Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 13, 2019, 00:59:18
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Piwonie - cz. 3  (Przeczytany 2472 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ADAPAPA
Rezydent

Hippeastrum=groźny nałóg:)

« Odpowiedz #180 : Wrzesień 15, 2019, 17:53:23 »

Bardzo ładne odmiany zakupiłaś. Gratuluję.
Dlaczego nie chcesz żółtej? Ja mam Barzellę i przyznam, że zdjęcia nie oddadzą jej prawdziwego koloru.
Krzak dziś prezentuje się tak:

perełka
Gaduła

żyj i pozwól żyć innym

« Odpowiedz #181 : Wrzesień 15, 2019, 19:12:08 »

Aduś bo tak sobie wymyśliłam,że biała będzie na końcu i chyba dokupię taką nie raz pokazywaną na forum , kule jak bita śmietana,  potem różowe i coraz ciemniejsze ,a ta żółta ni jak nie komponuje się.Może w innym miejscu.Żółte to ja kocham słoneczniki.Zastanawiam się jeszcze nad aleją hortensji.Dobrze byłoby żeby kwiaty i barwy liści utworzyły kolorowy ogród przez cały rok .Szkoda że dalie pomponowe  trzeba wykopywać .Zestaw mieczyków   też już mam ale tulipanki też będą żeby ten kolor był .Ostatnio na środku rozpaliliśmy tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasy zamiast grila ale na tym miejscu chciałabym altankę.Aduś wiesz ,ja jestem niereformowalna ,a jak zaglądam na forum i niektóre wątki to przy tym pędzącym świecie zaczynam doceniać takie rzeczy.Znów mam  wizje inne niż wszyscy i to tak cenię najbardziej.Nie zawsze się ujawniam ,ale mam utarte ,niezawodne ścieżki nawet na tym forum ......
Aki
Gaduła

« Odpowiedz #182 : Październik 14, 2019, 13:25:31 »

Mam do posadzenia dwie piwonie, których najpewniej nie dam rady posadzić teraz do gruntu. Jak je przechować do wiosny? Dadzą sobie radę zimą w donicach?

ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #183 : Październik 20, 2019, 12:09:48 »

Agnieszko piwonie Itoh czy chińskie?

Mi chińskie przechowały się w donicach bez problemu.
One chyba tylko nie mogą mieć mokro.

Jak obcinacie na zimę Itoh?

sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #184 : Październik 20, 2019, 16:00:02 »

Aki, ale tu mowa o przechowaniu piwonii w donicach na balkonie? w piwnicy? Ogólnie piwonie wolą bardziej chłód niż ciepło, są bardzo wytrzymałe ale do przechowania lepiej dać większe doniczki żeby nie przemarzły. I ADAPAPA ma rację, na zbyt dużo wilgoci te z trzeba uważać.

Co do obcinania ITOH to gdzieś czytałem o obcinaniu dopiero wiosną, ale sam mam dopiero jedna od tego roku więc nie mam w tym żadnego doświadczenia.

Moje piwonie bylinowe są odmianowe ale oczywiście nie zapisałem żadnej nazwy, mam je od kilku lat - więc nie pamiętam kompletnie co to za odmiany...

Tu są 2 odmiany, zdjęcie nie oddaje wielkości kwiatów, które są naprawdę wielkie.

Akurat piwonie bylinowe w tym typie nie bardzo mi się podobają, zdecydowanie wolę odmiany niższe, bardziej zwarte, o kwiatach pojedynczych Wink

To moja piwonia Delavaya:

Kupiłem ja kilka lat temu na kiermaszu w ogrodzie botanicznym.

To moja roczna siewka piwonii Delavaya:

Wysiałem ją w 2017 roku ale dopiero w tym roku wykiełkowała. Za nią rośnie druga siewka. One wykiełkowały pod agrestami ponieważ 2 lata temu w tym miejscu rosła jedna z moich piwonii bylinowych (chyba Młokosiewicza o różowych kwiatach) więc nasiona piwonii Delavaya wysiałem wokół niej. Rok później rodzice zmienili to miejsce w warzywnik, piwonia została przesadzona, a o wysiewie nasion zdążyłem zapomnieć Wink

A tak wygląda kilka siewek piwonii bylinowych po 2 latach od wykiełkowania:

Specjalnie wybierałem do tej donicy takie, które najbardziej się od siebie różnią. Te akurat mają tylko po 1 liściu ale w ogrodzie są też siewki, które mają po 2 liście.

W tym roku postanowiłem powtórzyć eksperyment z sianiem piwonii (zarówno bylinowych, jak i drzewiastych). Wysiałem hmm chyba ponad 700 nasion... Wink

Jeśli one wykiełkują w dużej ilości to chyba ponad połowa mojego nowego ogrodu to będzie pole piwoniowe Wink
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #185 : Październik 20, 2019, 16:55:12 »

Sauromatum dzięki za radę.
Gratuluję cudnych piwonii.   Very Happy
Siewki zapowiadają się bardzo ciekawie bo już widać ładne różnice w ulistnieniu.
Oby nasion wzeszło Ci jak najwięcej. Cool Będzie przepięknie.  Very Happy

Siejesz w doniczki i masz wystawione na zewnątrz?

Podziwiam piwonię Delavaya. Prawdziwy rarytas.
Gdzie ją nabyłeś, jeśli mogę spytać?

sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #186 : Październik 21, 2019, 20:17:20 »

ADAPAPA, po zimie najlepiej będziesz wiedziała, które pędy ITOH wyciąć, tak myślę Wink

Część nasion wysiałem prosto do gruntu, sporo wysiałem do donic, i zadołowałem w ogrodzie:

Po lewej, gdzie jest jasna kora, tam są wysiane nasiona wprost do gruntu. Pas roślin pomiędzy jasną a ciemną korą to początek zakopanych donic, Większość z donic (a jest ich ponad 80) to wysiane piwonie. To jest mój nowopowstający ogród więc wygląda to na razie bardzo roboczo, dopiero jak dom powstanie to będę zajmował się w pełni ogrodem.

2 lata temu wysiałem piwonie tylko do gruntu, właściwie to tylko korą wtedy przysypałem.

Piwonia Delavaya może mieć różne zabarwienie kwiatów, mi trafiła się taka ciemna czerwień:

Na kiermaszu w ogrodzie botanicznym w Poznaniu kilka lat temu kupiłem 2 siewki piwonii drzewiastych, o najbardziej różniących się liściach. Jedną z nich była ta piwonia Delavaya, druga to Paeonia rockii.
W tym momencie pod moją piwonią rockii rośnie około 10 siewek innych piwonii drzewiastych, wysianych tam 2 lata temu, wykiełkowały w tym roku. Musiałbym je chyba teraz jesienią gdzieś przesadzić Wink
perełka
Gaduła

żyj i pozwól żyć innym

« Odpowiedz #187 : Październik 22, 2019, 12:25:34 »

Ja Ci powiem gdzie przesadzić  =nadwyżki do doniczek i fru w świat .....Ja pierwsza w kolejce ...A tak na poważnie to powodzenia z domem i nowym ogrodem I PIWONIAMI    .....
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #188 : Październik 24, 2019, 13:50:06 »

Jak obcinacie na zimę Itoh?

Ada, nie obcinaj jej wcałe. Na wiosnę sama Ci pokaże, gdzie ją ciapnąć.
Człowiek uczy się na błędach... Nie przepadam za ITOHami, ale mam jedną i nie wiem, czy przez złe cięcie nie pozbawiałam ją kwitnienia. Zakwitła dopiero w tym roku po 9 latach od posadzenia. Nie wiem czy nie z mojej winy, bo ciachałam ją zbyt krótko  Confused

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #189 : Listopad 23, 2019, 20:59:31 »

Nie każdy musi lubić wszystko Wink Też nie jestem fanem wszystkich ITOH, na razie testuję 'Bartzellę' ze względu na kolor Wink
Na początku listopada postanowiłem część 2-letnich siewek piwonii posadzić do doniczek, i przezimować w szklarni. Wiem, że zaleca się przesadzanie piwonii do połowy września ale piwonie są roślinami lubiącymi chłód, i dopóki jest temperatura powyżej zera to one dalej się ukorzenią. W każdym razie bardzo pozytywnie się zaskoczyłem podczas wykopywania siewek. W trakcie sezonu miały z reguły jeden niewielki liść - a 5 siewek na 10 wykopanych, oprócz bardzo dużych korzeni, miały bardzo duże pąki.

Z niecierpliwością czekam na wiosnę teraz Wink
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #190 : Listopad 23, 2019, 21:04:35 »

Peonie można przekopywać dopóki ziemia nie zamarznie. Pani Monika z Peony Max cały czas wysyła jeszcze paczki. A swoje sadzonki do rozmnażania chyba w zeszłym roku lub rok wcześniej wsadzała w styczniu do ziemi. Takie zimy jak teraz mamy nie przeszkadzają w tak późnym sadzeniu.

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
sauromatum
Aktywny
**

« Odpowiedz #191 : Listopad 23, 2019, 21:23:46 »

Dziękuję Orszulka za potwierdzenie, że nie termin a raczej temperatura jest tu ważniejsza Smile Teoria jest mi znana ale pierwszy raz robiłem takie przesadzanie więc obawa zawsze gdzieś tam w głowie pozostawała
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #192 : Grudzień 04, 2019, 21:56:43 »

Zakwitła też 'Festiva Maxima'. Tylko czym ona jest..? Bo to raczej nie 'Festiva', co? Confused

Byłam ciekawa, Mateusz, czy szukałeś imion dla swoich białych Festiv?
Tak mi się przypomniało, bo zobaczyłam na jakimś innym forum Twoje zdjęcia.
Są trzy (a może więcej) podobne do Festivy: Boule de Neige, Festiva Dream i Festiva Powder Puff.

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #193 : Grudzień 08, 2019, 19:23:44 »

Ulu, szukałem i w sumie do niczego nie doszedłem. 'Grzebiąc' w białych kultywarach, już wcześniej sprawdzałem 'Festivy', o których wspominasz i moim zdaniem to żadna z nich. Do podobnych wniosków doszedłem z 'Boule de Neige', chociaż w przypadku tej odmiany można trafić w sieci na zdjęcia kwiatów, które są podobne. Był to pierwszy i jedyny kwiat tej rośliny, dlatego myślę, że trzeba poczekać do następnego kwitnienia, może wówczas będzie łatwiej coś ustalić. Jesli nawet nie uda mi się niczego dopasować, to i tak nie będzie problemu, ponieważ kolor i budowa kwiatu jak najbardziej mnie zadowalają. Smile
Jeśli chodzi o sadzenie/przesadzanie, to w połowie listopada sam przeprowadzałem tego typu zabiegi.

Mateusz
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: