Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Lipiec 12, 2020, 11:20:54
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytania odnośnie uprawy: kwitnienie, choroby, okres spoczynku itp. cz. 2  (Przeczytany 12310 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mucha
Rezydent

« Odpowiedz #60 : Listopad 07, 2015, 08:28:52 »

Ada, u mnie nawet największe uparciuchy ukorzeniają się bez problemu w czystym perlicie.  Very Happy

Pozdrawiam Ela
ADAPAPA
Rezydent

Hippeastrum=groźny nałóg:)

« Odpowiedz #61 : Listopad 07, 2015, 09:03:10 »

Dzięki EluVery Happy
W perlicie jeszcze nie próbowałam.

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #62 : Listopad 07, 2015, 11:02:18 »

Właśnie kupiłam perlit do fiołków Smile Mam uparciucha H. reticulatum. Nie chcę już wygrzebywać go z doniczki- wypuścił korzenie i "trzyma się" sztywno. Ale liści brak- ok 2 miesięcy. Jak on ćwiczy moją cierpliwość Mad Cebulka na szczęście jest jędrna.

Pozdrawiam,
Renata
krufka
Gaduła

« Odpowiedz #63 : Listopad 27, 2015, 21:54:33 »

Mam problem. Właśnie dostałam w spadku doniczkę z cebulami, najprawdopodobniej amarylisa. Poprzednia właścicielka mówiła, że to lilie, które  pięknie kwitną  Confused  Cebule mają liście, dość mizerne, bo roślina prawdopodobnie od lat siedzi w donicy nie przechodząc okresu spoczynku. Co mam zrobić? Przesadzić  teraz do żyznej ziemi i większej donicy czy zasuszyć? Nie mam hipków, nie znam się na nich  Confused Poradźcie proszę.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=12390.0

"Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem ". (D. Alighieri)
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #64 : Listopad 27, 2015, 22:36:14 »

Justyna, pewnie dostałaś hippeastrum, które powszechnie nazywane jest amarylisem.  Cool
Kwiaty hippeastrum rzeczywiście przypominają lilie i są ich dalekimi krewnymi.

Jeśli liście są marne, to dobrze, bo cebulki wchodzą w stan spoczynku.
Najlepiej doniczkę postawić w chłodniejszym (10-15 stopni) miejscu i zaglądać do cebulek od czasu do czasu, czy nie wyrasta gdzieś pęd kwiatowy. Kiedy się już pojawi, będziesz mogła przesadzić do nowej ziemi i zacząć podlewać.  Razz

Jeśli znalazłabyś chwilkę, to może pokaż zdjęcie.

krufka
Gaduła

« Odpowiedz #65 : Listopad 28, 2015, 20:02:09 »

Aduś, wrzucam fotkę rośliny:

Czy rozdzielać cebule przybyszowe?

ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #66 : Listopad 29, 2015, 15:39:31 »

Ale  ogromny okaz!!!  Very Happy  Confused
Przybyszówek bym na razie nie oddzielała, choć tę ukrytą z lewej można by już było.  Cool

krufka
Gaduła

« Odpowiedz #67 : Listopad 29, 2015, 20:31:41 »

Aduś, ale przesadzać teraz, zasuszać, czy podlewać intensywniej (roślina przez kilka miesięcy była bardzo mało podlewana, stała w opuszczonym domu...)? Bo nie wiem, co robić - liczyć, że zakwitnie, czy raczej dać mu spokój, żeby przeszedł okres spoczynku? Stoi w temp. ok. 16-18st.

ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #68 : Listopad 29, 2015, 20:43:06 »

Teraz nie ma sensu przesadzać.
Powoli ją zasuszaj.
Justyna, sprawdzałaś może, czy gdzieś nie idzie pęd?
Takie opuszczone cebule lubią robić takie niespodzianki.
Kiedy spoglądam na to zdjęcie, to mam wrażenie, że przy tym zaschniętym liściu po prawej stronie coś jest.  Confused

krufka
Gaduła

« Odpowiedz #69 : Listopad 29, 2015, 20:49:05 »

Ada, jutro sprawdzę. Ale to chyba rant doniczki, trochę jaśniejszy, bo tak pada światło... Ale sprawdzę Smile
Czyli, jeśli nie będzie widać pędu, ograniczam coraz bardziej podlewanie. Mam przenieść w chłodniejsze miejsce?

ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #70 : Listopad 29, 2015, 21:50:00 »

Myślę, że 16 stopni będzie w porządku.

krufka
Gaduła

« Odpowiedz #71 : Listopad 29, 2015, 21:53:50 »

Aduś, dziękuję Ci ślicznie za podpowiedzi Smile

ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #72 : Listopad 29, 2015, 22:05:47 »

Nie ma sprawy.  Razz
Życzę Ci Justyna pięknych kwiatów.  Cool

aspidistra
Rezydent

P1070010

« Odpowiedz #73 : Grudzień 03, 2015, 17:30:10 »

Justynko , ja też Ci życzę pięknych kwiatów . Cool
Może to jest jakaś stara , piękna odmiana ?    Smile

Pozdrawiam serdecznie Asia.
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #74 : Wrzesień 19, 2016, 18:39:45 »

Jedna z moich siewek wypuszcza coś tam. Na moje oko, wygląda to na pęd kwiatowy, tylko jest to bardzo cieniutkie.
Kiedyś już miałam takie coś na innym hippeastrum i zaschło. Czy można jakoś pomóc, tym bardziej, że cebulka niezbyt duża.Jak na razie dostała najlepszą miejscówkę. Ta siewka już kwitła 2 lata temu, też z takiej małej cebulki.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
mama
Rezydent

« Odpowiedz #75 : Wrzesień 21, 2016, 19:37:51 »

Miałam taką słomkę, pierwsze kwitnienie cebulki to było. Wpierw pęd rósł na długość, później pogrubiał do normalnych rozmiarów, bez mojej pomocy.

Barbara
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #76 : Wrzesień 22, 2016, 18:36:08 »

Basiu szykują mi się  kwitnienia na twoich siewkach z aulicum. Z tym, że jedno jest takie cieniutkie. Cebule przez te 2 lata, nic nie przytyły. No i zapomniałam, które kwitły poprzednim razem, niby miałam zaznaczone, ale rosną razem, to się wymieszały.

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
asiula
Rezydent

« Odpowiedz #77 : Wrzesień 22, 2016, 18:39:35 »

Krysiu niecierpliwie czekam na zdjęcia  Very Happy Very Happy aulicum  Very Happy może znów z Santiago  Confused Poprzednie krzyżówki piękne były  Very Happy

--------------------------------------------------
Pozdrawiam Asia
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #78 : Wrzesień 22, 2016, 18:47:02 »

Niestety, to ten z Santiago, ma tego cieniutkiego cosia. Ogólnie ten mieszaniec jest bardzo anemiczny. Muszę, go chyba przesadzić, bo rośnie w tym  samym podłożu chyba 3 lata, co przyznaję ze wstydem.

asiula
Rezydent

« Odpowiedz #79 : Wrzesień 22, 2016, 18:50:18 »

Dbaj o niego Krysiu  Cool Bo jest tak śliczny  Very Happy jak aulicum i Santiago do kwadratu  Cool

Pozdrawiam Asia
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #80 : Wrzesień 24, 2016, 22:36:35 »

Krysiu cebulka od Ciebie, krzyżówki autorstwa Basi podrosła, ale pąka kwiatowego na razie brak.
Zaczekam oczywiście.  Very Happy

Wiem tylko, że nie ma co się nastawiać na kwiaty z uprawy z nasion już w trzecim roku.
Warto poczekać dłużej.  Mr. Green

Agnieszka Gie
Aktywny
**

Podlasie - strefa 6a

« Odpowiedz #81 : Luty 14, 2017, 10:37:45 »

Mam pytanie ogólne o uprawę i nawożenie hippeastrum. Chyba robię coś źle, bo po poprzednim sezonie cebule zamiast powiększyć, to się pomniejszyły. Teraz widzę, że po zimowaniu wypuszczają same liście, nie widać pąków. Nawoziłam je najpierw nawozem zrównoważonym, potem takim do kwitnących z przewagą potasu. To samo mam z innymi cebulowymi i bulwiastymi - nie powiększają się, a w innych wątkach widzę jak pokazujecie ogromne cebule hippeastrum, lub dzielicie bulwy begonii. Zdradźcie swoje sposoby, co robić żeby przybierały na wadze i kwitły?

Klikaj codziennie  Pajacyk, Okruszek.
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #82 : Luty 14, 2017, 11:35:27 »

Agnieszko odpowiem w skrócie jak rzecz ma się u mnie.
Dużo zależy od kondycji zakupionej cebuli jak i od odmiany.
Jeśli masz cebulę od dobrego producenta i jest ona duża, to daje Ci to gwarancję kwitnienia przez kilka sezonów.
Cebule gorszej jakości (najczęściej z marketów), potrzebują więcej czasu na regenerację.
U mnie cebule np. z Biedronki rzadko powtarzają kwitnienie.

To, że cebula po kwitnieniu zmniejsza się, jest normalne. Jednak w ciągu sezonu powinna odbudować masę.
Jeśli chodzi o nawóz to dokarmiam czymkolwiek. Był to nawet nawóz do iglaków czy do trawy.

Cebule najlepiej przyrastają, gdy sezon wegetacyjny spędzają na zewnątrz, ale trzeba bacznie uważać na szkodniki.   

Agnieszka Gie
Aktywny
**

Podlasie - strefa 6a

« Odpowiedz #83 : Luty 14, 2017, 12:00:41 »

Jedna cebula rzeczywiście była z Biedronki, druga kupiona u któregoś sprzedawcy cebul z Allegro, ale nie pamiętam już u którego.
Cały sezon stały na zewnątrz, nawożone jak napisałam wyżej, a jednak na koniec sezonu były jakby zapadnięte. Gdy zauważyłam, że liście zaczynają żółknąć pod koniec lata, ograniczyłam podlewanie.  Może za wcześnie przestałam podlewać i trochę wyschły w środku.
Myślę, że wina może leżeć też po stronie nawożenia, bo taki sam problem mam z bulwami begonii i karpami dalii - nie rosną. Sad A może podłoże? U mnie zawsze przepuszczalne, mieszam ziemię ze sklepu ze żwirkiem.

asiula
Rezydent

« Odpowiedz #84 : Luty 14, 2017, 12:18:20 »

Agnieszko Moje cebule rosną w ziemi uniwersalnej z dodatkiem perlitu i sporej ilości mielonych skorupek jajek  Smile Z nawożeniem hippeastrum się nie ograniczam  Smile byleby stężenie było zgodne z zleceniami producenta   Cool Nawożę przy każdym podlewaniu  Smile Najpierw kiedy  produkują liście - nawozem do zielonych  Surprised Później nawozem do kwitnących  Very Happy

Pozdrawiam Asia
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #85 : Luty 14, 2017, 12:34:01 »

Agnieszko to, że pod koniec sezonu cebule chudną też się normalnym zjawiskiem, bo one już wtedy zaczynają tworzyć pąki.
U mnie cebule, które weszły w głęboki stan spoczynku też się zapadły. Teraz dużo czasu minie nim się odbudują.
Z kolei te, które stały cały sezon zimowy na parapetach, były podlewane i nie potraciły liści- będą kwitły nawet na dwóch pędach. Niestety nie wszystkim cebulom udało się stworzyć takie warunki.

Rozmawiałam kiedyś z właścicielkami kwiaciarni. Panie powiedziały mi wprost, że cebule kwiatowe są tak intensywnie pędzone, by kwitły obficie i takie cebule nie mają już takiej żywotności, by były na długie lata.

Agnieszka Gie
Aktywny
**

Podlasie - strefa 6a

« Odpowiedz #86 : Luty 14, 2017, 12:43:28 »

Z Waszych odpowiedzi wynika, że robię wszystko tak jak trzeba. Spróbuję je częściej nawozić w tym sezonie, może trochę przytyją.

Klaus_vK
Aktywny
**

« Odpowiedz #87 : Luty 14, 2017, 13:25:06 »

Agnieszko dla cebulek ważne są dużo słońca + woda + nawóz. Istotniejsze od nawozu jest podlewanie. Podłoże w czasie wegetacji może przeschnąć nawet całe ale tylko na krótko. W ciepłe dni trzeba nawet bardzo obficie podlać. Cebulki choćby nawożone ale podlewane nieodpowiednio nie urosną. U mnie najlepsze rezultaty były przy nawożeniu na przemian nawozem mineralnym i naturalnym. Latem nawet dolewałem do doniczki kieliszek biohumusu. Wtedy tyły ładnie.
Agnieszka Gie
Aktywny
**

Podlasie - strefa 6a

« Odpowiedz #88 : Luty 14, 2017, 13:29:50 »

Chyba znalazłam odpowiedź. Moje cebule bardzo często miały sucho. Bałam się podlewać, żeby nie zgniły. Wolałam przesuszyć niż podlać za wcześnie. W takim razie zwrócę uwagę na podlewanie.

ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #89 : Luty 14, 2017, 14:08:04 »

Moje, na południowym balkonie, były podlewane nawet kilka razy dziennie.
W upalne dni rozlewałam wodę między doniczkami, by zwiększyć wilgotność.

Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: