Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 16, 2019, 08:23:27
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Doświetlanie hippeastrum w uprawie domowej.  (Przeczytany 605 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Fafka
Aktywny
**

« : Listopad 21, 2018, 16:35:03 »

Wszyscy mamy dylemat z ograniczonym miejscem do uprawy naszych ulubieńców. Brakuje słonecznych parapetów. A jakby tak uprawiać przy sztucznym oświetleniu?
Czy macie jakieś doświadczenia w doświetlaniu roślin?
Kiedyś doświetlałam domowe rośliny jarzeniówkami dedykowanymi dla roślin akwariowych. Nawet rosły. Te jarzeniówki jednak ciągnęły sporo prądu. Teraz są różne energooszczędne LED-y. Czy może ktoś stosuje z powodzeniem w uprawie hipków?

Pozdrawiam. Jola.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #1 : Listopad 28, 2018, 10:38:05 »

Założyłam tu wątek, a nie zauważyłam, że w ogólnym dziale pielęgnacyjnym jest fajny wątek na interesujący mnie temat
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=3979.0

Wątek istnieje od 2007 r. i widać, że sporo się zmienia w tej materii.
Doświetlanie roślin idzie w kierunku LED-ów, które są niewątpliwie dużym osiągnięciem. Jeszcze do niedawna zakup lamp ledowych był sporą inwestycją i dlatego opłacalność ich wprowadzania wzbudzała dyskusje: bo niby energooszczędne, a takie drogie i wcale ich trwałość nie była taka rewelacyjna, jak to obiecywali sprzedawcy. Postęp w tej dziedzinie jest dzisiaj ogromny. Mamy coraz lepsze ledy i coraz tańsze i coraz większą wiedzę na ich temat.

Przejrzałam wiele artykułów na temat ledów i takich bardziej profesjonalnych i takich mniej podpartych nauką, ale za to praktycznych, sprawdzonych w warunkach domowych porad użytkowników.

Podzielę się moimi wnioskami, takimi na mój babski rozum  Razz, które chcę zastosować w praktyce:
-LED-y pozwalają zaoszczędzić co najmniej połowę energii elektrycznej (np. świetlówka tradycyjna o dł. 120 cm ciągnie 36W, a LED-owa 18 W i jeszcze daje więcej światła dostępnego dla roślin)
- Światło LED-ów jest lepiej wykorzystywane przez rośliny niż światło innych sztucznych źródeł
- Do uprawy roślin najlepsza jest mieszanka LED-ów czerwonych i niebieskich, które emitują światło stymulujące fotosyntezę. Ten rodzaj oświetlenia dają lampy i świetlówki określane mianem "grow", "grow plant", czy też akwarystyczne. Emitują światło w kolorze lekko różowym. Przy ich pomocy można uprawiać rośliny bez dostępu do światła naturalnego - czyli z dala od okna (hurra! jakie to daje pole do popisu dla nienasyconych kolekcjonerów roślin)
- Przy uprawie parapetowej, gdy chcemy tylko dodać roślinom światła do naturalnego za słabego zimą, można posłużyć się świetlówkami o białym świetle (tzw. białe naturalne ). Są one 4-5 razy tańsze od akwarystycznych, a sprawdzają się znakomicie. I taki dodatkowy plusik: ich białe światło jest zwyczajne, bo nie każdy chce, by z jego okna biło różowe światło, jak z reklamy domu rozkoszy  Mr. Green
- Różne są opinie, ile czasu doświetlać. Ja się skłaniam ku takiej, że rośliny domowe wywodzące się od roślin tropikalnych, gdzie na równiku dzień i noc trwają równo po 12 godzin, nie potrzebują doświetlania ponad te 12 godzin.

I to na razie tyle moich przemyśleń. Teraz czas na praktyczną realizację. Smile

Pozdrawiam. Jola.
mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #2 : Listopad 28, 2018, 12:07:00 »

Jolu i co dalej, bo bardzo mnie to zainteresowało? Robiłaś jakieś rozpoznanie po sklepach? Ja byłabym bardzo zainteresowana doświetlaniem samych siewek, zauważyłam że jesienią i zimą uwsteczniają się w rozwoju, inaczej- wydłuża się czas oczekiwania na kwiaty.

Basiek7
Gaduła

Mazowieckie

« Odpowiedz #3 : Listopad 28, 2018, 12:08:19 »

Jolu, super post, idealne dla mnie takie wytłumaczenie na babski rozum Cool Ciekawa jestem realizacji, pokażesz?  Very Happy

Pozdrawiam,
Basia
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Listopad 28, 2018, 15:34:41 »

Napisałam do pewnego sklepu dziś przed południem a teraz łącza się grzeją  Smile Ekspert ma mi dobrać lampę niedrogą w eksploatacji i oczywiście niedrogą samą w sobie, odpowiednią do niewielkiego domowego parapetu. Oczywiście led.

haw5
Rezydent

Wrocław

« Odpowiedz #5 : Listopad 28, 2018, 18:09:42 »

I ja czekam na wyniki w kwestii zakupu,interesujące.

mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #6 : Listopad 28, 2018, 19:16:39 »

śr., 28 lis 2018 o 12:25  via www.growtent.pl <sklep@growtent.pl> napisał(a):
Witam
Potrzebuję lampę do doświetlania siewek roślin na parapecie domowym, jaka bedzie najlepsza i najtańsza w eksploatacji? Lepiej żeby to nie była typowa świetlówka tylko lampa na statywie, taka którą można wyginać w różne strony. Pozdrawiam

Odpowiedź sklepu:

Witam
zdecydowanie najlepsza opcja to : https://www.growtent.pl/product-pol-871-Panel-Lampa-LED-GT-listwa-do-roslin-36x3w-115-cm.html
jeżeli nie odpowiada to sugerujemy od 4 do 6 żarówek: https://www.growtent.pl/product-pol-28-Zarowka-LED-GROW-10W-E27-uniwersalna.html
rozłożonych równo po powierzchni i stosunkowo blisko roślin ok 20-30 cm nad kazda

Za tę cenę nie kupię  Mad Trzeba szukać dalej. Opcja z żarówką do przyjęcia, ale trzeba ją w coś wkręcić, ciekawe ile kosztuje to "coś".

Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Listopad 28, 2018, 21:14:10 »

Mirko, drogą tę firmę znalazłaś. Confused

Ja znalazłam takie coś:
https://www.energomania.pl/product-pol-250-Swietlowka-LED-T8-G13-120cm-18W-do-hodowli-ROSLIN-LED-GROW-TUBE.html

Polski producent, gwarancja. Montuje się w tradycyjną listwę od zwykłych jarzeniówek, tylko wymienia starter (dołączony do świetlówki). Ja akurat mam taką listwę po starej lampie. Zresztą listwy specjalnie do LEDów są tanie, tańsze niż do starych jarzeniówek, bo nie zawierają statecznika.

Córka zamówiła mi z Chin żarówki do roślin z niebieskimi i czerwonymi LEDami. Nie wiem dokładnie jaki model, ale ich cena oscyluje wokół 5 zł polskich (tak!), a w Polsce widzę chodzą po ok.30 zł. Jeśli będą przyzwoite, tzn.trwałe, to myślałam połączyć oświetlenie z takiej żarówki ze świetlówką białą , ta już zupełnie grosze kosztuje.
Tu ciekawy model za 10 zł , światło 6500K
 https://allegro.pl/swietlowka-led-120cm-t8-25-przezroczysta-neutral-i7275741703.html?reco_id=db2b5a4e-f019-11e8-a6b0-000af7f613f0
Trzeba się rozejrzeć w sklepach stacjonarnych (w oświetleniowych albo zoologicznych}, żeby nie płacić wysyłki.

Oprawa do żarówki, Mirko to pryszcz, kosztuje 1,50 - 4,00 zł, trochę kabla, wtyczka i masz lampkę.
 Jestem na etapie robienia dwóch takich lampek nawet z kloszem - odbłyśnikiem. Dzisiaj pomalowałam metaliczną farbą, żeby odbijały światło, jak wyschnie, poskręcam i się pochwalę. Zrobię zdjęcia z montażu.Smile

Z tymi chińskimi to jest tak, że można trafić na dobrej jakości, albo badziewne, ale właściwie większość firm w Polsce nie jest producentami tylko importerami z Chin. Dlatego zwróciłam uwagę na tę pierwszą świetlówkę za 6 dych, bo robiona u nas.
Myślę, że w tym roku to będziemy po prostu próbować, aż w końcu uda nam się połączyć efekty z opłacalnością. Im nas więcej podzieli się swoimi doświadczeniami, tym szybciej osiągniemy cel.

I teraz rozmarzyłam się... Very Happy, te łany hipków w mieszkaniu, pięknie rosnących i kwitnących w takich zakamarkach mieszkania, o jakich się nie śniło: we wnękach, komórkach, łazienkach, ciemnych kuchniach... no po prostu wszędzie. Smile Smile Smile

A tu jeszcze link do Chińczyków, patrzcie, cieszcie oczy i kombinujcie, co by nam pasowało
https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20181128121548&SearchText=led+grow+light+full+spectrum

Pozdrawiam. Jola.
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Listopad 29, 2018, 10:10:26 »

Ja się pomału zniechęcam bo jestem człowiek atechniczny, wszystko to dla mnie chińszczyzna i nie chodzi mi o producenta. Może masz rację, jak będę w mieście, przejdę się do zoologicznego i popytam.

kero
Gaduła

« Odpowiedz #9 : Listopad 29, 2018, 10:38:15 »

Widziałam kiedyś w biedronie takie ledowe taśmy ale do głowy mi nie przyszło że one mogą się nadać do hipków  Confused bardziej mi się kojarzyły z choinkowymi światełkami  Confused
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #10 : Listopad 29, 2018, 13:45:14 »

Poszperałam w żarówkach ledowych dla roślin i podam moje spostrzeżenia, które może trochę pomogą przy wyborze.

Lepiej wybierać oferty, w których podano dużo parametrów technicznych, niż takie które tylko zachwalają produkt jako świetny itp. Zakładając, że sprzedawca podał parametry uczciwie ( a nie przedrukował gdzieś z sieci), mamy przynajmniej jakiś wybór.

-Pierwsze, co widać to obudowa żarówki. Może być gładka plastikowa, albo aluminiowa żebrowana. To żebrowanie to tzw.radiator, który odprowadza nadmiar ciepła z żarówki i tym samym wydłuża żywotność ledów. Czyli wybieramy model aluminiowy żebrowany - jest zdecydowanie lepszy.

-Druga ważna rzecz, jakich ledów użyto do produkcji naszej żarówki. Nie wdając się w szczegóły najwyżej w rankingu stoją ledy firmy Epistar. Najnowocześniejsze z nich noszą symbol SMD 2835, przyzwoite są SMD 3528 lub SMD 5050. Te dane są zwykle podane, jeśli nie ma, można sugerować się ilością ledów w żarówce w stosunku do poboru mocy w watach. Te nowoczesne ledy pobierają mało prądu, więc jeśli np. w 10 Wat-owej żarówce będzie ich tylko 10 sztuk, to są to raczej ledy starego typu, najnowsze mają przykładowo 80 ledów w 5-Watowej żarówce.
Czyli na "babski rozum": wybieramy mało Wat- dużo LED-ów.( stosunek 1:1/ led:wat jest beee  Razz)

-Trzecie: kolory ledów. Podstawa to czerwony i niebieski. Niektóre żarówki tzw."full spectrum" mają dodany ledy emitujące światło UV i IR . Te ostatnie są przydatne dla roślin, niekoniecznie odpowiednie dla człowieka, więc wybór uzależniłabym od miejsca, w którym użyjemy żarówki. W pomieszczeniu, gdzie dużo przebywamy odpuściłabym sobie te dodatkowe światło, a w jakimś korytarzyku, czy innym okazjonalnie wykorzystywanym lokum dodatek UV i IR jak najbardziej posłuży roślinom. Czerwony i niebieski bywa w różnych proporcjach, np. 4:1, 3:1, 2:1 (mocno upraszczając: czerwone są na kwitnienie, niebieskie na wzrost, czyli wybierając 4:1 stymulujemy kwitnienie, owocowanie, a przy proporcji 2:1 otrzymamy zwarte krępe, ciemniej zielone rośliny - ha, ha wybór należy do Ciebie  Smile)

-Czwarte: moc żarówki. Jakby proste, im więcej chcemy światła, tym większa moc ( niekoniecznie: tu patrz pkt. drugi). Porównujemy zawsze moce żarówek wykonanych w tej samej technologii, z tego samego rodzaju ledów.
Moc żarówki to też aspekt ekonomiczny. Przykład: doświetlamy 10 godzin dziennie żarówką 10 watową, to miesięcznie mamy zużycie prądu na poziomie 3 kW . Cena prądu bywa różna i niby oscyluje ok. 55 groszy, ale z różnymi opłatami faktycznie wychodzi coś koło 70 groszy. To za nasze 3 kWaty wyjdzie ok. 2 zł. Tak możemy sobie obliczyć ile chcemy wydać na doświetlanie roślin i dopasować moc żarówek

I to na razie tyle babskich mądrości na temat żarówek.

Mirko, czy Ty szukasz oświetlenia na parapet, gdzie dochodzi słońce? Bo jeśli tak, to nie musisz bawić się w kolorowe LEDy. Dziewczyny z powodzeniem doświetlały parapety białymi świetlówkami (duuużo tańsze). Wybierz o wyższej temperaturze barwowej (to coś podawane w Kelvinach). Dobre są 6500K , dają niestety nie za ładne zimne światło, można ostatecznie wziąć 4500K- światło tzw. neutralne.

Pozdrawiam. Jola.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #11 : Listopad 29, 2018, 15:24:05 »

Cały czas się uczę i już muszę napisać sprostowanie do poprzedniego posta (za późno na modyfikację).

Do punktu drugiego : najlepsze ledy to SMD 2835, przyzwoite są SMD 5050 - tak ma być. Smile
Wymienione też jako przyzwoite SMD 3528 w dzisiejszych czasach już uchodzą za przestarzałe  Sad
Wysokiej jakości są też ledy SMD 5730 i SMD 5630 wymagają chłodzenia w postaci radiatora

I dopisek do punktu pierwszego o obudowach: żeberkowane aluminiowe są oczywiście lepsze. Jednak w przypadku zastosowania ledów SMD 2835, które posiadają wewnętrzny system chłodzenia wydają się wystarczające zwykłe gładkie obudowy.

Pozdrawiam. Jola.
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #12 : Listopad 29, 2018, 16:01:57 »

Tak Jolu, to jest południowy parapet ale co z tego skoro i tak teraz słońca tyle co kot napłakał. Ale rzeczywiście, nie palę się do tych różowości o których wspomniałaś  Mad Wolałabym białe światło. Na krótki parapet, co by Pani Ekspert mi doradziła  Very Happy

Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Listopad 29, 2018, 20:26:05 »

Jak krótki ten parapet? Może świetlówka 60 cm wystarczy?

Tu przykładowa: z Philipsa
https://neoled.com.pl/CorePro_LEDtube_600mm_8W865_C_G_philips.html

Ma dobre dla roślin 6500K i zdrowy dla oka wskaźnik oddawania barw:80 ( ten parametr powinien wynosić 80 lub więcej, wtedy jest OK)
Firmę wybrałam przypadkowo, nie reklamuję tej akurat. Myślę, że taka świetlówka jest do kupienia stacjonarnie.

O, a tu tańszy model też z dobrej firmy Osram, interesujące nas parametry te same
https://neoled.com.pl/swietlowka_led_t8_60cm.html

Do tego jakaś oprawa
Najprostsza belka wygląda tak:
https://www.zarowka-led.com/oprawy-belki-do-swietlowek/oprawa-belka-do-swietlowek-led-t8-1-x-60cm-jednostonna

żeby nie było, że promuję jakiś sklep, to losowo wybrałam inny  Smile

A tu jeszcze fajniejsza belka, bo z odbłyśnikiem (to te boczne skrzydełka, które nie pozwalają światłu uciekać do góry, tylko całe skierują na roślinki)
https://neoled.com.pl/Belka_ALDO_z_odblysnikiem_pojedyncza_4LED_60cm_G13_T8_LED_KANLUX.html

W te belki wtyka się kabelek, tylko nie wiem czy jest w zestawie, czy trzeba mieć swój, chyba taki:
https://allegro.pl/kabel-z-wtyczka-1m-do-opraw-clp-09-i6839187533.html

Na podstawie mojego postu masz już jakieś wyobrażenie o potrzebnych elementach i cenach, a teraz wybrałabym się do stacjonarnego sklepu z oświetleniem i wybrała na miejscu i spasowała komplet. Chociaż czasem to wychodzi taniej przez Internet, zwłaszcza, gdy trzeba tłuc się do miasta, a później po mieście. Confused Poszukaj też na All..., tam chyba bywa najtaniej.

Pozdrawiam. Jola.
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #14 : Listopad 30, 2018, 12:47:42 »

Dziękuję Jolu, bardzo się napracowałaś. Teraz trzeba poszukać i zamontować.

Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #15 : Grudzień 01, 2018, 16:55:13 »

Moje żarówki z Chin kupione w "black friday" są już u córki. Zaskoczyła mnie taka ekspresowa dostawa i to za darmo. Niestety u córy, to nie u mnie  Sad, a dziecina chyba zjedzie dopiero na święta.
W tym czasie zmajstrowałam sobie oprawy do tych żarówek. Kosztowało mnie to 1,50 zł - cena oprawki, reszta materiałów z odzysku (dobrze być domowym chomikiem).

Lampki wyglądają tak:

Opiszę Wam jak je zrobiłam, żeby ostrzec, czego nie robić i nie utrudniać sobie życia.

Najpierw zebrałam elementy:

oprawka kupiona i kabelek z odzysku ( to właściwie wystarczy, żeby działało

Mnie się jednak zachciało trochę to ozdobić i dodałam doniczkę (model popularny i tani) na klosz i rurkę (od starego namiotu, taka fajna z drucikiem na końcu - będzie zaczepka do powieszenia) do schowania widocznej części kabla.

Rurkę i doniczkę machnęłam farbą w sprayu, taką jaką akurat miałam ( oczywiście z odzysku  Smile)

Przez rurkę i doniczkę przeciągnęłam kabelek i przymocowałam do oprawki

I tu następuje ten okropny moment, którego mogłam uniknąć i przed którym ostrzegam ewentualne przyszłe majsterkowiczki (piszę w formie żeńskiej, bo panowie to pewnie przez sen takie lampki robią na pęczki i ta instrukcja wyda im się śmieszna  Very Happy)
I ten moment...  Surprised jakoś to trzeba było złożyć i postanowiłam skleić. Ło Matko Polko, ile ja się namęczyłam, żeby to spasować i żeby oprawka w miarę prosto sterczała z klosza. A wystarczyło dodać 2 zeta do oprawki i kupić taką z wkręcanym kołnierzem i składanie lampki byłoby dziecinnie proste. Klosz zawisłby prosto na kołnierzu bez cudowania.
 Tu podaję link do filmiku, gdzie jest pokazana dobra oprawka łącznie z instrukcją montażu.

https://www.youtube.com/watch?v=Ph-h9DsPXJA

Co było, to było, najważniejsze moja lampka działa, co sprawdziłam przy pomocy tradycyjnej żarówki

Pozdrawiam. Jola.
mimbla
Rezydent

« Odpowiedz #16 : Grudzień 01, 2018, 19:50:19 »

Jesteś niesamowita.

britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #17 : Grudzień 02, 2018, 08:45:41 »

Ja nie jestem techniczny ale dla wyjaśnienia całkowitego tylko dodam że najprostsze w montażu są świetlówki LED. Można je zamontować bezproblemowo w starych oprawach , należy tylko wymienić zapłonnik dołączony do świetlówki. Można tez podłączyć bezpośrednio kable pod taką świetlówkę i już (bez użycia zapłonnika i statecznika - tego czegoś co burczy w starych jarzeniówkach Smile )

Innym, również niedrogim pomysłem są typowe lampy wiszące z zastosowaniem odpowiedniej żarówki.

Do pasków LED (zarówno tych na taśmach sztywnych jak i nie) potrzebny jest odpowiednio dobrany zasilacz.

LED'y które potrzebują radiatora to tzw Power Led, ale to wyższa szkoła jazdy - można samemu montować z nich belki oświetleniowe, ale tanio nie będzie - choć tu akurat eksploatacja będzie najtańsza.

A więcej dylematów można poczytać tu:
http://akwariumonline.pl/viewforum.php?f=6
Smile

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #18 : Grudzień 02, 2018, 13:30:07 »

O, fajnie poznać męski punkt widzenia Wink

Też myślę, że świetlówki to dobry pomysł. Żarówkowe dylematy wzięły się u mnie stąd, że córka zrobiła mi taki prezent i żeby prezent zagospodarować, trzeba było coś wymyślić. Very Happy

Myślę, że link do akwarystów, to jest to. Oni od zawsze mają doświetleniowe dylematy to i wiedzę największą. Smile No chyba, że jeszcze inna grupa uprawiaczy roślin, tych mocno ukrywanych przed prawem. Tamci to dopiero mają patenty na doświetlanie w tych swoich podziemiach. Laughing

Pozdrawiam. Jola.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #19 : Grudzień 28, 2018, 19:49:59 »

Mam już wreszcie te chińskie lampki ledowe. Doświetlam od kilku dni i wiecie co... to działa. Very Happy

Te doniczki stały jakieś 10 dni na półce oddalonej od okna ok.1,5 m ( w pochmurne dni prawie w całkowitej ciemnicy) i oczywiście stały w miejscu - zero przyrostów.

Pierwszy dzień z lampkami:

Po 4 dniach:

I wciąż rosną, a 'Red Lion'pokazał już nosek pędu kwiatowego Very Happy Lampki mają po 80 ledów (24 niebieskie, 56 czerwone)

Pozdrawiam. Jola.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #20 : Grudzień 31, 2018, 15:31:08 »

I mamy 10 -ty dzień eksperymentu:

Pozdrawiam. Jola.
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #21 : Styczeń 19, 2019, 08:10:29 »

Dla tych co nie nie chcą eksperymentować :
https://www.growweed.pl/pl/c/Lampy-energooszczedne-CFL/78

Nie najtańsze, ale wystarczy wkręcić w oprawkę i już Smile

Jolu, które lampy kupiłaś? Ja wziąłem 290 led, i mam zamiar wykorzystać je jako dodatkowe do akwarium.

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Styczeń 19, 2019, 19:59:56 »

Dużo prądu ciągną te "energooszczędne" z oferty. Mad

Ja doświetlam dwoma lampkami po 80 ledów każda (24 niebieskie, 56 czerwone) - ciągną tylko po 4 W, półeczka doświetlana ma 40 cm x 80 cm

Te największe liście doświetlane już miesiąc, mniejsze później wybudzane.

Żeby nie było, że tylko w liście idą

Pozdrawiam. Jola.
mucha
Rezydent

« Odpowiedz #23 : Luty 04, 2019, 21:43:14 »

Jolu, czy doświetlasz swoje hippeastra całą dobę? Zastanawiam się, jaki to ma wpływ na kwitnienie. Czy cebule nie potrzebują paru godzin dobowo ciemności do urucohmienia pąka kwiatowego? 3 dni temu zaczęłam doświetlać swoje zwartnice na dość ciemnym parapecie, liście idą jak burza.  Very Happy

Pozdrawiam Ela
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #24 : Luty 06, 2019, 21:35:06 »

Doświetlam przez 10 godzin dziennie, czasem troszkę dłużej, jak zapomnę wyłączyć. Niesamowite, że to działa. Te kolorowe ledy nie wydają się jakoś specjalnie jasne, a jednak roślinom to służy. Teraz nie ma takiego kąta, w którym nie dało by się uprawiać rośliny.

Pozdrawiam. Jola.
Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #25 : Luty 08, 2019, 20:11:58 »

Fafko, widzę że zgłębiłaś temat doświetlania. Very Happy

Poczytałam też trochę o czerwono-niebieskich ledach. Są bardzo korzystne dla roślin. Jednak dla niektórych osób to światło jest męczące.

Ja mam ledy świecące na biało, dedykowane roślinom. Wspomagają siewki hipeastrum, żeby nie "zasypiały" na zimę. Ale siewki pomidorów nie są zachwycone tymi żarówkami.

Dorosłych cebul nie doświetlam, bo wiosną i tak liście są ogromne, że zasłaniają pół okna. Ale chore cebule, podczas rekonwalescencji, lepiej się czują pod lampą. Kilka roślin tak uratowałam.

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: