Strona głowna portalu
Strona glówna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Encyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielęgnacja roślin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony
| Polityka prywatności | Nota prawna |
Start arrow Ekologicznie arrow Ekologiczne podlewanie
Start
Florapedia
Ekologicznie
Pielęgnacja roślin
Wyposażenie i akcesoria
Galerie fotografii
Zasady i regulaminy
Wyszukiwanie w portalu
Wyszukiwanie na Forum
Nowości przez RSS
Ekologiczne podlewanie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: tellerka2   

Oszczędzanie wody jest bardzo ważne, i nawet jesli twój ogród jest w doniczkach, woda nie powinna być  marnowana. Oto porady dotyczące metod podlewania, które pomogą utrzymać rośliny w formie i marnować jak najmniej wody.

Wiedzieć KIEDY podlewać  

Specyficzne wymagania i preferencje dotyczące podlewania są różne dla wielu roślin, ale dla wielu generalna "zasada palca" jest wystarczająca. Jeżeli przy dotknięciu palcem powierzchnia ziemi jest wilgotna, to nie należy podlewać dopóki nie bedzie sucha na powierzchni a lekko wilgotna ok 2 cm pod powierzchnią. W ten sposób unikamy zarówno przelania jak i przesuszenia roślin.

Triki dot. podlewania do samodzielnego zrobienia 

Nawadnianie kropelkowe. Jeśli pojemnik z kwiatami jest na zewnątrz, można zainstalować linę nawadniania kropelkowego. To pozwoli upewnić się, że użyta będzie minimalna ilość wody i najmniej jak to możliwe zmarnuje się podczas podlewania gdyż będzie spływać bezposrednio do ziemi. Dodatkowo, jeśli zainstalujesz automat odmierzający czas nawadniania, wówczas nie zapomnisz wyłączyć węża.

Pojemniki samopodlewające się. Inną możliwością jest użycie pojemników samopodlewających się. Najbardziej efektywną metodą jest wstawienie doniczek do głębokiego pojemnika, napełnienie go i i odczekanie aż ziemia wchłonie wodę od dołu. W zależności od wielkości doniczki, może to zająć kilka godzin. Pozostała woda może być użyta do podlania innych roślin.

Pojemniki z sączącą sie wodą. Innym trikiem na podtrzymanie wilgotności jest znalezienie niewielkich glinianych wazonów lub pojemników (dostepne w sklepach pamiątkarskich, przy odrobinie szczęscia w sklepach z przecenami lub wyprzedażach garażowych) i wetknięcie ich w ziemię. Woda nalana do wazonika powoli będzie się sączyć i podtrzymywać wilgoć w ziemi. Jest wiele wersji tego pomysłu dostępnych  w różnych kształtach w sklepach ogrodniczych.

Podobnym pomysłem na wykorzystanie higroskopijnych właściwości gliny jest użycie ich do samo-nawadniania. Trzeba ułożyć kawałki potłuczonej glinianej doniczki na dnie pojemnika przed posadzeniem rośli lub potłuc je na bardzo małe kawalki i wymieszać z ziemią. Podczas podlewania glina nasiaka wodą i później powoli ja oddaje pomagając wydłużyć okres pomiędzy podlewaniem roślin.

Szklane kule. W sklepach ogrodniczych bywaja szklane kule z długą szklaną rurką. Napelnia się je wodą, obraca do góry nogami i wtyka do pojemnika. Spywająca woda powoli nawadnia doniczkę. Można zrobić coś podobnego z butelki odzyskanej z Twojego kosza.

Jesli masz pojemniki na zewnątrz, nie używaj zraszaczy. Wiekszość wody znika, zanim dosięgnie ziemi.

Nie należy dopuścić by ziemia zbyt wyschła - wówczas szybkie i obfite podlanie spowoduje, że woda wypłynie z pojemnika zamiast nawilżyć ziemię.

Nie dopuszczaj do przelania - to nie tylko marnotrastwo wody ale rownież sposób na zabicie roślin.

Źrodło: PlanetGreen