoże w czasie wegetacji może przeschnąć nawet całe ale tylko na krótko. W ciepłe dni trzeba nawet bardzo obficie podlać. Cebulki choćby nawożone ale podlewane nieodpowiednio nie urosną. U mnie najlepsze rezultaty były przy nawożeniu na przemian nawozem mineralnym i naturalnym. Latem nawet dolewałem do doniczki kieliszek biohumusu. Wtedy tyły ładnie.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka Gie Lutego 14, 2017, 13:29:50
Chyba znalazłam odpowiedź. Moje cebule bardzo często miały sucho. Bałam się podlewać, żeby nie zgniły. Wolałam przesuszyć niż podlać za wcześnie. W takim razie zwrócę uwagę na podlewanie.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: ADAPAPA Lutego 14, 2017, 14:08:04
Moje, na południowym balkonie, były podlewane nawet kilka razy dziennie.
W upalne dni rozlewałam wodę między doniczkami, by zwiększyć wilgotność.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka Gie Lutego 14, 2017, 14:21:32
Ja swoich tak często nie podlewałam. Miałam wrażenie, że one nie piją tej wody i ziemia jest ciągle wilgotna.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Lutego 14, 2017, 14:45:41
Agnieszko, a może miały za duże doniczki, dlatego ziemia w nich nie przesychała?  :-?


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: sauromatum Lutego 14, 2017, 14:50:38
Co do podlewania zwartnic - proponuję podlewać do podstawki - jeśli woda szybko zostanie wchłonięta to śmiało możemy podlać jeszcze raz. Jeśli woda stoi w podstawce po około godzinie to trzeba ja wylać i nie podlewamy więcej. Ja swoje cebule trzymam na tacach na balkonie i podlewam tylko na tace, czasem kilka razy dziennie jeśli cała woda jest wciągana. W okresie wegetacji jest nikłe ryzyko zalania cebuli przy takim podlewaniu.
Cebule nie powinny się kurczyć w czasie wegetacji. W czasie kwitnienia to nic złego, w czasie wegetacji nie powinny. Mniej więcej co 4 liść tworzy się zawiązek pędu kwiatowego ale on jest malutki, nie ma żadnego wpływu na cebulę. Zawiązki dojrzewają dopiero w okresie spoczynku. Znaczy jest to reguła - ale regułę potwierdzają wyjątki - czasem zalążki zamiast spać to rozwijają się i stąd mamy kwitnienie czasem kilka razy w roku. Kwitnąca cebula w okresie wegetacji właściwie nie maleje.

Reasumując, podlewanie jest bardzo ważne, cebule znoszą suszę bez problemu ale odbija się to na ich zdolności do kwitnienia. Ja również podlewam różnymi nawozami - uniwersalnym, do paproci, do cytrusów, do kaktusów, do brugmansji - co tylko mi w rękę wpadnie, nie udało mi się przenawozić ;-)


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mimbla Października 23, 2017, 07:51:11
Odkryłam coś fajnego, chciałabym się tym z Wami podzielić  :) Czasami zdarza się i sadzę że nie tylko mnie, że pojawia się pleśń w doniczce i to taka, że trudno ją zwalczyć. Bywało nawet tak, że wymiana górnej warstwy w doniczce nic nie dawała, pleśń ciągle wyłaziła, zwłaszcza wokół cebuli. Mam w domu "dyżurnie" Octenisept, standardowy środek na otarcia, skaleczenia, paprzące się ranki itp. W szpitalu tym traktowano mi nogę po operacji. Pomyślałam że skoro jest to środek na grzyby, pleśnie, bakterie i wirusy, to da radę i pleśni w doniczce. I co? Znikła z prędkością światła, bezpowrotnie, nawet nie musiałam wymieniać ziemi  :-) Teraz testuję, jak się zachowa czerwony grzybek tym traktowany, zdaje się, że jest bardziej oporny niż pleśń. Jedyna wada środka, to jego cena, za 250 ml aerozolu około 40 zł, za to jest bardzo wydajny. Mniejsze opakowania też są. Ten środek można kupić bez recepty.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Października 23, 2017, 08:37:21
Bardzo cenna informacja, Mirka.  :-D Wprawdzie u mnie pleśń się nie zdarza, ale strasznie jestem ciekawa jaki będzie efekt z czerwoną plamistością.  :-? Czekam niecierpliwie na wyniki testu.  8)


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Basiek7 Października 23, 2017, 10:18:07
Mireczko, super wiadomość  :). Mam octenisept, pielęgnowałam nim kikut pępowiny córci a teraz przyda się do kwiatów  :-). Wszechstronne zastosowanie  8).


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mimbla Października 23, 2017, 11:07:29
Elu, z pleśnią to jest tak, że wszystko zależy od ziemi, na jaką trafisz. Jak się producentowi nie chce ziemi parować, to potem mamy takie "kwiatki". Teraz postanowiłam ziemię kupować tylko z renomowanych firm. Co do czerwonego grzybka, to przyznam że próbowałam O. stosować latem ale trudno było ocenić efekty, skoro ciągle padało. Na jednej cebulce to wygląda tak że plamka stwardniała, zrobiła się jaskrawo czerwona i przestała się rozszerzać, stoi w miejscu jak zaklęta. Czekam, aż cebulka "zmieni skórę", ciekawa jestem co pod spodem. Na razie skórka jest jędrna i zielona więc nie będę jej zdejmować. Tak to wygląda:

(https://lh3.googleusercontent.com/O8SoMrvu1-rh-vNRUdP4-a6vxzk46XolPLthtXJo7ngSri7Br3CFePGhRKCSJuzrwJNVM1w6AA9oaeWjyJ2gSuhQxPcvLQIdeOrqQU648B1Vv9Fl195_OWwSudbs-LU5Nk9cb82z3FWErYiYA6TtDQ3LcvyBa-65_WS8z17qyYPDnnOj4rBxz1wzFJHUsI0-U6p-po0WCrvfPCUWAORQN01QX_6iGa16Ridg9-6nbaAr3KN3K5Cmb4M8pyQIKWonhqibWMg8Pr5KODvZRHDox-eBW-_SCWb-3CcVBkJbA4WZRYi_dT7UqpjU0ftZ4fawpeGW7Qge2nbLNjbWqxHz6ldvEwCoTOPscB-qAmeNOr2j5vAM9kW1AJ63cgMilyijTFrQK4bgRsrTAVgzl9hygaeqUHWxBuqkQMESSjXcwu2GFbWMsj2Ivq7UigxeKU_2Uf6v3grSJAHJOu-2LxEFl1ui9fMo9xae95UKwUnKZ6tcVKmimM0rzF4KWV-n37rpI4Al4QSRB1POIvauDLrrBymjkGkxyMOBkSOI4o7PkwspycK0UBVC1zxzkN2NbZy9ovNo41aFx0QKe6hNYjko-39nodQKa6Eh-YXMucltTadbaZJNA2ZiBOjFLG_vp5O6-yKVyPUCzIsv1V0XOQhF0z1H6LGyizieN49-=w847-h635-no)

Staram się żeby była nad ziemią, aby móc kontrolować co się dzieje.Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mimbla Października 23, 2017, 18:24:08
Wiecie, wpadłam na genialny pomysł (albo rozpaczliwie głupi może, to prędzej). Wszystkie zimowe kwitnienia o ile będą z chęcią obejrzę, popodziwiam, obfocę a potem zrobię to, co absolutnie fachowcy odradzają, mianowicie poczekam aż łodygi zaschną i z powrotem z i u z i u. Oczywiście tylko te z wypasionymi cebulami, które dadzą radę to wytrzymać. Jeśli po kwitnieniu pozostaną twarde i niewiele zmaleją co się często u mnie dzieje, to przecież krzywda im się nie stanie. W ten sposób uniknę amazońskiej dżungli na oknie. Jak myślicie, powinno się udać?


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: asiula Października 23, 2017, 20:02:45
Mireczko nie wiem jak chcesz to zrobić  :-? U mnie przeważnie razem z pąkiem pojawiają się też liście  :lol:


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mimbla Października 23, 2017, 21:02:15
Nooo... nożyczki.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Basiek7 Października 23, 2017, 22:34:51
Mireczko, ja kiedys obciachalam jednoczesnie wszystkie szczypiory, rowniez te konczace kwitnienie. Obudzily sie normalnie i kwitly. Jesli sa dobrze wypasione to nie powinno im sie nic stac ale rob jak uwazasz  8)


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mimbla Października 25, 2017, 11:21:42
Spróbuję, choć oczywiście nikogo nie namawiam. Jak w "Shreku"- "być może wielu z was zginie ale jestem na to gotowy...". No nie, poważnie mówiąc, nie sądzę żeby były jakieś trupy, rachityków nie będę obcinać. Stawką jest możliwość wyglądania na świat.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: nerina Września 18, 2018, 18:36:39
Pewno dostanę burę....... bo w desperacji po kilku letnich próbach uprawy (cebulki były co raz mniejsze ) wsadziłam posiadane cebulki do ziemi w ogrodzie. trochę je podgryzły ślimaki. Co mam zrobić teraz jak zacznie  obniżać się temperatura ?


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: britvictango Września 19, 2018, 09:17:26
U mnie był podobny problem....
przez ostatni miesiąc nawoziłem nawozami NPK 20-20-20 i 13-40-13 bo takie miałem pod ręką.
Obecnie wyjąłem wszystko z doniczek żeby się suszyło pomału i będę czekał do wiosny.
Aha, H. reticulatum tylko jest podlewane i tego nie będę zasuszał na siłę.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Fafka Stycznia 31, 2019, 16:49:07
Nie wiem, czy powinnam pisać w chorobach, czy w szkodnikach.
Takie coś mam tylko na liściach dwóch cebul 'Premiere', które w ub.roku dostałam z Holandii.
Jakby narośla na powierzchni liścia i deformacje. Cebule były wygrzewane po obudzeniu w 46 st.C ( w ubiegłym roku tego nie miały)

(https://lh3.googleusercontent.com/jPwjZAxtUywNaE3FPf3zlNbuzwQc9LEZxia1htEgtA8SNkqsuULfLyh_xTIcFAhGJgG3tTMqkhN01aNMYVHdzPiv_NtaUJt3h7sH5x9KoxbLQtomuw1KQUymqTt0N7-MVDLKiw9PiVZ6F7hlWzqJ93IktAPghUIJa1pHfP53iHydqt3ZR4tC4bOnl-UJPetvB9CApFJ5IrYX-Q0d5Dk056XtBXe6r_Tzx8MP-nZp1PgLqaulEUgt_dxfVMJFc4P_ORy1qTe3ulZWSwbXYRYrf2Kjq0N5ng23kv4zFbgxSxSmoLw1GYY2nklgzZ6xSpS1TmaV1CpEKxBRmZ9DjBRuJBq-x3wFk6202L2Jz8QJRzaj6OI71_HkMO6nW4jcVKv7ByqmQDGiPYXvfCxay8JmHZm5HOWFAp9QAgtUWMOWv_xlfk2r8il0LJxGDucyOE3Tsdy3fWerMjqbp8LVhzZg6q7R-T22yndRLpkZ0sKCPJ9Oz1Yv1Mu0pTzQJ2hMOjTCCq30wp14YRwN11TqXwnDGhusiSTcHfmgYdY_-6pba5ShFF5640vLv0lx8H8bbm-5JFZPQig-W799QQnZtXn-mhfSCVfREkGMfXSOHS6N2b5PG3wq87tvnxUfilTj0tDgS0X-YwNeK0RDhe4hs5LPJfynbPYits3dpUxPUio9BXYbR9_7dp4T5qyuRrXGT5OR5yWxOG9bMSrFNj8jLqE=w487-h648)

(https://lh3.googleusercontent.com/gs5GLLnX8LvTD_-kUInwArHaRl3kPZHhCsU8ZfA5tJXYRjHoMHFuELjVOn2rN93ccGCOMVqabctEkUK-BYJEPXKrauj5DY9oYGm_l3Cbb17D2S5g0E-6xfUcIkjsopizyQ0BjMamB-Edw0ERA0RagRqOXWSEKjDEAx_EwHd1z1vXVJWflFoLwk3b99RtWC2rjpKktgRTfI_9xIbZGv_olB8eNj3t3L7J1sDisCY2Gv_s-3T8ss21hKocJFxsrhcWGL5Zk97S50l--QRDEuAi7k394znSBZfPZD8Y4AH2029F7enCQuiFtf3HIpM1vmUXg5Q2FXK6Yhe5jL-HPIigYcLatRUhT8sW--inshvqwsOzLym-8C0kBRSW4LMSWfPJjNVmaqngDp1RliaWKNBniP88zm_aluP3hPMKxgFACvK5MOPA2syWm-BqcHyjI1Ud-au5Pc8yBQeAuU0CAhSb8NaMemvJQhgFcYrDkHF-Wf0mMUd7TzwlfVWBDMrbqf4mIg_IUOVtPZtY-RapPiPt7uAdyDOHwE8LrzX95j1x7SN825DA0vgKr8WcEMHDnOBWlg8QA3gs6B6BI-9pS-o5TRVJXczUUNVu6uC-WZ9Sc6lkrWBYfZGRjkOaZiZ-7gjjBWejU9oRD82Jl2vFNEuh8nsgoMEQuD1zTLzFJt_xcw3NiPYIX7qHi5lT_Z6Z6dRQ3t4Y8GQa1FAyZRsYTcM=w366-h648)


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Stycznia 31, 2019, 17:34:22
Jolu, zerknij na mój post nr #28 z pierwszej strony tego wątku - miałam podobne deformacje liści.  :?


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Fafka Stycznia 31, 2019, 19:57:19
Elu dziękuję, zerknęłam. Tobie zasugerowano wciornastki. Poczytałam w sieci o tym szkodniku, pooglądałam zdjęcia i nie bardzo to pasuje do uszkodzeń moich liści.
U mnie charakterystyczne są takie jakby, gdzie nie gdzie "krosty" na liściach, które nie są żadnym nalotem, tylko są częścią tkanki liścia, bo nie można tego zdrapać, żeby nie kaleczyć liścia.


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: mucha Stycznia 31, 2019, 20:22:52
U mnie tych burchli na liściu też się nie dało zdrapac. Zastosowałam w sezonie letnim Actellic i Polisect i cebula żyje do dziś. Te preparaty niszczą większość szkodników, więc cokolwiek to było padło.  8-)


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Fafka Lutego 01, 2019, 10:02:44
To polecę profilaktycznie Polysectem. Patrzcie wygrzewanie na tego typu paskudztwo nie podziałało.
Dzięki jeszcze raz. 8)


Tytuł: Odp: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2
Wiadomość wysłana przez: Fafka Lutego 01, 2019, 17:44:17
Ostatecznie zastosowałam imidacloprid (Admire N). Chore rośliny opryskałam i podlałam, zdrowe profilaktycznie podlałam. To środek systemiczny, wchłaniany przez korzenie do całej rośliny. Zobaczymy, czy nowe liście 'Premiere' będą zdrowe.
A tak w ogóle to te holenderskie cebule 'Premiere' od van Velden pechowe. Dostałam 5 sztuk. Trzy zjadły larwy, dwie ocalałe teraz mają problem z tym podejrzanym wciornastkiem.