Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 12, 2019, 04:15:36
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Żółte brzegi liścia  (Przeczytany 554 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
geranium
Nowicjusz
*

« : Lipiec 19, 2018, 10:21:34 »

Moim mini falkom żółkną brzegi niektórych liści. Zażółcenia są na całej długości brzegu liścia i tworzą jakby obwódkę na liściu. Poza tym rośliny nie mają innych objawów typu owady, grzyby itp. Liście i korzenie roślin wyglądają na zdrowe. Dzisiaj zauważyłam tę przypadłość również na moim dużym falku stojącym na parapecie w pracy.
Jaka może być przyczyna? Przesuszenie? Nadmiar słońca?

Pozdrawiam
Grażyna
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Lipiec 20, 2018, 05:25:29 »

Które liście? Dolne, górne?
Czy rosliny ostatnio miały zmieniane nawozy? Czy były przestawiane z innego miejsca?
Jaką mają wystawę, nawadnianie, nawożenie ? Jak długo rosną w obecnym podłożu?
Gdzie są zdjęcia poglądowe ?
Ludzie, trochę konkretów !

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
geranium
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Lipiec 20, 2018, 09:03:59 »

Liście zarówno starsze, jak i te które wyrosły ok. 2 miesięcy temu. Falki miniaturki mają z reguły mało liści (ok. 5),  zatem ciężko jest powiedzieć, czy to są górne, czy dolne liście.
Miejsce jest to samo - wystawa południowa, zabezpieczone przed bezpośrednim słońcem.
Nawadniane co tydzień po przeschnięciu podłoża. Małe doniczusie szybko wysychają, więc co tydzień trzeba podlać.
Nawóz mineralny w zeszłym sezonie (NPK 4-5-8), w tym sezonie organiczny bio-bloom, lecz żółte brzegi zaczęły się robić dość dawno temu. Nie pamiętam dokładnie kiedy, ale to było w zeszłym sezonie (wiosna-lato zeszłego roku, być może jesień).
W obecnym podłożu ponad rok. Zaraz po zakupie w maju 2017 zostały wyjęte z mchu sphagnum i wsadzone do podłoża storczykowego.
Nie mam technicznych możliwości zrobienia zdjęć (stara komórka, podobnie jak jej właścicielka   Wink ).
Poproszę córkę o zrobienie zdjęć i wstawię zdjęcia po weekendzie.

Pozdrawiam
Grażyna
geranium
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Lipiec 21, 2018, 09:15:11 »

Zdjęcia poglądowe

Brzegi liści najpierw są żółte, a potem z czasem tak jakby zasychają. Pozostała część liścia wygląda na zdrową.

Pozdrawiam
Grażyna
Curious
Aktywny
**

« Odpowiedz #4 : Lipiec 21, 2018, 10:11:21 »

A to nie jest od przenawożenia? Niby zgadzałoby się, zaczęło się w zeszłym sezonie, wtedy gdy był stosowany nawóz mineralny. Możliwe że w podłożu jest dużo za dużo szczęścia już, ja bym przesadziła do nowego podłoża i przestała w ogóle nawozić na jakiś czas. Podlewałabym przez odmaczanie w świeżej gotowanej wodzie - bo coś mi się wydaje że jeszcze długo z korzeni będzie to schodzić (póki woda będzie w odcieniach herbaty, trzeba tak robić). Później góra co drugie-trzecie podlewanie jakiś bardzo słaby roztwór czegoś naturalnego. Storczyki nie lubią zbytniego nawożenia. Chyba po prostu za bardzo kochasz swoje storczyki. Smile
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Lipiec 22, 2018, 08:51:09 »

Do tego moim zdaniem wystawa południowa nie jest odpowiednia, nawet cieniowana. No chyba że za wysokim kartonem lub z dala od okna za firanką.
Zmiana podłoża i nawożenia zrobiła swoje.
Osobiście swoje falki przestawiłem na okna północne i nawożone są co 4 -5 namaczanie. I ładniejsze nigdy nie były.

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
geranium
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Lipiec 23, 2018, 06:54:41 »

Storczyki nawożę co drugie podlewanie. Woda nigdy nie była w odcieniach herbaty, ale jednak coś w tym jest. Zauważyłam, że po organicznym bio-bloomie NPK 2-7-4 storczykom rosną korzenie w dużej ilości, zarówno powietrzne, jak i te dolne. Wcześniej takiego rozrostu korzeni nie zauważyłam. Zatem od dzisiaj moje miniaturki dostaną samą wodę, natomiast duże falki zacznę karmić nawozem mineralnym.

Okna północnego nie mam. W domu cieniuję kartką papieru lub flizeliną przyklejoną do okna. W pracy zaciągam rolety, gdy tylko słońce do nas zagląda.

Bardzo dziękuje za odpowiedzi.  Very Happy  Very Happy
W sumie mam 11 falków. Tak, chyba je kocham.

Pozdrawiam
Grażyna
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: