Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 12, 2019, 17:03:51
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hippeastrum - rozmnażanie z nasion cz. 3  (Przeczytany 69829 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #840 : Grudzień 02, 2018, 17:33:24 »

Basiu bardzo ładna subtelna siewka podobna do Grafitti  Cool. Ile lat ma ta siewka?

U mnie siewki powyżej (pierwszego roku) spoczywają w najlepsze, ponieważ były sadzone wprost do gruntu na działce oprócz H. vittatum. Pozostałe siewki (tegoroczne) rosną na parapecie.

mama
Rezydent

« Odpowiedz #841 : Grudzień 02, 2018, 18:05:32 »

Wysiałam w marcu 2014r. One są zimozielone, jak papilio.
 Pierwsza siewka zakwitła w lutym 2017r., razem z 'Chico'. Cebulka wyraźnie przytyła. Kiedy i jakie drugie kwitnienie będzie?
Twoje siewki w gruncie chyba nieźle urosły skoro już odpocząć postanowiły. Jaką wystawę miały? Pełne słońce czy półcień?
 "Ogryzki", "zgniłki" i "odrzutowce" miałam na działce ale posadzone w dużych produkcyjnych donicach. Postawione były w półcieniu. Nie rosły rewelacyjnie. Do tego ślimaki zjadły naklejone dookoła donic metki i teraz przeważnie nie wiem co jest co.

Barbara
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #842 : Grudzień 02, 2018, 20:28:58 »

Basiu moje siewki od 1 roku życia z wyż sadzone są koniec czerwca początek lipca wprost do gruntu. Stanowisko mają słoneczne ( zachodnie oraz niektóre południowe), kiedyś na stanowisku cienistym uprawiałem i nie było pożądanego rezultatu i gniły odmiany podatne na różne choroby (Elvas, Temptation), a Red Lion przetrwał do dzisiaj.
Gleba jest piaszczysta, więc cebule ze stanowiska słonecznego nie gniją podczas przechowywania, z wyjątkiem zaatakowanych przez pobzygę.
Przed sadzeniem siewki nawożę Plantonem K. Nawożenie po posadzeniu wprost do gruntu było co 3 tygodnie Yara Hydro Complex aż do początku września.
Siewki z zeszłego roku najlepiej urosły z skrzyżowania Lagoon x Nymph (siew 25.5.17 r) obwód cebul 10 w porywach do 12 cm, a 2 nich mają po cebulce przybyszowej. Pozostałe kombinacje genetyczne  z roku 2017 nie mają cebul przybyszowych.
Natomiast siewki Red Lion x Marilyn (2014) wyjątkowo szybko rosły (obwód cebuli) i dogoniły siewkę, która kwitła dwukrotnie. A siewki Brazza x Lagoon (2013) pomimo licznych liści nie powiększyły objętości cebul.
Cebule wykopywane bezpośrednio z gruntu charakteryzują się stosunkowo szybkim zasychaniem liści (1-2 tygodni). Moim zdaniem jest to wywołane wprowadzeniem stresu fizjologicznego w roślinie.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #843 : Grudzień 03, 2018, 16:13:56 »

Basiu piękna. Very Happy Jaką średnicę ma kwiat?

Pozdrawiam. Jola.
mama
Rezydent

« Odpowiedz #844 : Grudzień 03, 2018, 19:26:28 »

Mierzony w pionie, bez pręcików, 13cm. Na szerokość 11cm. Czyli nie jest duży ale i tak atrakcyjny  Very Happy

Barbara
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #845 : Grudzień 04, 2018, 12:31:58 »

Bardzo, bardzo atrakcyjny  Smile.

Swoje siewki ustawiłam na korytarzu pod jarzeniówkę akwarystyczną 10000K. Na razie tradycyjną, zanim sprawię sobie ledową. Ciężko zrobić pod takim oświetleniem ostre zdjęcie, bo to światło minimalnie migocze. Zobaczymy, czy to oświetlenie się sprawdzi i jak rośliny będą wyglądały za czas jakiś. W tym miejscu bez doświetlania nie miały by szans, za malutkie okienko.

Ta gęstwina ciemno zielonego szczypioru to roczne zasiewy, a te grubsze dwulatki. Z tym, że dwulatków jest w doniczkach więcej niż widać, część zasnęła. Nie wiem, czy nie powinnam wyciągnąć śpiochy z doniczek i nie doświetlać, a pod lampą zostawić tylko te zielone. Ale czy przesadzanie nie zaszkodzi tym w fazie wegetacji?

Pozdrawiam. Jola.
mama
Rezydent

« Odpowiedz #846 : Grudzień 06, 2018, 19:58:14 »

U mnie siewki powyżej (pierwszego roku) spoczywają w najlepsze, ponieważ były sadzone wprost do gruntu na działce oprócz H. vittatum. Pozostałe siewki (tegoroczne) rosną na parapecie.

Masz siewki H.vittatum x H .vittatum? Gratuluję pomysłu. Jakoś wcześniej do mojej świadomości nie dotarło, że siewki, również w obrębie gatunku, mają różniące się kwiaty. A ja nawet nie wiem, gdzie cebulki moich H. vittatum są. Miałam w donicach na działce wszystkie podejrzane, łatwiej mi było opryski robić. Naklejone dookoła papierowe metki ślimaki wrąbały. Dowiem się co jest co, gdy kwiaty kiedyś zobaczę. Albo i nie, gdyż coś tam pobzyga zniszczyła.

Barbara
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #847 : Grudzień 06, 2018, 20:50:38 »

Basiu jest to stary klon, który rośnie u sąsiadki. Zdjęcie jest w wątku starych odmian.
Przypadkiem wypatrzyłem u sąsiadki dojrzewający nasiennik. W tym roku również posiałem nasiona z samozapylenia. Nasiona po dojrzeniu torebki były przechowywane przez 4 miesiące. Skiełkowało 2/3, a w tamtym roku wszystkie.  Nasion w nasienniku jest ok 12 - 15 szt. Dodatkowo zapyliłem Red Lion pyłkiem tego klonu vittatum. Siewki samozapylenia vittatum wolno rosną.
ADAPAPA
Rezydent

Hippeastrum=groźny nałóg:)

« Odpowiedz #848 : Grudzień 27, 2018, 11:44:52 »

Basiu gratuluję! Kwiaty imponujące.

Moją siewkę coś zaatakowało, stąd te jasne plamy na płatkach, jednak i tak cieszy. 

kero
Gaduła

« Odpowiedz #849 : Grudzień 27, 2018, 11:53:49 »

Ada wygląda niesamowicie  Very Happy Gratulacje  Smile Kolorystycznie najbardziej kojarzy mi się z Pyjama Party  Confused
mama
Rezydent

« Odpowiedz #850 : Grudzień 27, 2018, 21:31:08 »

Ada, to jakby niszczycielska robota wciornastka  Sad  A kwiaty wielce urodziwe  Very Happy  Gratuluję  Smile
Co z czym pokrzyżowałaś? Tata chyba podwójne kwiaty ma.

Barbara
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #851 : Grudzień 28, 2018, 12:47:51 »

Ada bardzo ciekawa jest Twoja siewka  Cool. Czy czasami komponentem ojcowskim nie jest Jewel? ( Ze względu na kolorystykę gardzieli i purpurowego paska wokół płatków, słupka oraz wypełnienia kwiatu).
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #852 : Grudzień 28, 2018, 19:23:40 »

Ada interesująco wygląda, jak przyprószony śniegiem -może chciał nadrobić to, czego zima skąpi. Smile

Pozdrawiam. Jola.
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #853 : Styczeń 14, 2019, 17:03:42 »

Tak u mnie wyglądają zapowiedzi kwitnień siewek

Rezydentka Red Lion x Marilyn 1# 3 rok pod rząd będzie kwitnąć

oraz debiut Brazza x Lagoon 1#

ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #854 : Styczeń 16, 2019, 09:24:31 »

Rosomak20 bardzo ciekawie zapowiadają się Twoje siewki.  Very Happy

Swoją wysiałam 6 lat temu. Przez ten cały czas sądziłam, że to krzyżówka z Baby Star.  Smile
Teraz rozmyślam, że pyłek mógł pochodzić od Queen of Night lub Charismy.  Confused
Naprawdę nie wiem.
Pozostałe 2 kwiaty były bardzo zdeformowane, ale nie wyglądały na pełne.

ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #855 : Styczeń 20, 2019, 21:08:43 »

Czy ktoś może dogrzewał wschody matą grzewczą np. taką pod terrarium?

rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #856 : Luty 25, 2019, 18:50:48 »

Przestawię nasienniki, z których najprawdopodobniej będą nasiona

Ambiance x Babyface (2 nasienniki), pozostałe komponenty ojcowskie (Exotic Star i Magic Green) nie przyjęły się (w 3 tygodniu od zapylenia)

Exotic Star x Magic Green (nasiennik z lewej strony) oraz nasiennik Exotic Star x Babyface (większy z prawej strony)

Magic Green x Babyface (ogromny nasiennik, powinien dojrzeć pod koniec tygodnia) obwód na oko 12-15 cm.

Siewki, które będą kwitły

Red Lion x Elvas

Red Lion x Marilyn (z lewej roślina z nr 2, a po prawej  (z otwartą okrywą) siewka, która 3ci raz będzie kwitła

Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #857 : Marzec 10, 2019, 15:11:03 »

Zakwitły kolejne 2 siewki z mojej krzyżówki "Domniemany Red LIon"xChallenger. Czas oczekiwania na kwiaty: 5 lat, 10mcy.

"U", cebulka obwód 21cm, Kwiaty bardzo duże-18x19cm, pomidorowo czerwone, bardzo delikatnie pachną.

Zdjęcie z doświetleniem i aparat oszalał, kwiat nie ma tego różowego błysku.

tu bez flesza po lewej stronie

Po prawej stronie siewka "E"
Wypuściła najpierw 3 przybyszówki zanim zdecydowała się zakwitnąć. Cebula brdzo duża, ok. 23cm. Pęd kwiatowy bardzo wysoki. Kwiatwielkości 17-18cm. Pachnie bardzo delikatnie, kolor malinowy z zielonkawymi przejaśnieniami, na których widać różowe kropeczki.

Very Happy

mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #858 : Marzec 10, 2019, 21:14:41 »

Siewki cudnej urody a zdjęcia świetnie zrobione, ale Aniu załamujesz mnie  Sad Prawie sześć lat?! To ja już będę w takim stanie że nie będę kojarzyła co to takie zielone na moim parapecie.

Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #859 : Marzec 10, 2019, 21:36:34 »

Mirko, z takimi zielonymi rączkami jak Twoje, to już w 3-4 lata będą kwiaty.  Very Happy Czyli dla siewek Bolero jeszcze tylko dwa lata.
Ja mam słabe warunki świetlne i popełniałam sporo błędów na początku.

Dzięki w imieniu siewek, szczególnie kolor "E" mi się podoba.

lilithbb
Rezydent

« Odpowiedz #860 : Marzec 12, 2019, 08:56:02 »

Szkoda zaatakowanego kwiatuszka, następnym razem pokaże na co go stać.

Ja przychodzę z kolejną cebulką, tutaj się jeszcze dłużej naczekałam niż to 5 lat.  Smile

Nie śmiejcie się z kartki ale nieźle się nagimnastykowałam żeby ten czerwony kolor uchwycić.  Laughing

rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #861 : Marzec 12, 2019, 17:46:38 »

Dzisiaj dojrzał nasiennik Magic Green x Babyface. Wysiałem 10 szt. Nasion w tym nasienniku było bardzo dużo ponad 50-60 szt. Po zapyleniu, bez 2 dni rósł przez 8 tygodni. Czy ktoś byłby chętny do wymiany materiału siewnego?
Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #862 : Marzec 13, 2019, 21:50:51 »

Lili, jest bardzo ładny. Pięknie się błyszczy i tak wywinął płatki, że ma ciekawy trójkątny kształt. Czy pamiętasz co krzyżowałaś?

Rosomaku, ja dziękuję za nasionka, ale kwitnienie siewek chętnie obejrzę.  Very Happy

lilithbb
Rezydent

« Odpowiedz #863 : Marzec 14, 2019, 10:29:06 »

Wszystkie moje cebulki są z 2 krzyżowań. Jedna mama w obu przypadkach to stara odmiana a pyłki dostałam od osoby z forum. Poprzednie kwiaty już pokazywałam, ten nie pasuje mi do niczego. Podejrzewam, że się zaplątał jakiś pyłeczek do woreczka.
Mama niezmienna na zdjęciu, widać na listkach siewki ten lekko pomarańczowy odcień.

rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #864 : Marzec 20, 2019, 15:27:18 »

Podzielę się pewny spostrzeżeniem. 2 dni temu zebrałem nasiona następujących kombinacji Exotic Star x Babyface i Exotic Star x Magic Green i okazało się że większość nasion po dotknięciu środkowej części jest wodnista. w 1ej kombinacji odrzuciłem połowę nasion, gdyż były puste. Najprawdopodobnie nie skiełkuje żadne nasiono z tych kombinacji.
Tak samo miałem z kombinacją Exotic Star x Ferrari (4 lata temu) oraz Orange Souvereign x Grand Diva (w tamtym roku). Wnioskując jest to niezgodność fizjologiczna odmian na poziomie utworzonego nasiona.
Niestety w tym roku nie zobaczę kwiatów siewki Brazza x Lagoon, utknięty pąk zasuszył się.

Z dobrych wiadomości to dzisiaj zebrałem nasiona Ambiance x Babyface (same pełne nasiona ok. 30 szt).Druga dobra wiadomość jutro najprawdopodobnie zakwitnie siewka Red Lion x Elvas (pęd niski, 2 pąki nie za duże koloru czerwonego. W tamtym tygodniu myślałem, że zasuszy kwiaty;okrywa żółkła w nietypowy sposób i następnego dnia udało się otworzyć okrywę kwiatową.
mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #865 : Marzec 31, 2019, 12:49:45 »

No tak, Sweet Star nie chce być w wersji 'jasny blond', nasienniki nie rozrastają się a szypułki zaczęły żółknąć i marszczyć się. Przynajmniej wiem że nie jest to kwestia złej jakości pyłku bo Terra Cotta Star zapylona tym samym pyłkiem (Mont Blanc) prosperuje znakomicie. Może wyjść całkiem fajna krzyżówka, mocno rozjaśniona TCS, mam nadzieję że dzieci odziedziczą wspaniały zapach po mamie  o ile w ogóle dożyją dorosłości.

Sweet Star:

Terra Cotta Star:

Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #866 : Kwiecień 05, 2019, 20:26:51 »

Siewka "T" -z lewej strony.

Z prawej Revelation. Widzę pewne podobieństwo obu kwiatów. Confused

rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #867 : Kwiecień 05, 2019, 20:40:51 »

Na pierwszym planie są nasienniki Pyjama Party zapylone pyłkiem Harleqiun (najmniejszy), Ballerina i moja siewka Red Lion x Marilyn 1# (największy). Musiałem usunąć z zapylenie z Exotic Star (obumierało). Na drugim planie jest nasiennik Ambiance skrzyżowany z Cherry Nymph.

Mireczko interesujące by były siewki Terracota Star x Mont Blanc.

Aniu bardzo ciekawa jest siewka T, rzeczywiście jest podobna do Revelation.
Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #868 : Kwiecień 06, 2019, 20:35:45 »

Rosomaku, gdzie Ty te wszystkie "szczypiorki" pomieścisz? Smile  Ale rozumiem, tyle możliwych niespodzianek rośnie. Smile
 Ja się skusiłam na dwie krzyżówki w tym roku- siewka E X siewka O  oraz siewka E x Charisma. Oba nasienniki rosną bardzo szybko.

Do kwitnienia szykuje się jeszcze jedna siewka-niespodzianka, a kolejna cebula ma pąk-ale nie wiem jak będzie z jej kwitnieniem, bo ma tylko 16cm średnicy.

kero
Gaduła

« Odpowiedz #869 : Kwiecień 07, 2019, 13:22:28 »

Gratuluję kwitnącej siewki jest wspaniała  Very Happy
Moja krzyżówka Ambiasce x Seedling 31.3 nasiennik rośnie  Smile
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: