Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Luty 29, 2020, 13:15:48
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Vanda - cz. 14  (Przeczytany 45976 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
basienka41
Gaduła

« Odpowiedz #480 : Październik 07, 2019, 21:01:03 »

Alinko , ładna Ci się kolekcja zrobiła  Very Happy Rośliny są ładne, w dobrej formie , na Fb pokazywałaś korzenie które też są zdrowe , więc udany zakup. Gratuluję  Very Happy Będą rosły bez problemu. Pytasz o temperaturę , ale nie bardzo potrafię odpowiedzieć na to pytanie , bo ja jestem ciepłolubna tak jak storczyki , więc u mnie jest ciepło , wiadomo , nocą temperatura w pomieszczeniach spada, ale myślę że do 18-20 st.C , gdy na dworze temperatura bardzo niska , szczelnie zamykam okna by im nie wiało.

Basia
Kocham storczyki i góry Smile
Pozdrawiam Smile
Al_Inka
Gaduła

Suwałki, strefa klimatyczna 5b

« Odpowiedz #481 : Październik 07, 2019, 21:50:43 »

Dziękuję Basiu, w pomieszczeniu jest ciepło  20 - 24 st., ale zimą na parapecie szczególnie nocą temperatura jest niższa, czasem przy szybie nawet 16, phalaenopsisom i dendrobiom to nie przeszkadzało. Z tego co czytałam one są raczej ciepłolubne, więc obawiam się trochę, żeby przez niskie temperatury ich nie stracić.
Postawię na parapecie termometr i będę obserwować.
Mam jeszcze pytanie o cienkie korzenie, które po moczeniu robią się brązowe lub ciemnozielone, ale czuję, że są puste. Łatwiej mi je zauważyć własnie po moczeniu, czy mogę je wyciąć właśnie wtedy?

domowe
działka
"Natura to zielone schronisko okaleczonych dusz." Anne Louise Stael-Holstein
Pozdrawiam, Alina
basienka41
Gaduła

« Odpowiedz #482 : Październik 08, 2019, 05:56:30 »

Alinko,oczywiście że je wytnij ,właśnie po moczeniu najlepiej widać w jakim są stanie.

Basia
Pozdrawiam Smile
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #483 : Październik 23, 2019, 20:26:54 »

Zamiłowanie do roślin bywa zgubne. Zwłaszcza do storczyków.... nie rzadko nie da się przejść obojętnie....
I choć wiedziałem że moja 'M' będzie niekoniecznie zadowolona to nie mogłem nie kupć, oczywiście "w promocji" Smile

W sklepie została jeszcze biała z limonkowym nalotem ale korzenie słabe bardzo... a jutro znów będę obok jechał....

I kolejne kwitnienie jasnej różowej - drugie w tym roku:

Kwiaty w mniejszej ilości, drobniejsze i jaśniejsze - krótki dzień swoje robi...

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
basienka41
Gaduła

« Odpowiedz #484 : Październik 23, 2019, 20:36:08 »

Very Happy Very Happy Very Happy Czyste szaleństwo Leszku  Smile  Smile Smile

Basia
Pozdrawiam Smile
Al_Inka
Gaduła

Suwałki, strefa klimatyczna 5b

« Odpowiedz #485 : Październik 27, 2019, 11:48:43 »

Leszku, cudna ta nowo kupiona, nie dziwię się, że nie mogłeś przejść obojętnie. Gdybyś jej nie przygarnął śniła by Ci się po nocach  Razz

domowe
działka
"Natura to zielone schronisko okaleczonych dusz." Anne Louise Stael-Holstein
Pozdrawiam, Alina
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #486 : Październik 27, 2019, 20:05:33 »

Gorzej z miejscem w domu odpowiednim dla tych roślin.... zwłaszcza ze wszystkiego pełno - od paprotek przez begonie po filodendrony i oplątwy...
Ale jestem zadowolony ponieważ kwiaty po namoczeniu roslin nabrały turgoru i jeszcze ze 2-3 tyg będą ładnie wyglądać.
Generalnie mogę napisać że od jakiegoś czasu do namaczania storczyków, zwłaszcza Vand, używam wody z filtra RO, oczywiście z nawozami. Ale taka woda jest znacznie lepsza niż nasza deszczówka czy przegotowana.

