Forum Ogrodnicze FloraForum.eu

Pielęgnacja i inne tematy "roślinne" => Choroby i szkodniki => Wątek zaczęty przez: Naradka Stycznia 04, 2009, 16:49:50Tytuł: Mączlik szklarniowy czyli ?biała muszka"
Wiadomość wysłana przez: Naradka Stycznia 04, 2009, 16:49:50
(http://images6.fotosik.pl/363/7400c1c72a3f8237.jpg) (http://www.fotosik.pl)
Powiększenie 15 krotne


Co roku w okresie zimowym,w ogrzewanych pomieszczeniach na wielu roślinach pojawia się ?biała muszka? - mączlik szklarniowy. Określenie ?biała muszka? wiernie oddające wygląd szkodnika, ale jest bardzo nieprecyzyjne. Mączlik jest bowiem zaliczany do tzw. pluskwiaków równoskrzydłych i ani budową ani sposobem odżywiania nie przypomina much, można go raczej porównać do mszyc.
Mączliki występują głównie w krajach tropikalnych. Na około 500 rozpoznanych gatunków tylko około 20 występuje w Polsce. Za szkodliwe uważa się zaledwie kilka, a wśród nich najbardziej znany mączlik szklarniowy. Jest to owad wyjątkowo polifagiczny, co oznacza, że atakuje bardzo różnorodne gatunki roślin. Szkodliwość mączlika szklarniowego jest uwarunkowana przede wszystkim wysoką płodnością samic oraz krótkim cyklem rozwojowym. Dlatego w optymalnych warunkach może pojawić się nawet kilka pokoleń owada w ciągu roku.
Walka z mączlikiem jest trudna dlatego warto zapoznać się z kilkoma istotnymi faktami z życia tego owada, aby móc skuteczniej stosować środki chemiczne.
Upraszczając z konieczności - w cyklu rozwojowym mączlika wyróżniamy owady dorosłe (?białe muszki"), jaja oraz 4 stadia larwalne. Larwy są żółte, płaskie i w pierwszym stadium ruchliwe, potem nieruchomieją. Ostatnie stadium larwalne z uwagi na jego odmienny, przypominający puszkę wygląd zostało specjalnie wyróżnione jako tzw. puparium. Zarówno owady dorosłe, jak i larwy pobierają pokarm w sposób charakterystyczny dla pluskwiaków równoskrzydłych, wysysając zawartość komórek roślinnych. Dobór insektycydów w dużej mierze zależy od tego, w jakiej fazie rozwojowej szkodnik występuje na naszych roślinach.
Zwalczanie najlepiej przeprowadzić zaraz na początku lotu owadów dorosłych. Wtedy często wystarczy zastosować, najlepiej kilkakrotnie, preparaty o działaniu kontaktowym, jak np.: Talstar 100 EC (0,05%) lub Polysect 003 EC (6 ml/l wody), Karate  025  EC  (0,04%).
W sytuacji, kiedy na roślinach występuje dużo larw, powinniśmy zastosować preparaty o działaniu układowym, jak np.:  Applaud 25 WP l (0,05-0,10%), Admirał 100 EC i (0,025-0,050%) dwa razy co 14 dni, Mospilan 20 SP (0,04%) raz w miesiącu bądź Confidor 200 SL (0,125%) raz na 1,5 miesiąca.
Przy jednoczesnym licznym występowaniu zarówno osobników dorosłych, jak i larw dobrym rozwiązaniem jest opryskanie roślin mieszaniną preparatów Applaud 25 WP (0,05%) + Talstar 100 EC (0,05%). Zamiast Applaudu w tym przypadku można również zastosować zarówno  Mospilan 20 SP. jak i Confidor 200 SL. Obydwa wspomniane preparaty z uwagi na ich specyficzne działanie długo krążą w roślinie wraz z sokami roślinnymi i działają zarówno na osobniki dorosłe mączlików, jak i na ich larwy.

Dla tych co uprawiają rośliny pod osłonami.
Mączlik szklarniowy jest gatunkiem wielce uciążliwym również z uwagi na szybkie wytwarzanie się odporności na stosowane insektycydy. Dlatego, jeżeli jakiekolwiek zabiegi nie przynoszą spodziewanych rezultatów, warto zastanowić się nad zastosowaniem preparatów biologicznych. W tym celu można zastosować pasożytniczą błonkówkę ? dobrotnicę szklarniową dostępną na rynku w postaci preparatu En-Strip, bądź pasożytniczy grzyb Paecilomyces fumosoroseus w postaci preparatu Preferal.

Spośród innych szkodliwych gatunków mączlików występujących na roślinach ozdobnych na uwagę zasługuje spotykany na różanecznikach mączlik różanecznikowy ? Dialeurodes chittendii. W przypadku tego gatunku najlepsze rezultaty uzyskuje się przy zastosowaniu preparatów Applaud 25 WP (0,05%), Aimiral 100 EC (0,025%) z dodatkiem insektycydu Talstar 100 EC(0,05%).

Wśród preparatów chemicznych wymieniłam także te które nie są dostępne w małych opakowaniach mając na względzie konieczność wielokrotnych oprysków, oraz większą skuteczność preparatów nowszych z założenia przeznaczanych do produkcji towarowej. Można takie preparaty kupić do spółki, podzielić między siebie rozlewając do absolutnie czystych pojemników szklanych. Przed rozlaniem preparat należy dokładnie wstrząsnąć.

Nie wspomniałam jeszcze o żółtych tablicach lepowych, które stosujemy do wyłapywania owadów dorosłych. Stosuje się je także, a może przede wszystkim po to by wyłapać początkowe stadium czyli pierwsze obloty owadów dorosłych. Ich brak powoduje, że jak się połapiemy że coś białego lata to na liściach jest już gęsto od wszystkich stadiów owada.


Jeśli ktoś może się podzielić dobrym zdjęciem  z owadem w naturalnej wielkości bardzo bym prosiła.