Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Listopad 25, 2014, 23:53:05
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rośliny owadożerne - rosiczka  (Przeczytany 12681 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ramzes
Nowicjusz
*

« : Wrzesień 16, 2008, 20:35:50 »

Witam!
Ostatni zakupiłem rosiczkę  i chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat hodowli, pielęgnacji, czytałem że nie należy ich zraszać bo powoduje to wypłukiwanie jakiś substancji z powierzchni liści . Czy to prawda??
Jeżeli możecie podać więcej informacji byłbym wdzięczny.
POZDRAWIAM!!
nowira
Rezydent

łódzkie - strefa 6B

« Odpowiedz #1 : Wrzesień 16, 2008, 20:52:06 »

To trzeba spytać Priama, to "guru" od rosiczek  Mad

ramzes
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Wrzesień 17, 2008, 16:59:25 »

Fajnie dzięki, a na jakim forum go mogę znaleść??
pozdrawiam!!
aiszo
Zbanowany/usunięty

Dolny Śląsk - 7a

« Odpowiedz #3 : Wrzesień 17, 2008, 22:50:47 »

Na tym Smile Smile. Tylko trzeba poczekać Smile

Przyjdzie czas, przyjdzie rada.
Ania.
gruszkinawierzbie
Aktywny
**

6b

« Odpowiedz #4 : Wrzesień 22, 2008, 22:53:35 »

Hejże! Ale jeśli już, to Venus Flytrap, co z nazwy (angielskiej) wcale nie oznacza rosiczki, tylko muchołówkę amerykańską. Rosiczka to Drosera, czyli Sundew (angielski) Wink  Teraz tylko musisz określić jaką masz. Ja w swojej kolekcji posiadam rosiczki: przylądkową (Drosera capensis), alicji (Drosera Aliciae) oraz okrągłolistną (Drosera rotundifolia). Generalnie to dwie pierwsze z wyżej wymienionych pochodzą z Afryki i w związku z tym zaliczane są do rosiczek tropikalnych. Ostatnia to nasz rodzimy gatunek, spotykany w strefie umiarkowanej. Zasadnicza różnica jest taka, że rosiczki tropikalne nie wymagają zimowania.
Jeśli chodzi o opryskiwanie, to można sobie darować. Rosiczki bardzo lubią słońce, ale należy je do niego przyzwyczajać. Podlewa się oddolnie wodą pozbawioną związków wapnia (destylowaną, deszczówką lub odstaną), aby stworzyć warunki odpowiednie dla torfowiska. Gleba musi być uboga w substancje mineralne i najlepiej nadaje się torf sphagnum o pH 3,5-4,5 (w naturze rosną też na piaskach). Liście się nie kurzą, więc nie trzeba ich czyścić (można co najwyżej w ostateczności zdmuchiwać niestrawione resztki owadów, jeśli zachowa się rozsądek, to można użyć w tym celu suszarki do włosów nastawionej na zimne powietrze). Ta substancja na liściach, to lepki nektar i kwas mrówkowy Wink  To tak ogólnie i nie wiem co jeszcze można dodać...
ramzes
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Wrzesień 25, 2008, 15:51:50 »

Dzięki za odpowiedz !!
Ja posiadam rosiczke (niestety nie znam nazwy Confused) ale ma okrągławe liście z takimi jakby rzęskami na końcach.
Mam jeszcze pytanie, jaka może być przyczyna ciemnienia i obumierania liści??
Stoi na stanowisku słonecznym ale nie jest nastawiona na bezpośrednie działanie światła słonecznego , podlewam od staną przegotowaną  wodą do podstawka.
POZDRAWIAM.
gruszkinawierzbie
Aktywny
**

6b

« Odpowiedz #6 : Wrzesień 25, 2008, 16:34:34 »

Rzęski to ma każda rosiczka Wink  I trudno powiedzieć co jest przyczyną obumierania skoro nie znasz nazwy. Jeśli jakimś trafem posiadasz rosiczkę okrągłolistną (co jest moim strzałem w ślepo), to ona przygotowuje się do zimowania... Może wrzuć dla ułatwienia zdjęcie swojej rośliny, jeśli masz taką możliwość, a jeśli nie, to poszukaj zdjęć w internecie ((grafika w googlach, wikipedia zwłaszcza anglojęzyczna, bo zdaje się jest nieco więcej o drapieżnych) wpisując nazwy, które podałem we wcześniejszym poście i porównaj z posiadaną odmianą Wink
ramzes
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #7 : Wrzesień 25, 2008, 18:14:49 »

Ok. tu jest link do strony na której jest zdjęcie mojej rosiczki.
http://dom.gazeta.pl/ogrody/5,72157,2826316.html?i=3
gruszkinawierzbie
Aktywny
**

6b

« Odpowiedz #8 : Wrzesień 25, 2008, 19:38:15 »

Nie masz rosiczki, tylko muchołówkę. Zresztą nawet zdjęcie na stronie, której link wkleiłeś jest podpisane i w tytule strony też jest napisane co to za roślina. Porównaj sobie:

rosiczka: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rosiczka

muchołówka: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mucho%C5%82%C3%B3wka

Nazwa rosiczka pochodzi od kropel kleistej substancji znajdującej się na koniuszku każdej z rzęsek (popatrz na zdjęcia rosiczek). Twoja roślina to muchołówka amerykańska, czyli po angielsku Venus Flytrap Wink  Tylko nie potrafię Ci powiedzieć co to za kultywar, bo musisz wiedzieć, że podczas gdy wśród rosiczek wyróżnia się i przylądkowe i okrągłolistne i pigmejskie i wiele innych, to wśród muchołówek (nie licząc ptaków, wśród których też ta nazwa jest spotykana) jest tylko jedna muchołówka i do tego amerykańska, ale w hodowli powstało wiele odmian, tak zwanych kultywarów, które różnią się między sobą wielkością, kolorem pułapek, czy długością "zębów". Ja sam nie wiem jaki kultywar posiadam...
Chcesz wiedzieć nieco więcej i być na bieżąco, to zapraszam do któregoś z wątków:
http://www.floraforum.pl/index.php/topic,751.0.html
http://www.floraforum.pl/index.php/topic,6050.0.html
ramzes
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #9 : Wrzesień 25, 2008, 19:57:31 »

Wielkie dzięki!! Zagłębiam się w literaturze .. Cool
POZDRAWIAM
gruszkinawierzbie
Aktywny
**

6b

« Odpowiedz #10 : Wrzesień 25, 2008, 20:03:27 »

Proszę bardzo, również pozdrawiam i do ewentualnego zobaczenia w wątku muchółowki Smile
sap3
Gaduła

« Odpowiedz #11 : Lipiec 20, 2009, 14:58:14 »

Może ktoś z Was ma rosiczki i chciałby się nimi pochwalić? JA miałam sporo, ale kilka nie przeżyło zimy...Sad Teraz zakupiłam rosiczkę Alicae Smile

Maniaczka owadożerów, storczyków i fiołków Smile
Moje rośliny
Afra666
Aktywny
**

« Odpowiedz #12 : Lipiec 30, 2009, 23:18:06 »

Ja mam capensis i miałam capillaris, ale niestety wyjeżdżając na kilkanaście dni mama zapomniała podlać i z 10 kwiatków ususzyła i tylko jeden ledwo przetrwał... a miałam je 4 lata..
Jeszcze posiadam muchołówkę ale też się przesuszyła i nie wiem czy uda mi się ją uratować.

pozdrawiam Afra (:

Moje kwiatuchy

Moje Fiołki
Rafal
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Sierpień 02, 2009, 11:36:18 »

A czy wiecie gdzie można obecnie w Katowicach lub okolicach nabyć rosiczke czy muchołówkę??
Afra666
Aktywny
**

« Odpowiedz #14 : Sierpień 02, 2009, 14:51:58 »

Możesz po jakiś ogrodniczych poszukać. Albo na allegro zamówić Wink
Ja kilka lat temu zamawiałam i do tej pory mi przetrwała Smile

pozdrawiam Afra (:

Moje kwiatuchy

Moje Fiołki
Rafal
Aktywny
**

« Odpowiedz #15 : Sierpień 07, 2009, 18:51:35 »

Czy wyhodowanie własnych rosiczek jest trudne?? Zastanawiam się nad kupnem na allegro zestawu: nasion + torf sphagnowy. Ktoś próbował? Na allegro w każdej aukcji piszą, że to bardzo prostę, a wy co możecie a ten temat powiedzieć??
makosz11
Moderator Globalny

« Odpowiedz #16 : Sierpień 07, 2009, 19:14:57 »

Przemo7 chyba wysiewał rosiczki - z tego co pamiętam miał w doniczce plantację maluszków. Zapytaj na pw  Smile

Świadomość, że gdzieś ktoś istnieje, kto ciebie rozumie mimo odległości lub niewypowiedzianych myśli, przemienia tę ziemię w kwitnący ogród...

https://picasaweb.google.com/makosz11
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #17 : Sierpień 07, 2009, 20:59:30 »

Zwykłe rosiczki (drosera capensis) łatwo kiełkują, również drosera spatulata nie sprawia problemów z wykiełkowaniem. Nasionka mikroskopijne, więc dość gęsto wschodzą. Przy przesadzaniu należy nieco uważać, ale ogólnie nie ma z tymi dwoma rodzajami większych kłopotów.

felis
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #18 : Sierpień 08, 2009, 14:55:16 »

Nie jest trudne, kiełkują około dwóch tygodni, trzeba tylko trzymać na oknie południowym podlewać wodą demineralizowaną lub deszczówką (do podstawki) i nie przysypać torfem nasion.
Rafal
Aktywny
**

« Odpowiedz #19 : Sierpień 08, 2009, 17:04:17 »

Ok, dzięki już co nieco się dowiedziałem. Jak tylko dostane nasiona i podłoże zacznę działać.
cymric
Rezydent

« Odpowiedz #20 : Sierpień 08, 2009, 19:27:05 »

Moja "roślina pracująca"

"Są dwie dro­gi, aby przeżyć życie. Jed­na to żyć tak, jak­by nic nie było cu­dem. Dru­ga to żyć tak, jak­by cu­dem było wszystko." A. Einstein
Pozdrawiam Asia Smile
Afra666
Aktywny
**

« Odpowiedz #21 : Sierpień 08, 2009, 20:52:03 »

Bardzo ładna, szkoda, że moja tak nie wygląda Sad
Ciągle gdzieś jeżdżę i mi je w domu przesuszają Sad

Ale Twoja bardzo ładna Smile

pozdrawiam Afra (:

Moje kwiatuchy

Moje Fiołki
Rafal
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Sierpień 09, 2009, 09:47:47 »

ale piękna, to jest jedna roslina rozumiem.... Tyle "ramion" może mieć na raz??
cymric
Rezydent

« Odpowiedz #23 : Sierpień 09, 2009, 09:56:22 »

Tam jest kilka roślin-taką kupiłam,nie rozsadzałam ich  Smile

"Są dwie dro­gi, aby przeżyć życie. Jed­na to żyć tak, jak­by nic nie było cu­dem. Dru­ga to żyć tak, jak­by cu­dem było wszystko." A. Einstein
Pozdrawiam Asia Smile
Rafal
Aktywny
**

« Odpowiedz #24 : Sierpień 09, 2009, 11:22:18 »

A czy aby doprowadzic rosiczke do kwitnienia potrzeba jakiś specyficznych warunków?? Czy porostu gdy ma dobre warunki to sama kwitnie?
Afra666
Aktywny
**

« Odpowiedz #25 : Sierpień 09, 2009, 12:10:16 »

Moja siedzi na słoneczku w wodzie demineralizowanej i kwitnie mi ładnie zawsze Smile

pozdrawiam Afra (:

Moje kwiatuchy

Moje Fiołki
gruszkinawierzbie
Aktywny
**

6b

« Odpowiedz #26 : Sierpień 09, 2009, 14:30:55 »

Ja posiadam rosiczki przylądkowe wysiewane z nasion i rosiczki alicji z sadzonek Smile  Szkoda, że dopiero teraz mogę odpisać, bo mam parę sztuk na zbyciu i jestem z "okolic Katowic" ;]
malena100
Rezydent

Irlandia Płn, klimat umiarkowany wilgotny morski

« Odpowiedz #27 : Sierpień 09, 2009, 15:06:26 »

A ma ktoś zdjęcie kwitnącej muchołówki? Moja ze środka rozetki wypuściła "cosia", który nie jest liściem i zastanawiam się, czy to aby nie łodyżka kwiatowa... Confused

I’m a tall green plant sitting in the sun, absorbing nutrients and having fun! You may think it’s boring, you may think it’s lame, but I’m a plant and that’s my name!
felis
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #28 : Sierpień 09, 2009, 17:16:44 »

Tu jest kilka fotek:

http://www.bio-forum.pl/messages/527/144074.html
malena100
Rezydent

Irlandia Płn, klimat umiarkowany wilgotny morski

« Odpowiedz #29 : Sierpień 09, 2009, 17:18:17 »

Ślicznie dziękuję, jak tylko maleństwo zakwitnie wkleję fotki...  Very Happy

I’m a tall green plant sitting in the sun, absorbing nutrients and having fun! You may think it’s boring, you may think it’s lame, but I’m a plant and that’s my name!
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: