Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Kwietnia 17, 2021, 03:48:46
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jodła koreańska  (Przeczytany 20141 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
venga2
Nowicjusz
*

« : Września 10, 2008, 10:14:36 »

Witam wszystkich serdecznie.
Mam pytanie dotyczące jodły koreańskiej, mianowicie ciekawi mnie ilu letnie drzewko owocuje w szyszki. Moja jodła ma 5 lat.
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #1 : Września 11, 2008, 08:25:24 »

Witaj , moja dostała szyszek w trzecim roku od nasadzenia i ma od tamtej pory, każdego roku

Kasja
Aktywny
**

« Odpowiedz #2 : Września 11, 2008, 09:55:18 »

Pięcioletnia powinna już owocować. Moja ma 9 lat [u mnie na działce i pewnie ze 3 w szkółce] i owocowała już kilka razy. Podobno im starszy okaz, tym mniej ma chęci do wydawania nasion. To by sprawdzało się, bo moja w ubiegłym i w tym roku nie ma szyszek.
venga2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Września 11, 2008, 11:05:22 »

Dziękuję za informacje;) Moja jodła ma 5 lat i jest zasadzona dopiero przed tygodniem. Więc dopiero w przyszłym roku należy się spodziewac owoców-szyszek;)))
Pozdrawiam serdecznie.
dzika
Gaduła

« Odpowiedz #4 : Września 18, 2008, 21:15:48 »

Ja też mam 2 koreanki i już miały szyszki. Jeden ogrodnik mi powiedział, że jodła koreańska musi mieć co najmniej metr wysokości, żeby "szyszkowała". I tak u mnie było. Osiągnęły metr i wydały szyszki.

piotr72
Nowicjusz
*

Kujawsko-Pomorskie strefa klimatyczna 6b

« Odpowiedz #5 : Września 24, 2008, 12:52:24 »

Pytanie jeszcze, czy jodełka jest z siewu czy szczepiona. Szczepione szyszkują szybciej jednakże mają zazwyczaj brzydszy pokrój

venga2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Września 24, 2009, 07:22:05 »

Szczerze mówiąc nie wiem czy jest z siewu ale wydaje mi się że nie. Ma idealnie stożkowy pokrój, jest bardzo gęsta i żywo zielona Very Happy W tym roku zaowocowała i to aż do przesady bo urodziła aż 50 szyszek! Doprowadziło to niestety do jej osłabienia i większość szyszek musiałem usunąć. Zostawiłem dla dekoracji po jednej na pędzie a było ich nawet po 4 na jednym pędzie! Taką dostałem poradę od ogrodnika. Jodełka zaczęła żółknąć i gubić igiełki i dlatego zasięgnąłem porady ogrodnika. W każdym razie pączki są nieuszkodzone więc myślę ze wiosną wróci do swojego normalnego gęsto-zielonego wyglądu Very Happy
Pozdrawiam
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #7 : Sierpnia 24, 2011, 20:04:05 »

Moja około pięcioletnia jodła Abies koreana 'Silberlocke w tym roku zaszyszkowała.
Jest to roślina szczepiona,o niezbyt ładnym pokroju, staram się wyprowadzić przewodnik. Z tymi szyszkami też się troszkę pospieszyła, jak na swój wzrost /60 cm/. Sądzę,że przez te szyszki, praktycznie nie miała w tym roku nowych przyrostów. Czy w takim razie jest sens teraz na jesieni oberwać te szyszki.
Druga sprawa, na szyszkach widać wypływającą żywicę, czy to jest naturalny objaw?

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #8 : Sierpnia 24, 2011, 21:48:35 »

Pokrojem się nie przejmuj, szczepione iglaki dopiero z wiekiem nabierają ładnego pokroju.
Teraz to już nie ma sensu obrywać szyszek.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #9 : Sierpnia 25, 2011, 12:05:40 »

Dziękuję za odpowiedź Malgosiu
Teraz w te upalne dni, przechodząc koło, tego malucha, pięknie pachnie żywicą z tych szyszek, prawie jak w lesie  Very Happy. Doczytałam się, że to prawidłowy objaw, tylko szyszki wyglądają niezbyt ciekawie, a miały iść do stroiku na Boże Narodzenie.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
boswell
Rezydent

« Odpowiedz #10 : Sierpnia 25, 2011, 12:25:30 »

Czemu nieciekawie-szyszeczki sa piękne zwł młode,ale potem jak sie nasiona obsypuja i stercza gołe patyczki to tez ciekawe......

Ja mam 10letnia koreanke, szyszkuje od lat-coraz bardziej obficie(wcale mi sie nie widzi pogląd że im starsza tym mniej szyszek-raczej norma jest coś odwrotnego...), pokrój ma raczej brzydki, gesta ale nierówna,tyle że sie tym nie przejmuje Smile
A czy na szyszki nie bedzie miało wpływu zbyt małe nasłonecznienie miajsca w którym rośnie?
Do stroika to trzeba scinać z gałazka młode szyszki i suszyć-jak ta na zdj.1, bo te szyszki nie zasychaja a rozpadaja sie na kawałeczki jesienia.....

czy tej szyszce mozna odmówic urody?

to sprzed paru lat-bo ostatnio nie pstrykałam zdjec.

teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #11 : Sierpnia 25, 2011, 15:33:21 »

Potwierdzam boswell opinię , piękne sa szyszki , moje każdego roku tak samo wybarwią się ,na fiolet  
Natomiast moja jodełka , tez mam tak 6 letnią już , piękny ma kształt ...widzę ,że mojej szyszki , troszkę inne , zrobię zdjęcie w zbliżeniu...jak będę na działce

boswell
Rezydent

« Odpowiedz #12 : Sierpnia 25, 2011, 16:03:57 »

Nawet tu na ostatnim widać że troche inne!!! A więc widocznie sa różne klony....... Smile

Nawiasem mówiac,nie wydaje mi się żeby wypuszczenie szyszek miało cokolwiek wspólnego z żółknięciem igieł.....

madziak
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #13 : Października 06, 2011, 12:10:39 »

A kiedy zerwać szyszkę na nasiona?

teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #14 : Października 06, 2011, 19:04:35 »

U mnie już lecą szyszki sypią się ...

patianiolek
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #15 : Czerwca 06, 2012, 11:56:26 »

Zakupiłam nasionka tej pięknej jodełki, właśnie mi kiełkują  Very Happy
Wiem, że do szyszek jeszcze daleko, ale chyba warto poczekać, te szyszeczki są tak piękne, że nie mogłam się oprzeć  Very Happy
iwona55
Rezydent

łódzkie strefa 6b

« Odpowiedz #16 : Czerwca 06, 2012, 12:08:12 »

Żółknięcie igieł może by spowodowane złym pH podłoża.Koreanka w odróżnieniu od innych iglaków musi miec podłoże wapienne.Przy podłożu kwaśnym będzie słabo rosnąc i żłóknąc.Polecam podsypanie pod choinką dolomitu.Pomaga.

patianiolek
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #17 : Czerwca 19, 2012, 09:17:56 »

A czy ona potrzebuje nawozu? Jeśli tak to jakiego i w jakim okresie?
sylwia
Aktywny
**

« Odpowiedz #18 : Lipca 06, 2012, 12:29:49 »

Witam ja swoją koreanke traktuje jak inne iglaki i stosuje nawóz do iglaków. Rozsypuje na około podlewam wodą i jest dobrze
Drzewa
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #19 : Sierpnia 01, 2012, 06:53:26 »

aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #20 : Stycznia 02, 2013, 10:25:14 »

Kochani, w tamtym roku zasadziłam sobie malutką koreankę. Nie wiedzieć czemu w tym roku powariowała i wypuściła sobie aż trzy przewodniki. Zapewne dwa będę musiała usunąć tylko które? Tak wygląda w tej chwili.       

Uploaded with ImageShack.us

"Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa."
Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
boswell
Rezydent

« Odpowiedz #21 : Stycznia 02, 2013, 18:09:52 »

Nic nie wywalaj-wg. mnie ona nie lubi cięcia.... Kiedyś ktoś mi złamał/odciął górny pęd-roślina przechorowała to okropnie-tzn stała i nie rosła ze 2 lata.Potem puściła kilka stożków,jakiś czas rosły równo a potem jeden strzelił w rok ostro w góre a reszta..rozgałęziła się.Roślina sama sobie poradziła Smile

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #22 : Stycznia 02, 2013, 20:07:32 »

Zostaw najsilniejszy, a resztę przygnij do poziomu.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #23 : Stycznia 02, 2013, 21:18:11 »

Uważam tak, jak Boswelll, poradzi sobie sama.
W ogrodzie mojej Mamy w ubiegłym roku koreanka miała cztery przewodniki, tego lata jeden wystrzelił w górę i już rośnie jak Pan Bóg przykazał Very Happy

" A przed nimi było wszystko.. "  Andrzej S. "Pani Jeziora"

Oo.Smile

balkon pod kogutkiem i małe 'conieco'
aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #24 : Stycznia 03, 2013, 10:34:06 »

Skoro wszyscy mówią "nie ciąć" to zostawiam ją w spokoju. Na wiosnę najwyżej zobaczę jak się sprawy mają i najwyżej będę interweniowała. Ona jeszcze jest malutka więc nie powinna mieć problemu z wyprowadzeniem ładnego czubka. Pare lat temu w świerku srebrnym złamałam, a dziś nie ma już po tym śladu.

"Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa."
Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
Rocha
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #25 : Stycznia 10, 2013, 11:52:16 »

Ja mam pytanie. Mam jodłę w mieszkaniu jako świąteczną choinkę "doniczkową". Dziś rano oczom nie wierzę, ale wszystkie pąki zaczynają pękać i mają kilkumilimetrowe przyrosty.I Teraz nie wiem co zrobić. Boję się że jak ją wyniosę do ogrodu to na pewno zmarznie, a trzymać ją w domu do marca to też średni pomysł. Szkoda mi jej bo jest duża gęsta i piękna

boswell
Rezydent

« Odpowiedz #26 : Stycznia 10, 2013, 14:58:40 »

Wszędzie zalecają,żeby choinkę po świętach jak najszybciej wynieść na dwór,posadzić,albo okryć doniczkę przed mrozem. Twoja chyba za długo stała i rozhartowała sie?.....(zakłądam,że jest z korzeniami?)

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #27 : Stycznia 10, 2013, 15:06:10 »

Jeśli teraz wyniesiesz na dwór to na bank przemarznie, w domu jej do wiosny nie utrzymasz, jedyny sposób to wynieść do zimnego pomieszczenia.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Rocha
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #28 : Stycznia 10, 2013, 22:32:19 »

Dzięki, dziewczyny za radę. Póki co, tylko solidnie ją  podlałam.

Mariela
Aktywny
**

« Odpowiedz #29 : Czerwca 05, 2013, 09:32:14 »

Zakupiłam nasionka tej pięknej jodełki, właśnie mi kiełkują  Very Happy

Po jakim czasie (od zasiewu) kiełkują nasiona jodły koreańskiej? I jak z nimi postępować dalej?
Pytam, bo wysiałam nasionka pod koniec maja i trochę jestem ciekawa czego się mogę spodziewać Wink

Serdecznie pozdrawiam

Mariela
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: