Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 11, 2019, 11:58:20
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Cukinia  (Przeczytany 30687 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Niezapominajka
Nowicjusz
*

« : Sierpień 24, 2006, 22:14:37 »

Mam 6 krzaczków cukini. Kwiaty mają piękne, owoców niestety mniej. Lwia część kwiatu jest na takiej długiej i cienkiej łodydze. Co z nimi robić?  Koleżanka mówi, że ona też ma takie kwiaty na swoich cukiniach i ona je wyrywa u nasady. Mówi, że w ten sposób zwiększa kwitnienie i zawiązywanie się owocu. U mnie nigdy jeszcze tak nie było jak w tym roku.Co radzicie ???  
Niezapominajka

Niezapominajka
Zoe
Gość
« Odpowiedz #1 : Sierpień 25, 2006, 06:24:53 »

Ograniczyć ilość azotu. Część może być w ziemi i danie dodatkowo z nawozem powoduje przenawożenie.  Ale to uwaga na przyszły rok.
Od czasu do czasu trzeba zrobić analizę gleby.
Polanka
Gaduła

Hawa nagila!

« Odpowiedz #2 : Czerwiec 29, 2008, 23:36:18 »

Nie chcę zaczynać nowego wątku, więc pytam tu czy ktoś wie co z moją cukinią?
w tym roku zostawiłam tylko 4, bo takie mamy moce przerobowe, jak zostawiałam więcej to potem były imprezki z zawodami w rzucaniu 5-cio kilogramową cukinią w dal  Laughing
a teraz jedna ma dziwne wybarwienia (?) wzdłuż głównych nerwów, czego skutkiem są gnijące owoce

jak temu zaradzić?
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #3 : Czerwiec 30, 2008, 09:36:34 »

Jedna z moch cukinii też ma takie przebarwienia na liściach,to po prostu cecha tej odmiany nie choroba.Gnijące owoce mogą być wynikiem nagłego ochłodzenia w trakcie wzrostu,następne powinny być zdrowe

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Polanka
Gaduła

Hawa nagila!

« Odpowiedz #4 : Czerwiec 30, 2008, 22:26:51 »

Wydaje mi się, że jednak coś jej dolega, obok niej rośnie drugi krzaczek i ma dorodne i bardzo smaczne owoce Laughing, ale poczekam co stanie się z młodymi cukinkami jak podorosną, dzięki
Jagódka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Lipiec 01, 2008, 06:30:13 »

Moja też ma takie plamki na liściach, ale to taka odmiana. Też dłudo im się przyglądałam, bo jednego roku miałam na dyniowatych mączniaka, ale tylko dwa krzaczki mają plamki, dokładnie takie jak te na zdjęciu u Ciebie, bo tylko te dwa to zielona cukinia.
Polanka
Gaduła

Hawa nagila!

« Odpowiedz #6 : Lipiec 01, 2008, 16:53:59 »

No coż, cukinie na tym krzaku rosną do pewnego momentu, potem zaczynają gnić  Sad, w zeszłym roku było tak samo (też była to cukinia w "plamki"). Ciekawe w czym tkwi przyczyna?  Surprised W każdym razie dzięki

Jagódko!
ale tylko dwa krzaczki mają plamki, dokładnie takie jak te na zdjęciu u Ciebie, bo tylko te dwa to zielona cukinia.

jak w takim razie nazywa się cukinia, której liście są całkowicie zielone??
Jagódka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #7 : Lipiec 01, 2008, 19:59:48 »

Jutro dam Ci odpowiedź, bo mam paczuszki z nasion na działce, a dziś już tam nie pojadę. Ja mam posadzone w jednym rzędzie dynię atlantik, potem po dwa krzaczki cukini zielonej (omiana jutro) i ta ma liście w plamki, żółtej, liście zielone, dynia bambino, dwa patisony, dwa kabaczi i dynia polka. Gdyby te plamki były mimo wszystko oznaką choroby, to choroba byłaby na wszystkich dyniowatych. podobnie wygląda bowiem mączniak. Jednego roku miałam na dyniowatych mączniaka, owoce były zdrowe. Wiem jednak, że przy mączniaku cukinie mogą gnić, jednak mączniak występuje raczej pod koniec wegetacji, nie na starcie, zwłaszcza, że pogoda jest sucha i ciepła. Patrzę na zdjęcia i to raczej nie choroba. Do jutra. Confused
Jagódka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #8 : Lipiec 01, 2008, 20:15:58 »

To jeszcze ja, znalazłam taki artykuł, że cukinie gniją na końcach, jak mają deficyt wapnia, albo stresa spowodowanego za dużą wilgotnością gleby, lub suszą. A te cukinie to posadziłaś w innym miejscu niż w zeszłym roku? Very Happy
Polanka
Gaduła

Hawa nagila!

« Odpowiedz #9 : Lipiec 01, 2008, 20:43:46 »

Posadziłam je gdzie indziej, może to od braku wapnia i suszy zarazem, choć dziwi mnie, że drugi krzak rosnący tuż obok ma całkiem zielone liście i ani jednego gnijącego zawiązka .
Z tymi moimi cukiniami to jest tak, że w każdym roku wysiewa się ich baaaardzo dużo, zostawiam te najładniejsze samosiejki, czasem coś dosiewam. Teraz mam na szczęście tylko 4 krzaczki, po 2 w innym końcu ogrodu i właśnie ten 1 z 2 zaprząta mą uwagę. Mączniaka przerabiam aktualnie na różach, więc to na 100% nie on, pewno macie rację, że to po prostu taka odmiana, a butwienie jest niezależne od wybarwień na liściach
Jagódka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #10 : Lipiec 02, 2008, 05:46:19 »

Ja miałam kiedyś problem z pomidorami, właśnie jakby się psuły na czubkach i to był niedobór wapnia i susza,rozcieńczyłam trochę wapna w wodzie, można kupić w takie wapno w ogrodniczym, i podlałam. Następne pomidory były ok. Ja rozpuszczam czasami nawozy w wodzie kiedy chcę, aby szybko dotarły do rośliny, bo granulat czasami leży i żadne deszczego nie ruszą.
Jagódka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #11 : Lipiec 03, 2008, 21:32:04 »

Te odmiany cukini to zielona to soraya i pomyliłam się ona ma czyste zielone liście, a żółta to o matko zapomniałam, chyba atena i ma te plamki.
Polanka
Gaduła

Hawa nagila!

« Odpowiedz #12 : Lipiec 08, 2008, 21:11:32 »

Teraz to już na wszystkich krzaczkach gniją Surprised, część jest zdrowa, a pozostałe - zgnilizna, widać taki słaby rok dla cukinii.
Jagódko, ja z pomidorami też tak miałam, dlatego od kilku lat hoduję je już tylko w szklarni i jest ok.
p.s. A i jagódki u mnie w lesie marniutkie w tym roku Smile, pozdrawiam Cię 
Kasja
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Lipiec 08, 2008, 21:26:21 »

Dziewczyny, chyba specjalnie dobrałyście się nickami - Jagódka i Polanka - Jeszcze Zosi potrzeba, co to jej się chciało . . .
bambi
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #14 : Lipiec 08, 2008, 21:59:09 »

Kasja ale ty spostrzegawcza jesteś Very Happy

pozrawiam,
bambi
Polanka
Gaduła

Hawa nagila!

« Odpowiedz #15 : Lipiec 08, 2008, 22:17:22 »

Kasjo, 'Zosia co to jej się chciało' to by się u mnie do plewienia przydała Razz, mnie się już nie chce...
Wstawię do ogrodu tablicę z napisem 'Perzowice' i pójdę na leżak Smile, niech zarasta
Jagódka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #16 : Lipiec 09, 2008, 21:38:08 »

U mnie też są Chwastowice  Very Happy, nie nadąrzam biegać między grządkami, jak siedzę w warzywach , zarastają truskawki, ogródek leśny, winogron...
A wracając do cukini, ja nie narzekam, cukinie są spoko, mam już kilka słoików sałatek z cukini, a pomidory też na razie wyglądają pięknie. Jedynie z dwiema odmianami dyni mam problem, bo coś powoli zawiązuję owoce, ale dynia atlantik gigant ma już sporą dynikę. W tym roku nie mam żadnych foliówek i wszystko musi mi się udać w gruncie, w tym roku nie ma rozpieszczania. A co macie jeszcze w swoich ogródkach? Very Happy
Polanka
Gaduła

Hawa nagila!

« Odpowiedz #17 : Lipiec 09, 2008, 23:49:09 »

Czego to my nie mamy chciało mi się rzec, ale z roku na rok coraz mniej mi się chce,
a pytasz o warzywka? u mnie chyba standard:marchewa, pietrucha, cebula, seler, por, buraki, czosnek, ziemniaki, szpinak też był, no te wredne cukinie, kapusta, kalarepa, bób, szparagówka kilka odmian, fasola jasio, ogóry, pomidory, już dawno temu przestałam się bawić w arbuzy, brokuły i kalafiory - słabe były, no i teraz siedzę przytwierdzona i przerabiam: ogórasy na meksykańską nutę Smile
Jagódka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #18 : Lipiec 10, 2008, 08:10:36 »

Ale masz fajne roślinki. Pewnie, że na razie to chodzi mi o warzywka bo inne grządki są w projektach.
 Ja nie mam aż tylu warzywek, bo mi poletka nie starczyło, a dyniowate zajmują sporo miejsca i posadziłam jeszcze karczochy, a te sadzi się co metr i na pory, marchewy i pietruchy nie starczyło miejsca. Moją chlubą są jak na razie fenkuły, w przyszłym tygodniu zbiór, na szczęście fenkuły nie podchodzą ślimakom, bo kalarepka im smakuje i wyżerają środki. Mam za to łan kukurydzy, posiałam całe pół kilo, rośnie fajnie, czekam na zbiory i mam nadzieję, że się uda. W zeszłym roku bawiłam się z kukurydzą z małych paczuszek ze sklepu, ale nie chciała dać obfitych plonów to kupiłam taką zwykłą na rynku Very Happy
kaska82
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #19 : Lipiec 10, 2008, 19:48:56 »

Moje cukinie Smile
 Prawie 2,5kg . 45cm długości

Prawda, że piękne? Laughing

Wciąż się uczę, proszę o cierpliwość;)
Kasja
Aktywny
**

« Odpowiedz #20 : Lipiec 10, 2008, 19:53:30 »

Nooo, okaz w sam raz na wystawę.
Jagódka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #21 : Lipiec 11, 2008, 11:50:56 »

Ja zostawiłam po jednej takiej dużej na krzaczku, na nasionka a tak to zbieram małe bo są najlepsze do jedzonka Very Happy
Polanka
Gaduła

Hawa nagila!

« Odpowiedz #22 : Lipiec 11, 2008, 16:48:01 »

kasko82, cukiniowe śliczności masz,
ale co ty z nimi zrobisz? tzn. cokolwiek nie zrobisz będzie tego duuużo Smile,
ja zawsze rwę młodziutkie i malutkie, są najdelikatniejsze, niezdrewniałe i nie mają dużych pestek,
smacznego! ja wracam do mojego cukiniowego risotto, czyli "do garów"

Jagódko! a pokażesz te karczochy i fenkuły? plisss...
Margaret
Aktywny
**

« Odpowiedz #23 : Lipiec 11, 2008, 17:02:20 »

ale macie okazy, u mnie sa 3 sztuki, powiedzcie co robie zle? Opadaja mi cale kwiaty, nie tworzy sie owoc Sad
Polanka
Gaduła

Hawa nagila!

« Odpowiedz #24 : Lipiec 11, 2008, 17:38:45 »

Margaret, przeczytaj początek wątku, tam Zoe wyjaśnia co zrobić, żeby kwiaty się zawiązywały. Mnie się nigdy nic takiego nie przytrafiło, więc Ci nie pomogę.
kaska82
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #25 : Lipiec 11, 2008, 19:25:18 »

Sam krzak ma ponad metr wysokości. Też na ogół staram się zrywać małe cukinie, ale te urosły bardzo szybko - w ciągu dwóch, trzech dni. W ciągu dwóch tygodni miałam 10 cukinii (z dwóch krzaków), w większości rozdałam bo nie dało się ich przejeść Smile

A bakłażan jak na złość nie rośnie Mad no ale nie można mieć wszystkiego  Smile

Jagódka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #26 : Lipiec 11, 2008, 20:14:33 »

Polanko karczochy jak na razie to tylko krzaczki, nie wiem jak inni to robią, że u nich szybciej rosną, bo posiałam je tak pod koniec lutego i pięknie rosły, trochę chorowały po przesadzeniu do ziemi, ale teraz strzeliły w górę, ale gdzie te kwiaty. Ale nic, pocieszam się, że to roślina wieloletnia, przezimuję i w przyszłym roku mi się uda, a fenkułom zrobię zdjęcia jutro. Posiałam też w tym roku szparagi, wyrosły miodzio, przesadziłam do doniczek, a w przyszłym roku do gruntu. Na szparagi też będę musiała...trzy lata.
Jagódka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #27 : Lipiec 11, 2008, 20:26:09 »

A zapomniałam napisać, mnie też bakłażany w tym roku nie wypaliły. Kiełkowały ponad miesiąc i nie chcą rosnąć. Ciekawe, czy uda mi się ostra papryczka. Ma małe krzaczki, ale już zaczyna kwitnąć, ją też za późno wysiałam, bo tata mnie wypuścił, że jeszcze jest czas. W przyszłym roku lepiej się przygotuję i mam nadzieję mieć więcej miejsca na warzywa.
kaska82
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #28 : Sierpień 14, 2008, 11:50:19 »

To jest właśnie ten wyżej wspomniany krzaczek cukinii Smile
 i takie pytanie mam w związku z nim czy to prawda, że nie można usuwać liści bo cukinia uschnie...?

I jeszcze odnośnie bakłażana (nie chcę zakładać nowego tematu bo pytanie będzie krótkie). Czy ktoś potrafi powiedzieć czy coś z niego jeszcze będzie?                

Na początku było po jednym kwiatku na krzaczku. Kwiatki spadły, pojawiły się nowe już jakiś czas temu i nadal nic..

kaska82
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #29 : Lipiec 13, 2010, 22:48:07 »

Dziewczyny mam problem z cukinią; chyba po raz pierwszy a uprawiam co roku. Na jednym z krzaków miałam już 2 kwiaty które na drugi dzień opadły... Nigdy wcześniej to się nie zdarzało.
Co to może być? Macie jakieś pomysły?

Strony: 1 2 3 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: