Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 08, 2019, 12:31:13
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jakie podłoże?  (Przeczytany 21925 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Al_Inka
Gaduła

Suwałki, strefa klimatyczna 5b

« Odpowiedz #60 : Styczeń 25, 2010, 16:39:10 »

Przeczytałam, oglądnęłam,  no i w szoku jestem  Very Happy

domowe
działka
"Natura to zielone schronisko okaleczonych dusz." Anne Louise Stael-Holstein
Pozdrawiam, Alina
ana
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #61 : Styczeń 25, 2010, 17:00:34 »

Faktycznie, Renatka też ma storczyki w ziemi, no czyli jednak można Wink

Zapraszam na kawę
Ania
‎Kocham mój komputer, ponieważ moi przyjaciele w nim żyją
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #62 : Styczeń 25, 2010, 17:09:54 »

Swoich jednak pomimo wszystko nie przesadzę  Razz

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
ana
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #63 : Styczeń 25, 2010, 17:19:33 »

Też nie zamierzam Wink

Zapraszam na kawę
Ania
dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« Odpowiedz #64 : Styczeń 25, 2010, 23:02:50 »

Jako sceptyk mogę powiedzieć jedno nie wierze w pomyślną uprawę mieszańców falenopsisu w ziemi uniwersalnej. Przecież do zdrowego rozwoju korzeni potrzebują one powietrza w podłożu a takie podłoże jak ziemia uniwersalna czegoś takiego nie zapewnia. Co do rozmiarów jakie mają rośliny Limby to mogę powiedzieć tylko ,że one żyją dzięki korzeniom powietrznym, których ilość nie jest zdumiewająca przy takim sposobie uprawy. Zauważcie,że jak uprawiacie w podłożu gruboziarnistym takich przyrostów korzeni powietrznych nie ma no chyba,że rośliny stoją cały czas w wodzie Very Happy

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
czarodziejka
Gaduła

« Odpowiedz #65 : Styczeń 26, 2010, 20:56:01 »

Albo są zalewane jak normalne kwiaty doniczkowe-moja babcia tak podlewa falki :(Kwiaty żyją chyba tylko dzięki korzenia powietrznym bo normalne korzenie dawno poszły do Abrahama Mad Confused
A uprawa w ziemi to dla mnie meczenie kwiatów,kurcze każdy gatunek ma swoje wymagania i tyle .A skoro są podłoża ogólnie dostępne w nie szokujących cenach to po co męczyć roślinę? Sad

Mędrzec to ten, kto na drodze pełnej kolców wyhodować potrafi różę.

Moje fiolki:)
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=18387.0

Storczyki:)
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=16379.msg399150#msg399150
ana
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #66 : Styczeń 26, 2010, 21:10:01 »

Moja siostra uważa że robi dobrze, jest bardzo zajętą osobą, kwiatów w domu nie ma prawie w ogóle, tego dostała w prezencie u uznała że on tak z korzeniami na wierzchu rosnąć nie może. Pożyjemy, zobaczymy, będę zdawać relacje na bieżąco.

Zapraszam na kawę
Ania
dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #67 : Grudzień 26, 2010, 18:20:02 »

Co sądzicie o stosowaniu kory jodłowej jako podłoża do uprawy storczyków ?

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
yantee
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #68 : Grudzień 26, 2010, 19:52:59 »

Kora naszych drzew iglastych zawiera żywicę. Przy próbie uprawy w niej storczyków narazimy roślinę na utratę korzeni, ponieważ żywica zaklei w jakimś stopniu korzenie, które zginą a tym samym zginie roślina. Może gdyby odżywicować korę miałoby to pozytywny wpływ na roślinę, w co wątpię. To samo dotyczy stosowania podkładek z kory rodzimych drzew iglastych. Ale to tylko mój pogląd na sprawę. Zastanawia mnie również fakt, dlaczego storczyki (kupne hybrydy) tak często tracą korzenie - czyżby stosowana była nasza rodzima kora sosnowa nie odżywicowana z dodatkami nieprzystosowanymi do uprawy tych roślin?  Confused Najczęściej po kupnie storczyka wymieniam podłoże na nowe, odpowiednie do ich uprawy.
pozdrawiam

pozdrawiam Elżbieta
Nie pozbędziesz się swoich demonów, dopóki nie pogodzisz się z tym, że wraz z nimi odfruną również anioły. (Sheldon Kopp)
dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #69 : Styczeń 05, 2011, 10:30:05 »

Kora z której produkuje się podłoża też posiada żywice, z tym że jest ona rozkładana w procesie kompostowania tej kory. I dopiero po około 2 latach jest ona zdatna do zastosowania jej jako podłoże.

Ja mam jednego Falka posadzonego do kory jodłowej- roślina wypuszcza nowe korzenie i liście- takie są na razie początki.

Kamil
---------
kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #70 : Styczeń 05, 2011, 12:12:27 »

Mam takie pytanie do Was. Może zabrzmi głupio, ale jak mogę zmniejszyć kawałki kory? Kupiłam podłoże do storczyków epifiktycznych - EKSTRA OrchidShopu. Na opakownaiu jest napisane "Specjalne podłoże EKSTRA o dużych kawałkach kory śródzimnomorskiej i skały wulkanicznej" no ale te duże kawałki kory to jakaś masakra. Są wielkości mniej więcej 5cm i jest ich strasznie dużo!!! Próbowałam tą korę połamać, ale jest strasznie twarda! No i nie wiem co z tym podłożem teraz zrobić, bo szkoda mi wyrzucić...
kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #71 : Styczeń 05, 2011, 14:03:18 »

tutaj do porównania z 5 złotówką.
Wydaje mi się ciut za duże nawet jak na falki...
Petra
Rezydent

« Odpowiedz #72 : Styczeń 05, 2011, 14:05:51 »

Kasiu ja mam falki w tym podłożu, jest świetne
kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #73 : Styczeń 05, 2011, 14:10:17 »

hmmm... a w Twoim podłożu kawałki kory są też takie gigantyczne?
Petra
Rezydent

« Odpowiedz #74 : Styczeń 05, 2011, 14:12:24 »

Tak, ale jak Ci to przeszkadza to można je nożem przeciąć wzdłuż a później połamać lub spróbować z młotkiem  Very Happy
kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #75 : Styczeń 05, 2011, 14:29:14 »

hmm.. no to może faktycznie do takiego falki przesadzę.. No nic. Dzięki za odpowiedź Smile
dorotakol
Gaduła

Pozdrawiam Dorota!!!

« Odpowiedz #76 : Styczeń 05, 2011, 15:53:07 »

Dla mnie też jest za duże, co niestety wymusza częste podlewanie.
 Rozdrabniam je przy pomocy sekatora Smile Smile

elajas
Rezydent

« Odpowiedz #77 : Styczeń 05, 2011, 19:31:16 »

To zależy jak się trafi, czasami sporo jest takich trochę mniejszych,ale też pomagam sobie sekatorem.Szkoda jednak tych dużych kawałków.Przeważnie kupuję jednocześnie korę drobniejszą i mieszam, dodając do grubego trochę tych mniejszych. Smile

Jeżeli masz w sercu zieloną gałązkę - usiądzie na niej słowik.

Pozdrawiam elajas.
kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #78 : Styczeń 06, 2011, 09:51:30 »

no przeraził mnie trochę fakt, że ja w doniczce to zmieszczę raptem jakieś 10 kawałków. Kora ma na prawdę rozmiar mega, na szczęście ta skała wulkaniczna jest trochę mniejsza. Zastanawiam się nad dokupieniem sphagnum i wymieszaniem z tym podłożem. A te największe kawałki jakoś rozparceluje na mniejsze.
czarodziejka
Gaduła

« Odpowiedz #79 : Styczeń 21, 2011, 19:13:43 »

Mam pytanie z serii chyba nie mądrych Smile Razz Cool
Da sie hodować phalki w keramzycie?
Swoje mam co prawda w korze storczykowej ale ratuje jednego od teściowej w keramzycie i tak z ciekawości się zastanawiam czy by dało rade w tym trzymać storczyka?

bee
Gaduła

wielkopolska 6b

« Odpowiedz #80 : Styczeń 21, 2011, 19:36:48 »

Lepiej z keramzytu zrezygnować, ponieważ gromadzi bardzo duże ilości soli co ze złym skutkiem wpływa na rośliny i stan liści. Dłuższa uprawa w nim może prowadzić do plam na liściach. Takie jest zdanie szwedzkich hodowców, sprawdzili to na podłożach zawierających keramzyt. Ja ze swoich roślin usunęłam każde ziarno keramzytu.

czarodziejka
Gaduła

« Odpowiedz #81 : Styczeń 21, 2011, 20:08:01 »

ahaa Smile
Tak sie hipotetycznie zastanawiałam co by było gdyby Razz
Czyli na ratowanie ok,na dłuższe posiedzenie niet Smile

grazynag
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #82 : Styczeń 21, 2011, 21:19:18 »

Polecam podłoże profesjonalne do storczyków firmy Kronen - używam od dwóch lat i jestem bardzo zadowolona Very Happy
Cena to około 13 zł za 5 litrów. Ta firma otrzymała wiele nagród za to właśnie podłoże i myślę że zasłużenie.
Orchidsklepik ma trochę grubsze i bez żadnych cząstek drobnych, ale jest go mniej niby o litr, a tak naprawdę w krononowskim można posadzić dużo więcej storczyków  Smile
Też takiego używam i bardzo sobie chwalę. Tyle, że podłoże każde zakupione obojętnie gdzie wyparzam w piekarniku, boję się dziwnych rzeczy. Potem po posadzeniu czy przesadzeniu podleję i dalej normalnie co 7 dni w zależności od temperatury za oknem.
anicurka
Aktywny
**

« Odpowiedz #83 : Listopad 14, 2011, 21:40:51 »

Witam, odświeżam trochę wątek. Jestem na etapie tworzenia własnego podłoża do falków i tak się zastanawiam czy taka kora jaką sprzedają w marketach w workach chyba 80 litrowych na ściółkowanie nada się do storczyków ?? czy ma za dużo żywicy?? Trochę mnie przeraża cena za 4 l kory w orchidsklepiku bo mam zamiar na wiosne przesadzać całą kolekcję, do której będę potrzebować jakichś 60 litrów kory....+ mech+ perlit..... Confused Confused Confused

Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem.
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #84 : Listopad 14, 2011, 21:44:40 »

I naprawdę musisz wszystkie na raz?
Ta z ogrodniczego nie nadaje się. Ma w sobie zbyt dużo żywicy.
Ja kupowałam tylko tę z orchidsklepiku, miałam tak dobrze, że znalazłam ją w lokalnym sklepie ogrodniczym. Co miesiąc kupowałam 2 woreczki i rozłożyłam przesadzanie w czasie. Pani widząc, że ma stałego kupującego starała się ją zawsze  mieć  Smile

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #85 : Listopad 14, 2011, 21:45:52 »

Nie nadaje się. Ja kupuję zoologicznym do terrarium, jest grybsza, drobniejsza i bardzo gruba.

anicurka
Aktywny
**

« Odpowiedz #86 : Listopad 14, 2011, 22:04:23 »

Na raz wszystkie to nie, ale chciałabym je mieć w jednolitym podłożu żeby podlewać raz na 2 tyg wszystkie, a nie gonić z konewką oddzielnie do tych co w samej korze rosną. Może macie rację żeby kupić tą z OS. Czasem bywa w LM do którego mam 5 minut drogi. Zacznę zakupy już teraz to do wiosny może uzbieram zapas  Very Happy A do tej kory ze sklepiku dodajecie coś jeszcze? Bo w samej korze szybko wysychają...Obecnie mam je w podłożu z firmy Compo, oraz w jakimś tragicznym podłożu do storczyków marki nieznanej, które nie bardzo się nadaje bo strasznie ziemiste, a część w korze jeszcze sklepowej stoi. Sama już nie wiem co jest w czym, poza tą korą. I tak ganiam z konewką..., boję się że w końcu się pogubię i jedne zaleję a inne zasuszę  Very Happy Dlatego chciałam jednolite podłoże sama wykonać.

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #87 : Listopad 14, 2011, 22:13:24 »

Sadzę w takim i jeszcze w tym i już nie dodaję niczego innego.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
anicurka
Aktywny
**

« Odpowiedz #88 : Listopad 14, 2011, 22:20:17 »

Właśnie o takim też myślałam. Zacznę więc gromadzić zapasy żeby mieć na wiosnę Smile

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #89 : Listopad 14, 2011, 22:25:12 »

Właśnie tez tak robię, już nawet odwiedziłam zaprzyjaźniony sklep. Co prawda przesadzać nie będę, ale czasem zdarza się kupno storczyka w zbyt drobnym podłożu, od razu przesadzam, a nie mi już nie zostało.
Zapomniałam dodać, że mieszam te dwa ze sobą, mam wtedy w składzie kokos, korę i kawałki skały wulkanicznej. Brassia kupiona do reanimacji  w sierpniu,  posadzona w tym podłożu wypuściła piękne młode korzenie  Smile

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: