Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Marca 07, 2021, 19:37:37
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hippeastrum/amarylis sezon 2020/2021  (Przeczytany 4269 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #180 : Lutego 15, 2021, 13:19:18 »

Leszek, a co to się szykuje? Nie trzymaj w niepewności.

Sauromatum, 'Gervase' wzorcowo śliczne, 'Floris Hekker' pokazałeś tak atrkcyjnie, że może niejednemu serce żywiej zabić z pragnienia jej posiadania. Siewka intrygująca, piękny kształt kwiatu  Very Happy, nocny kolor czerwonych zawsze mi się bardzo podoba. A jak za dnia mu z oblicza patrzy? Very Happy

I ja mam czerwoną siewkę, która na początku wywołała westchnienie: trzy lata czekania na zwykły czerwony kwiat  Surprised, jednak w miarę rozkwitania zaczynam ją bardzo lubić. szczegóły w wątku siewnym. Razz

Aktualnie kończy mi kwitnienie słodka 'Summertime/ Milady'(?), w pełnym rozkwicie ostra 'Charisma' i rozwija się moje dziecko, siewka 1/17-1 ('Olaf' x 'Magic Green').

Pozdrawiam. Jola.
perełka
Gaduła

żyj i pozwól żyć innym

« Odpowiedz #181 : Lutego 15, 2021, 14:00:53 »

A mogłabym uprzejmie prosić teraz o normalne fotki .Zawsze chetnie patrzę na Gerwazego .Każdy kwiat inny, a siewka  to nie tylko kolor .
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #182 : Lutego 15, 2021, 14:55:29 »

Leszek, a co to się szykuje? Nie trzymaj w niepewności.
Siewka z nasion od Mirki Smile

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #183 : Lutego 15, 2021, 16:16:43 »

Siewka z nasion od Mirki Smile

Ooo. jak siewka to oczekiwanie jeszcze bardziej ekscytujące. Smile

Pozdrawiam. Jola.
sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #184 : Lutego 17, 2021, 21:30:46 »

Oczekiwanie na kwitnienie siewek jest zawsze najdłuższe, ale też najbardziej ekscytujące Smile

Tak kwitnie 'Gervase':

'Floris Hekker kwitnie już na wszystkich pędach:

Kwiaty na młodszych pędach są ładniejsze ponieważ nie były uszkodzone.

To miała być 'Adele' ale chyba to jest 'Jane':

A tak wygląda aktualnie moja siewka:

Do kwitnienia szykuje się jeszcze jedna siewka:

Też będzie jakaś czerwona, i będzie miała chyba tylko 2 kwiaty na pędzie.

A pierwsza siewka, która kwitła w tym roku zawiązała nasiona (krzyżówka z marketowym czerwono-białym):

Te nasiona są mi tylko potrzebne do testów różnych sposobów siania, nie była to jakaś specjalna krzyżówka Wink
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #185 : Lutego 18, 2021, 14:21:00 »

Sauromatum podziel się potem wynikami testów w wątku siewnym. Hipkowej wiedzy nigdy dosyć. Smile

Po kim ta rozkwitła siewka odzidziczyła taki piękny, wysmukły i fantazyjnie ułożony kształt płatków?

'Gervase' zjawiskowy. Cool  'Floris Hekker' pracowita, a pomyłka bardzo udana, o ile nie ma się tej odmiany w nadmiarze. Razz

Pozdrawiam. Jola.
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #186 : Lutego 18, 2021, 17:26:28 »

Wasze hippeastra zarówno odmianowe jak i siewki oraz niezidentyfikowane pięknie się prezentują  Very Happy.

Jolu wspaniale wygląda Twoja siewka Olaf x Magic Green. Czy mi się wydaje że Twoja siewka ma kwiaty koloru malinowego? Rzadko się zdarza, żeby siewki w pierwszym kwitnieniu miały na pędzie 4 kwiaty.

Sauromatum zjawiskowo wygląda Twoja siewka. Ciemny środek z jasnymi przejaśnieniami jest niesamowity. Nie mogę się doczekać kwitnienia kolejnej Twojej siewki z licznym potomstwem.

Niestety nie doczekałem się kwitnienia Pyjamy Party oraz Luny, gdyż pąki pozasychały. W przypadku pierwszej pojawił się roztocz i on spowodował obumieranie pędu. Muszę również wyrzucić kilkanaście cebul, gdyż zaczynają gnić tzw. przez długi okres czasu  nie widać żadnych objawów i niespodziewanie cebule gniją (wg mnie to może być spowodowane warunkami pogodowymi).

