Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 10, 2019, 08:34:17
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dyptam jesionolistny  (Przeczytany 2897 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Anula2007
Gaduła

Wołają do mnie: "Shino":)

« : Maj 25, 2015, 15:16:43 »

Nie znalazłam wątku tej ciekawej rośliny, jeśli już jest proszę Administratora o przeniesienie.

Pozdrawia cieplutko
                           Anna;)
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Maj 27, 2015, 13:45:38 »

Dyptam rzeczywiście zasługuje na uwagę Smile Mam w ogrodzie 2- białego i bordo. Lubię ich zapach- cytrynowy ( o ile potrafię go opisać). Ale muszę uważać na jego olejki eteryczne- uczulają Sad

Pozdrawiam,
Renata
mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #2 : Maj 27, 2015, 14:00:38 »

Fakt, to piękna roślina. U mnie rosną dwie dwuletnie siewki. Nie jestem tylko pewien jakiego koloru mają być kwiaty... Raczej białe, o ile dobrze pamiętam.

Mateusz
kamilla
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Maj 27, 2015, 14:46:50 »

zasługuje przede wszystkim na ostrożność w ubiegłym roku na początku czerwca moja mama chcąc zebrać nasiona u sąsiadki poparzyła się tak dotkliwie,że dość długo musiała leczyć rany na rękach.Nie chcemy już  tej rośliny u nas.

Ja nie przypuszczam - ja to wiem - mogę mieć takie życie, jaki inni mają sen Wink

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=46273.msg1035634#msg1035634
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #4 : Maj 27, 2015, 16:50:36 »

U mnie Dyptam dopiero zaczyna mieć kolby kwiatowe ...nigdy  nic mnie nie spotkało z jego strony , a mam go już ponad 7 lat ...co prawda nie dotykam , nie zbieram nasion 

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #5 : Maj 28, 2015, 06:57:01 »

Dostałam wysypki na rękach, gdy pieliłam przy dyptamie. Teraz, kiedy robię coś w jego pobliżu ( oczywiście w czasie kwitnienia) zakładam bluzę z długimi rękawami i rękawiczki. Nic przykrego się nie dzieje.

Pozdrawiam,
Renata
goll
Rezydent

« Odpowiedz #6 : Maj 28, 2015, 07:38:22 »

Ale niekoniecznie tylko kwiaty 'parzą".
Cała roślina zawiera furanokumaryny (na powierzchni rośliny), które właśnie powodują oparzenia skóry.
Może się to zdarzyć podczas słonecznych dni.
Mam jedynaka i jakoś nigdy mnie nie poparzył,choć go podwiązywałam, przesadzałam.
Choć staram się unikać dotykania go jak jest słonecznie.

Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #7 : Czerwiec 08, 2015, 16:20:38 »

Nie tylko skórę chyba parzy. Rozrosły mi się koło niego kokorycze i każda, gdy dosięgnie liści dyptamu, jakby zwiędnięta była. Muszę je poprzesadzać.

Nasiona zbierałam z obydwu kolorów i od razu trzeba je wysiać, bo mają bardzo krótki okres wschodów. Ładnie wschodziły, a kwitły w 3 i najwięcej w 4 roku po wysianiu.

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
Greta_85
Gaduła

« Odpowiedz #8 : Czerwiec 08, 2015, 20:15:24 »

Ale piękny Very Happy tylko jak parzy to już nie nadaje się do mojego ogrodu Sad

Nie nasze umiejętności, a decyzje które podejmujemy świadczą o tym jakim jest się człowiekiem.

Pozdrawiam Asia

Hippeastrum
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=46042.0
Storczyki
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=45355.0
goll
Rezydent

« Odpowiedz #9 : Czerwiec 08, 2015, 21:38:23 »

U mnie biały właśnie zakwitł, mimo upału-nie parzy(sprawdzałam)

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #10 : Czerwiec 09, 2015, 11:11:48 »

U mnie dyptam rozsiał się sam- zauważyłam rok temu małe roślinki. W tym roku są już większe- ciekawa jestem koloru, obok siebie rosną biały i bordowy. Będzie niespodzianka Smile

Pozdrawiam,
Renata
aniek
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #11 : Czerwiec 17, 2015, 13:19:18 »

Co prawda dyptam już przekwitł ale liście są i uwierzcie mi dziewczyny ... parzy rok temu doświadczyłam na własnej skórze. Zawsze mam mało czasu więc jak wpadnę do ogrodu to staram się zrobić szybko i jak najwięcej. Tak było wtedy. Zaczęłam pielenie koło 19 godz. Niby słyszałam że dyptam parzy ale kto by tam na to zwracał uwagę. Byłam w krótkich spodniach. Niby czułam na skórze pieczenie ale co tam drobnostka. Dopiero na drugi dzień wyszło szydło z worka. Obie nogi i ręce miałam poparzone. Gdzie skóra miała styczność z liśćmi tam były bąble, mniejsze lub większe. Więc przy wysokiej temperaturze rośliny są rozgrzane na pewno parzą. Blizny po tych oparzeniach utrzymują się długo, jeszcze mam ślady widoczne. Więc ostrożnie, jeśli są małe dzieci nie polecam
bez
Rezydent

« Odpowiedz #12 : Czerwiec 21, 2016, 03:59:06 »

Zakwitł kolorowy:

bez

Pozdrowienia z Sopotu !
mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Czerwiec 02, 2019, 19:24:16 »

Mój biały, wysiany w 2013 roku. To jego drugie kwitnienie.

A może ma ktoś na zbyciu siewki różowego..? Wink

Mateusz
nianka
Aktywny
**

« Odpowiedz #14 : Czerwiec 02, 2019, 19:53:30 »

Mateusz czemu nie masz wątku ogrodowego?
Może będę mieć nasiona różowego.
mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #15 : Czerwiec 02, 2019, 21:18:03 »

Aniu, nie mam żadnego wątku, za dużo roboty z tym. Wink A tak poważnie, to nie mam za wiele ogrodowych, więc nawet nie byłoby co w tym wątku wstawiać. Warunki do uprawy też mam raczej kiepskie, ponieważ praktycznie wszędzie, gdzie można by posadzić rośliny, ostro pali słońce, a żeby było ciekawiej, to i gleba jest beznadziejna. Laughing

Jakby co, moglibyśmy się wymienić nasionami. Smile

Mateusz
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #16 : Czerwiec 04, 2019, 10:41:00 »

A może ma ktoś na zbyciu siewki różowego..? Wink

Co roku wysiewam nasiona. Miałam siewki wysiane jesienią, ale sprezentowałam koleżance.
Teraz wiosną wysiałam właśnie różowego. Długo wschodzą i nierównomiernie. Jak chcesz to mogę zachować je dla Ciebie.

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
mataan
Aktywny
**

« Odpowiedz #17 : Czerwiec 04, 2019, 13:04:46 »

Chętnie skorzystam z propozycji. Dzięki, Ulu. Smile
Jeżeli byś chciała, to mogę przeprowadzić podobną akcję z wysiewem białego, jeśli zawiąże nasiona.

Mateusz
Orszulka
Rezydent

« Odpowiedz #18 : Czerwiec 06, 2019, 10:41:29 »

Ja mam obydwa i oba wysiałam, ale teraz wiosną tylko różowy mam posiany. Zobaczymy czy wzejdzie, bo słyszałam, że nasiona mają bardzo krótki okres skłonności do kiełkowania. Dlatego zawsze wysiewam od razu po zbiorze.

Pozdrawiam.Ula
Moje kaktusycała reszta.
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: