Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Listopad 17, 2019, 08:47:23
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Trójmiasto  (Przeczytany 243 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kfiatek
Aktywny
**

« : Lipiec 19, 2019, 18:43:31 »

Zainspirowana przez niankę, postanowiłam w końcu założyć osobny wątek na różne okołoroślinne fotki z Trójmiasta. Przynajmniej będzie w jednym miejscu, łatwiej znaleźć, gdyby ktoś się kiedyś wybierał w okolice i miał ochotę zejść z głównych deptaków Wink To nie będzie przewodnik po zabytkach Trójmiasta, bo zabytki mnie interesują średnio, za to lubię sobie pojeździć rowerem albo pospacerować, oglądając przy okazji roślinność. A że mam dość specyficzną optykę i lubię fotografować to, co mnie interesuje, a nie to, co jest atrakcją turystyczną, to uprzedzam, że na moich zdjęciach atrakcji turystycznych będzie raczej mało  Razz Za to postaram się z grubsza trzymać tematyki okołoroślinnej  Cool

To na początek, parę fotek z kategorii "jak przejść przez gdańską Starówkę żeby ominąć główny deptak, i przy okazji najwięcej malowniczego zielonego po drodze zahaczyć  Smile"

Na przykład, można sobie przejść wzdłuż Kanału Raduni. Idąc od strony PKP Gdańsk Główny, trzeba przejść tunelem na drugą stronę i zlokalizować Kościół św. Elżbiety. Za nim jest ulica Elżbietańska, a przy niej Dom Opatów Pelplińskich, którego nie sposób przeoczyć, bo jest malowniczo obrośnięty dzikim winem:

Skręcamy w ulicę Na Piaskach i idziemy wzdłuż Kanału Raduni:

W stronę wysepki, na której znajduje się Wielki Młyn, a kawałek dalej Mały Młyn

Obok jest sympatyczny mały skwerek, pod pomnikiem Heweliusza (w kwestii pomnika, musicie mi uwierzyć na słowo, bo oczywiscie nie przyszło mi do głowy, żeby go uwiecznić  Razz )

Mały Młyn:

A kawałek przed nim, po prawej, Kościół św. Katarzyny z przyległościami

Zrobienie temu zdjęcia w sezonie, bez tłumów turystów w kadrze, graniczy z cudem, ale stałam tam tak długo, aż mi się udało wyczekać moment Smile

Idąc dalej wzdłuż wody, za Małym Młynem. klasyczny przykład mojej specyficznej optyki - "Kult" nad Kanałem Raduni  Smile

Tyle widoków znad Kanału Raduni, bo obfocone mam na razie dotąd:

Ciąg dalszy nastąpi Smile

Pozdrawiam, Ania

Moje mikroświaty, domowe i balkonowe:  http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=49445.0
elajas
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Lipiec 19, 2019, 19:43:11 »

Bardzo klimatyczne miejsca, kanał Raduni to w mojej rodzinie jest niemal legendarny, ale ja nigdy tam nie byłam. Bardzo udane zdjęcia. Very Happy

Jeżeli masz w sercu zieloną gałązkę - usiądzie na niej słowik.

Pozdrawiam elajas.
nianka
Aktywny
**

« Odpowiedz #2 : Lipiec 19, 2019, 22:02:52 »

Nareszcie się doczekałam Smile Spojrzenie na przyrodę masz specyficzne i właśnie nie takie oklepane jak wszyscy... Przy samym pomniku nigdy nie byłam.
Bardzo mi się tęskni za tym miastem. Nie mogąc się doczekać na Twoje zdjęcia wyciągnęłam swój stary komputer żeby zobaczyć swoje zdjęcia ale po przypięciu kabli i nawet odkurzeniu mam brak sygnału na monitorze...
kfiatek
Aktywny
**

« Odpowiedz #3 : Lipiec 20, 2019, 14:01:08 »

Elajas, dziękuję  Very Happy
Zaintrygowałaś mnie - na czym polega legendarność Kanału Raduni?

Nianka, podobno lepiej późno niż wcale Wink Ja te zdjęcia robię kawałkami, jak akurat przechodzę albo przejeżdżam, i miałam w głowie początkowo takie coś, że wstawię, jak będę miała fotorelację z czegoś, co IMO daje jakąś konkretną całość - np. ten Kanał Raduni chciałam jeszcze obfocić kawałek dalej, do ujścia w Motławie, ino się tam wybrać nie mogę w tym celu. W związku z czym, stwierdziłam w końcu, że trudno, wrzucam te zdjęcia tak jak mam, będzie miszmasz tematyczny, i najwyżej będę wracać do jakichś miejsc, jak dorobię więcej fotek, ale przynajmniej wstawię zdjęcia teraz, a nie za 300 lat Wink

To teraz następny kawałek, który nie jest jak dla mnie dokończony, bo miałam ochotę porobić trochę fotek gargulcom, na początku lata, kiedy już ludzie wstawią skrzynki kwiatowe z letnią aranżacją. Chodzi mi o to, że te gargulce najczęściej są zakończeniami rynien, i w te kamienne obmurowania ludzie wstawiają skrzynki z kwiatami, co daje wizualnie niekiedy kosmiczne "fryzury" tym paszczakom. Byłam tam wiosną, ale jakoś mało ciekawe te aranżacje kwiatowe były, za to kiedy poszłam w czerwcu, trafiłam na wściekłe tłumy, które mi się pchały do kadru, jak mogły  Mad Nie wiem, o której godzinie powinnam pójść np. na moją ulubioną ul. Mariacką, żeby zrobić klimatyczne fotki bez tłumów turystów, obawiam się, że musiałby to być chyba wschód słońca, a o tej porze się tak fajnie śpi  Razz

Tak więc, z Mariackiej, mam chwilowo jednego paszczaka , tego przed Biblioteką Gdańską (jeśli ktoś tamtędy przechodzi, to polecam wejście do tej biblioteki, choćby tylko po to, żeby zobaczyć, jakie ona ma cudne architektonicznie wnętrze  Smile ).

A potem mnie tłum na Mariackiej zirytował i ewakuowałam się stamtąd na sąsiednią ul. Świętego Ducha. Tam też jest parę fajnych gargulców, zwłaszcza ten, mój ulubiony - za filozoficzny wyraz paszczy, oraz za to, że jest takim paszczakiem donikąd, bo nie ma swojego budynku z rynną:

I dzięki temu można mu do gardziołka zajrzeć  Smile

Ten gargulec jest mniej więcej naprzeciwko Domu pod Żółwiem - kto lubi, może tam stanąć i poszukać żółwia na dachu tego domu Wink (ja tego żółwia też jakoś lubię, ale nie umiem go sensownie sfotografować).

Uliczka ma swój urok, zwłaszcza zanim się zacznie Jarmark Dominikański, bo podczas jarmarku tam stoja stragany i te wszystkie szczegóły ciężko jest zobaczyć. A jest tam jeszcze parę fajnych smaczków, na przykład ten gargulec, który wygrał los na loterii i ma życie usłane różami  Smile

Albo taki mini ogródek - ewidentnie mieszka tam jakiś miłośnik skalniaków:

I, dla kontrastu, inny ogródek w wersji full wypas:

Ze św. Ducha można skręcić przy Fontannie Czterech Kwartałów i ewakuować się z tłumów turystów przez wszystkie ul. Grobla (Grobla I- Grobla IV). Grobla I i Grobla IV są zamknięte dla ruchu i przerobione na deptaki. Zwłaszcza Grobla IV mnie osobiście rozwala na łopatki, ponieważ przed szkołą, która się tam mieści (częściowo w dawnym kościele), ktoś wpadł na pomysł ustawienia niestandardowych ławek i skrzyń z wyjątkowo niestandardową roślinnością  Smile

To zdjęcie jest zrobione jakiś miesiąc temu, jestem niezmiernie ciekawa, co będzie, jak te owocki dojrzeją?  Confused
Nie ukrywam, że widzę oczyma duszy mojej ludzi półleżących na tych ławeczkach w pozach ucztujących Rzymian i posilających się pomidorkiem   Laughing

Można tam dojść też od drugiej strony, od Podwala Staromiejskiego:

Pozdrawiam, Ania

Moje mikroświaty, domowe i balkonowe:  http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=49445.0
elajas
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Lipiec 20, 2019, 16:02:13 »

Legendarność jest taka rodzinna, jeden a jej członków właśnie pochodzi z tych miejsc. Ożenił się z Podlasianką. Ilekroć rodzina się spotkała to były opowieści, jakie to piękne miejsce i zachwyty i ochy i achy, Miejsce jest naprawdę piękne i dziękuję ,że je pokazałaś. Very Happy

Jeżeli masz w sercu zieloną gałązkę - usiądzie na niej słowik.

Pozdrawiam elajas.
kfiatek
Aktywny
**

« Odpowiedz #5 : Lipiec 22, 2019, 15:04:09 »

Ela, cieszę się, że się podobało  Very Happy
Natomiast dla porządku dodam, że ja pokazałam tylko mały kawałek Kanału Raduni. Jeśli wbijesz sobie w mapach Google Kanał Raduni, to możesz zobaczyć, że on się zaczyna w Pruszczu Gdańskim i idzie wzdłuż Traktu św. Wojciecha przez Orunię do Starówki, i wpada do Motławy na wysokości wyspy Ołowianka (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanał_Raduni). To co ja pokazałam to jest tylko mały kawałek na Starówce, od ul. Elżbietańskiej do ul. Łagiewniki. Nie pokazałam ostatniego odcinka, gdzie on wpada do Motławy, bo szczerze mówiąc jakoś jeszcze nigdy tam nie byłam. Jechałam wzdłuż niego od Oruni do Pruszcza, bo tam jest taka przyjemna ścieżka rowerowa zrobiona wzdłuż tego kanału, można sobie wycieczkę zrobić. Kawałek tego, jak on wygląda na wysokości Oruni mam obfotografowane, proszę:

Ścieżka rowerowa:

Ta dzielnica ma jak widać, swój specyficzny klimat, ludzie mają porobione nad kanałem ogródki, i sobie popołudniami latem mogą siedzieć przy grillu nad wodą.

Mnie osobiście rozwala to jak niektórzy potrafią zrobić sobie mini-ogródek wypoczynkowy w miejscu, gdzie w życiu bym nie wpadła na to że w ogóle da się coś takiego zmieścić:

I tak sobie można dalej przyjemnie jechać do Pruszcza Gdańskiego, który jest też zresztą bardzo sympatycznym miasteczkiem.  A po trasie, przy Trakcie św. Wojciecha, jest jedno centrum ogrodnicze, z gatunku takich, gdzie wchodzić nie należy, bo się wyjdzie znów z jakąś doniczką  Smile

Pozdrawiam, Ania

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: