Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 15, 2019, 03:19:49
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: "katlejaste"  (Przeczytany 18708 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
sbb28
Aktywny
**

17 marzec już nie razem :(

« : Styczeń 05, 2008, 01:49:09 »

czytam ostatnio Wasze "prezentacje" i opinie, że "Cattleya" jest łatwa w uprawie
- wystarczy im zapewnić dużo światła tak to jest pierwszy z aspektów uprawy dużo rozproszonego światła;
jednak muszą mieć spełnione więcej warunków
wierzcie mi nie są łatwe w uprawie.
 jeśli nie zna się "rodziców" jeśli nie wiesz czy masz Confused
Cattleya labiata czy cattleya intermedia ; czy Laelia; czy Brassavola; czy Sophronnitis - jeśli nie wiesz"?" co przeważa w hybrydach marketowych sprzedawanych pod nazwą "katleja"
-czy  cattleya typu labiata czy cattleya intermedia  (C labiata-jedno;C.intermedia-dwuliściennych) i ile  części wymienionych "rodziców" jest w najczęstszych mieszańcach?
SLC; LC; BLC; Potinara i.t.p

tu rodzi sie mnóstwo pytań
Kiedy okres spoczynku ?
przed czy po kwitnieniu; przed czy po wyrośnięciu nowych przyrostów?
wilgotność; podlewanie?
jakie spełnić warunki żeby także w następnym sezonie zakwitły ( kwitną tylko z nowych przyrostów);
i wielokrotnie mimo pojawiania się nowych przyrostów nie zakwitają - znaczy to,że nie spełniliśmy do końca ich wymagań;  Surprised

jak tą zagadkę rozwiążemy to DAJĄ WSPANIAŁĄ SATYSFAKCJĘ - nie na darmo Cattleya zwana jest "Królową Storczyków"
nie dość,że kwiat jest "ogromny" to przeważnie wspaniale pachnie!!

dodatkowa pomocą w rozwiązaniu "zagadki co mam" może być  rodzaj pochewki kwiatowej (jesli masz szczęście ją mieć u swojej "katlejastej"):
 "przejrzyste" - można obserwować pod światło rozwój pąka kwiatowego;
nieprzejrzyste - grube i nic nie zobaczysz ale niby zielone i potrafi tak trwac ponad pół roku;
lub zasuszające sie -  myślisz, że po kwiatach a tu po pół roku rośnie - przebija się  kwiat Smile

Wy Sami forumowicze jeśli chcecie coś więcej wiedzieć o "Cattleya - "Królowej storczyków"  i jej pochodnych musicie trochę  poczytać o uprawie "katlejastych" i porozwiązywać mnóstwo z nimi związanych "zagadek" i identyfikacyjnych i uprawowych.

podaję przydatne linki zwłaszcza pani Doroty Kamińskiej "super fanki" katlejastych - wspaniała strona  i jej świetne tłumaczenie fragmentów książki A.A.Chadwick" The classic cattleyas"
http://www.storczyki.net/?storczyki,cattleya,ksiazki.html
także w "domowej" uprawie Beata Beczek jest "mistrzynią" przedstawia je na stronie:
http://swiatorchidei.boo.pl/forum/viewtopic.php?t=755.
NO I MISTRZ NAD MISTRZAMI KłANIAM MU SIĘ Nisko!!!  zobaczcie sami dlaczego:
http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=1&r=3881&pg=1

Dlatego za oznaczone nawet hybrydy płacimy taką cenę - wiesz mniej więcej jak uprawiać! Laughing
to jest cena za  wiedzę;
żeby te np po 30- 40 zł.  w hipermarketach nie poszło do śmietnika bo tak naprawdę za ta cenę masz z metką "kalteja" i nie wiesz i nikt z nas nie wie jak z powodzeniem dalej te hybrydy "katlejaste"  uprawiać to prawie jak TOTOLOTEK

I jeszcze jedno - ja dla "wprawy" w uprawie kupowałam u Tomaszewskiego "katlejaste" hybrydy "prawie" "przekwitnięte" - czyli widziałam kwiat i "prawie dobrze wiem" jak uprawiać-  po 15 zł szt - czyli nie tak drogo.
Po tej małej "wprawce w systemie i możliwościach uprawy"
Jeszcze udało mi się w na początku grudnia drodze powrotnej z Belgii do Polski "załapać" na Świąteczną obniżkę cen u Roellke po 5 Eu szt i mam kilka "młodych" (w tym jedna z pochewką kwiatową) "katlejastych" ze znanym pochodzeniem BLC;oraz Cattleya intermedia  var.Orlata; C. warneri; slc Elegant itd itp zobaczymy czy uda sie Uchować wcale nie tak małe "maluchy"

Jeśli ktoś; "któraś " lub " któryś"  ma większe - praktyczne - doświadczenie w uprawie bardzo proszę o przekazanie NAM Wszystkim swojej Wiedzy w tym watku

Prawie Bogata w wiedzę - Razz
Praktycznie jeszcze bardzo początkująca w uprawie "katlejastych" - to więcej pytań niż odpowiedzi Laughing
pozdrawiam
Malgorzata

Teraz taki mały skrót miedzy innymi wspaniałych "katlejastych" z "wizyty" "zakupów u Roeelke
- "niesamowite - wspaniałe- zachwycające" z adnotacją - nie na sprzedaż "katlejaste"
http://sbb28.fotosik.pl/albumy/328364.html#e

Per aspera ad astra - przez ciernie do gwiazd
pozdrawiam
Małgorzata
Maj@
Zbanowany/usunięty

« Odpowiedz #1 : Styczeń 05, 2008, 09:15:04 »

Nie są łatwe w uprawie i drogie jak rano poszłam do elea po jedzenia to były w kwiaćiarni jedna była żółta za 100zł i była jeszcze taka biało różowa i 5 kwiatami za 140zł bardzo mi się podobają ale nie za taką cenę.

Pozdrawiam serdecznie Ela.
Aletheia
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Styczeń 05, 2008, 10:43:36 »

Małgosiu, podejrzewam, że to moja odpowiedź skłoniła Cię do założenia tego tematu Smile
Nie twierdzę, że katleje są łatwe, co też zaznaczyłam w mojej wypowiedzi:
"Z tego, co wszędzie jest napisane, Cattleye są stosunkowo łatwymi storczykami w uprawie, jeśli tylko ma się jak im zapewnić bardzo wysoki poziom światła."
Choćby na kartce, którą dostałam z Orchidsklepiku na temat uprawy katlei było napisane: uprawa niemalże NIE MOŻE się nie powieść, jeśli zapewnimy bardzo dużo światła i delikatne przesychanie między podlewaniami. Czytam też: Katleje są najłatwiejszymi storczykami w uprawie i dlatego powinny być wybierane przez początkujących. (Oczywiście nie podaję słowo w słowo, ale sens.)
Sama jestem początkująca w uprawie katlei i narazie mogę polegać tylko na zdaniu o tych kwiatach autorytetów Smile
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #3 : Styczeń 05, 2008, 13:29:26 »

Aletheia ...gdzie ty trzymasz te storczyki  Very Happy Very Happy Very Happy Confused

Aletheia
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Styczeń 05, 2008, 13:58:09 »

Ale o co chodzi...? Confused
piernikol
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Styczeń 05, 2008, 14:13:25 »

Więc najłatwiejsze, czy nie Wink
Ja ostatnio u siebie w kwiaciarni widziałam Cattleye za ok.60, 70 zł...miały kilka kwiatów...

W życiu piękne są tylko chwile
piernikol
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Styczeń 05, 2008, 14:15:03 »

Yyy...Basiu, a nie chodziło CI może o "sbb 28"?Very Happy

W życiu piękne są tylko chwile
probeta
Administrator

« Odpowiedz #7 : Styczeń 05, 2008, 21:56:34 »

Na moją już 15-letnią uprawę katlei to są łatwiejsze od phalaenopsisów - jeśli oprócz światła zapewni się im przesychanie między podlewaniami - czyli nie są to rośliny dla osób mających tendencje do nadmiernego przelewania.
Jest to tylko moje subiektywne odczucie bo jak wiadomo jednemu rosną kaktusy innemu paprotki.
Ale w uprawę mieszańców też warto się bawić - nawet tych nienazwanych bo oprócz nauki są często łatwiejsze w uprawie, łatwiejsze do zdobycia i tańsze oraz dają tyle samo satysfakcji.
Każdy ze storczykaży ma swój własny typ "łatwej rośliny" nie pokrywający się ze zdaniem innego storczykarza, i nie chodzi tylko o gusty w kolorach - kwiatach czy pokroju rośliny.
Może stąd jest tyle w tym hobby negatywnych emocji.
danam
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #8 : Styczeń 06, 2008, 09:35:44 »

Uprawiam różne storczyki z dość dobrym rezultatem od 4 lat i pod koniec ubieglego roku kupiłam catleye hybrydę w OBI.  Mam pytanie czy okno zachodnie dostarczy odpowiednia ilość swiatła ,dysponuje jeszcze tylko oknem wschodnim ? 
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #9 : Styczeń 06, 2008, 11:20:34 »

Yyy...Basiu, a nie chodziło CI może o "sbb 28"?Very Happy
   Very Happy Very Happy Very Happy a tak   pomyłka ,Aletheia sorki to pomyłka ,właściwe pytanie do SBB 28  już mi sie w głowie porobiło od tych storczyków  Confused Confused Confused Mad  sorki jeszcze raz    Very Happy Very Happy Very Happy

probeta
Administrator

« Odpowiedz #10 : Styczeń 06, 2008, 11:42:31 »

danam tego nikt ci nie zagwarantuje to wszystko musisz sama na drodze eksperymentu sprawdzić - jeśli hybrydka którą kupiłaś ma dużą domieszkę sophronitesa to będzie Ci wspaniale rosła na oknie zachodnim jeśli innych lepsze jest okno wschodnie (nie dojdzie do poparzenia rośliny) - natomiast wszystkie katleje z dużych roślin wymagają jednak pełnego światła.
Wszystkie takie eksperymenty są długofalowe (wieloletnie) gdyż nie wszystkie rośliny dają po 2 lub więcej przyrostów w ciągu jednego sezonu.
sbb28
Aktywny
**

« Odpowiedz #11 : Styczeń 06, 2008, 21:59:20 »

Probeta
O to właśnie mi chodziło, jest ich tak dużo różnych
krzyżówek; rodzajów, że kupując nieoznaczone hybrydy pod nazwą "Kattleya" tak naprawdę nie wiadomo jakie dokładnie warunki uprawowe im zapewnić aby doczekać się swojego kwitnienia.
Zgadzam się z Tobą, że w tych przypadkach będą to wieloletnie próby- rosną ale nie rozwija się kwiat
moje z hybrydami trwały 2 lata i wreszcie "coś się kluje"
dlatego też pisałam o trudnościach w uprawie
dlatego teraz wolę kupować oznaczone wiem co mam i jak je najlepiej pielęgnować
Basiu tel
Swoje storczyki uprawiam na parapetach
Mam ich 14 (7 północny wschód; 7 południowy zachód ) więc trochę miejsca jeszcze zostało Smile
Gdyby nie koty miejsca na parapetach południowych dla storczyków było by więcej ale koty to też  moi ulubieńcy a jest ich 6 Laughing
jedno pomieszczenie jest dla chłodnolubów
latem wszystkie są "na wakacjach" w ogrodzie lub w loggi (te, których deszczyk nie powinien moczyć)
Pozdrawiam
Małgorzata

pozdrawiam
Małgorzata
Maj@
Zbanowany/usunięty

« Odpowiedz #12 : Styczeń 07, 2008, 07:29:09 »

OOO to duża kolekcja też bym chciałam mie tyle ale nie mam ani jednej  Sad,

Pozdrawiam serdecznie Ela.
Annes 77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #13 : Styczeń 28, 2008, 21:49:16 »

Witam!

To mój pierwszy post na tym forum.Jestem nowicjuszką w dziedzinie storczyków,które urzekły mnie swoim pięknem Smile Właśnie czekam na dostawę pięciu pędów storczyka jak w temacie.Może ktoś z Was już wyhodował taki piękny okaz? Jak go pielęgnować? Nie wiem,czy dam radę, porwałam się z motyką na słońce,dostanę jutro paczkę i co dalej?  Confused Pomóżcie:)

Annes 77
tellerka
Administrator

Mazowieckie, Strefa klimat. 6B

« Odpowiedz #14 : Styczeń 28, 2008, 22:04:43 »

Poczytaj od góry.... a na drugi raz ze strony głównej zrób 'szukaj' Smile

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
poli
Gaduła

« Odpowiedz #15 : Luty 16, 2008, 16:04:28 »

Czy Brassolaeliocattleya jest trudna w uprawie? Czym różni się od katleii i katlei dwuliściennej? Który z nich radzicie na początek?

Pozdrawiam serdecznie
Pomorze, 7a
sbb28
Aktywny
**

« Odpowiedz #16 : Luty 16, 2008, 21:20:46 »

To są wszystko tzw "katlejste"
przodkowie to  storczyki z rodzaju: Brassavola; Leila; i Cattleya- przeczytaj o ich uprawie i sama wywnioskuj czy dla Ciebie jest trudna czy łatwa - wszystko zależy od warunków jakie możesz im zapewnić- zazwyczaj krzyżówki są łatwiejsze w uprawie parapetowej
pozdrawiam
Malgorzata

pozdrawiam
Małgorzata
werka
Aktywny
**

Zielone jest piękne

« Odpowiedz #17 : Wrzesień 21, 2009, 21:11:14 »

A jak mam "przejrzyste" pochewki, to czy to rzeczywiście LC czy może inna? Confused
.
Chyba jest to bardziej skomplikowane niż mi się wydawało. Sad

Venus9
Gaduła

Ostatecznie jestem kobietą i bardzo mnie to cieszy

« Odpowiedz #18 : Wrzesień 21, 2009, 21:29:35 »

werko zazdroszczę tobie tej pochewki z wyklutymi paczkami ale myślę, że chyba trzeba poczekać jak kwiat się rozwinie wtedy łatwiej będzie coś powiedzieć. Ale są tu na forum osoby, które maja większa wiedzę niż ja może coś napiszą  Very Happy Very Happy Very Happy

"Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu "
Pozdrawiam Julita
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=12910.0
Azumi
Nowicjusz
*

małopolskie strefa 6b

« Odpowiedz #19 : Wrzesień 22, 2009, 09:08:19 »

Moją Cattleykę kupiłam w czerwcu Very Happy. Szybko przekwitła Sad, ale szybko też wypuściła nowy przyrost Smile. Teraz wygląda tak! Mam pytanie czy to pączuś Confused?

Venus9
Gaduła

« Odpowiedz #20 : Wrzesień 22, 2009, 09:25:20 »

Azumi a gdzie jest zdjęcie  Confused bo tu go nie widzę  Very Happy Very Happy

Pozdrawiam Julita
donama
Gaduła

« Odpowiedz #21 : Wrzesień 22, 2009, 09:31:03 »

Okrutnie wam zazdraszczam ,moje dwie były na wczasach i nic .ale mam jednoliścienne . Mad
Venus9
Gaduła

« Odpowiedz #22 : Wrzesień 22, 2009, 10:30:45 »

Donama ja też taką mam więc w przyszłym roku czekam na kwiaty  Smile Smile Smile Smile

Pozdrawiam Julita
donama
Gaduła

« Odpowiedz #23 : Wrzesień 22, 2009, 10:42:33 »

One już mnie do szału doprowadzają ,chyba pójdą do żyda . Twisted Evil
Venus9
Gaduła

« Odpowiedz #24 : Wrzesień 22, 2009, 10:43:58 »

A jak długo je masz bo ja mam od lipca więc jeszcze nie długo a w październiku odbieram jeszcze 2 zobaczymy jak z nimi będzie  Very Happy Very Happy

Pozdrawiam Julita
donama
Gaduła

« Odpowiedz #25 : Wrzesień 22, 2009, 10:48:05 »

Ze dwa lata .więc w zasadzie powinny zakwitnąć na nowych przyrostach.
Venus9
Gaduła

« Odpowiedz #26 : Wrzesień 22, 2009, 10:50:19 »

Z tego co wiem to cattleye kwitną około 2-3 lat po przesadzeniu ale nie wiem jak jest w praktyce bo mam je za krótko tak wyczytałam gdzieś w książce  Very Happy Very Happy Very Happy

Pozdrawiam Julita
donama
Gaduła

« Odpowiedz #27 : Wrzesień 22, 2009, 10:52:56 »

Dam im jeszcze rok ,a jak nie to fora ze dwora ,nie będą mi chwasty miejsca na parapetach marnować  Smile
Venus9
Gaduła

« Odpowiedz #28 : Wrzesień 22, 2009, 10:59:11 »

No tak tylko im to powiedź ja swoim storczykom nagadałam to zakwitły  Laughing Laughing Laughing

Pozdrawiam Julita
donama
Gaduła

« Odpowiedz #29 : Wrzesień 22, 2009, 11:12:23 »

Może masz większą moc przekonywania,możesz nagadać moim  Mr. Green
Strony: 1 2 3 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: