Forum Ogrodnicze FloraForum.eu

Rośliny doniczkowe => Dendrobium => Wątek zaczęty przez: elavira Stycznia 21, 2014, 17:23:34Tytuł: Dendrobium subclausum
Wiadomość wysłana przez: elavira Stycznia 21, 2014, 17:23:34
Witam, stałam się niedawno posiadaczką Dendrobium subclausum, niestety niewiele jest informacji o tej roślinie. Może ktoś z forumowiczów miał styczność z tym storczykiem? Na zagranicznym forum wyczytałam tylko, że jest to chłodolubny egzemplarz i zimą lubi obniżoną temperaturę, ale nic po za tym. W tej chwili stoi na nie ogrzewanej klatce schodowej gdzie temp. wynosi dzień/noc 12 - 15/ 8 - 10 st.C. Nie chciałabym biedaka wymrozić za bardzo dlatego na noc idzie za zasłonkę a w dzień stoi na parapecie, a przyznam się szczerze nie lubię ciagle przekładać kwiatów, bo to im na zdrowie nie działa. Planowo miał stać w kuchni blisko szyby, ale tam z utrzymaniem niższej temp. jest gorzej... duza wilgotność za to temp. w granicach 16 - 18 noc i 21 - 24 dzień., trzymam tam te storczyki które wolą umiarkowany klimat. Z góry dziękuję za wszelkie rady i informacje.


Tytuł: Odp: Dendrobium subclausum
Wiadomość wysłana przez: kiwis Stycznia 21, 2014, 22:55:32
Z opisu wynika, że jest do gatunek dość zmienny (4 podgatunki) i plastyczny:
- występuje na wysokościach od 1200 do 3300m
- może być epifitem ale też storczykiem naziemnym
- zasiedla lasy deszczowe, lasy mgliste i łąki wysokogórskie
- zazwyczaj psb mają 25-35 cm ale mogą dorastać do 1,5m
Liście cienkie opadające, Kwitnie na bezlistnych psb. Może zakwitać przez cały rok.
W opisie znalazłem tylko jedno kategoryczne stwierdzenie, podlewać regularnie przez cały rok i nie dopuszczać do wyschnięcia podłoża.
Ja bym nie zwracał uwagi na temperaturę i nie chłodził specjalnie. Latem chroniłbym przed upałem. Stanowisko dałbym ciemne i osłonięte przed słońcem. Nawoziłbym tylko od momentu gdy nowe przyrosty mają ok. 3 cm i kończyłbym tuż przed zakończeniem wzrostu psb. Jak nie rośnie - tylko czysta woda. Tak uprawiam dendrochilum które pochodzi z podobnych stanowisk (wys 500 do 2300m npm). Obawiam się, że podobnie jak dendrochilum, dendrobium to w niewoli będzie kwitło zimą/wiosną, przez całe lato stało w miejscu i zacznie rosnąć dopiero we wrześniu/październiku. Poszukaj wątków na niemiecko- i angielskojęzycznych forach.
Powodzenia.


Tytuł: Odp: Dendrobium subclausum
Wiadomość wysłana przez: elavira Stycznia 22, 2014, 09:27:09
bardzo dziękuję za odpowiedź. Wrócił do innych storczyków do kuchni, tam zapewniam mu  wilgotność w granicach 60%, bo z tego co właśnie na niemieckim forum wyczytałam lubią dużą wilgotność nie tyle podłoża, co powietrza szczególnie latem trzeba o to zadbać. Należą do jednej sekcji z D. lawesii, więc w taki też sposób je potraktuję:) Do zainicjowania kwitnienia potrzebują jedynie obniżenia temperatury i sporej różnicy temp.  miedzy dniem i nocą i w tym czasie sporo światła, ale nie w słońcu, mam już dla niego specjalne miejsce w altance w ogrodzie na okres lato/jesień. Faktycznie w warunkach naturalnych kwitną cały rok, ale w naszych sztucznych i domowych jedynie jesienią i zimą. Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Dendrobium subclausum
Wiadomość wysłana przez: kiwis Stycznia 22, 2014, 21:46:59
Pytałem znajomą od dendrobiów. Nie jest zadowolona ze swojego subclausum (a ma inne dendrobia takie że ho ho). Uważa, że trzymała za ciepło i że temperatura dnia nie powinna nigdy przekraczać 20 max 24C. Pisze też, że temperatura nocy powinna się mieścić pomiędzy 11 a 13.


Tytuł: Odp: Dendrobium subclausum
Wiadomość wysłana przez: elavira Stycznia 23, 2014, 10:51:54
hmm no cóż poczekam na razie co się będzie działo na wiosnę i czy jesienne chłody zainicjują kwiaty, jeżeli nie (o ile przetrwa do przyszłej zimy, bo jest to takie maleństwo) to w przyszłym roku będzie stało cała zimę na klatce schodowej:)