Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 15, 2019, 03:43:29
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Piwonie - cz. 3  (Przeczytany 2480 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #30 : Kwiecień 03, 2019, 23:22:17 »

Wszystkie śliczne. Cool Ale co innego można napisać o piwoniach, prawda? Wink
Liczyłem ostatnio swoje i mam dokładnie połowę tego, co Ty - równo 20 sztuk. Większość dostałem i już wiem, że są wśród nich duble, więc odmian będzie niestety mniej. Pomijając 'dostane', które w większości mają być różowe, mam też dwie sztuki 'Festiva Maxima' (o ile to rzeczywiście ona). Może zakwitną w tym roku, to się przekonam jak jest z ich zgodnością.

Mateusz
mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #31 : Kwiecień 04, 2019, 09:29:58 »

U mnie też się dublują 2-3 odmiany ale liczę je jako jedną no i też mam takie które są od lat a nie znam nazwy bo nie kwitły ale pamiętam gdzie sadziłam po podziale więc mi się rachunek zgadza  Smile Mam mniej więcej po pięć z każdego koloru (białe/ blado różowe/ różowe/ ciemno różowe/ purpurowo różowe/ czerwone/ bordo). Najbardziej ulubione są te blado różowe  Razz

doras
Rezydent

Dolny Śląsk

« Odpowiedz #32 : Kwiecień 04, 2019, 09:41:57 »

Ja mam dwie odmiany, więc się nie chwalę Very Happy
Przy okazji mam pytanie: czy macie w swoich ogrodach piwonie krzewiaste? Posadziłam jedną taką u siebie ubiegłej jesieni. Odmiana nieznana, kupiona w ciemno w arboretum. Widzę, że przezimowała, bo z jedynego nędznego badyla na czubku zaczynają rozwijać się listki (trzy  Smile). Czy powinnam coś z nią teraz robić, czy zostawić wszystko w spokoju? W marcu sypnęłam jej pod nogi odrobinę azofoski.

pozdrawiam, Dorota
Moje fiołki
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #33 : Kwiecień 04, 2019, 09:48:21 »

Nic nie wiem o drzewiastych, jakoś mnie nie kręcą. Ula pewnie wie co robić  Smile

Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #34 : Kwiecień 04, 2019, 10:21:50 »

A ja się czaję z zamawianiem Moon River, bo tłumaczę sobie, że ona taka podobna do kilku, które już mam Smile

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #35 : Kwiecień 04, 2019, 10:34:04 »

Przy okazji mam pytanie: czy macie w swoich ogrodach piwonie krzewiaste? Posadziłam jedną taką u siebie ubiegłej jesieni. Odmiana nieznana, kupiona w ciemno w arboretum. Widzę, że przezimowała, bo z jedynego nędznego badyla na czubku zaczynają rozwijać się listki (trzy  Smile). Czy powinnam coś z nią teraz robić, czy zostawić wszystko w spokoju? W marcu sypnęłam jej pod nogi odrobinę azofoski.

Też nie kręcą mnie krzewiaste, ale wiem, że nic z nimi się nie robi.
Azofoska nie zaszkodzi, ale powinien to być nawóz kwaśny do azalii lub borówek. Możesz drugi raz sypnąć za 2 tyg.

Mateusz, te Festiwy to mogą być różne, bo ona jest bardzo podobna do 2 czy 3 innych odmian.

Wczoraj wykopywałam 6 peonii, które nie kwitły i przesadzałam.
A że nie miałam gdzie, to skopałam ścieżkę i tam posadziłam
Wiem, że jedna to biała, druga od koleżanki była bordowa, trzecia to Amabilis, czwarta, od sąsiada, 5 i 6 nie mam pojęcia co sadziłam  Mad

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #36 : Kwiecień 04, 2019, 11:45:17 »

No właśnie, Ulu, kobieta, od której mam pierwszą nie wiedziała co to za odmiana. Na zdjęciach wyglądała jak 'F. Maxima', więc ją kupiłem. Zapłaciłem grosze, a ta piwonia ładnie kwitnie, więc nie ma biedy.
Drugą dostałem jako gratis do zakupów i sprzedająca też nie była pewna czy to na 100% ta odmiana, dlatego tutaj ryzyko braku zgodności jest jeszcze większe. Nie martwię się jakoś specjalnie, ponieważ 'Festiva' jest raczej łatwo dostępna, więc w razie czego będzie można ją kupić.

Najbardziej ulubione są te blado różowe  Razz
No, wybór ulubionej kolorystyki nie jest łatwą sprawą, ale gdybym miał się określić, to najbardziej podobają mi się białe/białe z delikatnym przebarwieniem. Smile

Znalazłem zdjęcie jeszcze jednej staruszki. Jest bardzo podobna do pokazanej wcześniej NN-ki, jednak ma większe kwiaty i białokremową wstawkę zaraz pod zewnętrznymi płatkami.

Mateusz
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #37 : Kwiecień 04, 2019, 12:37:09 »

Nie wiem czy to by mogło pomóc, ale Festiva to potężna roślina, u mnie potrafi dorosnąć do metra a podobna do niej ale dużo mniejsza jest np. Boule de Neige albo Avalanche, też mają wiśniowe przebarwienia. O ile można ufać informacjom z sieci bo na żywo ich nie widziałam. A, i jak zauważyłam Boule czasem pokazuje żółte pręciki a Festiva nie, przynajmniej mojej się to nie zdarza a mam ją około 10 lat.

mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #38 : Kwiecień 04, 2019, 13:38:14 »

Faktycznie, obie na zdjęciach w necie przypominają 'Festivę'. 'Boule de Neige' bardzo ładnie prezentuje się rozłożona, z widocznymi pręcikami.
Nie wiem czym są moje, ale na bruk ich raczej nie wyrzucę. Wink

Mateusz
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #39 : Kwiecień 04, 2019, 20:19:52 »

Pewno, że nie wyrzucisz i w tym sezonie rób zdjęcia (tylko je podpisuj np. numerami) i będziemy porównywać

A ta różowa z jaśniejszym okółkiem to Edulis Superba.

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #40 : Kwiecień 05, 2019, 08:14:56 »

Dzięki za kolejne rozpoznanie. Smile
Fotki będę robił. Z Waszą pomocą może uda się jakoś ponazywać moje nn-ki.

Mateusz
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #41 : Kwiecień 05, 2019, 09:11:05 »

Ula, ja już dawno zlikwidowałam jedną ścieżkę, pomyślałam sobie: a po co mi dwie . I teraz łażę między roślinami jak żuraw ale za to ile się tam zmieściło  Smile
A przy okazji, czy Mme de Vatry pachnie różą? Próbuję nazwać moją starą odmianę którą mam od wielu lat i wydaje mi się najbardziej podobna. Albo Mme Calot. Albo Alice Crousse  Confused Jeśli w tym roku zakwitnie bo była dzielona i przesadzana, obfocę ją dokładnie. Jest wysoka, kwiaty średniej wielkości, w momencie rozkwitu środek różowo brzoskwiniowy a zewnętrzne płatki róż w odcieniu liliowym, później wszystko bieleje.

haw5
Rezydent

Wrocław

« Odpowiedz #42 : Kwiecień 05, 2019, 10:03:35 »

Ścieżkę,to ja zlikwidowałam pod dalie i też twierdzę,że dużo się tam mieści. Smile

Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #43 : Kwiecień 05, 2019, 11:40:29 »

Właśnie dostałam paczkę z Sadzawki, a tam m. in. "Peter Brand" od razu z pąkiem!  Very Happy  Jutro idzie do ziemi- mam nadzieję, że go donosi.

Dziś zrobiłam pierwszy oprysk przeciw szarej pleśni. Może wreszcie te babcine zakwitną jak sie przyłożę do oprysków. Confused

mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #44 : Kwiecień 05, 2019, 14:21:33 »

Jeśli jest w doniczce powinna dać radę.

Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #45 : Kwiecień 05, 2019, 19:37:13 »

A przy okazji, czy Mme de Vatry pachnie różą? Próbuję nazwać moją starą odmianę którą mam od wielu lat i wydaje mi się najbardziej podobna. Albo Mme Calot. Albo Alice Crousse  Confused Jeśli w tym roku zakwitnie bo była dzielona i przesadzana, obfocę ją dokładnie. Jest wysoka, kwiaty średniej wielkości, w momencie rozkwitu środek różowo brzoskwiniowy a zewnętrzne płatki róż w odcieniu liliowym, później wszystko bieleje.

Mirka, moja Mme de Vatry to wcale nie ona. Taką nazwę podał mi ktoś kiedyś, ale ona to prędzej właśnie Mme Calot albo Alice Crousse. Różami to mi żadna nie pachniała. One pachną typowo peoniowo.
Będę wąchała jeszcze raz w tym roku, na bieżąco, to pogadamy Smile

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #46 : Kwiecień 05, 2019, 20:29:58 »

Przyszła bez doniczki. Ale trudno. Spróbuję ją nie sponiewierać i dobrze podlać.  Będzie co będzie.

Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #47 : Kwiecień 06, 2019, 09:08:20 »

W zeszłym roku tez kupiłam 'Primavere' z dość dużym pąkiem kwiatowym w kapersie. Wsadziłam do ziemi z nadzieją, że ten pąk zakwitnie. No, nie zakwitł... zmarniał.
Ale teraz mam nadzieję, że zakwitnie, bo ma bardzo gruby pęd. Zobaczymy Smile
Jak nie w tym to w przyszłym roku na pewno Ci zakwitnie, Anisiu Smile

'Clair de Lune' też kupiłam kiedyś w kapersie z dużymi dwoma pąkami bardzo późno, bo chyba na początku maja i bez problemu mi zakwitła.

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #48 : Kwiecień 06, 2019, 19:55:52 »

Dzisiejsze zdjęcia:
peregrina

Paula Fay

Claire de Lune

tenuifolia

Lemon Chifon

Red Charm

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #49 : Kwiecień 06, 2019, 20:57:49 »

Czemu moja Red Charm sprawia sobie po jednym pędzie każdego roku  Sad W tym roku ma trzy, jak to będzie w tym tempie szło to porządnego krzaka mogę nie dożyć  Mad

Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #50 : Kwiecień 07, 2019, 11:21:23 »

To moja nowa Red Charm kupiona na jesieni. Mam wrażenie, że ona w samym gnoju rosła, bo takich pąków to ja jeszcze nie widziałam! Dwie kupiłam.
A moja... ano kupiłam, bo moja jest w zaniku - co rok mniej kwiatów ma, ale rośnie na bardzo słabych glebach mimo nawożenia.

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
kero
Gaduła

« Odpowiedz #51 : Kwiecień 07, 2019, 13:09:03 »

To i ja się pochwalę  Smile
Żółta drzewiasta dobrze przezimowała w piwnicy ale nie będzie chyba kwitnąć  Confused

Trzy nowe malutkie z marketu  Smile

mają być różowa z białym, ciemno czerwona i jasno różowa ale się okaże bo te marketowe jakoś trudno się przyjmują u mnie  Confused
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #52 : Kwiecień 14, 2019, 17:43:34 »

Miejmy nadzieję że dadzą radę. Ula zamówiłam parę dni temu Francoise Ortegat, znasz ją, jaka ona jest? Chodzi mi o to czy to jest kwiat zwarty, czy taki roztrzepany z widocznymi pręcikami. Mateusz, wracając do tego co powiedziałeś to jak masz dużo jednego koloru, nie mógłbyś się z kimś powymieniać? Zrobi się miejsce dla innych, których jeszcze nie masz  Smile

mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #53 : Kwiecień 14, 2019, 19:02:09 »

Pewnie, że bym się chętnie wymienił, ale komu potrzebne są te najpopularniejsze różowe? Razz Oprócz tego, muszę najpierw dokładnie zorientować się co tak w ogóle mam, bo nie wszystko, co dostałem kwitło. W ubiegłym roku niektóre z nich zasuszyły pąki, a w tym, z tego co zauważyłem dzisiaj, najpewniej w ogóle ich nie zawiążą. Pędy są cienkie i na tle pędów odmian, które zamawiałem wypadają bardzo słabo. Sad
Na jesieni bratowa przywiozła mi dwie karpy piwonii od sąsiadki, która likwidowała ogródek i wszystko z niego wyrzucała. Całkiem o nich zapomniałem, bo posadzone są w zupełnie innym miejscu niż pozostałe. Trafiłem dziś na nie, robiąc popołudniowy obchód. Czy zakwitną? Na dwoje babka wróżyła. Najlepsze jest jednak to, że też mają być różowe. Smile
Z 'dostanych', oprócz różowych, trzy mają być czerwone i jedna biała (chciała kwitnąć w ubiegłym roku, jednak pąki uschły, w tym sezonie kwitnąć nie zamierza). Wychodzi więc na to, że różowych, pomijając 'Sarę B.' i 'P.V. Wagenaar', będzie 8 albo 9. Confused

Mateusz
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #54 : Kwiecień 14, 2019, 19:26:11 »

Mirka, ja to lubię patrzeć (sprawdzać) na odmiany na zdjęciach posiadaczy za naszą wschodnią granicą. A tam są zdjęcia tej odmiany różne: półpełne z widocznymi pręcikami i pełne.
ZOBACZ

A gdzie ją kupiłaś?

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #55 : Kwiecień 14, 2019, 19:33:41 »

Najlepsze jest jednak to, że też mają być różowe. Smile
Wychodzi więc na to, że różowych będzie 8 albo 9. Confused

Oj Mateusz, różowe mogą być piękne  Very Happy
ZOBACZ

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #56 : Kwiecień 14, 2019, 19:49:29 »

Wiem, że różowe potrafią swą urodą rzucić o glebę, ale moje, znając życie, będą pewnie takie jak te, które prezentowałem wcześniej, tzn. kolor w typie 'Edulis Superba, a ten róż moim zdaniem nie jest wcale taki spoko. Razz Jeśli róż, to bardziej delikatny. Smile
Fajna ta galeria. Wink Od razu rzuciła mi się w oczy 'Rose Heart'. Bardzo podoba mi się ta odmiana, ale cena dość skutecznie hamuje entuzjazm i chęć jej posiadania. Smile

A jeśli chodzi o naszych wschodnich sąsiadów, to ostatnio podziwiałem piwonie na tym kanale:

https://www.youtube.com/channel/UC3fVhR8O6VpOgY-Ab9ZmaAg/videos

Mateusz
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #57 : Kwiecień 14, 2019, 19:51:36 »

Ja czytałam już nie pamiętam gdzie, że piwonie mogą też zasuszać pąki z powodu suszy, zwłaszcza te na słabych glebach. To by wyjaśniało dlaczego u mnie czasem zasuszały bez żadnych widocznych powodów bo na choróbska grzybowe opryskuję jak tylko wychodzą z ziemi a drugi raz jak pąki są wielkości grochu. Trzeba by pamiętać o podawaniu im wody w suche wiosny a taką mamy teraz, przynajmniej w północnej połowie kraju. No i drugi raz po kwitnieniu, kiedy karpy wytwarzają pąki na następny rok. Tylko że u mnie wtedy najbardziej brak wody bo wszystko idzie na warzywnik a teraz jeszcze róże  Sad Ula ja też tam zaglądam, czasem sobie oglądam na YT Sad Weroniki, przy okazji przypominam sobie co zapamiętałam z rosyjskiego do którego się wtedy zbytnio nie przykładałam  Smile Ale okazuje się że sporo rozumiem, tym bardziej że ona mówi dość powoli. Tam rzeczywiście mają wspaniałe kolekcje i sporą wiedzę o hodowli.
Mateusz, Ula dobrze mówi, może być Bunker Hill i może być Moon River, i to róż i to róż  Smile

mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #58 : Kwiecień 14, 2019, 21:24:56 »

Myślę, że i w przypadku moich w zeszłym roku powodem utraty pąków mogła być susza. Ziemię też mam kiepską, więc i to by pasowało. Po kwitnieniu roślin nie podlewałem zbyt często, a i o podkarmieniu ich zapomniałem, więc nie ma co się dziwić, że pędy są takie rachityczne. Neutral

'Moon River' lepsza, bez dwóch zdań. Wink

Mateusz
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #59 : Kwiecień 15, 2019, 08:25:26 »

Na 'Moon River' spoglądam zazdrośnie od jakiegoś czasu

Mirka, gdzie kupiłaś 'Francoise Ortegat'?

Ja w tym roku postanowiłam się przyłożyć do podlewania peonii i już ze 3-4 razy wszystkie zostały podlane. U mnie w ogóle nie pada i jest bardzo sucho, a na dodatek słabe gleby. Po kwitnieniu też podleję, bo to ważny okres w zawiązywaniu pąków na przyszly sezon. Warto wtedy też jakiś nawóz podrzucić pod krzewy.

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: