Strona głowna portalu
Strona glówna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Encyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielęgnacja roślin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony
| Polityka prywatności | Nota prawna |
Start
Start
Florapedia
Ekologicznie
Pielęgnacja roślin
Wyposażenie i akcesoria
Galerie fotografii
Zasady i regulaminy
Wyszukiwanie w portalu
Wyszukiwanie na Forum
Nowości przez RSS
Pielęgnacja trawników jesienią Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: tellerka2   

Gdy tylko zaczyna się jesień i liście zaczynają opadać, pielęgnacja trawników staj się coraz ważniejszym zadaniem podczas przygotowań do zimy. Krótszy dzień i mniej światła wyraźnie kontrastują z wypełnionymi światłem miesiącami letnimi. Kończy się roczny cykl wegetacyjny w ogrodzie, nadchodzą chłód i zima zanim cykl rozpocznie sie od nowa.

Dla właścicieli trawników ich właściwa pielęgnacja jest bardzo ważną częścia prac nad umożliwieniem wszystkim roślinom przetrwania zimowych mrozów i krótszych, ciemniejszych dni. Pielęgnacji trawników nie należy lekceważyć bo kilka niewielkich czynności może zmienić wszystko.

Na pierwszym miejscu jest upewnienie się, że powierzchnia trawnika jest wolna od opadłych liści i innych szczątków drzew i roslin. Przy wietrznej pogodzie szczątki roślin mogą być rozwiewane. Jeżeli nie są usuwane to jest wielce prawdopodobne, że wilgoć i brak napowietrzenia uszkodzą trawnik.

Należy pamiętać o skoszeniu trawnika - długa trawa pod śniegiem gnije i może być porażona przez grzyby lub choroby.

Następnie dobry ogrodnik powinien porządnie wygrabić trawnik używając odpowiedniego sprzętu zaprojektowanego specjalnie do tego celu. Nie zakończone letnie koszenie trawnika może spowodować pozostanie ściętej trawy tuż nad ziemią w postaci 'filcu'. Filc powoduje problemy z drenażem, które na mokrych i podmokłych glebach prowadzą do łatwego rozprzestrzeniania się chorób. Tak więc dobre grabienie  również oznacza uniemożliwienie rozprzestrzeniania się istniejących i rozwijających się chorób.

Na koniec uwaga, że dobry drenaż pomaga w utrzymaniu trawnika. Trawnik zagęszczony, również przez częste używanie, może stanowić problem. Proces napowietrzania może przywrócic trawnik do dobrej kondycji. Posiadając  aerator lub po prostu widły ogrodowe , mozna dziurawić trawnik podczas całej jesieni, co pomoże trawnikowi zwiększyć swoją zdolnośc do przepuszczania wody oraz uzyskać więcej powietrza. Mogłoby się wydawać, że uszkadzamy trawnik, jednak pielęgnacja z użyciem wbijania jest bardzo wydajna i zalecana przez ekspertów.

 
Logowanie
Nowości
Popularne
Gościmy