Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Wrzesień 23, 2019, 08:03:04
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Bukszpan  (Przeczytany 12430 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
bez
Rezydent

« Odpowiedz #30 : Grudzień 10, 2014, 05:23:34 »

Odmiana Aureovariegata - najładniej wygląda zimą:

bez

Pozdrowienia z Sopotu !
Curious
Aktywny
**

« Odpowiedz #31 : Lipiec 28, 2015, 12:18:08 »

Bukszpan też może byc ciapaty! Pięknie wygląda.
Ja zawsze koło Wielkanocy staram się ukorzeniać gałązki bukszpanu ale nigdy mi się nie udało. Możliwe że zgodnie z sugestią z poprzedniej strony powinnam to robić po prostu w lipcu... Znaczy pora najwyższa na nowy eksperyment!
bez
Rezydent

« Odpowiedz #32 : Listopad 22, 2015, 05:03:37 »

Aureovariegata na tle opadłych liści:

bez

Pozdrowienia z Sopotu !
Anula2007
Gaduła

Wołają do mnie: "Shino":)

« Odpowiedz #33 : Listopad 22, 2015, 13:34:59 »

Pięknie wygląda  Very Happy. Zieleń zawsze cieszy, a o tej porze szczególnie  Smile. I jeszcze te urokliwe pstrokate listki  Cool.

Pozdrawia cieplutko
                           Anna;)
krufka
Gaduła

« Odpowiedz #34 : Listopad 29, 2015, 07:02:40 »

Mam pytanie jako totalny laik, kompletnie jeszcze się nie znam się na roślinach ogrodowych... Czy bukszpan, który ma już paręnaście lat dobrze znosi przesadzanie? Właśnie zostałam posiadaczką kilkudziesięciu metrów żywopłotu bukszpanowego, którego część zamierzam wyeksmitować z ogródka. Żywopłot ma ponad pół metra wysokości. Na razie zbliża się zima, więc do wiosny jest czas żeby podjąć jakieś decyzje. Może ktoś z Was byłby zainteresowany?

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=12390.0

"Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem ". (D. Alighieri)
basia_styk
Gaduła

« Odpowiedz #35 : Listopad 29, 2015, 09:00:39 »

Ja przesadzałam nawet większe. Bukszpan posiada b. zwartą bryłę korzeniową i ogromnie dużo drobnych korzeni. Minusem u Ciebie jest to, że są to rośliny z żywopłotu - dwie strony w części nadziemnej będą łyse i regeneracja to min. parę lat, poza tym korzenie sąsiadujących roślin też będą ze sobą splątane. Niemniej jest to do zrobienia. Polecam termin wczesnowiosenny, nie zimowy!

B.
krufka
Gaduła

« Odpowiedz #36 : Listopad 29, 2015, 17:48:17 »

Basiu, dziękuję za informacje  Smile

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=12390.0

"Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem ". (D. Alighieri)
bez
Rezydent

« Odpowiedz #37 : Grudzień 11, 2016, 05:12:57 »

Bukszpan w grudniu:

bez

Pozdrowienia z Sopotu !
Canna0
Aktywny
**

« Odpowiedz #38 : Grudzień 11, 2016, 18:44:22 »

O, teraz widzę, że jasne przebarwienia na balkonowym małym bukszpaniku to nie efekt usychania, czym się trochę martwiłam. Fajnie, że pokazałeś to zdjęcie.

Pozdrawiam
Anna
Madziara
Rezydent

« Odpowiedz #39 : Marzec 24, 2017, 18:14:45 »

Moja variegatka Very Happy

alucha1327
Gaduła

« Odpowiedz #40 : Kwiecień 26, 2017, 16:16:05 »

Bardzo ładna  Smile

mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #41 : Luty 01, 2018, 20:40:29 »

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak się zabrać do przycięcia bukszpanu w kulę mając tylko zwykły dwuręczny sekator do żywopłotu? Myślałam żeby zgolić mu czubek a potem boczki uformować tak żeby powstał sześcian, następnie spróbować tak ścinać rogi żeby uzyskać kształt zbliżony do kuli. Potem jeszcze "dopieścić" go ręcznym sekatorem, ale może jest prostszy sposób i mniej stresujący że nie wyjdzie  Confused

Aki
Gaduła

« Odpowiedz #42 : Luty 02, 2018, 08:42:05 »

Mirko, najłatwiej chyba z szablonem - gdzieś w necie widziałam takie formy do cięcia w kulę ale niestety nie są u nas jakoś super popularne. Można też taką formę zrobić samemu z drucianych obręczy - o i le chce się komuś w to bawić.

Ja moje tnę na oko, mniej więcej w taki sposób jak opisałaś, z tym że nie dążę do idealnej kuli więc margines błędu mam większy. Z grubsza tnę sekatorem a potem docinam... nożyczkami Wink

mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #43 : Luty 02, 2018, 13:48:51 »

Dzięki Aga, tak chyba właśnie zrobię. A potem pewnie będę co chwilę docinać niedoróbki, oby jeszcze coś poza pieńkiem zostało  Smile A powiedz jeszcze, kiedy to zrobić, już czy czekać do właściwej wiosny?

Aki
Gaduła

« Odpowiedz #44 : Luty 03, 2018, 12:27:21 »

Mirko, poczekaj do wiosny. Ja pierwsze cięcie robię w marcu, drugie w okolicach czerwca/lipca.

mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #45 : Luty 03, 2018, 21:34:31 »

Dzięki, też tak zrobię  Smile

Michalina88
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #46 : Czerwiec 08, 2018, 09:42:25 »

A jak jest z ukorzenianiem bukszpanu? Bo zamówiłam na Podkarpackich Sadach dwa bukszpany. Posadziłam je przy wejściu do ogrodu i potem niechcący jeden skosiłam. Poprzecinałam małe gałązki i wsadziłam do wilgotnej ziemi. Jest szansa że ten co go przycięłam ok 4 cm nad ziemią odbije? Albo tamte gałązki puszczą korzenie? Bo nie wiem czy dokupywać czy czekać z nadzieją.
haw5
Rezydent

Wrocław

« Odpowiedz #47 : Czerwiec 08, 2018, 09:48:11 »

Powinno być w cieniu dla zwiększenia szansy przykryj słoikiem i zapomnij.
Utnij gdzieś u znajomych gałązki i włóż do szklanki też puszczą korzonki.
Najlepiej te gałązki ze święconki po świętach 100% powodzenia.
Szukaj bukszpanu ,który rosnąc,cały czas tworzy kulkę nie trzeba go przycinać,jest miły i mięciutki w dotyku.

Michalina88
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #48 : Sierpień 22, 2018, 11:35:49 »

No i część sadzonek urosło i puściło korzenie, za to ten przycięty wygląda trochę jak Rutkowski Very Happy mam nadzieję, że mu się zmieni fryz bo na razie to ma jako jedyna roślina na ogrodzie ksywę nadaną przez domowników...
Pytanie czy te młode ukorzenione sadzonki przesadzać teraz czy wiosną?
basia_styk
Gaduła

« Odpowiedz #49 : Sierpień 22, 2018, 17:41:17 »

Jeśli masz odpowiednią pogodę do przesadzania (pytam, bo u mnie afrykańskie upały ok. 30 st. C), to jak najbardziej. Przesadzić, bardzo dobrze podlać, może wyściółkować, no i podlewać systematycznie przez parę tygodni (chyba, że będzie dużo wilgoci naturalnej).

B.
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #50 : Lipiec 30, 2019, 18:31:01 »

Właścicielom bukszpanów, proponuję popatrzeć na krzaczki, pogłaskać je na pożegnanie, może jeszcze .podlać i westchnąć. Zapamiętajcie ten widok, bo nie długo bukszpan będzie w Polsce rarytasem, tak jak nie przymierzając  rzadka odmiana hoi.
I czym ustroimy koszyczki i stoły wielkanocne?

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
basia_styk
Gaduła

« Odpowiedz #51 : Lipiec 30, 2019, 20:59:06 »

Nie kracz, mam jeden bukszpan 1,80 m wysokości i średnicy, drugi ponad metrowy, kilka innych 60-80 cm wysokości i kilkanaście metrów żywopłociku. A poza tym Cydalima nie mając pod paszczą bukszpanu, zaczyna się interesować innymi roślinami: trzmieliną, ostrokrzewem itp.

B.
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #52 : Lipiec 31, 2019, 21:20:37 »

Niestety u mnie już konsumuje moje bukszpany, a niech żre, mam nadzieję, że jej to wyjdzie bokiem. Dzisiaj prysnęłam Lepinoxem.

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
Aki
Gaduła

« Odpowiedz #53 : Sierpień 01, 2019, 10:55:39 »

U mnie w zeszłym roku był pogrom.. Wszystkie duże bukszpany trzeba było usunąć bo zostały pożarte zanim się zorientowaliśmy, że coś się dzieje. Ocalały tylko niskie obwódki - widać mniejsze krzaczki były mniej atrakcyjne do konsumpcji. W tym roku robiłam oprysk w kwietniu/maju i tydzień temu powtórka.

Głaskanie jak najbardziej polecam, w początkowym stadium gąsienice kryją się w głębi krzewów, bez głaskania trudno je zauważyć. A jak je widać bez "głaskania" to znaczy, że już posprzątane. Potrafią w kilka dni duży krzak ogołocić.

A tak na poważnie to jeśli nie znajdzie się jakiś naturalny pożeracz tych ćmowych gąsienic (podobno ptaki zaczynają się powoli uczyć, że można je jeść) to będzie z bukszpanami kiepsko. Konieczność oprysków kilka razy w roku to średnia sprawa a pułapki feromonowe w skali sezonu wychodzą drogo, zwłaszcza jeśli trzeba je w całym ogrodzie rozstawiać.

dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #54 : Sierpień 01, 2019, 14:26:53 »

Już trochę przebolałam te bukszpany, ale żal mi owadziego świata. Jak ludzie będą lać chemię to będzie masakra.
Na gąsiennicę  ćmy trzema stosować dziesiątki oprysków w sezonie w dawkach zwielokrotnionych. Jeśli u mnie nie poskutkuje lepinox, to rezygnuję z bukszpanów, bo nie mam ochoty do końca życia grzebać w bukszpanach.

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #55 : Sierpień 21, 2019, 07:31:10 »

W tym roku armageddon bukszpanowy dotarł i do mnie.
Za późno się zorientowaliśmy, że schnięcie bukszpanu to nie susza... Sad Jak popatrzyliśmy, gąsienic była moc,
a bukszpany w rozsypce.
Krzewy były już mocno zajęte, zjedzone i przetrawione.
Najgorszy był zapach bijący od nich - zastarzałego moczu  Confused
Wycięliśmy wszystko, od razu zostało spalone, a pieńki opryskane środkiem owadobójczym.
Z nadzieją, że może odbiją na wiosnę...
Wiosną nabędę ów Lepinox, o którym nie wiedziałam i może jest szansa dla bukszpanów.
Ale w okolicy u każdego to samo... Sad

elajas
Rezydent

« Odpowiedz #56 : Wrzesień 01, 2019, 21:18:43 »

No straszny pogrom. Shocked A ja właśnie dostałam fajny krzaczek na balkon, jeszcze nie posadzony i nawet nie pomyślałam, że to może tak wyglądać. Zupełnie mnie to zaskoczyło.  Shocked

Jeżeli masz w sercu zieloną gałązkę - usiądzie na niej słowik.

Pozdrawiam elajas.
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #57 : Wrzesień 04, 2019, 13:08:46 »

Pogrom był straszliwy i to nie tylko u nas...
Nie wszyscy w okolicy są świadomi, że coś im bukszpany ogryza.
W niektórych ogródkach stoją już całe suche, brązowe...
Bardzo dużo lata u nas ciem bukszpanowych.

Spotykam często nawet w domu:

doras
Rezydent

Dolny Śląsk

« Odpowiedz #58 : Wrzesień 04, 2019, 14:42:45 »

O rety Sad
Mam jeden krzaczek bukszpanowy. Aż zaraz polecę zobaczyć czy z nim wszystko w porządku.

pozdrawiam, Dorota
Moje fiołki
olaf
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #59 : Wrzesień 04, 2019, 17:57:58 »

No nie straszcie mnie... Od kilku lat posadzone trzy obok siebie tworzą mi całość i normalnie rosną, bez szkodników....
Strony: « 1 2 3 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: