Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 08, 2019, 11:28:04
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: PHALENOPSIS cz. 13  (Przeczytany 33350 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dinda
Rezydent

« Odpowiedz #150 : Luty 19, 2017, 15:13:54 »

No, no to już niezły początek kolekcji Very Happy

Canna0
Aktywny
**

« Odpowiedz #151 : Sierpień 20, 2017, 20:01:34 »

Mój M dostał od swojej siostry dwupędowego, bardzo ładnego, jasnoróżowego storczyka. Martwią mnie jednak plamy na jego liściach. Te jasnozielone u nasady liści prawdopodobnie powstały w kwiaciarni, na skutek braku światła spowodowanego ciasnym owinięciem rośliny w celofan. A te ciemnobrunatne na końcach liści? Tylko najmłodszy liść jest cały zielony. Czy mam powód do zmartwienia?

Pozdrawiam
Anna
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #152 : Sierpień 21, 2017, 07:05:27 »

Mnie to wygląda na przebarwienia, ale nie chorobowe. Być może roślina była pierwotnie barwiona na niebiesko (dla efektownych kwiatów) i barwnik w liściach został.

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
wiesława
Aktywny
**

życie bez pasji jest nudne

« Odpowiedz #153 : Sierpień 25, 2017, 14:10:16 »

A mnie się wydaje , że te brązowe plamy na końcach liści to są poparzenia od słońca . Ja swoje storczyki wystawiam na dwór , pod drzewa i właśnie jeden niedokładnie był schowany . Liście , które narażone były na bezpośredni kontakt ze słońcem wyglądają tak właśnie jak te Twoje końcówki . Na razie stoją sobie normalnie z tymi ciemnymi liśćmi , od środka wypuszczają już młode w normalnym kolorze i myślę , że jeśli młode będą większe to te brązowe po prostu wytnę , żeby nie szpeciły. Cała roślina jest bez oznak jakiejś choroby. Myślę więc , że u Ciebie stało się podobnie - to co wystawało poza folię złapało ostre słońce i przypaliło , ale roślina dalej zachowuje się normalnie , więc nie panikuj , obserwuj tylko , czy liść  nie jest miękki i nie zaczyna gnić i czy nie trzeba wyciąć całego liścia , żeby ewentualny grzyb nie rozlazł się po wszystkim

Moje rośliy - wątek - Wiesławy wariacje na tematy zielone
Canna0
Aktywny
**

« Odpowiedz #154 : Sierpień 28, 2017, 20:10:42 »

Dziękuję za informacje. Storczyk nie był wystawiany na słońce, chyba, że w kwiaciarni stał na albo przy oknie. Liście są jędrne i poza kolorem normalne. Najmłodszy liść jest cały zielony. Będę je podglądać i czasem obmacywać Very Happy

Pozdrawiam
Anna
wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #155 : Sierpień 28, 2017, 20:29:58 »

Te storczyki są tak bardzo pędzone (nawozami) u producenta, że trudno wyczuć od czego to jest. Póki liście jędrne, zdrowe korzenie i świeże kwiaty - w ogóle bym się nie przejmowała.
Canna0
Aktywny
**

« Odpowiedz #156 : Sierpień 30, 2017, 22:24:27 »

Tak też zrobię.

Pozdrawiam
Anna
doras
Rezydent

Dolny Śląsk

« Odpowiedz #157 : Listopad 03, 2017, 07:25:14 »

U mnie epokowe wydarzenie: jeden z phalenopsisów wypuścił DWA pędy kwiatowe. Cieszę się jak nie wiem co, bo w ogóle nie mam ręki do storczyków. I te pędy kierują się w stronę szyby, a nie - jak bym sobie tego życzyła - pionowo do góry Wink. Boję się prostować ich na siłę i podpinać do kijków, bo wydają się bardzo kruche. Czy mogę co jakiś czas obrócić doniczkę tak, żeby pędy "zawracały" z powrotem w stronę szyby? I w rezultacie rosły pionowo Smile? Czy może pąki i kwiaty są na tyle wrażliwe, że mogą zostać zrzucone w trakcie eksperymentu?

pozdrawiam, Dorota
Moje fiołki
Aki
Gaduła

« Odpowiedz #158 : Listopad 03, 2017, 09:56:11 »

Nie jestem pewna czy takie obracanie zda egzamin - jak pędy nie są podparte to nie będą rosły prosto. Może po prostu trzeba poczekać aż bardziej się wydłużą? Z krótkimi niewiele można zrobić bo są dość sztywne ale długie, wyrośnięte powinny dać się odgiąć do pionu.

Innym rozwiązaniem jest też pozwolić pędom zwisać czyli trzymać roślinę w wisioku/na stojaku/na powyższeniu. U mnie tak rosną w "naturalnym zwisie" bo lubię ale to już oczywiście kwestia i gustu i posiadanego miejsca Cool

doras
Rezydent

Dolny Śląsk

« Odpowiedz #159 : Listopad 03, 2017, 18:24:20 »

Zupełnie nie mam szans, żeby storczyki rosły u mnie w wiszących doniczkach Smile. Zrobię tak jak napisałaś, dam im podrosnąć,  a później spróbuję delikatnie podpiąć.
Dziękuję  Very Happy

pozdrawiam, Dorota
Moje fiołki
Dinda
Rezydent

« Odpowiedz #160 : Listopad 03, 2017, 22:03:22 »

Dorotko ja od początku jak tylko pokazuje się pęd to co podlewanie przestawiam doniczkę ( staram się by kierował się na patyczek,  bym mogła go w końcu przypiąć) . Ostatnio dwa tygodnie nie przestawiałam i końce rozgałęzień na pędzie wygieły się do światła, przestawiłam, mimo że pączki miały 7-8mm i nic im się nie stało.

doras
Rezydent

Dolny Śląsk

« Odpowiedz #161 : Listopad 04, 2017, 08:12:55 »

Iwona, z nieba mi spadłaś Smile.
Bo w zasadzie ten dłuższy pęd już prawie dotyka szyby,  a ma dopiero z 8 centymetrów. Zupełnie nie miałabym jak go podpiąć do pionu.

I jeszcze mam pytanie: to będzie kwitł storczyk, który kupiony był jako niebieski. Czy teraz zakwitnie na biało? W sumie bardzo by mi to pasowało, bo ta jego niebieskość trochę kuła w oczy. Choć lubiłam go, bo to prezent na Dzień Matki, a dziecko wiedziało, że mama lubi niebieski kolor Smile.

pozdrawiam, Dorota
Moje fiołki
Dinda
Rezydent

« Odpowiedz #162 : Listopad 12, 2017, 14:40:25 »

Dorotko, jeśli ten storczyk był jednolicie niebieski to będzie biały. Widziałam farbowańce np. biały z żółtą warżką, biały z różowymi żyłkami i te nie były jednolicie niebieskie.

wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #163 : Listopad 30, 2017, 19:00:51 »

https://www.youtube.com/watch?v=BmShDFXOy7o
doras
Rezydent

Dolny Śląsk

« Odpowiedz #164 : Listopad 30, 2017, 20:38:41 »

Fajnie Smile
Największe wrażenie zrobił na mnie ten las pędów kwiatowych, tych jeszcze w pąkach.

pozdrawiam, Dorota
Moje fiołki
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #165 : Grudzień 02, 2017, 07:46:39 »

Pęd ma 110 cm dł. Liście są dł 28 cm i 7-8 cm szer.
To już drugie kwitnienie w tym roku.

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
basienka41
Gaduła

« Odpowiedz #166 : Grudzień 05, 2017, 21:04:46 »

Leszku, wyhodowałeś dryblasa  Very Happy... piękny  Very Happy Very Happy

Basia
Kocham storczyki i góry Smile
Pozdrawiam Smile
akwelan
Rezydent

Radom, strefa klimatyczna 6b.

« Odpowiedz #167 : Styczeń 03, 2019, 21:02:37 »

Powolutku "dokopuję" się do lektury wątków, które mnie interesują. Przy opiece storczyków stawiam pierwsze kroki, a ten wątek to obowiązkowa lektura. Parapet, który mogę przeznaczyć na kwiaty jest zbyt "ciasny": krótki i wąski, na dodatek zajęty przez Adenium. Dla innych roślin, przybywa miejsca dopiero, gdy Adenium z nadejściem wiosny "wyprowadzają" się na balkon. Obecnie jeden kwitnie, drugi "produkuje" pęd kwiatowy, na kwiaty będę musiał jeszcze u niego sporo poczekać.
Kwitnący tak na dzień dzisiejszy prezentuje się:

... mam go opisanego tylko jako Orchidea Phalenopsis czy jest możliwość przypisania tej roślinie, dokładnej pełnej nazwy. Niestety na etykiecie, była tylko nazwa firmy sprzedającej i krótki opis, jak się opiekować rośliną.

Drugi, który obecnie jest w stadium produkowania pędu kwiatowego, tak kwitł:

Wstawiłem obie rośliny do tego wątku, czy ten drugi to też Orchidea Phalenopsis ?

Mieczysław.
-----------------------
Sukulenty 1. 2. 3.
Hoje.
Działka 2.
basia_styk
Gaduła

« Odpowiedz #168 : Styczeń 03, 2019, 21:11:16 »

Orchidea to synonim storczyka, Phalaenopsis to nazwa rodzaju (polska, chyba nieużywana już nazwa to ćmówka; potocznie teraz mówi się falenopsis). Nazwy gatunku raczej nie uzyskasz, bo to najprawdopodobniej mieszaniec uprawny, zaś odmian są już tysiące. Niemniej samo hasło falenopsis powinno wystarczyć Smile A kwitnienie imponujące!

B.
akwelan
Rezydent

« Odpowiedz #169 : Styczeń 03, 2019, 21:32:07 »

Bardzo dziękuję.
Podpisując fotki z roślinami, powinienem wpisywać jako poprawną nazwę tylko "Falenopsis" ?
Bardzo dziękuję za podpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam.

Mieczysław.
-----------------------
Sukulenty 1. 2. 3.
Hoje.
Działka 2.
basia_styk
Gaduła

« Odpowiedz #170 : Styczeń 04, 2019, 06:40:05 »

No jakbyś chciał być super-hiper-poprawny, to można zastosować język łaciński i pisać "Phalaenopsis hybr." . Ale czy to jest potrzebne...Smile

B.
akwelan
Rezydent

« Odpowiedz #171 : Styczeń 04, 2019, 08:55:59 »

Serdecznie dziękuję za wyczerpującą podpowiedź, pozdrawiam.

Mieczysław.
-----------------------
Sukulenty 1. 2. 3.
Hoje.
Działka 2.
Dinda
Rezydent

« Odpowiedz #172 : Styczeń 12, 2019, 10:42:39 »

Piękne storczyki Very Happy
Co do nazwy to czasami na doniczce jest wydrukowana nazwa, jeśli jej nie ma to pozostaje Ci tylko podpisywać phalaenopsis Smile

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #173 : Styczeń 13, 2019, 17:35:12 »

Kwitnie ph. Philadelphia  Smile

Pozdrawiam,
Renata
Dinda
Rezydent

« Odpowiedz #174 : Luty 02, 2019, 11:35:30 »

Ależ ona ma piękne te liście  Very Happy Kwiaty też ma bardzo ładne Very Happy

wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #175 : Luty 02, 2019, 19:25:15 »

Super. Teraz trudno już ją zdobyć. Od lat nie widziałam w sklepach.
wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #176 : Luty 05, 2019, 09:52:14 »

[imghttps://images89.fotosik.pl/116/1659997bc286f60e.jpg]http://[/img]

Zimowe kwitnienia. Jedynie ten pomazany nowy. Reszta to moje "stare" storczyki.
doras
Rezydent

Dolny Śląsk

« Odpowiedz #177 : Sierpień 10, 2019, 10:32:47 »

Nowość u mnie, świeżo przesadzony w kamyki:

pozdrawiam, Dorota
Moje fiołki
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #178 : Grudzień 01, 2019, 16:08:24 »

Ph. Cassandra  z pozdrowieniami dla Krysi Smile

Pozdrawiam,