Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 16, 2019, 06:09:37
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 4 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jakie podłoże?  (Przeczytany 21968 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
aleksandra
Aktywny
**

« : Grudzień 08, 2008, 12:40:41 »

Mam pytanko do Was Smile
Jakie podłoże jest najlepsze do storczyków odmiany Phalaenopsis wszystkie do tej pory są w podłożu z korą (z tym podłożem zostały kupione) Chciałabym aby taki rodzaj podłoża został, dobrze w nim widać korzenie i dzięki temu nie boje się o ich przelanie. Będę wdzięczna o nazwy produktu i jeśli to możliwe producenta Smile

Serdecznie pozdrawiam Smile
Aleksandra
egrabow
Aktywny
**

« Odpowiedz #1 : Grudzień 08, 2008, 14:15:37 »

Do Pahalaenopsis najlepsze jest podłoże gruboziarniste. Ja używam z Orchidslepiku - można je dostać również w LM
http://www.orchidsklepik.pl/akcesoria.php

Człowiek potrzebuje dwóch lat aby nauczyć się mówić a pięćdziesięciu, żeby nauczyć się milczeć.
                                       Ernest Hemingway
Pozdrawiam - Kaśka

Moje zielone
aleksandra
Aktywny
**

« Odpowiedz #2 : Grudzień 08, 2008, 16:22:55 »

A ktoś używa może czegoś innego?
Wybacz egrabow może i jest to dobre podłoże, ale ja nie kupuję rzeczy przez internet, a do LM mam trochę za daleko Sad
Chodzi mi raczej o podłoża dostępne w osiedlowych kwiaciarniach Smile

Aleksandra
goll
Rezydent

« Odpowiedz #3 : Grudzień 08, 2008, 19:50:43 »

Aleksandro, ja też nie mam dostępu do większych marketów i poradziłam sobie w ten sposób, że u naszej kwiaciarki zamówiłam nawóz do storczyków,jeden tak na próbę, przywiozła dwa woreczki, każdy inny tak na wszelki wypadek.Jeden, nie pamiętam firmy, miał podłoże mielone, to nie tak bardzo się nadawało, bo ciut za drobne, ale to drugie podłoże z firmy VITAHUM jest całkiem niezłe, niedrogie i można go kupić podobno na każdej większej giełdzie kwiatowej, poproś kwiaciarkę w twojej miejscowości, może by się rozejrzała na giełdzie.

dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Grudzień 08, 2008, 20:31:45 »

Aleksandro jeśli masz w pobliżu market Inter Marche to jest tam podloże "zielona planeta".Zobacz tutaj:
http://www.storczyki.net/?storczyki,uprawa,podloza_gotowe.html#podloza.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
egrabow
Aktywny
**

« Odpowiedz #5 : Grudzień 08, 2008, 21:47:34 »

Olu, piszesz w profilu, że jesteś z Warszawy a w Warszawie są 4 sklepy Leroy Merlin ( zapewne w różnych punktach miasta). Czy to jest jakiś problem dotrzeć do jednego z nich? Zobacz w Google gdzie jest najbliższy - wydaje mi się, że warto kupić coś sprawdzonego i używanego przez hodowcę ( myślę o Manuelu) niż eksperymentować na roślinie - mam na uwadze zarówno dobro roślinek jak i twojego portfela  Very Happy

Człowiek potrzebuje dwóch lat aby nauczyć się mówić a pięćdziesięciu, żeby nauczyć się milczeć.
                                       Ernest Hemingway
Pozdrawiam - Kaśka

Moje zielone
Lulu
Rezydent

« Odpowiedz #6 : Grudzień 08, 2008, 23:18:27 »

Aleksandro w osiedlowych kwiaciarniach to nic dobrego nie kupisz. Zazwyczaj mają standardowe ziemie. Najlepiej udać się do sklepu ogrodniczego. Na pewno jest jakieś w Twojej okolicy, tym bardziej że tak jak napisała egrabow jesteś z Warszawy, nie powinnaś mieć problemu. A ziemia do storczyków firmy Krajewscy, którą zachwalałaś w innym wątku nie nadaje się? Według mnie jest bardzo gruboziarnista. Jeśli chcesz spróbować czegoś innego, to myślę, że pozostaje Ci zrobienie własnej mieszanki. Można do tego użyć produktów, które są dostępne w sklepach zoologicznych, typu taka drobna kostka z włókna kokosowego do terrariów, czy coś innego, jako dodatek do standardowej ziemi do storczyków.
Nie wiem, czego konkretnie oczekujesz  Confused  Very Happy
aleksandra
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Grudzień 10, 2008, 11:46:42 »

Nie ja tej mieszanki do storczyków nie zachwalałam bo jej nie znam.Mówiłam tylko że ziemia zwykła i do kaktusów jest dobra bo tej osobiście używam. Pytałam tylko czy tamta się do czegoś nadaje w przypadku hoi.A powiedz mi, duże kawałki są nie dobre, słyszałam kiedyś że jest na odwrót (ale ja się nie znam).Swojego storczyka który miał duże i grube kawałki kory właśnie przelałam Sad Więc szukam czegoś po środku, oczywiście jeśli to jest możliwe. Confused Moje storczyki nie stoją przy kaloryferze tylko na komodzie trochę od niego oddalonej, w pokoju jest teraz dość chłodno około 18-19 stopni. Mam nadzieje że te informację rozjaśniły trochę o co pytam. Very Happy

Aleksandra
Lulu
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Grudzień 10, 2008, 11:58:28 »

Aleksandro, ja Ci nie pomogę. Nie znam się na storczykach. Ja ziemię do storczyków używam do epiphyllum. Także, tylko w tym kontekście mogę się wypowiedzieć.
egrabow
Aktywny
**

« Odpowiedz #9 : Grudzień 10, 2008, 12:18:15 »

Olu, jeżeli przelałaś storczyka w grubym podłożu to tym bardziej przelejesz w drobnym. Zostaw grube podłoże, tylko rzadziej podlewaj ( dopiero jak korzenie wewnątrz doniczki zrobią się srebrne) i nie przejmuj się tym, że wypadnie Ci np. raz na 3 tygodnie. Tak ma być.

Ernest Hemingway
Pozdrawiam - Kaśka

Moje zielone
probeta
Administrator

« Odpowiedz #10 : Grudzień 10, 2008, 17:56:37 »

Ja osobiście do phalaenopsisów bardzo sobie chwalę podłoże substrala (to w fioletowej torbie) - wystarczy dodać do niego ciut keramzytu i jest dla mnie idealne. Widać go w linku który podała dukra13 Smile - Natomiast po jakimś czasie uprawy sama tak jak i inni zaczniesz komponować sobie podłoże w/g swojego zapotrzebowania Smile jest to raczej znamienne dla wszystkich którzy dłużej zajmują się orchideami Smile
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #11 : Grudzień 10, 2008, 20:39:50 »

Beato , Kasiu ja mam ten sam problem co Aleksandra, mieszkam w starym domu, takim troszkę niedogrzanym i z większą naturalną wilgotnością, to są oczywiście plusy ale minusem jest to ,że podloże strasznie dlugo przesycha. Chciałam dowiedzieć się od doświadczonych osób, ktore składniki  najszybciej przesychają. Już zdążylam zauważyć,że strasznie u mnie dlugo schną chipsy kokosowe. Ładnie obsycha keramzyt, ale tylko ten lekki. Co dolożyć do tego keramzytu?
Oczywiscie wydłubałam wszędzie gdzie tylko możliwe dziurki w doniczkach.

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
probeta
Administrator

« Odpowiedz #12 : Grudzień 10, 2008, 22:20:52 »

Krysiu ja bym i tak do phalaenopsisów robiła tradycyjne podłoże, z jednak dość sporą dozą drobnych frakcji bo phalaenopsisy jednak lubią wilgoć przy korzeniach (nie mylić z zalewaniem)
I tak można to podłoże fioletowe rozluźnić grubym keramzytem i korą z sosny śródziemnomorskiej kupowaną w orchidsklepiku oraz z niewielkim dodatkiem węgla (też można tam dostać), lub skomponować całkowicie samodzielnie z Kory sosny śródziemnomorskiej, keramzytu, węgla drzewnego, spagnum lub zamiennie z torfem zbrylonym.
Ja również nie używam chipsów kokosowych bo mam z nimi złe doświadczenia ale włókna kokosowe (niewielki dodatek w tym fioletowym podłożu ) jakoś mi nie przeszkadza a właściwie uważam że wspaniale zapełnia luźne przestrzenie, dlatego modyfikacja tego podłoża wydaje mi się najbardziej odpowiednia. Z czasem sama dojdziesz do wprawy co w Twoim mieszkaniu się sprawdzi.
Mam też mieszankę złożoną z samej kory z sosny śródziemnomorskiej, darni z lasu i niewielkiej ilości liści bukowych - też niezłe bo darnina z lasu ma wspaniałe właściwości przesychania.
Odkąd używam wody z RO nie obkładam doniczek spagnum ale kiedyś robiłam to u wszystkich storczyków.
egrabow
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Grudzień 10, 2008, 22:30:01 »

Wydaje mi się, że rozwiązaniem może być podłoże bardzo gruboziarniste. Tworzą się wtedy naturalne przestrzenie, przez które odbywa się ruch powietrza. Jest takie podłoże w Orchidsklepiku to kora drzew śródziemnomorskich z dodatkiem skały wulkanicznej. Kupiłam je i jestem bardzo zadowolona z tym, że ja mam odwrotną sytuacje "klimatyczną" w domu i u mnie moczenie odbywa się dosyć często. Wiem jednak, że korzenie mi nie zgniją bo mają dużo powietrza.
Edit: Beata mnie wyprzedziła  Smile ale też pisze o rozluźnieniu podłoża - to jest w Twoim przypadku sprawa najważniejsza.

Ernest Hemingway
Pozdrawiam - Kaśka

Moje zielone
probeta
Administrator

« Odpowiedz #14 : Grudzień 10, 2008, 22:42:11 »

No właśnie sama widzisz dukra że ilu storczykarzy tyle przepisów i każdy jest naprawdę dobry Smile (szczególnie u "starych" wyjadaczy) bo został sporządzony na jego strefę mieszkaniową i sprawdzony czasowo, dlatego ciężko jest coś doradzić bo i tak wychodzi to dopiero po jakimś czasie i wtedy znów się modyfikuje aż dochodzi się do swojego ideału.
Polecają sporo innych frakcji jak np. łupiny po fistaszkach, czy po orzeszkach cedrowych, czy łupinki z drzewa bukowego i inne  - ja również z nimi mam złe doświadczenia dlatego ich sama nie stosuję ale nie mówię że ich dodatek jest zły Smile
W tym podłożu co podała egrabow jest sporo pumeksu - niezłe... kupuję sam pumeks czasami.
A i nie używam styropianu u mnie w mieszkaniu się nie sprawdza.
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #15 : Grudzień 11, 2008, 15:22:08 »

Dziękuję pięknie doświadczonym storczykarzom Very Happy, na razie zbieram wiedzę. Z moimi stoczykami nic się nie dzieje, będę musiała jednak na wiosnę wyrzucić je z kupnego podloża.
Swoją drogą ciekawa jestem, jak długo trwa hodowla storczyka  u producenta. Nie wiem czy to dość drobne podłoże, jest już rozłożone czy  tak hodują w takim drobnym. Patrząc na doniczkę w nowo zakupionym phalenopsisie na wierzchu widzę dość duże kawalki kory a pod spodem drobniutkie kawalki.
Zresztą oglądając podloże można poznać czy są od tego samego producenta.
 Very Happy Storczykarze wszystkich krajów łączcie się Very Happy

aleksandra
Aktywny
**

« Odpowiedz #16 : Grudzień 12, 2008, 11:51:27 »

Życzę wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku Smile
Do usłyszenia ponownie w styczniu Smile

Aleksandra
probeta
Administrator

« Odpowiedz #17 : Grudzień 12, 2008, 19:24:31 »

Krysiu tu możesz poczytać o uprawie u jednego z największych naszych producentów phalaenopsisów Smile
http://www.gerbera.com.pl/docs/index.php
dorotakol
Gaduła

Pozdrawiam Dorota!!!

« Odpowiedz #18 : Styczeń 08, 2009, 10:11:21 »

Polecam podłoże profesjonalne do storczyków firmy Kronen - używam od dwóch lat i jestem bardzo zadowolona Very Happy
Cena to około 13 zł za 5 litrów. Ta firma otrzymała wiele nagród za to właśnie podłoże i myślę że zasłużenie.
Orchidsklepik ma trochę grubsze i bez żadnych cząstek drobnych, ale jest go mniej niby o litr, a tak naprawdę w krononowskim można posadzić dużo więcej storczyków  Smile

necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #19 : Styczeń 08, 2009, 11:09:44 »

dorotakol, a gdzie można kupić to podłoże?

dorotakol
Gaduła

Pozdrawiam Dorota!!!

« Odpowiedz #20 : Styczeń 08, 2009, 18:30:15 »

Spotkałam je u nas w centrum ogrodniczym i widziałam tez w centrum pod Bydgoszczą. Nigdy nie widziałam go w obi i w castoramie, ale to może zbieg okoliczności. W moim rejonie jest dość popularne, ale nie tanie. Na woreczku są różowe falki i ma przezroczyste okienko. Ta firma produkuje też świetne podłoże do palm, fikusów i dracen. Pozdrawiam serdecznie Smile

necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #21 : Styczeń 08, 2009, 18:32:14 »

No cóż... do Bydgoszczy mam trochę daleko, ale dziękuję za odpowiedź.
Może akurat trafię kiedyś w jakimś markecie  Smile

danka.pl
Aktywny
**

strefa 6b,śląskie

« Odpowiedz #22 : Marzec 09, 2009, 21:10:27 »

A co z samym keramzytem? będzie dobre?

Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #23 : Marzec 09, 2009, 21:29:14 »

A co z samym keramzytem? będzie dobre?

Tak Smile
felis
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #24 : Sierpień 02, 2009, 09:29:05 »

Czy węgiel drzewny jaki stosujecie to taki sam jak do grilla?
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #25 : Sierpień 09, 2009, 08:01:49 »

A ja do swoich storczyków sam komponuję podłoże. Składa się ono z kory sosnowej, odpowiedniej granulacji oczywiście, liści dębowych, igieł świerkowych, odrobiny ziemi, keramzytu, mchu spagnum i spróchniałego drewna. I ztego co widzę dla moich storczyków odpowiada bo ładnie znoszą reanimację. Wcześniej były trzymane w samej korze sosnowej, póżniej w mieszance kory z keramzytem, w samym keramzycie. Jednak zawsze marniały. Odkąd siedzą w "mieszance" mają się lepiej.

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
Babcia_Wisia
Rezydent

« Odpowiedz #26 : Sierpień 09, 2009, 08:43:47 »

Witam.Co hodowca to ma inne wymagania.Jeśli mogę coś wyrazić na ten temat to proszę posłuchać.Storczyki to są rośliny nie do zdarcia. Wystarczy lużne podłoze/może być standardowe/nie przesadzać z podlewaniem,wystarczy zapewnić wilgotność wokół rośliny i nie zaglądać do nich za często.
Wszystko co przesłodzone jest nie dobre.
Pozdrawiam storczykowo
 Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Nie wszystko złoto co się świeci....

Ps. Pozdrowienia z zielonego... Smile

MOJE DONICZKI
luki1993pies
Gaduła

Małopolska

« Odpowiedz #27 : Sierpień 09, 2009, 09:27:35 »

Mam pytanie, chciałbym zamówić podłoże z orchidsklepiku, ale nie wiem jak z przesyłką?? Jaki jest koszt??

Wszystko co zielone i się rusza jest piękne;];]
Kwiaty domowe:
część 1 

część 2
Moje ogrodowe kwiaty Very Happy

część 1
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #28 : Sierpień 09, 2009, 17:49:02 »

Luki - napisałam Ci na pw o cenach przesyłki.

luki1993pies
Gaduła

Małopolska

« Odpowiedz #29 : Sierpień 09, 2009, 18:01:29 »

Dziękuje Smile

Wszystko co zielone i się rusza jest piękne;];]
Kwiaty domowe:
część 1 

część 2
Moje ogrodowe kwiaty Very Happy

część 1
Strony: 1 2 3 4 »   Do góry