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #487 : Luty 11, 2020, 20:37:27 »

No i po moich cudach ......
nowe zakupy były zainfekowane jakimś cholerstwem - podczas moczenia okrutnie śmierdziały zgnilizną i jakąś chemią. Myślałem że to niegroźne, a tymczasem przeszło na wszystkie moje vandy wraz z używaniem tej samej wody do moczenia....
najpierw odpadały liście od dołu, potem zasychały korzenie, potem gnicie w połowie wysokości trzonu - wszystkie z jednakowymi objawami jedna po drugiej ... poszły się.... na kompostownik, wszystkie 5 szt....   /i tu pada dużo niecenzuralnych słów..../

Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
basienka41
Gaduła

« Odpowiedz #488 : Luty 11, 2020, 20:46:01 »

Moje kondolencje Leszku  Sad Sad Sad Sad Niecenzuralne słowa są w pełni uzasadnione w takie sytuacji

Basia
Pozdrawiam Smile
perełka
Gaduła

żyj i pozwól żyć innym

« Odpowiedz #489 : Luty 11, 2020, 22:00:24 »

Klęska . No, nowe zakupy i stara dobra zasada ; powinny przechodzić  obowiązkowo kwarantannę ,bo potem może być po wszystkich roślinach ,a i tak czasem  nic nie można zaradzić. Łatwo mówić ,gorzej ze stosowaniem. Storczyków nie moczę w jednej wodzie ,bo zbyt dużo się naczytałam czym to grozi .Nawet zwykłe ziemiórki czasem to problem .Przykre że się sprzedaje chore rośliny ,a jak ktoś ma jeszcze unikaty  to serce boli .
Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #490 : Luty 11, 2020, 22:56:53 »

Oj, wielka szkoda .  Sad Czy próbowałeś potraktować je jakimś leczącym "chemidłem"?

britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #491 : Luty 12, 2020, 07:37:53 »

Nigdy nie miałem czegoś takiego więc myślałem ze nic się nie stanie.
Słona to nauczka dla mnie. No cóż. Może kiedyś znów podejmę się tematu.

Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
perełka
Gaduła

żyj i pozwól żyć innym

« Odpowiedz #492 : Luty 12, 2020, 13:47:23 »

Kiedyś oglądając film o szkodnikach i chorobach roślin ekspert powiedział, że wcześniej czy później każdego kto ma rośliny dotykają takie  różne problemy .Leszku  pewnie że tak ,bo to piękne kwiaty    Cool.
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #493 : Luty 12, 2020, 14:22:11 »

Leszku, bardzo współczuję Sad Ja też pożegnałam się z Vandami w podobny sposób. Ale- serce bije mi teraz mocniej dla innych storczyków ( w sumie mniej wymagających).

Pozdrawiam,
Renata
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #494 : Luty 13, 2020, 21:13:32 »

Kiedyś vandy uważałem za zbyt trudne, ale im wystarczy regularność i duuuuuuuużo cierpliwości. Wystarczyło raz na tydzień wlać wodę, można było pójść na zakupy czy zrobić obiad i po 3-4 godz wylać wodę. I już. Cholernie szkoda mi tych moich które miałem już ponad 2 rok, a najstarsza po ponad 2 latach reanimacji zaczęła pokazywać nowe przyrosty ... no cóż, bezmyślność kosztuje. Od teraz będę stosował kwarantannę.
Tylko dziwi mnie dlaczego wszystkie gniły w połowie wysokości trzonu  - nigdzie w necie na natknąłem się na takie  objawy.
A do wielu innych storczyków zupełnie mi nie po drodze - nawet dendrobiów nie potrafię utrzymać dłużej niż rok.

Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
perełka
Gaduła

żyj i pozwól żyć innym

« Odpowiedz #495 : Luty 13, 2020, 21:41:52 »

Leszku życzę Ci byś trafił na piękną Vandę i nie mógł się jej oprzeć......
Dakota
Aktywny
**

« Odpowiedz #496 : Luty 20, 2020, 21:22:10 »

Witajcie, zamierzam po długiej przerwie powrócic do uprawy vandovatych. Może ma ktos z was na sprzedaż roślinkę? Very Happy w zasadzie interesują mnie wszystkie kolorki poza biała Prnceską którą już mam. Niestety teraz ciężko je kupić bo na allegro osoby prywatne nie mogą sprzedawać a w sklepach internetowych są raczej trudne gatunki botaniczne.

Ps. Leszku co do gnicia vand tak jak piszesz, w połowie wysokości trzonu spotkałam się trzykrotnie w mojej  uprawie. Zawsze to były nowe rośliny , zwykle umierały w sposób jaki piszesz. Mam pewne podejrzenia, że zalązkiem zgnilizny może być stary pęd kwiatowy, który zaczyna gnić, ale i tak przyczyną jest jakaś zaraza, pewnie grzyb.

Pozdrawiam, Asia
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: