Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Kwietnia 17, 2021, 03:45:33
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wysiew nasion drzew iglastych - proszę o pomoc i rady.  (Przeczytany 30076 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
lastrada
Nowicjusz
*

« : Czerwca 08, 2008, 12:53:10 »

Witam.
Jestem tu nowa i mam nadzieję znaleźć tutaj rady i wskazówki dotyczące wysiewu iglaków.
Otrzymałam nasiona:
SOSNY OśCISTEJ
SOSNY żółTEJ
SOSNY BIAłEJ
SOSNY JAPOńSKIEJ
JODłY WSPANIAłEJ
JODłY KOREAńSKIEJ I
żYWOTNIKA OLBRZYMIEGO

Mam małą instrukcję dotycząca wysiewy wszystkich z wyjątkiem sosny japońskiej - jeżeli ktoś wie jak ją wysiać proszę o rady.
Nie mam informacji o ziemi jaką trzeba zastosować (a może torf ? - nie wiem), oraz czym te siewki zasilać? oraz jak je chronić - podobno grzyby lubią zaatakować?
Czekam na wszelkie przydatne rady.
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #1 : Czerwca 08, 2008, 19:30:46 »

Very Happy Very Happy Very Happy Confused
Podziwiam cię ...wysiewać..i ile lat czekać na okaz gotowy do samodzielnego wzrostu  Cool.
Mam gotowe ,zahartowane w szkółkach,kupowane w donicach,do nasadzeń,pozdrawiam ,życzę wytrwałości i powodzenia,nie doradzę i sorry jeśli rozczarowałam   Very Happy

agsen
Nowicjusz
*

woj. śląskie, strefa 6b

« Odpowiedz #2 : Czerwca 12, 2008, 10:47:53 »

Mam dwie sosny z nasion Smile Co prawda pospolite ale chyba nie ma dużych różnic w hodowli. Nasiona wsadziłam do doniczki ze zwykłą ziemią. Kiedy podrosły wysadziłam do gruntu. Nigdy nie okrywałam, nie nawoziłam a po około ośmiu latach doczekałam się pierwszych szyszek Smile. Powodzenia

Głupiec się spieszy, człowiek inteligentny czeka, mędrzec idzie do ogrodu.
Rabindranath Tagore
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #3 : Czerwca 12, 2008, 17:59:32 »

http://www.floraforum.pl/index.php/topic,3564.0.html

lastrada
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Czerwca 21, 2008, 12:35:30 »

Poszperałam jeszcze po internecie i na razie zmieszałam z wilgotnym piaskiem i wstawiłam do lodówki. Myślę że 3-4 tygodnie im wystarczy. Po stratyfikacji wysieję i zobaczymy. Dzięki za wszystkie rady.

BASIA TEL - z nasion mam kilka świerków - posiałam je z tatą jako dziecko (razem zbieraliśmy szyszki w lesie) to było 19 lat temu - teraz to już wspaniałe drzewa, które traktuję w sposób szczególny właśnie dlatego że wysiałam je z nasion razem z moim tatą. Żadne drzewko ze szkółki choćby najpiękniejsze nie będzie miało dla mnie takiej wartości.

Aha i muszę się pochwalić - pierwsze nasionko sosny ościstej kiełkuje  Very Happy
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #5 : Czerwca 21, 2008, 20:56:54 »

Very Happy Very Happy Very Happy to super ,podziwiam ,szczerze  Cool
Ja trochę wiekowa jestem ,za moich lat   Confused  nie było żadnych iglaków ani w sprzedaży ,a tym bardziej do głowy nie przyszło ,wysiewać ,z tego co w lesie .A teraz ,to i czasu nie mam do siewek ,no chyba że kwiatowe,serdecznie pozdrawiam ,życzę sukcesów  Very Happy

Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #6 : Sierpnia 03, 2008, 19:40:37 »

Wysiewałam kiedyś kosodrzewinę z bardzo dobrym skutkiem, trik leśników polega na tym, by nasiona posadzić pod 1 cm warstwą piasku. Tylko prysypać, żeby wiatr nie wywiał. Wschodzi rewelacyjnie. Na 2 m2 było z 250 roślin.

aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #7 : Października 04, 2008, 12:52:46 »

Mam problem, wysiałam nasionka w lipcu, mniej więcej i do tej pory nic nie wzeszło. Czy to znaczy, że już nic z tego nie będzie? A jeśli nadal mam czekać to czy doniczki z nasionkami powinny być w domu czy na zewnątrz zimować. Dziękuję za wszystkie porady.

"Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa."
Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
marek2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #8 : Lutego 24, 2009, 12:59:05 »

W styczniu zebrałem szyszki sosny i pozyskałem z nich nasiona. Chciałbym wiedzieć:
 kiedy najlepiej je wysiać
 jak je przygotować do wysiewu
 i inne szczegóły na ten temat
Pilnie proszę o pomoc

lesnik
Aktywny
**

Kotlina Kłodzka strefa 6a

« Odpowiedz #9 : Marca 07, 2009, 22:06:35 »

Marku2, nasion sosny pospolitej nie trzeba specjalnie przygotowywać do wysiewu. Wysiać możesz w maju. Ja wysiewam iglaki na początku maja,ale zdarzało mi się siać w czerwcu z dobrym skutkiem.Większość iglaków rozwija w pierwszym roku tylko liścienie, więc konkretny termin nie jest sprawą najważniejszą. Ważne, by zdążyły się zahartować przed jesiennymi chłodami.
Lastrada- sosna japońska to inaczej sosna gęstokwiatowa-Pinus densiflora. Nasiona przechowuje się na sucho a przed siewem zalecana jest 1 miesięczna, zimna stratyfikacja czyli w temp.0-5st.C w wilgotnym piasku.W warunkach domowych to dolna półka w lodówce/u mnie właśnie tak/. Podłoże-stosuję torf kwaśny z piaskiem,bez nawożenia. Z chorób istotne są zgorzele siewek, ale lepiej im zapobiegać niż je zwalczać.Czasem większe spustoszenie robią ptaki i ssaki szczególnie koty.
Aniula_87 nie piszesz co posiałaś a to istotne,nasiona niektórych gatunków nieprzygotowane do kiełkowania potrafią długo przelegiwać w ziemi, nawet 2 lata.
Powodzenia.

aiszo
Zbanowany/usunięty

Dolny Śląsk - 7a

« Odpowiedz #10 : Marca 10, 2009, 15:32:54 »

Dwa lata Shocked Shocked
lesnik!
Masz możliwość zmiany treści postu. Trzeba nacisnąć "modyfikuj"   Smile Smile Smile

Przyjdzie czas, przyjdzie rada.
Ania.
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #11 : Marca 10, 2009, 20:27:54 »

Dziękuję za uwagę aiszo. Nasiona niektórych gatunków stratyfikuje się nawet do 18 miesięcy, dlatego
te gatunki w praktyce rozmnaża się wegetatywnie. Jest szybciej.

aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #12 : Marca 11, 2009, 10:08:26 »

Leśniku sama nie wiem co to za drzewa były. Dostałam nasiona od znajomych, a oni ponoć je sami zebrali ale też nie wiedzą z czego. Porobię zdjęcia tych drzew z których tym razem będę chciała coś wysiać i wstawię przed zebraniem nasionek. Mam nadzieję, że wtedy pomożesz Smile

"Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa."
Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
marek2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #13 : Marca 16, 2009, 19:30:51 »

Nasiona sosny pospolitej miałem dwa tygodnie w lodówce, a obecnie jakieś dwa tygodnie zamierzam przetrzymać w wilgotnym piasku i myślę że zaczną kiełkować.
A następnie wysieje je do gruntu na początku kwietnia. Parę nasionek wysiałem do doniczki w domu, które wykiełkowały. Dziękuje za pomoc, jeśli coś z tego będzie to dam znać.
civi
Aktywny
**

« Odpowiedz #14 : Lipca 19, 2009, 16:19:39 »

Ja swego czasu posiałam Pinie ( poprawione po uwadze Wiktora: Pinus brutia) we wrześniu i szybko zakiełkowały. Przytargałam nasiona z Włoch, niestety 10 cm roślinki padły któregoś pięknego dnia. Tak się teraz zastawiam, czy one mają szanse na przetrzymanie w naszym klimacie?

Knorrków szukam tu i tam, bo talerze w głowie mam. To mój wielki fioł jest nowy,Wymarzony i wyśniony: by na stole małym mym, knorr z talerzem gościem był. I Winiary kocham też zaspokoisz pragnień deszcz?
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #15 : Lipca 19, 2009, 16:21:25 »

Pinie - czyli sosny?  Rolling Eyes
civi
Aktywny
**

« Odpowiedz #16 : Lipca 19, 2009, 16:25:44 »

No i masz babo placek bo nie wiem jaka odmiana. Wydaje mi się, ze to była Pinus brutia :/ masywne nie za długie szyszki, z grubymi łuskami :/

Knorrków szukam tu i tam, bo talerze w głowie mam. To mój wielki fioł jest nowy,Wymarzony i wyśniony: by na stole małym mym, knorr z talerzem gościem był. I Winiary kocham też zaspokoisz pragnień deszcz?
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #17 : Lipca 19, 2009, 16:33:55 »

Pinus brutia - Sosna kalabryjska w naszym klimacie raczej nie wytrzymają zimy Sad
civi
Aktywny
**

« Odpowiedz #18 : Lipca 19, 2009, 18:31:39 »

A ja choruje na takie szyszki w ogrodzie Sad. W parku szczytnickim we Wrocławiu jest sosna, która ma bardzo długie i masywne szyszki (choć łuski nie są tak grube), ale niestety żadne z nasion znalezionych pod nią nie wykiełkowało. Odmiany nie pamiętam,a  anie chcę nakłamać. Co najwyżej tubylcom powiem gdzie rośnie Very Happy, może ktoś sprawdzi.
Mnie te sadzonki zdechły w lato, zimę przetrzymały. Zapomniałam je podlać tydzień i nie dały rady. Obecnie nie wybieram się do Włoch, wiec szans na nasionka nie mam więc eksperymentów botanicznych nie będzie.

lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #19 : Lipca 20, 2009, 16:49:10 »

Pinia to Pinus pinea . Pinus brutia zazwyczaj jest uważana za podgatunek Pinus halepensis czyli sosny alpejskiej. Nasiona pini są jadalne. Obie nie nadają się do uprawy w naszym klimacie poza szklarnią.

marek2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #20 : Lipca 26, 2009, 16:11:50 »

Pięknie powschodziła mi sosna, trochę za gęsto ją zasiałem. Siałem także modrzewie trochę z mniejszym skutkiem Very Happy. Słyszałem coś o Mikoryzie, że pomaga przy wzroście sadzonek, gdzie to kupić lub czym ją można zastąpić? Planujemy z synem wysiew większej ilości nasion sosny na polu. Jak dobrze przygotować podłoże pod wysiew i kiedy? Dzięki leśniku za pomoc i proszę o rade.
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #21 : Lipca 26, 2009, 20:48:02 »

Cieszę się ,że siewy sie udały. Nie kupuję mikoryzy. Czytałem gdzieś,że produkują grzyby mikoryzowe 2 duże szkółki należące do Lasów Państwowych, nie wiem jednak czy prowadzą sprzedaż.Moim zdaniem wystarczający jest dodatek ściółki leśnej, muszą być w niej strzępki grzybni lub zarodniki grzybów uczestniczących w mikoryzie. Do tej pory wysiewałem iglaki w skrzynkach. Wiosną też planuje wysiew do gruntu. Zmieszam glebę z przekompostowaną korą drzew iglastych i chyba zrobię zagon podwyższony.Trzeba też pomyśleć o cieniowaniu takiej uprawy,zabezpieczeniu przed ptakami i ślimakami/u mnie czerwone ślimaki są utrapieniem/. Groźne dla kilkudniowych siewek mogą być grzyby zgorzelowe.

marek2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #22 : Lutego 02, 2010, 17:34:33 »

Drogi leśniku twoje wcześniejsze rady bardzo mi pomogły, ale mam pewien dylemat. Późną jesienią zebrałem nasiona świerka pospolitego i świerka srebrnego oraz sosny i modrzewia. Część z tych nasion niedawno (tzn. 3 stycznia) wsiałem na próbę w doniczki, które trzymam w domu. Wszystkie nasiona przemroziłem w zamrażalce i wysiałem. Sosna i świerk pospolity ładnie kiełkuje, natomiast modrzew z mniejszym skutkiem, a świerk srebrny wcale. Mam pytanie, czy świerki srebrne potrzebują innego przygotowania do wysiewu? Czy pozostałe nasiona mogę przetrzymywać w lodówce?
Z poważaniem marek2
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #23 : Lutego 03, 2010, 21:11:55 »

Świerk może wzejdzie później. Czy nasiona były zebrane z dorosłego drzewa? Mrożenie nie jest najlepszym sposobem traktowania nasion. Ja trzymam nasiona świerka przez miesiąc w lodówce, w temp.ok.3-5 st.C., w wilgotnym piasku. Można też wysiać bez stratyfikacji.

marek2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #24 : Lutego 06, 2010, 08:59:22 »

Nasiona świerka srebrnego były zebrane  z młodego drzewa... Pewnie dlatego nie kiełkują.
Dziękuje za udzieloną pomoc. Muszę wyciągnąć te nasiona z lodówki i z powrotem wsadzę je miesiąc przed wysiewem.
Co roku wysiewam nasiona brzozy, też z marnym skutkiem, chyba dlatego, że tylko  2 tygodnie przed przed wysiewem mieszałem z mokrym piaskiem.
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #25 : Lutego 07, 2010, 18:28:40 »

Nasiona brzozy przechowujemy na sucho. Literatura podaje,że brzoza ma małą siłę kiełkowania, do 20%, więc trzeba jej wysiać odpowiednio więcej.

marek2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #26 : Lutego 08, 2010, 19:47:22 »

Dzięki, a gdzie coś takiego (czyli o nasionkach  wysiewach itp) można przeczytać?
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #27 : Lutego 08, 2010, 22:31:22 »

"Rozmnażanie drzew i krzewów liściastych".
Autorzy: Hrynkiewicz-Sudnik, Sękowski , Wilczkiewicz

marek2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #28 : Lutego 10, 2010, 16:24:35 »

spoko
lilithbb
Rezydent

« Odpowiedz #29 : Lipca 06, 2011, 18:14:19 »

Chciałabym wtrącić się do wątku, znalazłam dwa nasionka jakiegoś iglaka (nie wiem jakiego ale wypadły z wielkiej szyszki). Nasionka są wielkości fasolki. Co mam zrobić żeby coś z nich wykiełkowało?  Confused
Na razie dałam do wody żeby się namoczyło...

Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: