Forum Ogrodnicze FloraForum.eu

Nasza działka i ogród => Iglaki => Wątek zaczęty przez: Anula2007 Lutego 23, 2015, 15:48:54Tytuł: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: Anula2007 Lutego 23, 2015, 15:48:54
Od kiedy najlepiej pobierać gałązki iglaków do ukorzeniania? Kilka lat temu zrobiłam to latem i dziś mam szpaler szmaragdów własnej produkcji, mają już ponad dwa metry i jestem z nich dumna. Teraz też chciałabym poukorzeniać ale nie wiem czy już mogę czy poczekać do lata?


Tytuł: Odp: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: Madziara Lutego 23, 2015, 19:14:23
Aniu z tego co wiem najlepszym terminem jest wczesna wiosna(marzec,kwiecien)do ukorzeniania iglakow.
Rosliny nie powinny byc starsze jak 5-cio letnie.Ze starszych roslin ukorzenianie trwa duzo dluzej.


Tytuł: Odp: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: Merghen Lutego 23, 2015, 19:58:28
Aniu, czy chodzi Ci o tuje czy inne iglaki?

Jeśli chodzi o tuje tydaje mi się, że można również wiosną ale wtedy ukorzenianie może trwać dłużej bo podłoże jest jeszcze po zimie chłodne. Sprawdź jednak, czy wokół dorosłych roślin nie masz siewek - takie rośliny są zawsze mocniejsze. Ja mam co roku po kilkanaście maleńkich roślin, które usuwam. Inaczej nawet maczeta by nie pomogła :x


Tytuł: Odp: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: Anula2007 Lutego 23, 2015, 20:15:57
Muszę sprawdzić ale siewek raczej nie ma. Chodzi mi o tuje, między innymi o szmaragdy ale też płożące, tych nazw niestety nie znam.
Małgosiu na ukorzenianie mam taki oto patent: obcinam gałązki, maczam w odpowiednim ukorzeniaczu i wsadzam do doniczki z ziemią, mocno podlewam, wkładam do reklamówki, ciasno zawiązuję i wstawiam do szklarni pod stół. Potem od czasu do czasu sprawdzam czy nie trzeba podlać i tyle.
Chyba spróbuję teraz, może kilka tylko na próbę bo w szklarni już grzejemy non stop  :).


Tytuł: Odp: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: Merghen Lutego 23, 2015, 20:25:15
Jeśli masz grzane to myślę, że może się udać :)

Kiedyś dostałam sporo gałązek bukszpana variegata i wyobraź sobie, że ukorzeniał się równe dwa sezony- od wiosny jednego roku do lata następnego roku. Dopiero pod koniec lata zaczął pokazywać jakąś chęć na rośnięcie. I dalej rośnie powoli ale już rośnie :)


Tytuł: Odp: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: Anula2007 Lutego 23, 2015, 22:26:37
Szczególnie zależy mi na ukorzenieniu jednej tui (to chyba tuja) płożąca, jest bardzo podobna do jałowca i igły też ma niebieskawo-zielone.


Tytuł: Odp: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: boswell Lutego 24, 2015, 09:25:23
Nigdy nie próbowałam..a po jakim czasie masz takie wielkości powiedzmy 20-30cm? Bo potrzebuję trochę roślin na uzupełnienia, ale zastanawiam się czy walczyć parę lat żeby osiągnąć rozmiar do kupienia za 6zł?
Bukszpan ukorzeniałam zielony strzygąc odmładzająco starą roślinę u sąsiadki-mam cały żywopłot z niego-świetnie mu to idzie i szybko przyrasta.


Tytuł: Odp: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: Anula2007 Lutego 24, 2015, 10:30:03
Daga wszystko zależy jakiej wielkości gałązki ukorzeniam, mogę powiedzieć, że rok siedzą w workach, potem wiosną wysadzam na miejsce stałe  :). Z niektórych tnę nawet dłuższe niż 30 cm bo krótsze są zbyt młode i nie ruszą . Chowam pod stoły ze względu na piekące latem słońce.


Tytuł: Odp: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: Merghen Lutego 24, 2015, 12:36:24
Bukszpan zielony też mam i ukorzenia się szybko, dlatego myślałam, że z variegatą też nie będzie większych problemów a ty się okazało, że jest bardziej oporny.

U mnie z niewielkich sadzonek (10-15 cm) po dwóch latach mam krzaki wysokości 120-130 cm z przyciętymi czubkami by się rozkrzewiały. W tym roku ściągnę siatkę ochraniającą dół przed obsikiwaniem przez psy bo u mnie rosną na trawniku poza ogrodzeniem.


Tytuł: Odp: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: Anula2007 Lutego 24, 2015, 13:40:24
Małgosiu dobrze, że wspomniałaś o bukszpanie. Mam w ogródku taki zwyczajny, zielony i mi w tym miejscu przeszkadza. Można go przesadzić w inne miejsce? Ma ponad metr wysokości i zastanawiałam się czy się przyjmie w nowym miejscu czy lepiej ukorzenić od nowa?


Tytuł: Odp: Od kiedy najlepiej?
Wiadomość wysłana przez: Merghen Lutego 24, 2015, 15:28:04
Kiedyś przesadzaliśmy podobnej wielkości bukszpany i się przyjęły. Trzeba tylko obkopać go dość szeroko i przenieść z bryłą ziemi a potem przez cały sezon podlewać. Nawozić można dopiero w drugim roku po przesadzeniu. I nie denerwuj się jeśli szybko nie będzie pokazywał, że dalej rośnie. U mnie dopiero w na drugi rok pokazały, że się przyjęły a dopiero w trzecim roku zaczęły intensywnie rosnąć.