Forum Ogrodnicze FloraForum.eu

Rośliny doniczkowe => Dendrobium => Wątek zaczęty przez: abby76 Grudnia 10, 2011, 09:28:22Tytuł: Reanimacja dendrobium phaleanopsis!
Wiadomość wysłana przez: abby76 Grudnia 10, 2011, 09:28:22
Witam!  :-) Dostałam niedawno malutkie dendrobium phalaenopsis w prezencie,składające się z jednej większej pseudobulwy(ma 2 jasnozielone liście) i malutkim przyrostem.Storczyk był posadzony w korku ze spagnum i chyba przelany,na skutek czego stracił większość malutkich korzeni(zostały tylko nitki po korzonkach).Wsadziłam bidulka do nowego spagnum lekko wilgotnego.Jak mam zmusić dendrobium do wypuszczenia korzeni i podjęcia wzrostu?.Proszę o radę.


Tytuł: Odp: Reanimacja dendrobium phaleanopsis!
Wiadomość wysłana przez: Kaher Grudnia 10, 2011, 23:43:38
od pana z towarzystwa miłośników orchidei slyszyałam, że niezawodnym sposobem na "bezkorzonkowce" jest włożenie ich do foliowej torebki z wilgotnym sphagnum i szczelne jej zamknięcie. \Tylko najpierw trzeba spryskać czymś grzybobójczym, bo może wdać się pleśń.Tytuł: Odp: Reanimacja dendrobium phaleanopsis!
Wiadomość wysłana przez: Merghen Grudnia 11, 2011, 07:48:02
Ja tak zrobiłam w zeszłą niedzielę z moimi,tyle tylko,że wsadziłam do pudełka plastikowego i czekam na efekty. A spagnum namoczyłam w Biosepcie Active. Jak wrócę do domu dziś to napiszę o efektach - czy przez tydzień przeżyły takie traktowanie czy też nie.


Tytuł: Odp: Reanimacja dendrobium phaleanopsis!
Wiadomość wysłana przez: abby76 Grudnia 11, 2011, 11:38:51
Dzięki,ostatnio tak właśnie zrobiłam,ułożyłam bulwki na wilgotnym spagnum i przykryłam słoikiem.Niestety,musiałam storczyka odkryć bo największy przyrost pokrył się jakimś białym meszkiem.Czekam na opis efektów Merghen z akcji reanimacji.A gdzie biosept bioactive można kupić,ewentualnie jaki inny preparat zastosować.


Tytuł: Odp: Reanimacja dendrobium phaleanopsis!
Wiadomość wysłana przez: pio237 Grudnia 11, 2011, 13:21:30
Ukorzenianie w zamkniętym pudełku/słoiku udaje się w przypadku dendrobium nobile, jeśli chodzi o odbudowanie korzeni u d. phalaenopsis to zdecydowanie idzie im to opornie (obserwacje własne  ;-)), ale warto próbować.


Tytuł: Odp: Reanimacja dendrobium phaleanopsis!
Wiadomość wysłana przez: elajas Grudnia 11, 2011, 14:41:52
Abby76  :) Biosept Active  lub Biosept 33SL można kupić w sklepach ogrodniczych. Przynajmniej u mnie tak jest koszt buteleczki 1oml to 16zł.


Tytuł: Odp: Reanimacja dendrobium phaleanopsis!
Wiadomość wysłana przez: abby76 Grudnia 11, 2011, 14:52:06
Jutro kupię któryś z tych preparatów.Mam zrobić oprysk czy zamoczyć te bezkorzenne pseudobulwy w płynie,a potem zamknąć storczyka w worku?.


Tytuł: Odp: Reanimacja dendrobium phaleanopsis!
Wiadomość wysłana przez: elajas Grudnia 12, 2011, 11:36:27
Stosuję różnie, wszystko zależy od kondycji storczyka. Przeważnie jest to oprysk lub zamgławianie.Jeżeli chcesz zamoczyć bulwy w płynie , to nie w samym środku tylko zrób roztwór. Sam środek będzie za mocny. Ja biorę 4 krople na 300ml wody destylowanej do zamgławiania. W przypadku choroby czasami smaruję plamy nie rozcieńczonym środkiem. Na plamy pomaga, wysusza i wstrzymuje dalsze rozprzestrzenianie. Natomiast na korzenie nie, chyba są delikatniejsze i je pali. Jeżeli będziesz zamgławiać to pleśń nie powinna pojawić się również na podłożu, te 4krople to już spore stężenie. nigdy tak nie robiłam, ale wydaje mi się że powinnaś wietrzyć ten worek. :)


Tytuł: Odp: Reanimacja dendrobium phaleanopsis!
Wiadomość wysłana przez: Merghen Grudnia 12, 2011, 13:19:44
Po tygodniu w szklarence - pleśni zero więc Biosept Active działa :) Jak będzie dalej, czy ruszą nowe korzonki i przyrosty - to już kwestia czasu i mojej cierpliwości :)