Również są dobre wieści, wyciągnąłem z suchej piwnicy cebule z czubkami pąków kwiatowych Rilony, Magic Green oraz 2 siewek 'Red Lion' x 'Marilyn'. Obecnie rosną u mnie Merengue i Exposure.

Nasiennik 'Exotic Star' x 'Quito' ma 5 tygodni i mam nadzieję, że doczekam się pełnych nasion zdolnych do kiełkowania.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #187 : Lutego 18, 2021, 22:49:15 »

Pawle kolor mojej siewki jest trudny do określenia, bo składają się nań prążki ciemniejsze (coś jak owoce wiśni) na jaśniejszym tle (można się w tym dopatrzeć maliny). Bardzo owocowo to zabrzmiało. Razz Do tego, jak u wszystkich czerwonych, ten kolor jeszcze się zmienia w zależności od oświetlenia. I to jest najbardziej fascynujące w konteplacji kwiatów hippeastrum.
Przykro, że masz straty w kolekcji. Cebule miały może za zimno? Zauważyłam, że niskie temperatury nie służą hippeastrom. Czasem swoje muszę dogrzewać, bo mieszkanie mam nie za gorące.

Pozdrawiam. Jola.
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #188 : Lutego 21, 2021, 18:53:58 »

Gratuluję wszystkim pięknych kwitnień Cool Very Happy A u mnie tradycyjnie ....
Stare, pachnące odmiany Smile

Pozdrawiam,
Renata
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #189 : Lutego 21, 2021, 20:27:31 »

No i zakwitła w końcu... dla przypomnienia - siewka z nasion Mirki

bez flesza

z fleszem

kolor jest tak 'żywy' ze chciało by się powiedzieć że to kolor świeżej krwi   Laughing

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
mama
Rezydent

« Odpowiedz #190 : Lutego 21, 2021, 20:38:58 »

Doda, tradycyjnie urocze  Very Happy
Britvictango, piękny jest kwiat siewki  Very Happy

Zaklinany pęd mojej siewki zasechł. Liście też przyblokowane. Podejrzewam, że przyczyną większości niepowodzeń u mnie jest zbyt niska temperatura. Ale zakwitnie 'Sweet Lillian" a o nią też się bałam - wpierw o cebulkę, później o pęd.

Barbara
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #191 : Lutego 22, 2021, 07:47:16 »

Leszku- piękny kwiat Smile Kolor "soczysty" Cool
Mama- u mnie też 2 cebule zasuszyły pąki, poszły w liście. Miały ciepło- stoją nad kaloryferem. Nie wiem, co im nie odpowiadało ....

Pozdrawiam,
Renata
mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #192 : Lutego 22, 2021, 09:46:13 »

Red Lion zwyciężył, Charisma mało miała do powiedzenia  Smile Gratulacje.

sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #193 : Lutego 23, 2021, 21:48:09 »

fafka, niestety nie pamiętam kompletnie po jakich rodzicach jest ta siewka...

britvictango, piękna siewka Smile

Moja druga siewka ma znacznie zwyklejsze pąki kwiatowe - i mniejsze, i takie bardziej płaskie:

Ale sam kwiat różni się tylko nieznacznie od siostry:

pierwsza siewka po lewej (już przekwita po zapyleniu), druga po prawej.
Kwiaty mają tak samo duże, ale druga siewka jest delikatnie jaśniejsza, ma szersze płatki, mniej jasnego u nasady płatków. Ale ogólnie jestem zadowolony z niej. Gdyby kilka cebul o takich kwiatach zakwitło jednocześnie to efekt byłby - choćby ze względu na samą wielkość kwiatów.
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #194 : Lutego 24, 2021, 20:07:45 »

sauromatum- piękne siewki Very Happy
Stara odmiana "Lucy"

Krzyżówka "Mambo" x cybister ( nie jestem autorką krzyżówki Smile )

Pozdrawiam,
Renata
haw5
Rezydent

Wrocław

« Odpowiedz #195 : Lutego 25, 2021, 10:38:35 »

Lucy,była u mnie numerem 11,nie znałam jej nazwy.
Miło pooglądać u Ciebie.

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #196 : Lutego 25, 2021, 16:43:49 »

Krysiu, wyżej jest Melusine Smile

Pozdrawiam,
Renata
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #197 : Marca 02, 2021, 09:19:39 »

Zakwitła druga cebula z wysiewanych nasion - zewnętrzna strona była dość ładnie "pobielona"

Wewnątrz tylko 2 cieniutkie paseczki bieli

Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #198 : Marca 02, 2021, 09:59:05 »

Leszku, Red Lion ma bardzo mocne geny, nie bez powodu ta odmiana jest na rynku od lat sześćdziesiątych bodajże i wciąż się mocno trzyma, to o czymś świadczy. Poza tym pierwsze kwitnienie może się różnić od kolejnych. U mnie cebule tej krzyżówki są największe i najmocniejsze z wszystkich, za to Bolero x Flamenco Queen ma tendencje do podgniwania, po tatusiu bo FQ ma z tym problem.

mama
Rezydent

« Odpowiedz #199 : Marca 03, 2021, 18:12:51 »

'Sweet Lilian'. Lekko pachnie  Very Happy
Tym razem tylko dwa kwiaty ale i tak się cieszę. Cebula, kupiona 10 lat temu, była ostatnio w bardzo złej kondycji i obawiałam się, że ją stracę.

Barbara
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #200 : Marca 03, 2021, 18:28:44 »

Sweet Lilian to piękna roślina Smile Bardzo subtelna Smile
A u mnie ... Gervase Smile

Pozdrawiam,
Renata
mama
Rezydent

« Odpowiedz #201 : Marca 04, 2021, 18:07:25 »

Kwiaty 'Gervase' są piękne i takie "konkretne"  Very Happy
'Sweet Lilian' dzisiaj pachnie silniej i oczywiście pięknie. Pyłek już dojrzał więc kwiat kusi zapachem owady.

Barbara
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #202 : Marca 04, 2021, 19:14:21 »

'Sweet Lilian' kusi nie tylko owady. Coraz bardziej czuję, że powinna zasilić moją kolekcję. Smile

Dzisiaj dostałam 'Lunę'. Znałam ją z sieci i nigdy nie była na mojej liście chciejstw, ale gdy zobaczyłam na żywo - wpadłam po uszy. Zachwyca mnie tak bardzo, że dzisiaj zaniedbałam wiele obowiązków, żeby przysiadać naprzeciwko niej i podziwiać.

Pozdrawiam. Jola.
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #203 : Marca 04, 2021, 20:01:17 »

Piękna, podoba mi się ta limonka w środku Very Happy

Pozdrawiam,
Renata
mama
Rezydent

« Odpowiedz #204 : Marca 04, 2021, 21:04:10 »

Właśnie, żeby przysiadać naprzeciwko i podziwiać, ciągle chcemy mieć jakąś nową odmianę  Smile

Barbara
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #205 : Wczoraj o 19:02:04 »

Hippestrum aulicum x Jewel

Masz rację oglądanie tych samych swoich kwitnień staje się nudnawe.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #206 : Wczoraj o 19:52:16 »

Podziwiam Wasze kwitnienia hippeastrum zarówno siewek jak i odmianowych

Krysiu chciałbym się Ciebie spytać czy to jest siewka, którą wcześniej zaprezentowałaś na forum? Wspaniale wyglądają kwiaty tej siewki. Wypełnienie kwiatu w 100%.  Very Happy

Jolu Lunę mam w czterech krzyżowaniach. Kwiaty tej odmiany są przepiękne, lecz u mnie ta odmiana jest podatna na gnicie.

Niestety najprawdopodobnie u mnie Gervase też poszedł na straty.
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #207 : Wczoraj o 19:56:33 »

Dukra- przepiękna siewka :grin:Gratulacje Cool

Pozdrawiam,
Renata
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #208 : Wczoraj o 21:01:04 »

Mam kilka cebul z tej krzyżówki i któraś tam zawsze zakwitnie. Jedna z nich największa już w tym roku zasuszyła pąka. Z jakiego powodu nie wiem.
Zauważyłam,że z jednej partii wysiewu niestety nie kwitną wszystkie cebule. Zostawiam zawsze 7 najsilniejszych siewek i z tego mogę doprowadzić tylko 2 do kwitnienia.

W tym roku strajkuje  u mnie aulicum, a było takie niezawodne.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #209 : Dzisiaj o 10:26:27 »

Krysiu siewka genialna  Cool

Paweł, nie wiem jakie stosujesz podłoże. Ja ze swojego skromnego doświadczenia, stosuję z upodobaniem duży dodatek perlitu do podłoża, a bardzo chore cebule trzymam czas jakiś w samym perlicie. I widzę, że ten perlit czyni cuda. I jeszcze takim ukochanym przeze mnie produktem jest Polyversum. Jeśli tylko nie jestem zmuszona do interwencji chemią, to staram się zaprawiać podłoże tym pożytecznym grzybkiem. Myślę, że te dwie substancje, które tak promuję, ratują nieraz moje hippeastra, gdy nie mogę zapewnić im optymalnych warunków. Zimą mam problem z dostateczną ilością światła i ciepła, tak potrzebnych czynników do prawidłowego rozwoju tych południowych piękności. 

Pozdrawiam. Jola.
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: