Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 16, 2019, 08:51:21
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Stanhopea  (Przeczytany 8550 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
donama
Gaduła

« : Sierpień 26, 2008, 10:22:58 »

Po wielu nieprzyjemnych perypetiach w końcu dotarła do mnie .2 bulwki ,mocno zasuszone ,liście o dziwo w dobrym stanie,korzenie wysuszone, na dodatek mało .Wsadziłam ją do grubej kory,ale chyba za szybko przesycha ,muszę ją dziennie podlewać.Potraktowałam ją asahi .To moja pierwsza stanhopea nie chcę jej wyprawić na kompost.Może wsadzić ją do wora , żeby miała bardziej wilgotno,co mogę jeszcze zrobić żeby ją ratować,proszę o pomoc  Sad?
Jolanta
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #1 : Sierpień 26, 2008, 11:09:36 »

Ja bym ci radzila albo kore ze spahgnum zmieszac , albo na döl doniczki sphagnum i pözniej kore. Spagnum bedzie fajnie utrzymywalo wilgotnosc. Z taka metoda mam najlepsze osiagniecia. A jezeli stwierdzisz ze to nic to cala ja w sphagnum. Spryskuj ja ostroznie. Z namiocikami jestem ostrozna. Powinno sie udac.
Wstaw fotke jesli mozesz.
bee
Gaduła

wielkopolska 6b

« Odpowiedz #2 : Sierpień 26, 2008, 11:13:10 »

Przy tego rodzaju bezkorzennych problemach zwiększenie wilgotności jest krokiem do sukcesu.
Podłoże nie może być mokre.

donama
Gaduła

« Odpowiedz #3 : Sierpień 26, 2008, 12:26:12 »

No właśnie nie mam spagnum ,ale zrobiłam coś na kształt orchidarium , może tam ją wsadzić,na razie siedzą tam catlejki .Spróbuję wstawić zdjęcia.
Jolanta
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #4 : Sierpień 26, 2008, 12:30:36 »

Spröbuj ja tam wsadzic i obserwuj jak bedzie reagowala bo szkoda by bylo roslinki.
donama
Gaduła

« Odpowiedz #5 : Sierpień 26, 2008, 12:46:38 »

Nie wiem jak wstawić fotki ,korzenie zrobiły się brązowe.
bee
Gaduła

wielkopolska 6b

« Odpowiedz #6 : Sierpień 26, 2008, 13:01:26 »

Tutaj są instrukcje wstawiania zdjęć:
http://www.floraforum.pl/index.php/topic,4221.0.html
http://www.floraforum.pl/index.php/topic,4185.0.html

Jeżeli nie masz sphagnum , to użyj podłoża jakie posiadasz.Pisałaś ,że jest grube , jeżeli możesz to rozdrobnij je nieco.
Usuń wszystkie puste korzenie i posadź. Spryskuj roślinę w tym orchidarium i wierzchnią powierzchnię podłoża, podlać też należy. U mnie zawsze dawało to dobre efekty i zwykle pojawiał się szybko nowy odrost a później korzenie. W tej chwili te rośliny powinny wznawiać wzrost po kwitnieniu, dlatego to dobry czas na ukorzenianie i dzielenie , po kwitnieniu oczywiście.

arek
Zbanowany/usunięty
**

:)

« Odpowiedz #7 : Wrzesień 02, 2008, 08:09:21 »

Jeśli korzenie zrobiły się brązowe to znaczy że zaczynają sobie zagniwać, jeśli chodzi o zasuszoną stanhopea to ja bym posadził w tej korze, jasne miejsce ale nie nasłonecznione, torba foliowa na "głowę" i czekał, raz na tydzień delikatnie zamglić, normalnie zacząłbym podlewanie dopiero jak zauważysz nowe korzenie a najlepiej dopiero jak nowy przyrost, oczywiście obserwować czy nie gnije, czy za mocno nie przesycha, w tym momencie jest gorzej zalać niż zasuszyć.

Powodzenia
donama
Gaduła

« Odpowiedz #8 : Wrzesień 02, 2008, 10:00:07 »

Arku,korzenie są zdecydowanie zgnite ,a bulwki mocno zasuszone ,liście zaczynają żółknąć ,stoi w akwarium do którego zrobiłam stelaż i pokryłam folią ,chyba pójdzie bidula na kompost.W zasadzie leży w korze bo nie ma się jak trzymać ,wycięłam połowę korzeni .Jestem okropnie w... roślina pochodzi z wymiany,dostałam jeszcze catlejkę maleńka bulwka ( poszła na kompost),i mini mark bez korzeni na patyku ,listki 2 cm, pani twierdziła że się przyjmie (oczywiście kompost). Dałam za to den.kinganum dorosłe,epidendrum ,enc.cochleata .ludizje,falka małego i dendrobium phal. Na dodatek baba pomyliła adresy,ja dostałam rośliny od innej pani,którą też wykiwała .Ja nie straciłam dużo ,rośliny były z podziału,ale tamta pani zapłaciła dużo kasy.Zrobiłam interes życia Sad,będę ją jeszcze atakować o nowe rośliny.Sorki musiałam sobie ulżyć , a miałam złe przeczucia ,nie szło się z nią dogadać ,i nie chciała posłać fotek.Posłałam swoje najlepsze roślinki a ta się odwdzięczyła ,szlak mnie trafi... Mad.
arek
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #9 : Wrzesień 02, 2008, 10:08:48 »

To szczerze współczuje, ja bym się domagał jakieś rekompensaty...

Przy okazji rada na przyszłość, jeśli trafi się taki "ogryzek" nie zwiększajcie mu mocno wilgotności - to powoduje gnicie, trzeba delikatnie zwiększać wilgotność, nie zalewać. Czasem pozostawienie takiego ogryzka samemu sobie powoduje, ze sam pobiera sobie wilgoć z powietrza i podlewamy dopiero kiedy zauważymy nowe korzenie (które powstają w poszukiwaniu wilgoci)
donama
Gaduła

« Odpowiedz #10 : Wrzesień 02, 2008, 10:27:52 »

To dam jej trochę czasu ,nie podlewać i trzymać pod folią w wilgoci,dzięki za rady. Very Happy
donama
Gaduła

« Odpowiedz #11 : Wrzesień 02, 2008, 23:07:10 »

to ta moja stanhopea , trzymam ją tym akwarium,udało mi się fotki  Very Happy
bee
Gaduła

wielkopolska 6b

« Odpowiedz #12 : Wrzesień 03, 2008, 06:50:17 »

Widać ,że jest odwodniona , bulwa zdrowej rośliny powinna być bardziej jędrna. Przy tak odwodnionej roślinie trzeba dbać o to żeby bardziej się nie odwaniała, czyli wysoka wilgotność powietrza.
Najprędzej korzenie się pojawią na tym nowym przyroście lub on zacznie coś nowego puszczać. Dobre warunki stworzyłaś. Powodzenia.

donama
Gaduła

« Odpowiedz #13 : Wrzesień 03, 2008, 07:49:45 »

Właśnie żółkną jej liście  Sad,chyba już po niej.
arek
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #14 : Wrzesień 03, 2008, 07:59:41 »

liście są w tym momencie najmniej ważne, nie szkodzi, ważne, żeby psb-ie nic się nie stało i mogła puścić nowe korzenie i psb.
Jolanta
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #15 : Wrzesień 04, 2008, 18:39:21 »

trzymam ci kciuki zeby sie udalo. Smile Sad
donama
Gaduła

« Odpowiedz #16 : Wrzesień 04, 2008, 20:40:02 »

Dzięki za wsparcie ale wygląda to z każdym dniem gorzej  Sad
bee
Gaduła

wielkopolska 6b

« Odpowiedz #17 : Wrzesień 14, 2008, 12:17:25 »

I jak? Lepiej gorzej, stanęło?

donama
Gaduła

« Odpowiedz #18 : Wrzesień 14, 2008, 13:22:50 »

Niestety po niej ,została łysa bulwka,zasuszona i pusta w środku  Sad,a tak mi na niej zależało.
Jolanta
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #19 : Wrzesień 14, 2008, 13:57:50 »

o jej szkoda, az sie serce kroi Surprised Sad. No to nie zostanie ci nic innego jak sie za czyms innym poogladac.
donama
Gaduła

« Odpowiedz #20 : Wrzesień 14, 2008, 14:40:46 »

Niestety,teraz moje fundusze są mocno uszczuplone z powodu materiałów budowlanych,ale za to potem będę miała więcej okien...do mycia ? Very Happy
Jolanta
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #21 : Wrzesień 14, 2008, 16:08:26 »

No i nie mozesz zapomniec ze bedziesz miala wiecej miejsca dla storczyköw Smile Smile
eriopus
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Maj 11, 2015, 21:42:09 »

Jak nawozić Stanhopea i Gongora?
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #23 : Maj 19, 2015, 11:26:25 »

Wg moich doświadczeń, nawożenie Stanhopea i Gongora nie odbiega od nawożenia innych storczyków. Stanhopea dodawałam trochę dolomitu- reaguje dobrze.

Pozdrawiam,
Renata
sylwia
Aktywny
**

« Odpowiedz #24 : Maj 21, 2015, 20:14:13 »

Czy gongora jest trudna w uprawie parapetowej? Ma ktoś z nią do czynienia i moze opisać swoje doświadczenia.

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #25 : Maj 22, 2015, 14:38:50 »

Mam dwie Gongory- armeniaca i galeata. Radzą sobie w uprawie parapetowej. Armeniaca kwitnie bez większych problemów. Gorzej z galeata. Obie zostały na wiosnę przeniesione do hydroponiki i dobrze na to zareagowały.

Pozdrawiam,
Renata
Mariusz3357
Aktywny
**

« Odpowiedz #26 : Czerwiec 10, 2015, 15:23:12 »

Embreea rodigasiana  Smile Po prawie 2 latach uprawy zakwitła.. Kwiaty prawie 18cm średnicy,zapach..  Very Happy Cuudowna roślina. !

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #27 : Czerwiec 10, 2015, 16:42:37 »

Cudo Very Happy Very Happy Very Happy Gratuluję! Jak duże są kwiaty?

Pozdrawiam,
Renata
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #28 : Czerwiec 10, 2015, 16:59:57 »

Wspaniała! Very Happy
Stanhopee są duże i pięknie pachną, miałam kiedyś okazję wąchać kwitnącą tigrinę. Smile
Chylę czoła przed tak umiejętną uprawą tego storczyka. Very Happy

malenstwo38
Rezydent

świętokrzyskie Pozdrawiam Bogusia

« Odpowiedz #29 : Czerwiec 11, 2015, 07:41:55 »

Rewelacyjna!  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Możesz pokazać ją w całości?

Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: