Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 15, 2019, 11:15:00
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hydroponika w uprawie hippeastrum.  (Przeczytany 3935 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dukra13
Rezydent

« : Styczeń 24, 2016, 19:03:43 »

Założyłam nowy wątek, bo co rusz nieśmiało ta sprawa jest poruszana. Sama też troszkę eksperymentuję z tym, że osobiście nie mam doświadczenia w uprawie roślin tą metodą. Na razie nie inwestuję w materiały potrzebne do tego i moja hydroponika jest takim domowym sposobem.
W ubiegłym roku wczesną wiosną wsadziłam 2 naprawdę maleńkie przybyszówki bez korzonków do keramzytu.
We wrześniu wyglądały tak:

Przesadziłam je do podłoża, bo naczytałam się w innych tematach,że doniczki z roślinami muszą stać w ciepłym miejscu, bo łatwo je przechłodzić. A u mnie w domu nie ma równomiernej temperatury, do tego parapety zapchane.
W tym roku też wsadziłam 2 jednoroczne siewki z korzeniami  do keramzytu, zdążyły stracić korzenie, ale to podobno prawidłowość. Wyciągnęłam je, usunęłam martwe korzenie i wsadziłam z powrotem.

Dorosłych, dużych cebul tak nie uprawiałam.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
szarotka19
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #1 : Styczeń 24, 2016, 20:30:17 »

Wywołana przez Klarusię pokazuje swoje hippeastrum w uprawie hydroponicznej.Jak widać zapadły w sen zimowy - byle do wiosny.  Wink   Very Happy. Jak wspomniałam moje rośliny stoją w chłodzie (16 stopni), a hippki z dala od okna (brak miejsca na parapecie). Mam nadzieję, że jak się zrobi cieplej to podejmą wzrost i zaczną kwitnąć.
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #2 : Styczeń 24, 2016, 20:36:31 »

Mam rozumieć,ze te wszystkie cebule przechowywane  są na sucho a potem wkładasz je do ciężkich osłonek?

Ciekawe swoją drogą co by zrobiła pobzyga chcąca złożyć jaja w tych kamykach,  hmm....niewygodnie na pewno Laughing.

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
szarotka19
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Styczeń 24, 2016, 20:43:06 »

Nie, cały czas stoją w plastikowej osłonce, w  której jest woda na około 1 cm wysokości.Przez zimę też je nawożę.
Klarusia
Gaduła

« Odpowiedz #4 : Styczeń 24, 2016, 22:04:29 »

szarotka19 dziękuję Very Happy
Jak widzę masz tak, jak ja na samym początku. Z tym, że jak zauważyłam spory przyrost cebuli i ten powbijany, powrastany w cebulę keramzyt to spanikowałam. Powyciągałam kamyki ile mogłam i zaraz w tych miejscach pojawił się grzyb, a potem zgnilizna Sad
Ponieważ cebulka pięknie odbudowała korzenie, miała też obfity szczypior, wymyśliłam takie niby semi hydro

Młode cebulki H.papillio w ziemi ciągle sobie nie radziły

tu jak widać doskonale dają radę Cool Wierzch- podłoże z substratem od Dagi, dół- keramzyt.

Cebula dość mocno porażona grzybem, miała duże problemy z utrzymaniem korzeni, a niedawno kwitła Very Happy

Podłoże bardzo przepuszczalne z ziemi, keramzytu, perlitu i mieszanki do storczyków. Proporcje na oko Mad

a to zdechlaczki w reanimacji.... Podłoże góra - jak wyżej, dół - keramzyt.

Ja jeszcze miałam problem ze stabilnością tej dużej cebuli. Kilka razy doniczka mi się wywróciła, gdy miała rozbudowaną górę Confused Dopiero dociążenie kamieniem pomogło.

szarotka19
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Styczeń 24, 2016, 22:25:21 »

Klarusia dziękuję  Very Happy
Będę obserwować swoje cebule, mam nadzieję, że będziemy się dzielić spostrzeżeniami i wybierzemy sposób najbardziej im sprzyjający.
Klarusia
Gaduła

« Odpowiedz #6 : Styczeń 24, 2016, 22:37:25 »

Teraz jestem tego pewna Cool Bo taka uprawa wyraźnie służy korzeniom, a co za tym idzie i reszcie rośliny Smile Doskonale to widać na zdjęciach Krysi Cool Ja wybieram "miękką" górę, żeby rosnących cebul nie uszkadzać, a jednocześnie z ziemią doniczka jest stabilniejsza Cool

ADAPAPA
Rezydent

Hippeastrum=groźny nałóg:)

« Odpowiedz #7 : Styczeń 24, 2016, 22:39:47 »

Jestem zaskoczona efektami!
A jak z podlewaniem? Od dołu?

dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Styczeń 24, 2016, 22:44:36 »

A czy czasem nie jest tak, że kuleczki keramzytu wbijają się w cebulę, bo jest im ciasno. W typowej hydroponice, korzenie wychodzą na zewnątrz otworami z wewnętrznej doniczki. U mnie tak jak widać na zdjęciu, cebulki zostały wypchnięte , bo korzenie nie miały ujścia a doniczkę zdeformowało.

Klarusia
Gaduła

« Odpowiedz #9 : Styczeń 24, 2016, 22:50:34 »

Ada raczej od środka Laughing Tzn wiszące papillionki ciut od góry podlewam, tego w doniczce do osłonki, a te reanimowane do podstawki.

Krysiu dokładnie tak Smile Tylko w przypadku hippeastrum nie tylko korzenie rosną, ale i cebula w obwodzie się powiększa. Dlatego daję miękką górę.
Niestety nie zrobiłam zdjęć tej pierwszej cebuli, ale była bardzo mocno zdeformowana - po prostu bardzo dużo przyrosła a nieregularny keramzyt nie szedł do góry tylko w cebulę Sad

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #10 : Styczeń 25, 2016, 17:07:57 »

Bardzo się cieszę, że powstał ten wątek Smile Też zaczęłam przygodę z hydro w uprawie hipków, zachęcona bardzo dobrymi wynikami tego sposobu uprawy u storczyków.
W połowie stycznia wsadziłam jedną małą cebulkę hippeastrum do keramzytu. Z tego co wiem, podłoże mieszane- keramzyt+ziemia- to uprawa semihydroponiczna. Podobnie jak u storczyków, w donicy zrobiłam dodatkowe dziurki po bokach, dla lepszego dopływu powietrza do korzeni. Podlewam wyłącznie od dołu. W tej chwili doniczka jest na podstawce z wodą, ale planuję ją wstawić do osłonki, kiedy roślina podrośnie. Już wypuszcza liście Smile
Myślę, że bez problemu można trzymać hipki w hydro zimą w chłodniejszym miejscu- oczywiście bez wody. Tak odpoczywają storczyki. I nic się nie dzieje. Ważne, żeby nie było wody- woda+chłód, może spowodować gnicie korzeni.

Pozdrawiam,
Renata
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #11 : Styczeń 25, 2016, 17:43:05 »

Cały czas zastanawiam się, jak to zrobić z dorosłą cebulą. Według mnie największym problemem jest stabilność.
Czytałam, że ktoś użył takich gładkich małych kamieni.
Wydaje mi się,że jednak w przypadku dużej cebuli powinno się korzenie wypuścić do osłonki, tak jak to jest w przypadku klasycznej hydroponiki.
Jeszcze widzę jeden problem z korzeniami. Przy przestawianiu rośliny z uprawy ziemnej na hydroponiczną giną korzenie a wyrastają nowe przystosowane do hydroponiki. Pisałam wcześniej, tegoroczna siewka wsadzona w kamyki z korzeniami straciła je i teraz czekam na nowe. Nie wiem, czy to przypadek, czy prawidłowość, w każdym razie w przypadku hoi często tak się zdarza.

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #12 : Styczeń 25, 2016, 18:54:21 »

Jeśli chodzi o korzenie- u storczyków też tak jest- stare, rosnące w tradycyjnym podłożu giną, na ich miejsce rosną nowe. I szczerze mówiąc, nie zauważyłam, żeby negatywnie wpływało to na roślinę.
Też mam czasami problem ze stabilnością doniczki, szczególnie w przypadku większych roslin. Zazwyczaj- ponieważ doniczki są z otworami- wstawiam je do ceramicznych, stabilnych osłonek.

Pozdrawiam,
Renata
basia_styk
Gaduła

« Odpowiedz #13 : Styczeń 25, 2016, 19:57:07 »

Cały czas zastanawiam się, jak to zrobić z dorosłą cebulą. Według mnie największym problemem jest stabilność.
Czytałam, że ktoś użył takich gładkich małych kamieni.
Wtrącę się, choć hipków nie mam, ale od bardzo dawna uprawiam hydroponicznie cebule ismeny. Najpierw w grubym żwirze i nie było problemu ze stabilnością, teraz w dość grubym keramzycie. Z tym że wkład jest typowy hydroponiczny, czyli korzenie przez niego przełażą do osłonki z pożywką. Natomiast dwa lata temu chciałam rośliny podzielić, bo cebul było już cztery - i wyniki były takie sobie. Jedna cebula wysłana do koleżanki do dziś jest ok (ona wsadziła do ziemi), druga pojechała w hydroponice do kogoś innego i też ok, jedna zmarniała na amen, a czwartą ratowałam ponad rok. Wszystko przez uszkodzenia korzeni.

B.
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #14 : Styczeń 25, 2016, 20:14:25 »

Miałam ismenę i moje efekty w uprawie były marne, bo podobno ta roślina musi mieć dorodny system korzeniowy a ja jej co rusz zmieniałam stanowisko.
Hippeastrum pod względem korzeni jest bardziej tolerancyjne i w ciągu jednego sezonu potrafi odtworzyć cały system korzeniowy.

Klarusia
Gaduła

« Odpowiedz #15 : Styczeń 31, 2016, 22:37:14 »

Mnie do typowej hydroponiki zraziły te uszkodzenia, spowodowane wbitymi kamykami w cebulę Sad
Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem jest to semi hydro. Na razie widzę plusy: nie trzeba od nowa ukorzeniać rośliny, jest stabilna, cebula nie ma kontaktu z mokrym podłożem, a ja mogę łatwo kontrolować stan korzeni.
Obecnie takie korzenie ma pokazywane tu już wcześniej Nagano.

Jak widać korzenie nie mają najmniejszego problemu z wydostaniem się przez otwory Cool Widać też resztki nie do końca zaschniętych korzeni, których nie zdążyłam usunąć, bo cebula wznowiła wegetację praktycznie bez odpoczynku podczas zasuszania starych liści.

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: